'Ik merk aan een interieur dingen op die de mensen zelf niet zien' 'Moeilijke klanten ken ik niet' Jubileumaanbieding C. de Jonge Staatsbosbeheer hervat plaggen Vroongronden TAXATIEEFBEHIDDEUMG HAMSEHANSE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE® Marijke Berrevoets start eigen adviesbureau binnenhuisarchitectuur Jan van den Berge 20 jaar bij Deurloo Mode Nu ook in Haamstede VERS BROOD EN BANKET 10% KORTING OP AL ONZE PRODUKTEN UIT EIGEN BAKKERIJ Zorg voor gehandicapten twee maanden voor f 19,50* I dé krant van schouwen - du weiand! ft I NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EblTIE SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEE - ,,Ik ga bij mijn ontwerpen altijd uit van de wensen van de klant. Want het belangrijkste van een interieur is dat de mensen zich er prettig voelen, dat ze op hun gemak zijn in hun eigen huis." Sinds kort heeft de 29-jarige Marijke Berrevoets-Barbier aan de Nieuwe Haven in Zierikzee een eigen adviesbu reau voor binnenhuisarchitectuur. Mensen die hun huis helemaal of gede'eltelijk willen verbouwen of op nieuw inrichten kunnen bij haar terecht. Ze maakt bouwtekeningen en komt met ideeën. Vaak levert ze daarmee het extra beetje deskundigheid dat bepalend is voor het succes van een verbouwing of een nieuw interieur. „Ik merk aan een interieur dingen op die de mensen zelf niet zien." De afgelopen weken werd dui delijk dat de binnenhuisadvi seuse met haar werk voorziet in een behoefte. „Vanaf het be gin loopt het goed. Daar ben ik eigenlijk heel verbaasd over, want ik had gedacht dat toch een aanlooptijd van zo'n twee jaar nodig zou zijn voor ik re gelmatig klanten zou hebben." Marijke Berrevoets baseerde die verwachting op het gezegde 'wat de boer niet kent, eet hij - niet'. Het is tenslotte nog niet vanzelfsprekend dat mensen een deskundige in de arm ne men wanneer ze de inrichting van hun huis willen verande ren. Vaak wordt het hele bud get gereserveerd voor de ver bouwing of nieuwe inrichting op zich en bedenkt men zelf hoe een en ander gerealiseerd moet worden. Bij Marijke Berrevoets ont stond de belangstelling voor binnenhuisarchitectuur toen zij acht jaar geleden, met haar echtgenoot, vanuit Sirjansland verhuisde naar een oud pand aan de Nieuwe Haven in Zie rikzee. „We hebben dat hele maal uitgebroken en in eigen beheer verbouwd. Ik vond het heerlijk om daarmee bezig te zijn. Om uit te kienen waar de verschillende vertrekken moesten komen en hoe die in gericht konden worden." Ook via haar schoonvader, die als makelaar werkzaam is, werd die belangstelling voor binnen huisinrichting gestimuleerd. „Ik ontdekte dat ik het heel leuk vind om met de verande ring en inrichting van ruimten bezig te zijn." Marijke Berrevoets speelde daarop in door een drie-jarige cursus binnenhuisarchitectuur te gaan volgen. Ondertussen bleef zij werken als ver koopster bij Electra Licht op de Dam in Zierikzee. „Verlich ting speelt een heel belang rijke rol bij de inrichting van een ruimte." In het souterrain van het oude pand aan de Nieu we Haven creëerde zij een ei gen werkruimte en enkele we ken geleden ging het bureau voor binnenhuisadvies van start. Om de service aan de klanten* verder uit te bouwen gaat zij in november een cursus auto-cat tekenen volgen. Vanaf januari 1995 kan zij dan haar ideeën in twee- of driedimensi onale vorm presenteren. Veel mensen die de afgelopen weken voor advies bij Marijke Berrevoets aanklopten deden dat omdat zij een bouwteke ning nodig hadden voor bij hun bouwaanvrage bij de gemeen te. „Daar vloeide dan vaak uit voort dat ze ook advies vroe gen over de inrichting van de nieuwe ruimte." Voor de bin nenhuisadviseuse lopen die twee elementen meestal in el kaar over. „Wanneer ik bezig ben met uitkienen van een ver bouwing let ik vanzelf al op de inrichting. Ik zal een ruimte nooit zo ontwerpen dat de meu belen niet meer prettig kunnen worden neergezet. Zo zie je bij voorbeeld op bouwtekeningen nog wel eens dat de deur uit komt midden in de ruimte voor de eethoek of tegenover de open haard. Dat is bij mij on mogelijk omdat ik bij het ont werpen van een ruimte auto matisch aan de inrichting denk." Op die manier creëert de bin nenhuisadviseuse op haar com puter grotere slaapkamers, aangebouwde serres, nieuwe keukens of complete verbou wingen. Zo'n ontwerp begint meestal met een vrijblijvend bezoek van Marijke Berrevoets aan de mensen van wie zij een telefoontje kreeg. „Mensen moeten eerst kijken of ik hun wel aansta. Of het onderling klikt." Wanneer dat het geval is gaat de binnenhuisadviseuse aan de slag met haar automati sche meetapparatuur, papier en schrijfgerei. Op die manier bepaalt zij de mogelijkheden van de betreffende ruimte en de eisen en verlangens van de opdrachtgevers. Die gegevens vormen de basis voor het ont werp. De service van de binnenhuis adviseuse strekt zich uit van een advies, dat is vastgelegd op een tekening, tot de complete aanvraag en begeleiding van een verbouwing of aankoop van meubelen. Wanneer de dienstverlening zich beperkt tot het leveren van een plan Marijke Berrevoets: „Heel leuk om met de verandering en inrichting van ruimten bezig te zijn". (Foto: Joop van Houdt). voor een nieuw interieur, zijn ook de kosten beperkt. „Men sen denken bij een interieurad vies gelijk aan namen als Jan des Bouvrie en vrezen dat ze daarvoor heel veel geld moeten neertellen. Maar dat valt reuze mee." Marijke Berrevoets noemt daarbij een bedrag van 225 tot 300 gulden. De leeftijd van de klanten die ze tot nu toe had varieert van ongeveer dertig tot ruim zestig jaar en de stijl van de inte rieurs die ze voor hen ontwierp van klassiek tot modern. „Dat maakt mij niets uit. Mijn eigen voorkeur speelt daarbij geen rol." Wel wijst de binnenhuis adviseuse haar klanten op te genstrijdigheden in hun ver langens. „Wanneer men én een bloemetjesbehang én een schil derij met bloemen aan de muur wil is het heel moeilijk om een heid in het interieur te krijgen. Dat zijn twee onderdelen die om aandacht vragen. Maar uit eindelijk heeft de klant altijd het laatste woord. Ik adviseer alleen." ZIERIKZEE - „Het leukste van dit beroep is om een klant tevreden de deur uit te zien gaan. Dat geeft je de kick. Daar werk je voor." Na twintig jaar werken bij Deurloo Mode in Zierikzee is de 48-jarige Jan van den Berge nog steeds enthousiast over zijn beroep als inkoper en verkoper bij de herenmodezaak aan de Mol. Enkele dagen geleden werd zijn jubileum bij de zaak gevierd met een etentje voor het personeel en partners. Van den Berge blijkt een tevreden mens. Hij wil zijn huidige werkzaamheden graag blijven doen tot de VUT-leeftijd. Jan van den Berge zijn voorou ders woonden op Schouwen- Duiveland, maar zelf werd hij geboren in Rotterdam. Na zijn schooltijd werkte hij bij een kledinggroothandel in Den Haag. Leuk werk, dat echter veel reistijd kostte. „Ik was da gelijks twaalf uur van huis." Daarom sprak de advertentie in het AD, waarin Deurloo Mo de een verkoper vroeg, hem aan. „Die advertentie trok in eens mijn aandacht. Misschien omdat mijn familie van het ei land kwam." Jan van den Berge solliciteerde bij Rinus Deurloo, wiens her enmodezaak tóen al aan de Mol was gevestigd. „Het zag er wel anders uit dan tegenwoordig. De winkel had nog twee diepe zijetalages en de ingang lag wat dieper in de zaak dan te genwoordig het geval is." Van den Berge vond de winkel er aantrekkelijk uitzien. Hij wil de er graag werken. En ook de heer Deurloo zag het zitten met de Rotterdammer, want hij se lecteerde hem uit vier sollici tanten als zijn nieuwe verko per. Met zijn echtgenote verhuisde Jan van den Berge naar Zierik zee. Een stap waarop hij met te vredenheid terug kijkt. „Het is heel leuk om bij Deurloo Mode te werken. Ten eerste vanwege de werksfeer. In tegenstelling tot mijn vroegere werk in Den Haag kwam ik in de winkel constant in aanraking met an dere mensen, via de omgang met collega's en met klanten. Dat miste ik bij het werk in de groothandel." Een ander as pect dat Van den Berge bijzon der aanspreekt is de zelfstan dige manier waarop hij bij Deurloo Mode werkt. „Al vrij snel na mijn benoe ming werd mij ook een gedeel te van. de inkoop toever trouwd." Inmiddels verzorgt Van den Berge de inkoop van de hele winkelvoorraad, met uitzondering van de sportkle- ding. Ook bepaalt hij welke kleding wordt gebruikt in de etalages en in speciale presenta tiestands in de winkel zelf. De omgang met klanten is nog steeds een van de aspecten aan zijn werk die hem de meeste voldoening geeft. In al die ja ren heeft hij nog nooit een van hen in gedachten als 'lastig' ge kenschetst. „Moeilijke klanten ken ik niet. Wel mensen die twijfelen over een aankoop. Jan van den Berge: 'Wanneer een klant tevreden de deur uit gaat, dat geeft een kick'. (Foto: Joop van Houdt). Maar dat is een heel normaal verschijnsel." Van den Berge is van mening dat een verkoper in zo'n geval de doorslag moet geven. Hij doet dat heel subtiel en geheel afgaande op zijn in tuïtie. „Als verkoper moet je in de eerste plaats heel goed luisteren naar wat de klanten zeggen. Je moet leren aanvoe len wat mensen niet zeggen, maar wel bedoelen en daarop' inspelen. Dat is het moei lijkste, maar ook het meest be vredigende. Er is niets zo leuk als een klant ontspannen en te vreden de winkel uit te zien gaan:" In de afgelopen twintig jaar zag Van den Berge hoe het pu bliek steeds meer geld ging besteden aan kleding. „Het aantal kledingstukken dat men koopt groeide niet zozeer, maar de mensen geven meer geld uit voor een kledingstuk van goede kwaliteit." Dat kwa liteitsbewustzijn is volgens de verkoper niet typisch Zeeuws. „Vanwege het toerisme op Schouwen-Duiveland komen klanten uit het hele land in de winkel. Daar zie je dat ook bij." Ook in het assortiment deden zich de afgelopen twin tig jaar de nodige veranderin gen voor. Zo is het assortiment kostuums, dat vroeger de hele bovenverdieping van de winkel in beslag nam, terug gebracht tot twee rekken. „Tegenwoordig wordt een kos tuum vooral verkocht als za- kenpak door mensen die er re presentatief uit moeten zien. De meeste mannen kleden zich tegenwoordig in een combina- tiepak, waarbij de broek wordt gecombineerd met een colbert of blousonvest. „Mensen zijn zich gemakkelijker gaan kle den omdat ze meer vrije tijd hebben gekregen." De spijker broek, die Deurloo twintig jaar geleden al in het assorti ment had, is uitgegroeid tot een basiskledingstuk voor jong en oud. „De jongeren wil len meestal een Levi's, terwijl wat oudere mannen graag een bandplooispijkerbroek dra gen." Van den Berge weet er alles van en is de klanten graag behulpzaam bij hun keuze. „Ik hoop dit nog lang te kunnen blijven doen." BURGH-HAAMSTEDE - Staatsbosbeheer is weer gestart met het afplaggen van de Vroongronden tus sen Renesse en Haamstede. Doordat er problemen met de afzet van de geplagde grond waren is het kar wei enkele weken later begonnen dan aanvankelijk de bedoeling was. Ongeveer 5,5 hectare, verspreid over het terrein zal worden af- geplagd. Door het afplaggen kan kalkhoudend en voedsel- arm grondwater weer aan de oppervlakte komen. De Vroon gronden vormen het reliëfrijke gebied tussen de duinen en de polder van Renesse en Haam stede. Omstreeks het jaar 1000 is in dit gebied een kreek ont staan die overtollig water via het Pa'linxgat, later het Water gat, afvoerde naar zee. In de loop der tijd is deze kreek ver zand en verloor daardoor zijn afvoerende taak. In natte tij den bleven deze gronden rela tief langer nat door een slechte ontwatering. Doordat in de laagtes eeuwen achtereen be- groeiingsresten achter bleven en soms langdurig onder water bleven is een proces van verzu ring op gang gebracht. Door de iets zuurdere omgeving konden er plaatselijk andere planten groeien waardoor de verzuring eerder gestimuleerd dan afge remd weud. Tévens zorgt de neerslag voor een ontkalking, dus verzuring, van de boven grond. Eind vorig jaar is al een begin gemaakt met het afgra ven van de verzuurde bovenste 15 tot 20 centimeter van de la gere delen van de Vroongron den. Door de vele neerslag die toen is gevallen zijn de werk zaamheden gestaakt. De eerste resultaten zijn veelbelovend. Zo zijn op de vorig jaar geplag de delen al weer Dwergvlas, Dwergbloem, Dwergbies, Kale Zegge en Tormentil gevonden. Advertentie Kuipersweg 23-25 Middelburg De Roterij 9-11 Burgh-Haamstede ^5 01180-26649 Q zorgzame ^5 verhuizers W sinds 1886! KJ o z N 3 X 04 Advertentie Sinds 22 oktober 1994 staat de deur voor u open met Daarom t/m vrijdag 28 oktober Brood- en Banketbakkerij RING 33 HAAMSTEDE TELEFOON 01115-1464 MIDDELBURG - Onder de ti tel ,'Zorg op weg naar de eeuw wisseling' wordt op vrijdag 28 oktober in Middelburg een bij eenkomst gehouden waarbij de toekomst van de zorg voor gehandicapten centraal staat. Het gaat om een initiatief van de Stichting Philadelphia (SPV) die zich inzet om het beeld van gehandicapten om te vormen tot mensen met heel persoonlijke mogelijkheden en talenten die een rol kunnen vervullen in de samenleving. De regionale adviesraden van de SPV zetten zich in voor deze integratie en participatie van gehandicapten. Op vrijdag 28 oktober wordt tijdens de bij eenkomst in Middelburg de nieuwe Zeeuwse adviesraad geïnstalleerd. Het evenement wordt gehouden in hotel Arne- ville en begint om 14.30 uur. Advertentie Cng. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee 1 Ring 19 Han'ngvlietplein 8 4328 AE Burgh-Haamstede 4301 XG Zierikzee Telefoon 01115-3424 tfYM nBk4 Telefoon 01110-14275 Fax 0III5-3707 Fax01110-17484 De Zierikzeesche Nieuwsbode bestaat 150 jaar. In dit jubileumjaar stellen wij u in de gelegenheid kennis te maken met dé krant van Schouwen-Duiveland. Vier keer per week al het nieuws van Schouwen-Duiveland binnen handbereik. Neem nu een proefabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode Ja, ik maak gebruik van de jubileumaanbieding en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode twee maanden op proef voor de prijs van f 19,50. Deze actie is geldig t/m 31 oktober 1994. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: aE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. I~: NBE j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1