Bevolking Schouwen-Duiveland begint na het jaar 2000 te dalen 'Vergelijken gemeentelijke tarieven voor bedrijven steeds interessanter' Tot die tijd nog een groei met 3,1 procent Expositie R. Groenendaal te zien in Bewaerschole Inventarisatie door Kamers van Koophandel: 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De groei van de bevolking op Schouwen-Duiveland komt naar verwachting na het jaar 2000 tot stilstand. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In een publikatie van het Bureau Voorlichting van de provincie Zeeland wordt de verwach ting uitgesproken dat het aantal inwoners van Schouwen-Duiveland tot het jaar 2000 licht zal toenemen en daarna zal gaan dalen met 1,6 procent. Volgens de prognoses wonen tijdens de eeuwwisseling ruim 31.600 mensen op Schouwen-Duiveland en loopt dat aantal daarna terug tot ruim 30.600 in 2015. Momenteel telt het voormalige eiland ruim 30.800 inwoners. Hele maand oktober Barbie-expositie. Blikmuseum De Blikvan- ger, Capelweg 18. Telefoon 01116-1794. Ge opend elke dinsdag en donderdag van 10.00 - 12.00 uur. Zondag 9 oktober van 10.00-13.00 Hele maand oktober Neeltje Jans Kunstproject Framework Invitation van vijf kunstenaars. Werkhaven aan westzijde Neeltje Jans. Tot en met 29 oktober Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Gust Romijn. Bewaer schole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Schilderijen Leute Leeuwerik en Mies van Rossum. Galerie Borsboom. Op donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Tot en met 29 oktober Zierikzee Najaarsexpositie kunsthandel Sterkenburg. Oude Haven 19. Maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.30 uur. Donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met 31 oktober Zierikzee Expositie Zierikzees zilver. Schutterszaal Stadhuismuseum. Van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zondag 6 november Burgh-Haamstede Veldboeketten geschilderd tussen 1877 en 1956 door Henriëtte Dingemans-Numans en olieverfschilderijen, collages en objecten van Henriëtte Dingemans. Op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur en op telefonische afspraak. 01115-3636. Tot en met november Renesse Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. Dé gehele maand oktober Haamstede Aquarellen en kunstpoppen van Piem Aukes en Marijke Went bij Josefine Atelier-Galerie, Weststraat 25. Openingstijden sept. t/m mei: woe-dond-vrijd. van 13.30-16.00 uur en zater dag indien er cursus in het atelier gegeven wordt van 10.00-16.00 uur. Tel. 01115-2791. Tot en met 19 november Zierikzee Expositie schilderijen van Hedi Bogaers in 't Lange Uus, Havenpark 28. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 09.00-12.30 uur en van 13.15-17.00 uur. Donderdag van 19.00-21.00 uur. Van 29 oktober tot en met 25 november Zierikzee Expositie aquerellen van J. M. Schot. Biblio theek De Stolpe. Te zien tijdens de openings uren van de bibliotheek. Tot 1 december Burgh-Haamstede Ruimtelijke keramiek van Judith Donders en wandobjecten van Peter Hoogland. Gale rie 't Zuuddek. Dinsdag, donderdag en zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Van 5 tot en met 26 november Eén van de werken van Rinus Groenendaal. BURGH-HAAMSTEDE - Van 5 tot en met 26 novem ber wordt in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede werk geëxposeerd van Rinus Groenendaal uit Vier- polders. De Bewaerschole is dagelijks behalve zon dag open van 13.30 tot 16.30 uur. In vergelijking met de andere Zeeuwse gebieden zit Schou wen-Duiveland met deze prog nose in de middenmoot. De re gio Tholen/Sint Philipsland zal tot het jaar 2000 naar ver wachting het sterkste groeien, gevolgd door de Bevelanden. Walcheren en Schouwen-Dui veland komen daarna met een redelijke groei van het aantal inwoners. De kleinste groei wordt verwacht in Zeeuwsch- De beide Zeeuwse Kamers van Koophandel hebben een onder zoek verricht naar de hoogte van de gemeentelijke tarieven, leges en heffingen. De algeme ne conclusie is dat al deze tarie ven, bij de ene gemeente meer dan bij de andere, een stijgen de lijn vertonen. Het tarief On roerende Zaak Belasting is ge middeld met anderhalf procent gestegen. De helft van de Vlaanderen, waarbij West- Zeeuwsch-Vlaanderen naar verwachting zelfs een bevol kingsafname te wachten staat. Bij de prognose is uitgegaan van de huidige gemiddelde geboorte- en sterftecijfers. Daarbij zijn de huidige ver schillen tussen de 'Zeeuwse' sterftecijfers en het landelijk gemiddelde ook voor de toe komst als vaststaand aangeno- Zeeuwse gemeenten heeft het tarief ongewijzigd gelaten. De afvalstoffenheffing is gemid deld met een kwart gestegen en voor wat betreft de leges voor bouwvergunningen gaat het gemiddeld om een verhoging met 1,8 procent ten opzichte van 1993. Milieubeheer Een bedrijf dat zich in een be men. Wat betreft de geboorte cijfers is men ervan uit gegaan dat het verschil tussen de Zeeuwse gemeenten en de lan delijke trend de komende jaren iets kleiner zal worden. 2500 meer Op 1 januari 1994 woonden in heel Zeeland 363.870 mensen, ruim 2500 meer dan het jaar paalde plaats wil vestigen krijgt te maken met verschil lende vergunningen en heffin gen. Bepaalde bedrijven moe ten in het kader van de Wet mi lieubeheer een vergunning aanvragen. Voor een grafisch bedrijf kost dat gemiddeld 1615,30. De meeste gemeenten op Schouwen-Duiveland zitten daar dicht bij in de buurt. De gemeente Brouwershaven is daarvoor. In 1993 was er een ge boorte-overschot van 755 en een vestigingsoverschot van 1920 mensen. De provincie Zee land verwacht dat haar inwo nertal tot het jaar 2000 zal toe nemen met 2,8 procent. Een toename die in vergelijking met de landelijke verwachting van 5,8 procent bescheiden is. Na het jaar 2000.wordt dat ver schil in groei naar verwachting nog sterker. Zeeland groeit dan het duurst. Een milieubeheer- vergunning kost een grafisch bedrijf daar 2087,50. Een vergunning voor een me taalbedrijf kost gemiddeld 3916,13 en is in Brouwersha ven juist weer het goedkoopst met 3603,-. De andere Schouwen-Duivelandse ge meenten hanteren een tarief van 5104,-. Hetzelfde beeld te met 0,8 tot 1,1 procent, terwijl een landelijke groei van 4,5 procent wordt voorzien. Ook de groeiprognoses van de Zeeuwse gemeenten onderling vertonen grote verschillen. Zo blijkt uit de provinciale infor matie dat de bevolking van de gemeente Brouwershaven tot het jaar 2000 naar verwachting zal groeien met 6,1 procent en in de vijftien jaar daarna met 0,9 procent. Bruinisse groeit tot het jaar 2000 met vier pro cent en na de eeuwwisseling met acht procent. Daling De gemeente Duiveland laat een evenwichtig beeld zien met een groei van 2,6 procent tot 2000 en 2,7 procent daarna. De gemeente Middenschouwen groeit naar verwachting tot het jaar 2000 met 2,9 procent, ter wijl daarna een daling van het inwonertal wordt verwacht met 0,4 procent. Voor de ge meente Westerschouwen geldt datzelfde beeld in versterkte mate. Tbt het jaar 2000 een groei van 1,4 procent en na het jaar 2000 een daling van 15,6 procent. Ook Zierikzee wordt na het jaar 2000 kleiner volgens de prognose. Tot het jaar 2000 groeit het inwonertal van de centrumgemeente nog met 1,7 procent, maar daarna ver wacht men een daling met vijf procent. Wanneer deze cijfers worden omgeslagen naar heel Schouwen-Duiveland wordt tot het jaar 2000 een groei van 3,1 procent verwacht en daarna een daling van 1,6 procent. De onderlinge verschillen in de prognoses worden onder meer veroorzaakt door het gemid deld kindertal in diverse gebie den. Dat kan behoorlijk ver schillen onder invloed van di verse kerkelijke gezindten en het aantal vrouwen dat bui tenshuis een betaalde baan heeft. Zo ligt het gemiddeld kindertal per vrouw in Zeeuwsch-Vlaanderen lager dan in de rest van Zeeland. Bij de prognose wordt uitge gaan van een stijging van het aantal geboorten. Onder meer door een inhaal van uitgestelde geboorten omdat vrouwen eerst gaan werken alvorens ze kinderen krijgen. Het poten tieel aan moeder neemt boven dien toe als gevolg van de 'der de echo' van de geboortegolf na de oorlog. Met betrekking tot de sterfte geldt dat de levens verwachting in Zeeland hoger is dan landelijk. Er sterven minder mensen aan kanker en hart- en vaatziekten en er is een lagere zuigelingensterfte. kent zich af voor wat betreft de horeca. Deze bedrijfstak is voor wat betreft de milieube- heervergunning - het goed koopst uit in Brouwershaven dat voor die dienst 3603,- re kent. In de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland wordt aan de horeca voor een milieu- beheervergunning 5104,- in rekening gebracht. Een bouwvergunning voor een grafisch bedrijf is in de ge meente Duiveland verreweg het goedkoopst. Duiveland is ook - voor wat betreft de bouw vergunning - het goedkoopst voor metaal en horeca. De ge meente Bruinisse rekent wat meer, maar behoort ook tot de goedkopere gemeenten. Een stuk duurder is het in de overi ge gemeenten op Schouwen- Duiveland. Met name die bouwvergunning is volgens de Samenwerkende Kamer van Koophandel een be langrijk onderdeel van de las ten waar een bedrijf mee te ma ken krijgt als het zich ergens wil vestigen. „Natuurlijk zijn de gemeentelijke heffingen niet de grootste kostenfactor, maar de verschillen zijn zeker niet verwaarloosbaar", aldus de inventarisatie van de Ka mers van Koophandel. Herindeling Zoals al aangestipt wordt het volgens de Kamers van Koop handel voor bedrijven steeds interessanter om de verschil lende gemeentelijke tarieven te vergelijken en mee te laten wegen bij de beslissing waar men zich wil gaan vestigen. ,,Het is de vraag of het de eco nomische ontwikkelingen be vordert wanneer een dergelijke concurrentie tussen gemeenten gaat ontstaan", aldus de inven tarisatie. ,,Een verantwoorde vesti gingsplaatskeuze kan en mag niet beïnvloed worden door de hoogte van gemeentelijke ta rieven omdat op die manier af breuk wordt gedaan aan de meest geschikte locatie op grond van economische argu menten". De Kamers van Koop handel gaan ook in op de plan nen voor gemeentelijke herin deling. ,,De op stapel staande gemeentelijke herindelingen van Walcheren en Schouwen- Duiveland mogen er niet toe leiden dat de dienstverlening van deze nieuwe, grotere ge meenten duurder wordt", al dus de Kamers van Koophan del. Inhoudelijk is het werk van Groenendaal verwant aan dat van schrijvers of dichters. Waar vertellers en schrijvers veel woorden en zinnen nodig heb ben om een gebeurtenis te be schrijven geeft hij een woor denloze samenvatting via een schilderij of een grafisch werk. Zinnen Zo nu en dan zijn er zinnen te rug te vinden in een schilderij van Groenendaal of wordt door middel van een titel het schil derij 'toegesproken*. De ma nier van schilderen van de kun stenaar is gevarieerd en direct. Door het zichtbaar laten van onderlinge verflagen en kwast streken én met paletmes dik opgezette verf ontstaat er een 'eerlijk' uiterlijk. Eerder was het werk van Groe nendaal te zien in Den Haag (Provinciehuis, Galerie Inkt en Galerie Pulchri), in Middelhar- nis waar hij meedeed aan de tentoonstelling 'Kijk op de Delta'. Groenendaal exposeert ook regelmatig in eigen omge ving. Zo is er tot 13 november nog werk van hem te zien in Galerie Olaertsduin in Roc- kanje. Groenendaal is op zaterdag 5 en zaterdag 19 november per soonlijk aanwezig in de exposi tieruimte aan de Weststraat in Burgh-Haamstede. TEKOOP BEDRiJFSTERRE IN Bouwverguningen kosten in de ene gemeente een stuk meer dan in de andere. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Volgens de Samenwerkende Kamers van Koophandel in Zeeland wordt het voor bedrijven steeds interessanter om de gemeentelijke tarieven mee te laten wegen bij de keuze voor een nieuwe vesti gingsplaats. Dat blijkt uit een inventarisatie van de gemeentelijke tarieven. Volgens de Kamers van Koop handel zijn er forse verschillen tussen de tarieven van gemeenten onderling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6