Registratie van ongevallen geeft geen reëel beeld 'De man die maar geen geschiedenis wil worden' waterstanden VS willen verdubbeling vliegtuigen rond Golf Akkoord gemeenten over huisvesting asielzoekers Raad voor de Verkeersveiligheid: Slager begint actie tegen nieuwe wet winkelsluiting Biografie over Rost van Tonningen Miljoen mensen in de cel Eisen aan bunkerolie Bart Smit WEEKENDSERVICEDIENST DEURLOO B.V. 3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Signaal richting Irak JERUZALEM (RTR/AFP) - De Verenigde Staten overwegen hun aantal gevechtsvliegtuigen aan de Perzische Golf te verdubbelen. De Washington Post meldt vrijdag dat er dan voor het eerst ook Ameri kaanse toestellen in Koeweit komen. Daaronder zijn er 24 van het type A-10 Warthog. De VS hebben ongeveer zeven tig gevechtsvliegtuigen perma nent in de regio. Dat aantal zou moeten oplopen tot 130. Ameri ka wil zo Irak duidelijk maken dat het met de handen van Koe weit moet afblijven. Rondreis De Amerikaanse president Bill Clinton bezoekt Koeweit vrij dag op zijn rondreis door het Midden-Oosten. Hij inspec teert er onder meer de Ameri- kaaAie troepen die in de Go*taat zijn gelegerd ter af- Jtking van buurland Irak. T;en in Koeweit drongen er Jig in commentaren op aan tlinton definitief afrekent met de voornaamste vijand van de vrede", de Iraakse dicta tor Saddam Hussein. Clinton ontbeet vrijdagmorgen in Jeruzalem met zijn Israëli sche ambtsgenoot Ezer Weiz- man. Hij bezocht verder Yad Vashem. Dat is het Israëlische monument en museum voor de slachtofffers van de jodenver volgingen in Europa voor en tijdens de Tweede Wereldoor log. Oprecht Na een staatsbezoek aan Syrië verklaarde Clinton donderdag in het Israëlische parlement dat de Syrische president As sad oprecht vrede nastreeft. Hij zei ook dat Assad, die vaak is beschuldigd van steun aan terroristen, privé terreu raanslagen tegen Israëlische burgers scherp veroordeelde. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hebben donder dag een akkoord bereikt over de huisvesting van asielzoekers. De gemeenten blijven in 1995 toch asielzoekers zonder ver blijfsvergunning in woningen huisvesten. Dat is mogelijk doordat zij minder plaatsen hoeven vrij te maken voor asielzoekers die Nederland of ficieel toelaat. Volgens minister Dijkstal van binnenlandse zaken is de over eenkomst belangrijk voor de problemen met de zogeheten niet-statushouders. De opvang centra voor asielzoekers zitten door de grote toestroom nog steeds overvol. Het kabinet ziet volgens Dijkstal dan ook geen mogelijkheid die nieuw komers volgend jaar in de cen tra op te vangen, zonder een be roep op de gemeenten te doen. Voorheen was afgesproken dat de gemeenten na 1 januari 1995 alleen nog asielzoekers met een verblijfsstatus zouden huis vesten. Het Kijk zou de opvang van niet-statushouders op zich nemen. Die „waterscheiding" is volgens Dijkstal nu verscho ven naar 1 januari 1996. Het aantal plaatsen dat de ge meenten voor die niet- statushouders beschikbaar houdt, bouwen zij gedurende het volgend jaar af van 25.000 tot 15.000. Per 1 januari 1996 krijgt geen enkele asielzoeker zonder verblijfsstatus meer in de gemeenten een woning. Tijd Tegenover die tegemoetkoming van de gemeenten staat de rui mere tijd die zij krijgen voor het vrijmaken van plaatsen voor asielzoekers met ver blijfsstatus.. De gemeenten zouden volgens éen eerdere afspraak vóór 1 ja nuari 1995 37.000 plaatsen voor toegelaten asielzoekers vrij maken. Dat aantal is terugge schroefd naar 25.000 en de ter mijn is verlengd tot 1 juli 1995. Het kabinet heeft dat aange-.1 durfd omdat Nederland op dit j moment al minder asielzoekers j toelaat. Wijers wil de tijden waarop winkels geopend mogen zijn aanzienlijk verruimen. De sla ger wil binnenkort de verza melde reacties persoonlijk aan de minister aanbieden. Vol gens hem zullen de kleine zelfstandigen door een verrui ming van de winkeltijden on toelaatbaar in de knel komen. Zowel de kleine winkeliers als ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Doodtij: 29 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 'Ik wil baan van negen tot vijf EMMEN (ANP) - De Emmer slager René Ackermann is een landelijke actie begonnen tegen de voorgeno men verruiming van de Winkelsluitingswet. Hij hoopt dat duizenden mensen minister Wijers van economische zaken in een sollicitatiebrief" vragen om een baan „van negen tot vijf" bij zijn ministerie. hun personeel zullen in een „sociaal isolement" raken om dat er onvoldoende tijd zal overblijven voor contacten met vrienden en familie. De actie van Ackermann is al aangeslagen bij een aantal grootwinkelbedrijven in de re gio Drenthe die de sollicitatie brieven onder de aangesloten winkels verspreiden. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laag water tijd stand tijd stand 29 oktober 09.35 115 03.30 93 22.35 137 16.10 - 119 30 oktober 11.00 121 04.50 - 97 23.55 152 17.25 - 127 31 oktober 12.15 137 06.00 - 105 18.30 - 136 29 oktober 08.55 108 03.00 84 21.35 130 15.45 - 110 30 oktober 10.00 116 04.20 - 89 22.35 148 16.50 - 119 31 oktober 11.05 135 05.10 - 98 23.30 172 17.25 - 129 29 oktober 09.50 127 03.15 - 98 22.35 150 15.50 - 122 30 oktober 11.05 132 05.00 - 101 23.55 163 17.30 - 131 31 oktober 12.20 149 06.10 - 112 18.35 - 143 29 oktober 09.45 122 03.25 96 22.40 145 16.05 - 121 30 oktober 11.05 128 04.55 - 100 23.55 160 17.25 - 130 31 oktober 12.20 145 06.05 - 109 18.35 141 APELDOORN (ANP) - De registratie van verkeersongevallen geeft geen goed beeld van de werkelijkheid. Met name fietsongevallen worden niet geregistreerd, en ook kop-staartbotsingen waarbij alleen materiële schade lijkt te zijn ontstaan, worden niet in de cijfers meegenomen. De Raad voor de Verkeersveiligheid vindt dat daar snel verbetering in moet komen. Mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van de raad, zei dit vandaag, vrijdag, bij de ope ning van een symposium over ambulancehulpverlening in Apeldoorn. Volgens de raad is er sinds de jaren zeventig veel verbeterd en is met name het aantal do den dat jaarlijks in het verkeer valt, gedaald. De raad is echter minder tevreden over het feit dat de problematiek van de verkeersonveiligheid wordt versluierd, doordat sommige ongevallen en gewonden niet (meer) worden geregistreerd. Van fietsers die gewond raken wórdt er slechts één op de ne gen geregistreerd. Ook kop- staartbotsingen zijn niet of nauwelijks terug te vinden in de statistieken. Reden hier voor is, dat er op het eerste ge zicht vaak alleen materiële schade is. De raad vindt het echter be langrijk dat ook deze ongeval len in de cijfers worden opge nomen, omdat kop-staartbot singen de belangrijkste bron zijn voor het ontstaan van whiplash-trauma's (zweepslag in de nek). Het aantal whi- plashpatiënten per jaar wordt geschat op twintiga dertigdui zend. Zweepslag De Nederlandse Stichting Whi plash Patiënten (NSWP) wil medewerking van overheid, verzekeraars en GAK/GMD om een onderzoek te laten ver richten naar de oorzaken en preventie van whiplash. Als duidelijk is waaruit letsel door een whiplash (zweepslag in de nek) precies bestaat, kunnen de diagnosemogelijkheden misschien worden verbeterd en kunnen er preventieve maatre gelen worden getroffen. De NSWP voert al geruime tijd gesprekken n\et verzekeraars. Die gesprekken komen nu in een versnelling, na de uitlatin gen van directeur F. Rosenmul- ler van verzekeringsmaat schappij Royal Nederland. Hij zei onlangs de premie van auto verzekeringen te hebben moe ten verhogen door het toene mend aantal letselschaden. Ge dupeerden claimen volgens hem sneller voor het ongerief als gevolg van een botsing en vooral de schaden door de nek- zweepslag zouden daardoor alsmaar hoger worden. Slingerbeweging Een nekzweepslag ontstaat als het hoofd ten opzichte van de romp in een fractie van een se conde een heftige slingerbewe ging maakt. Daardoor kunnen er beschadigingen ontstaan aan spieren, banden en ge wrichten in de nekstreek. Ook kunnen zenuw- en hersenweef sels beschadigd raken. WASHINGTON (DPA) - Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Ver enigde Staten bevinden zich in dat land meer dan één miljoen vrou wen en mannen achter de tralies. Elke week komen ge middeld vijftienhonderd personen in de gevange nis terecht, aldus het mi nisterie van justitie don derdag. De meeste ge vangenen moeten langer dan een jaar zitten. Van de gedetineerden is 6,1 procent vrouw. De Amerikaanse staten met het hoogste percen tage gevangenen zijn Texas, Louisiana en South Carolina. DEN HAAG (ANP) - De minis ters De Boer van milieu en Jor- ritsma van verkeer en water staat willen de eisen aanscher pen voor de samenstelling van bunkerolie. De controle van deze brandstof voor zeeschepen (zware stook olie) moet niet alleen gericht zijn op het milieu, maar ook op de veiligheid van de scheep vaart. Om dat te' bereiken is Neder land in overleg met de scheep vaartorganisatie IMO om in ternationaal kwaliteitsnormen vast te stellen. De Boer en Jor- ritsma stelden dat donderdag in de Tweede Kamer. Poppe van de Socialistische partij (SP) had om overleg met beide ministers gevraagd. Het kamerlid maakt zich grote zorgen over de handel in che misch verontreinigde bunkero lie in de Rotterdamse haven. AMSTERDAM (ANP) - ,,Zou de generaalszoon die zo fout was geëindigd dan toch geschiedenis zijn geworden?" Met die zin sluit auteur David Barnouw de biografie af over de derde man van de Nationaal Socialistische Beweging (NSB), mr. Meinoud Marinus Rost van Tonningen. Barnouw, medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie (RIOD), presenteer de zijn werk donderdag. Twee aspecten hebben de her innering aan Rost bijna vijftig jaar levend gehouden. Ener zijds was er de vraag of hij op 6 juni 1945 in de Scheveningse strafgevangenis zelfmoord pleegde of wérd vermoord. An derzijds was daar de weduwe Florrie Rost van Tonningen- Heubel, die voor de media al tijd nieuws was. Een Canadese eenheid maakt Rost van Tonningen op 8 mei van het laatste oorlogsjaar in de Betuwe krijgsgevangen. Hij draagt dan twee maanden het uniform van de SS, de organi satie die hij al bijna tien jaar vurig bewondert. Gevangen ge zet in Utrecht probeert hij na enkele dagen zelfmoord te ple gen. Op 5 juni wordt Rost overge bracht naar Scheveningen. De volgende ochtend springt hij op de eerste verdieping over de ballustrade van het trappen huis en sterft enkele ogenblik ken later. Hij wordt 51 jaar. Zijn familie, de weduwe voor op, bestrijdt deze lezing sinds dien. Rost wist teveel over veel belangrijke mensen. Het aan gekondigde onderzoek naar zijn dood komt er niet. Bar nouw gaat ervan uit dat de of ficiële lezing klopt, zolang het tegendeel niet is bewezen. Toch drukt hij in zijn werk een briefje af van een ex-bewaker van de gevangenis, dat het RI OD vorig jaar oktober ontving. „Hij is vermoord, omdat hij naar beneden gegooid is. Wie het gedaan hebben is mij be kent", staat er onder meer. Het is één illustratie, zoals er ook getuigen zijn die de lezing over zelfmoord bevestigen. Dat Rost veel van voor aanstaande Nederlanders wist, staat buiten kijf. Hij bereikt de top van de NSB-hiërarchie en vervult veel functies. Dat hij zich zou aansluiten bij de nationaal-socialisten, daar zag het aanvankelijk niet naar uit. Hij wordt geboren is Soerabaja in 1894 en studeert in 1921 in Leiden rechten. Zijn enorme werklust en dadendrang bezor gen hem in 1923 een functie bij de commissie die namens de Volkenbond toezicht houdt op de bestedingen die Oostenrijk doet uit internationale finan ciële steun. Hij aanvaardt vijf jaar later de post hoofd research bij de bank Hope en Co. Rusteloos als hij is, keert hij in 1931 terug naar de Volkenbond-commissie. Dit keer wordt hij de hoofdcontro leur in Wenen. In de daarop volgende jaren maakt hij ken nis met de woorden en daden van het politieke rechts extremisme. Heel geleidelijk, schrijft Barnouw, voltrekt zich Rosts overgang naar de nazi ideeën. Bij terugkeer in Nederland in 1936 is de politieke interesse uitgekristalliseerd. Rost sluit zich aan bij de NSB van Mus- sert, die hem op grond van zijn status maar al te graag inlijft. In '37 neemt hij namens de NSB zitting in de Tweede Ka mer. De positie van Rost van Ton ningen binnen de NSB be schrijft Barnouw als tweezij dig. Aan de ene kant is hij door opleiding en ervaring een be langrijk persoon. Daar staat tegenover dat hij het met de an dere kopstukken niet kan vin den. Toch krijgt hij, mogelijk als doekje voor het bloeden, een serie zware posten toebe deeld. De belangrijkste is pre sident van De Nederlsindsche Bank. Florrie Rost van Tonningen treedt in december 1940 in het huwelijk met Florrie Heubel. Er kleeft een vervelend detail aan het huwelijk. Uit stamboomonder zoek blijkt dat er in de 18e eeuw Indisch bloed in de fami lie zat. Huwen mag, maar Rost krijgt geen toegang tot de SS. Pas aan het einde van de oorlog kan hij actief worden als sol daat. Feiten Barnouw beperkt zich in zijn boek vrijwel uitsluitend tot de zakelijke feiten van Rosts car rière. Een bewuste keuze, aldus de auteur. Het ging uitsluitend om een populaire versie van de politieke loopbaan van de man die „fout was tot het bittere eind". HAARLEM (ANP) - Speelgoed paleis Bart Smit moet aan de Walt Disney Company een geldbedrag betalen, omdat op de wintercatalogus van het be drijf nagetekende Disney-figu- ren staan. De ondernemingen zijn dat in een schikking over eengekomen. De advocaat van Disney, mr. W. Roos, heeft dat vrijdagmorgen bevestigd. Suske en Wiske TOKAPUA T0RAJA door Willy Vandersteen Vrijdag 28 oktober Burgh-Haamstede Een-dagscursus Herfststille- ven. Galerie 't Zuuddek. Van 09.30 tot 14.30 uur. Zaterdag 29 oktober Zierikzee Verkoping darneskrans Tryfe- na in zaal Christelijke Gerefor meerde kerk, Zevengetijstraat. Van 10.00 tot 16.00 uur. Jazz-avond m.m.v. Scaldis Jazzband. Mondragon. 20.30 uur. Open dag in muziek- en thea terpodium. Brogum. Om 22.00 uur optreden rockabillyband The Pinheads. Brouwershaven Feestavond Plexat. Kerk Bostonplein. 19.30 uur. Nieuwerkerk Oud papier. Gebouw Salem, Molenstraat. 09.30-11.00 uur. Bruinisse Fancy-fair ten bate van peuter speelzaal De Krukels in het verenigingsgebouw aan de Deestraat. Van 10.00 tot 16.00 uur. Algemene hobby- en verzamel- beurs. Pleintheater. 10.00 tot 18.00 uur. Reformatie-herdenking. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zondag 30 oktober Zierikzee Open dag in muziek- en thea terpodium Brogum. Om 15.00 uur optreden Blue Moon Spe cial. Maandag 31 oktober Zierikzee Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Herdenking kerkhervorming. Christelijke Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Ouderavond peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes in de peuterspeelzaal. 20.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Tienpont (Nw. Noorddijkseweg 2). Van 19.00 tot 20.30 uur. <=ty Dinsdag 1 november Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Brou wersh aven Begrotingsvergadering. Stad huis. 15.00 uur. Woensdag 2 november Burgh-Haamstede Borstvoeding-informa- tie-avond. Repel 7. 20.00 uur. Vrijdag 4 november Zierikzee Officiële heropening dagver blijf Brugzicht. Scheldestraat 2. 15.15 uur. Zaterdag 5 november Zierikzee Bazar/rommelmarkt. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 10.00 tot 15.00 uur. Operette Zwei Herzen im Dreivierteltakt. Goese Operet tevereniging. Concertzaal. 20.00 uur. Dinsdag 8 november Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH met lezing over Ierland. De Schutse. 14.00 Woensdag 9 november Zierikzee Open koffie-ochtend. Her vormd Kerkcentrum. Haven plein 17. 09.15 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Paarl Wellington Kinderkoor uit Zuid-Afrika en kinderkoor Jom Jom. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Donderdag 10 november Zierikzee De wereld is stapelgek, nu wij nog. Seth Gaaikema. Concert zaal. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDE8EURSTEL. tüH(Mbi£55

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2