Nederlanders dichten apotheek grote rol toe in hun welzijn WEEKEND RECEPT Nieuw apparaat voor opladen 'gewone' alkaline batterijen dier in het vizier lieve mensen onze puzzelrubriek Voorkomen autodiefstal eenvoudig te regelen Apothekers starten voorlichtingscampagne Gemarineerd lamsvlees in folie Eigenaars worden gezocht WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA Ze is hem nu al weken kwijt en heeft een hoop verdriet haar hond is weggelopen waarheen, dat weet ze niet. Een advertentie wordt gezet en er wordt gebeden voor 't hondje dat misschien door een auto is overreden. Ze geeft u een beloning als u haar hondje vindt drieëntwintig knikkers lieve mensen wat een kind. Langeweg De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 28 september zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- L. van Heemst, Rubensplein 54, Middelharnis De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- M. H. van Burg-v. d. Cingel, Heereweg 6, Noordgouwe De derde prijs: Een waardebon van f 10.- H. E. Roozemond, Pr. Margrietstraat 42, Middelharnis De sleutelwoorden van de puzzel van 12 oktober zijn: Op eieren lopen De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 4 november in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal: 1. mondelinge of schriftelijke mededelingen; 4. versregel die aan het slot wordt herhaald; 7. overeenkomende in waarde of belang; 8. voorkeur; 10. groot ongeluk; 11. werktuig; 13. onrustige verwachting teweeg brengend; 14. betrouwbaar; 16. wapen; 18. vloerbedekking; 22. als het wordt verlangd; 23. beroep; 25. gemeenschappelijke grond; 26. zonder tekening of kleurschakering; 27. diepgaand; 28. schoeisel. Verticaal: 1. veterinair; 2. kleur; 3. een kroon dragend; 4. verzoek- of smeek schrift; 5. vervolgverhaal; 6. te weten; 7. Griekse letter; 9. hemelgeest; 12 zenuwachtig makend; 15. op zijn minst; 16. dergelijk; 17. plant; 19. afnemen, 20. wonder; 21. telwoord; 24. kortom (verbastering). De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes: 27. 4, 23. 19, 6, 17. 18. 13. 3. 10. 24. 28. Basisbereiding aluminiumfolie: Als u vlees verpakt in alu miniumfolie kan het bij ver hitting gaar worden in het eigen vocht. U hoeft de folie alleen maar een klein beetje in te vetten. Verpak het vlees samen met bijvoor beeld groente en kruiden voor wat extra smaak en geur. Vouw de randen goed dicht. Leg de pakketjes in een ovenschaal of in de braadslede. De sluiting van de pakketjes moet naar bo ven wijzen, zodat er. geen vocht uit kan lopen. M^ak circa tien minuten voordat het vlees klaar is de boven kant open zodat het nog wat kan bijkleuren. U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram lamsbout, in blok jes van ca. 2 x 2 centimeter 2 eetlepels vriesgedroogde gekibbelde uitjes 3 deciliter droge witte wijn 1 theelepel vriesgedroogde peterselie (of 1 eetlepel verse) 1 theelepel vriesgedroogde tijm (of 1 eetlepel verse) 1 theelepel vriesgedroogde kervel (of 1 eetlepel verse) 2 teentjes knoflook (geplet) 2 theelepels marinademix Verwarm de oven voor op 180°C of gasovenstand 3-4. Vermeng het vlees met alle ingrediënten en laat het cir ca drie uur marineren, afge dekt in de koelkast. Verdeel het gemarineerde vlees op vier stukken dub belgevouwen aluminiumfo lie en vouw deze dicht door de onderkant en bovenkant naar elkaar toe te vouwen en de zijkanten dicht te draaien. Zorg er voor dat de pakketjes goed dicht zitten. De sluiting van de pakket jes moet naar boven wijzen, zodat er tijdens de berei ding geen vocht uit kan lo pen. Leg de foliepakketjes in de oven en laat ze in circa 30 minuten garen. Lekker met een gepofte aardappel, kruidenboter en haricots verts. Tip: Deze creatie is ook zeer ge schikt voor de barbecue. Kruidenboter: Breng roomboter op smaak met speklapjeskruiden, versgehakte peterselie en bieslook. Voedingswaarde per portie: Energie: ±925 kJ (220 kcal) Eiwit: 24 gram Vet: 14 gram Koolhydraten: 1 gram ZIERIKZEE - Natuurlijk is voorkomen beter, maar niemand wil niet meer aan het verkeer deelnemen uit angst voor een aanrijding. Vaak is met eenvoudi ge maatregelen al heel veel ellende te voorkomen. In de "Voorkomen is beter...'95" kalender staan hier over honderden tips, geïllustreerd met grappige car toons, zoals bijvoorbeeld over de bescherming van de auto tegen diefstal en inbraak. Een handremslot, een stuur- auto met alarm met rust. Sinds /pedaalslot, een stroomonder- kort zijn er blokkeersystemen breker, blokkering van de op de markt. Deze systemen brandstoftoevoer, wielklem- onderbreken op een aantal men, allemaal maken ze een plaatsen het elektrische circuit auto minder interessant voor in de auto. criminelen. Net als het grave- Een van de middelen in de ren van het kenteken in alle strijd tegen de autodiefstal ruiten, want ruiten vervangen plaag is het VAR, het Vermiste is een dure grap. Auto Register, welke door ver- Als automibilist heeft men het zekeraars samen met een aan- natuurlijk niet altijd voor het tal andere organisaties en de uitzoeken, maar in een straat overheid is ingesteld. Met het waar regelmatig mensen langs- VAR kunnen als vermist of ge komen, staat een auto veiliger stolen opgegeven auto's sneller dan op een donkere, verlaten worden opgespoord. De politie plek. Daarbij moeten crimine- kan bij de controles die zij ver- len echter niet door achter ge- richt in dit register kijken en laten kostbaarheden uitgeno- meteen nagaan of zij een als digd worden een ruitje in te vermist opgegeven auto te pak- slaan. ken hebben. Zij kunnen daar- Een autokluis is een prima op- om sneller aanhouden en de bergplaats als er toch kleine auto opsporen, kostbare spullen in de auto moeten blijven liggen. Een au- tokluis wordt bijvoorbeeld on der een stoel of in de bagage- MoioorcIq7nn ruimte verankerd. Alleen als O IC?4.11 ly de hele auto gestolen wordt, helpt een kluis natuurlijk ook SOMMELSDIJK - Op donder- niet. dag 27 oktober houdt de Ver- De autoradio, doelwit nummer eniging voor Natuur en Land- één, is het veiligst als deze uit schapsbescherming Goeree- zijn slee gehaald kan worden. Overflakkee haar jaarlijkse Leg de radio niet onder de najaarslezing, voorstoel, want daar kijken dieven als eerste. Als men geen K. de Kraker uit Burgh-Haam- zin heeft in gesjouw met een stede presenteert deze avond autoradio, kies dan een model een dia-lezing over Hompel waarvan men alleen maar het voet. Hompel voet is een uniek afneembare frontje hoeft mee eiland(je) in het Grevelingen- te nemen. Als alternatief is de meer, dat een belangrijke radio met keycard ontwikkeld. waarde vertegenwoordigt voor Zonder deze kaart werkt de au- de flora en fauna in dit gebied, toradio niet; effectief en han- De Kraker verblijft gedurende dig. de zomermaanden een periode Wordt er toch ingebroken, of permanent op Hompel voet om wordt de hele auto gestolen, daar waarnemingen te doen dan is het handig om het type wat betreft de vogelstand en en serienummer van de stereo- broedgevallen en het voorko- fnstallatie genoteerd te heb- men van bepaalde plantensoor- ben. Dat geldt natuurlijk ook ten. De lezing wordt gehouden voor een autotelefoon. in de aula van de Landbouwho- Tegen inbraak is een alarm- geschool aan de Langeweg te systeem een uitstekende bevei- Sommelsdijk. Aanvang 20.00 liging. Veel dieven laten een uur, de toegang is gratis. In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee zit een Staffordshire-terriër, die 6 oktober is gevonden aan de Engelse Kade in Zierikzee. Ze is viereneenhalf jaar oud. Deze teef is zwart, heeft een witte bef en witte voeten. De eige naar van deze hond wordt verzocht contact op te nemen met het asiel, telefoon 01110-17013. Tevens is in de Mastgaststraat in Zie rikzee op 19 oktober een lapjespoes van zes maanden gevonden. Ook deze eigenaar wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het asiel. In het dierenonderkomen zitten drie honden en 23 katten. De kater Gigant is geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). De landelijke campagne die deze week van start is gegaan benadrukt de vraagbaakfunctie van de apothekers. DEN HAAG - Veruit het overgrote deel van de Nederlandse bevolking heeft een groot vertrouwen in de apotheek. Grote waardering bij de consument is er voor de kwaliteit en deskundigheid van de apotheker. Negen van de tien consumen ten vinden de rol die de apothekers spelen in de gezondheidszorg tamelijk tot zeer belangrijk. Dat blijkt uit een representatief onderzoek dat in opdracht van de beroepsorganisatie van apothekers, de KNMP, werd uitgevoerd door NSS/ Marktonderzoek. Bij het onderzoek waren duizend consumenten en tweehon derd huisartsen betrokken. Naast de waardering die het publiek heeft voor de kwaliteit en deskundigheid in de apo theek, prijst de consument ook de klantvriendelijkheid en be trouwbaarheid. Vanzelfspre kend worden er ook zwakke punten door de consument ge noemd die extra aandacht van de KNMP zullen krijgen. Zo blijkt onder meer de gemiddel de consument van oordeel te zijn dat in de apotheek te wei nig betrokkenheid wordt ge toond voor het welzijn van de geneesmiddelengebruiker. Het gemiddelde rapportcijfer dat de consument die niet zo vaak de apotheek bezoekt, geeft is 7,7. Mensen die vaker in de apotheek komen, geven een 8 of hoger. Overigens blijkt ook uit het onderzoek dat de Nederlandse consument honk vast is daar waar het gaat om de apotheek. Ruim zeventig procent van de ondervraagden gaat al langer dan vijf jaar al tijd naar dezelfde apotheek. De zwakke punten die door de consumenten werden genoemd waren voor de KNMP aanlei ding om op maandag'24 okto ber 1994 van start te gaan met de landelijke campagne 'Onze apotheek, Uw apotheek'. Hier mee wil de beroepsorganisatie van de apothekers het beroep en de zorgverlening vanuit de apotheek, onder de aandacht brengen. Een opvallend onder deel van de voorlichtingscam pagne vormt een serie van acht televisiespots met tips over ge bruik en keuze van medicijnen. Met deze activiteiten verster ken de apothekers hun vraag baakfunctie. Uit het onderzoek blijkt dat de werkzaamheden van apothe kers en -assistenten vaak te weinig zichtbaar zijn. De cam pagne zal om die reden bena drukken wat er allemaal in de apotheek gebeurt en welke diensten er verkrijgbaar zijn. Vanzelfsprekend gaat de KNMP de zwakke punten niet alleen verbeteren door een communicatiecampagne te voeren. Ook inhoudelijk zal de KNMP de apothekers beoorde len op hun klantvriendelijk handelen, onder meer via aan gescherpte normen voor de in tercollegiale toetsing. Daar naast is de KNMP in bespre king met de Nederlandse Pa tiënten/Consumenten Federa tie om te komen tot een over eenkomst apotheker/patiënt. In deze overeenkomst worden de rechten en plichten van apo theker en patiënt geregeld. Klantvriendelijk In de afgelopen weken zijn alle 1.500 apotheken in de gelegen heid gesteld een sterkte/zwak te-analyse 'te maken. Hierbij werd met name gelet op bege leiding en voorlichting. Ande re zaken die een bijdrage moe ten leveren aan het klantvrien delijk gedrag in de apotheek zijn de zogeheten tevreden- heidsonderzoeken en het vol gen van een zogenaamd bejege ningsprotocol. Dit geeft aan wijzingen hoe in de apotheek op klantvriendelijke wijze met de cliënt kan worden omge gaan. Tegelijkertijd met deze maat regelen ondernemen de apothe kers ook actie om bij te dragen aan de kostenbeheersing. Bin nenkort start de KNMP met een experiment om te bezien hoeveel besparing kan worden bereikt door op regionaal ni veau gezamenlijk geneesmid delen in te kopen. Gelijktijdig met het consumen tenonderzoek is ook onder zocht hoe de huisarts over de apotheek denkt. De tweehon derd ondervraagde huisartsen achten de apotheker bijna net zo veilig, betrouwbaar en des kundig als de consument dat vindt. Tot de drie belangrijkste taken van de apotheker rekent de huisarts de advisering en voorlichting aan patiënten, de levering van geneesmiddelen en de medicatiebegeleiding van de patiënt. ZIERIKZEE - Behalve nikkel cadmium batterijen kunnen nu ook reguliere alkaline batterijen worden op geladen en hergebruikt. De groothandel Otto Simon introduceert de Super Charger. Met deze batterij- oplader kunnen zowel alkaline batterijen als nikkel/cadmiumcellen van 1,5 Volt worden herladen. Een uni cum omdat het begrip oplaadbaar tot op heden nog equivalent was aan nikkel/cadmiumcellen. De waar schuwing op alkaline batterijen, 'don't recharge', onderschrijft nog eens deze, naar nu blijkt, achterhaalde opvatting. De prestatie van de Super Charger is voor de consument aantrekkelijk. Met het toestel kunnen tegelijkertijd vier bat terijen, ongeacht van welke af meting, op een zeer eenvoudige- wijze regelmatig worden opge laden. Weliswaar herlaadt de Super Charger de batterij niet volledig tot 1,5 Volt, maar de levensduur van de batterij wordt verlengd met gemiddeld een factor tien. De enige voorwaarde die geldt voor het slagen van het herla den is, dat de batterij niet hele maal leeg mag zijn. Dat blijkt ook uit onderzoek door het on derzoekscentrum TNO. Het opladen gaat het snelst en meest effectief wanneer de bat terijen worden opgeladen op het moment dat er nog voltage aanwezig is. Volledig lege bat terijen worden niet meer opge laden. Het onderzoeksinsti tuut constateerde voorts dat veiligheid van het apparaat op timaal is. De verschillen in verbruik tus sen uiteenlopende apparaten zijn redelijk groot. De batterij en van 'grootverbruikers' als een draagbare compact-disc- speler of een draagbare kleu rentelevisie zijn minder vaak herlaadbaar dan lichte ver bruikers als reiswekkers of zaklantaarns. Die onttrekken immers veel gelijkmatiger en met minder intensiteit kracht van de batterij. De Super Charger kan, naast het aspect van kostenbespa ring voor de consument, ook een bijdrage leveren aan het te rugdringen van de afvalberg batterijen. De consument en het bedrijfsleven kopen jaar lijks 110.000.000 batterijen. Daarvan belanden er uiteinde-" lijk 50.000.000 als chemisch af val in de C2 deponie van Rot terdam. Met de Super Charger kan een batterij tienmaal wor den hergebruikt, waardoor de inkoop van de cellen aanzien lijk kan teruglopen. Tot mini maal tienmaal opladen brengt de afvalberg van alkalinebat terijen met minstens factor tien terug. Weliswaar stelt de batterijen industrie vaak dat (bijna) geen enkele andere industrie zo voortvarend gevaarlijke stof fen uit haar produkten heeft verwijderd. Daarmee doelt zij op het terugdringen van het ge halte cadmium en kwik in een malige alkaline-, knoop- en zinkbruinsteenbatterijen. Maar hét is evengoed juist dat er bijna geen industrie is aan te wijzen die in het nabije verle den zo'n vracht aan gevaarlijke stoffen in haar produkten heeft gestopt als de batterijenin dustrie. Enkele cijfers: rond 1990 is er op jaarbasis voor circa 225 ton cadmium en 1 tot 5 ton kwik via (ingebouwde) batterijen in de handel gebracht. Uitgaande van een inzameling van 55 pro cent houdt dit in dat de komen de jaren vele tientallen tonnen tot honderd ton cadmium en tot enkele tonnen kwik extra in het huisvuil zal belanden. De super charger kan er mede toe bijdragen dat deze afval berg niet hoger wordt. Het apparaat komt in een bat- terijenmarkt die zich ken merkt door grootgebruik. De- Nederlandse consument heeft in toenemende mate toestellen in huis die functioneren op elektriciteit. Daarbij valt niet alleen te den ken aan elektrisch speelgoed, de traditionele markt van Otto Simon, maar ook apparaten voor huishoudelijk gebruik, variërend van afstandsbedie ningen voor de tv tot zaklan taarns. Voor deze gebruikers levert de Super Charger een aanzienlijke geldbesparing. Ook gewonebatterijen kunnen tegenwoordig worden opgela den. A f*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 15