'Als er hier wat gebeurt, dan zit je er vanzelf bij' Toeristenbibliotheek in Renesse gaat dicht Een dagje op de Zomerbus Kijken naar jaarlijkse vogeltrek Visser 1 DONDERDAG 20 OKTOBER 1994 NR 25657 ZIERIKZEE - Wie de jaarlijkse vogeltrek eens van dichtbij wil bekijken, kan zich zaterdag 22 oktober om half acht 's mor gens melden bij de trap aan de rotonde (Krayesteinweg) te Westenschouwen. Daar zal op dat moment de Vogelwerk groep van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland bezig zijn met haar trekwaar- nemingen. Zowel leden als an dere belangstellenden zijn er welkom. Eén van de interessantste en meest bestudeerde aspecten in het leven van .de vogels is de jaarlijks terugkerende vogel trek. Toch is het nog steeds een raadselachtig fenomeen. Waar om vogels (en andere dieren) trekken is een vraag, die wel licht nooit helemaal beant woord zal worden. Er bestaan verschillende theorieën, maar geen enkele is volledig en slui tend. Vast staat wel dat er na de broedtijd iets verandert in het vogellichaam. Onder invloed van het langzaam kouder wor den en de afname van de hoe veelheid daglicht ontstaat er een toestand die als trekdrang aangeduid wordt. Elke maand van het jaar kan wel vogeltrek worden waargenomen. De grootste en meest massale ver plaatsingen vinden echter in het najaar plaats als de oude en jonge vogels wegtrekken naar de overwinteringsgebieden. Van de overdag trekkende vo gels zijn veel gegevens bekend omdat ze goed zichtbaar zijn. Een groot aantal vogels ver plaatst zich evenwel 's nachts. Tot in de vroege ochtend zijn op bepaalde plaatsen, vooral langs de kust, grote aantallen vogels waar te nemen. Voge laars van de Natuur- en Vogel wacht houden zich ieder jaar bezig met het registreren van vogeltrekgegevens. Aanstaan de zaterdag zijn ze tevens pa raat voor het begeleiden van ie dereen die het boeiende na tuurverschijnsel vogeltrek met eigen ogen en oren wil zien en horen. colaasactie. Hier staat een te kort van 348 gulden. Dat was niet zo best. En hier. Met paard en wagen ging opa langs de deuren om schoenen te repare ren. In 1927 kocht ie zijn eerste T-Fordje. En zie je op deze foto dat jonge boompje voor onze zaak? Moet je kijken hoe groot die nu is. De gemeente heeft hem eens willen verplaatsen, maar van die boom, daar blij ven ze van af." Twee jaar geleden, op zijn ze ventigste, deed Verton zijn fietsenzaak-schoenhandel an nex slijterij over aan zijn oud ste zoon. Van veel verschillen de soorten handel in de zaak heeft de familie Verton nooit wakker gelegen. Verton: ,,Nee, vroeger hadden we er ook nog lederwaren, souvenirs en uur werken bij." En van stevig aan pakken zijn de Vertons even min vies, want ook op zijn 72- ste staat Verton sr. nog elke ochtend om zeven uur op om een uur later aan de slag te gaan. Vervelen zal de ex-ondernemer, ex-penningmeester zich even min. ,,Ik ben gelukkig nog ge zond en voor mijn liefhebberij kom ik tijd te kort. Ik heb een heel vogelpark achter mijn huis met een paar honderd fa zanten, parkieten, eenden en ook nog wat herten. Daar ben ik al vijfendertig jaar mee be zig." Groter Terugblikkend op veertig jaar ondernemersvereniging constateert Verton dat het alle maal groter en omvangrijker is geworden. Toen Verton tijdens de ledenvergadering van 20 ok tober 1954 met veertien stem men tot penningmeester werd gekozen, telde de vereniging 35 leden. Hij zag het ledental groeien tot de huidige 75 aan gesloten ondernemers. ,,Met de komst van D. de Jonge in 1966 is er veel veranderd. Dat was een actieve voorzitter. Toen zijn de winkelweken en de Sint Nicolaasacties begon nen. Sindsdien voeren we ook een professionele boekhou ding. Alles werd netjes uitge typt. Toen ik aantrad, bedroeg de jaarcontributie drie gulden en had ik 655,34 in kas. Daar kon je dus niet veel mee doen. Tegenwoordig bedraagt de con tributie, afhankelijk van de grootte van het bedrijf 275, 375 of 475 gulden," vertelt Verton. Altijd wat De huidige ondernemersver eniging is zeer actief. Behalve met het adviseurschap aan het gemeentebestuur en met belan genbehartiging houdt de ver eniging zich bezig met de orga nisatie van promotionele acti viteiten als de Burghse Dag en de Ringpromotie. Verton: „Er is altijd wel wat. En als er wat gebeurt, dan zit je er eigenlijk vanzelf bij." Sinds de oprich ting in 1935 heeft de Onderne mersvereniging Burgh-Haam- stede acht voorzitters gehad. ,,Daar heb ik er zes van meege maakt. De eerste penning meester heeft de eerste negen tien jaar van de vereniging vol- gemaakt, ik de rest. Penning meesters gaan dus langer mee," concludeert Verton met een ge zichtsuitdrukking die voldoe ning verraadt. Zwarte walm Na de vraag of er in de afgelo pen veertig jaar iets opmerke lijks is gebeurd, blijft het lang stil. ,,Nee, eigenlijk niet ,,Of toch?.. U moet maar zien of dat iets is voor de krant, maar bij een van de intochten in Burghsluis speelde de vader van fotograaf Van den Berge voor Sint Nicolaas. De boot waarmee hij aankwam werd op een aanhangwagen gezet en om het allemaal echt te laten lij ken, was daar een pijp in ge maakt waar stoom uit kwam. Er stond geen wind en in plaats van op te stijgen viel de dikke, zwarte walm naar beneden. Sint Nicolaas kwam in adem nood en rolde zo van de boot de dijk af. Achteraf hebben we er wrêêd om gelachen, maar op dat moment was het wel even schrikken." Vogels kijken Na afloop van het interview wordt de verslaggever op straat ingehaald door een ren nende 70-plusser. ,,Je hebt toch nog wel even. Kom 's mee naar de overkant. Je moet echt even naar mijn vogels kijken."' En inderdaad: Verton heeft de ko mende jaren nog genoeg om handen. Oud-penningmeester Lo.il Verton van de Ondernemersvereniging Burgh-Haamstede heeft voortaan alle tijd voor zijn vogelpark. (Fo to: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Het bestuur van de Ondernemersvereniging Burgh-Haamstede neemt vanavond met een receptie in café-restaurant Zeelust in Westenschouwen afscheid van L. J. J. (Lau) Verton. Na veertig jaar rekenen en vergaderen slaat de 72-jarige penningmeester de boeken definitief dicht. Kwiek als een jonge vent veert vanachter zijn bureau om met laten zien waar hij zich de afge- bezig gehouden. „Kijk eens. de bejaarde ondernemer op behulp van foto's en notulen te lopen veertig jaar mee heeft De cijfers van de eerste Sint Ni- Lau Verton verlaat Ondernemersvereniging Burgh-Haamstede Chauffeur doet verslag in laatste personeelsblad ZIERIKZEE - „Een dagje op de Zomerbus", onder die titel doet ZWN- chauffeur W. van der Maden van de stalling Axel verslag van zijn beleve nissen op deze toeristenbus. Zoals bekend, is het streekvervoer Zuid- West-Nederland gefuseerd met het streekvervoer Westnederland. De nieuwe ZWN-groep is op 1 november operationeel. Omdat chauffeur Van der Maden heel leuk schrijft en omdat zijn verslag is gepubliceerd in het allerlaatste personeelsblad van de zelfstandige ZWN, volgt onderstaand relaas. Het was al de hele week snikheet geweest en ook de ze dag beloofde weer de no dige zweetdruppeltjes te produceren. Zonder strop das maar met een geweldige dosis goede moed stap ik de stalling van Draaibrug bin nen. Natuurlijk eerst een kop koffie, de CVL gewaar schuwd, mijn telformulier opgezocht en gekeken welke bus ik moest hebben. Voor je het weet is de opstèptijd voorbij en rijd ik richting Breskens, alwaar het feno meen Zomerbus die dag een aanvang neemt. We beginnen bij de jachtha ven. Daar is nog nooit ie mand opgestapt en ook van daag ziet het er niet anders uit. Ik stop even om mijn film goed te zetten en mijn attributen op zijn plaats te leggen en te zetten. Net als ik weg wil rijden komt er iemand breed zwaaiend en luid roepend naar de bus toegerend, die naar later blijkt, wel mee wil naar Knokke. Daar ligt zijn zeil jacht en hij had gehoord, dat de Zomerbus wel goed koop was, dus waarom veel betalen als het toch goedko per kan? Na duidelijk gemaakt te hebben dat hij voor 5,— mee kan naar Knokke, het geen twee halfuurtjes bete kent, zoekt de man een plaatsje en kunnen we nu echt aan de reis gaan begin nen. We rijden over de kade naar de Veerhaven, alwaar zich al enkele tientallen passagiers hebben verza meld die zeer waarschijn lijk richting vakantie bestemming willen gaan. Het belooft dus weer een drukke dag te worden. Een stel jongeren met een grote kist die ze samen dra gen, hetgeen een radiocom binatie blijkt te zijn, staat al te trappelen van onge duld om binnen te komen. De OV-jaarkaarten al in de aanslag. Natuurlijk moeten ze alle twaalf naar de Wild- hof. Ze hebben er echt zin in, dat is aan de muziek wel te horen. Hun stemming verandert snel als ik hun vertel, dat er in de bus geen muziek gedraaid mag wor den, niet gerookt mag wor den en bovendien is hun OV- kaart ook niet geldig. Na een zeer korte uiteenzet ting over het hoe en waarom van de Zomerbus, leggen ze zich erbij neer en na beta ling van ƒ5,— zetten ze hun bagage in het speciaal daar voor bestemde vak, dat wel- iswaar twee zitplaatsen heeft gekost, maar toch nu opnieuw zijn waarde be wijst. „Et alors" Twee oudere dames stappen in. „Monsieur, est-il possi ble d'aller a Knokke?" Even ademhalen en goed naden ken. Ja hoor, ook dat nog. Twee oude dozen voor Knokke. „Oui mesdames, c'est possible" pers ik er met mijn beste Frans uit. „Et alors nous voulons a Oostende". Zo ver rijdt de Zomerbus niet, maar na enig overleg heb ik ze dui delijk kunnen maken, dat ze voor 12,50 per persoon naar Oostende kunnen en nog terug ook. „Mais Mon sieur, c'est trés bonchère". Natuurlijk is dat goedkoop. Je kan er zelf niet voor rij den. Ze betalen 25 gulden, hetgeen gepast is, dus ook hier kun je niet merken dat het goedkoop was, want de fooi schiet er bij in. Dan nu enkele passagiers die al jaren achtereen naar het Zeeuwse land komen en die al redelijk op de hoogte zijn van de gang van zaken hier. Dus geen enkel pro bleem maar wel een paar kwartjes fooi. Gedonder En dan begint het gedonder in de glazen. Hoewel gedon der. Het valt wel mee. Een gezin bestaande uit vader, moeder, zoon van 12. en dochter van 10 en nog een nakomertje, waarvan je niet kunt zien of het een jongetje of een meisje is, getuige het feit, dat deze nog in een lui er loopt. En die luier is nou net het probleem. Een lucht die nergens thuis te brengen is en waar een beerput nog jaloers op is, achtervolgt de ze kleine, of liever gezegd, die gaat deze kleine voor uit. „Gute Morgen, fahren Sie nach camping Welgelegen?" Ook dat nog! Duitsers. Niet dat ik iets tegen Duit sers heb, maar ze doen ook geen enkele moeite om ook maar op enigerleiwijze iet wat Nederlands te praten. „Jawohl. Steigen sie nur ein. Es kostet 7,50. Der kleine ist frei, denn er ist noch kein 12." „Es ist nicht er, es ist Sie. Sie ist ein Madchen." De kleine blijkt dus een meisje te zijn. Nu, ze stinkt als een grote vent en ik denk bij mezelf: „Scheisse". Moeder, blij dat ze de bus heeft gehaald, zodat ze geen uur hoeft te wachten, begint de kleine te verschonen, hetgeen natuiwlijk com mentaar uitlokt van de Wildhofgangers, die zich vertwijfeld afvragen, waar om het wel naar stront mag ruiken in de bus en niet naar sigarettenrook. Hilariteit alom. Als dan eindelijk iedereen zijn plaatsje heeft gevonden, zijn sigaret heeft gedoofd, zijn bagage weggelegd, zijn (of haar) luier heeft ver schoond en zijn zegje heeft gezegd, kunnen we vertrek ken. Alles zit mee deze dag. Afwisselend Het is mooi weer, er zijn passagiers en de Zomerbus rijdt. Wat wil je nog meer? Onder die omstandigheden kan de dag toch al niet meer kapot. Nee, het is best wel leuk op de Zomerbus. En als je dan na een dag langs de kust 's avonds weer terug keert op de stalling en je bus weer hebt geparkeerd, dan kun je gerust stellen: Wat hebben we toch een af wisselend werk.... Vooral als je een dag mee gaat met de Zomerbus. ZIERIKZEE Verkoping onder de Beuze Onder de Beuze in het centrum van Zierikzee wordt zaterdag 22 oktober een verkoping ge- KERKWERVE houden van zelfgemaakte pro- dukten als handwerken, cake en jam. Het gaat om een initia tief van de vrouwenvereniging Wees een Zegen, die haar na- jaarsvef koping houdt. Aan het evenement is ook een verloting verbonden. Het begint om 09.00 uur. Emergo houdt zaterdag 22 ok tober een oud papier-actie. Men kan van 10.00 tot 11.00 uur terecht bij de container aan de Dreef in Renesse. Landinrichtingscursus Jazz-avond In de foyer van restaurant Mon- dragon in Zierikzee wordt za terdag 29 oktober een jazz avond gehouden waarbij de groep Saxomaniacs uit Rotter dam optreedt en de Scaldis Jazzband uit Zierikzee. Het be treft een initiatief van de Stichting Jazz Zierikzee. De jazz-avond begint om 20.30 uur. NIEUW-HAAMSTEDE Expositie Galerie Geluk In Galerie Geluk in Nieuw- Haamstede wordt op zaterdag 22 oktober een expositie ge opend van werken van Hen ri ët te Dingemans-Numans en haar kleindochter Henriëtte Dingemans. Het gaat om veld- boeketten die in de periode van 1877 tot 1956 werden geschil derd door mevrouw Dinge mans-Numans en olieverfschil derijen, collages en objecten die werden gemaakt door Hen riëtte Dingemans. De expositie wordt officieel geopend door de oud-burgemeester van Burgh, jonkheer A. van Cit- ters. Tbt en met zondag 6 no vember is de expositie te zien op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur of na telefonische afspraak via 01115-3636. Klaverjassen In Dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede wordt zater dag 12 november een open kla verjas wedstrijd gehouden, waaraan een verloting is ge koppeld. Er wordt 'Rotter dams' gespeeld met vier partij en van 16 beurten. Belangstel lenden die aan het evenement willen deelnemen kunnen zich tot 9 november telefonisch aan melden via 01115-3628. De kla- verjaswedstrijd begint om 19.30 uur. Oud papier Muziekvereniging Luctor et Vanaf donderdag 27 oktober wordt in dorpshuis 't Zuudèn- de in Kerkwerve een landin richtingscursus van zes lessen gehouden. Het gaat om een ini tiatief van de Landinrichtings- dienst in Utrecht dat werd ge nomen omdat het gebied Schouwen-OosUop het voorbe reidingsschema voor landin richting is geplaatst. De cursus is onderdeel van de voorlich ting aan en inspraak van be langhebbenden op het gebied van landinrichting. Tijdens de lessen wordt aandacht besteed aan de plannen die men heeft met Schouwen-oost, de proce dures die daarmee verband houden en de verschillende be langen die erbij zijn betrok ken. Belangstellenden kunnen zich tot 24 oktober telefonisch aanmelden voor deelname aan de cursus via 01117-1319. BRUINISSE Reformatie herdenking in Hervormde kerk Op zaterdag 29 oktober wordt in de Nederlandse Hervormde kerk in Bruinisse een reforma tie herdenking gehouden. Het onderwerp wordt bespro ken door ds J. van Dijk uit Tho- len en de Christelijke Gemeng de Zangvereniging Crescendo en het jeugdkoor Sjaloom uit Tholen zorgen voor de muzika le begeleiding. De bijeenkomst is gratis toe gankelijk en begint om 19.30 uur. PHILIPPINE Studiedag Zaterdag 19 november wordt in Hotel Au Port in Philippine op initiatief van de werkgroep Vrouw Maatschappij en het CDA-vrouwenberaad in samen werking met de EVP-fractie van het Europees Parlement een studiedag gehouden met als thema Medische macht en ethiek. Sprekers zijn mevrouw mr. Y. Timmerman-Buck, me dewerkster Wetenschappelijk Instituut voor het CDA, D. Schotsman, hoogleraar ethiek aan de Katholieke Universiteit van Leuven en drs. W. van Vel- sen, EVP-afgevaardigde in het Europees Parlement. Het pro gramma gaat om 09.30 uur van start en duurt tot 16.00 uur. URK - Een 40-jarige visser uit Urk is woensdag tijdens zijn werk op zee verongelukt. De man kreeg door nog onbekende oorzaak een blok op zijn hoofd. Extra boeken huren te duur RENESSE - De toeristenbibliotheek in Renesse gaat komende zomer niet meer open. De gemeente Westerschouwen die de voorziening altijd heeft bekostigd, vindt voortzetting te duur. Verder draagt de gemeente als argument aan dat sinds de opening van onder meer bibliotheek De Schutse in Haamstede, de noodzaak voor een aparte voorziening voor toeristen verdween. De bibliotheek in Renesse die vijftien jaar lang recreanten van de nodige lectuur heeft voorzien, kent een eigen collec tie van zo'n duizend boeken. Daarnaast werden jaarlijks nog eens rond de 400 nieuwere uitgaven gehuurd van de pro vinciale bibliotheek centrale tegen 1,50 gulden per boek. Sinds enige tijd verhuurt deze centrale echter geen boeken meer. Bij de provinciale biblio theek in Noord-Brabant kon de gemeente wel terecht, maar dan tegen een tarief van 6,50 gulden per boek. En dat vindt Westerschouwen te duur. Afgelopen zomer was de keuze bij de toeristenbibliotheek al beperkt tot de duizend boeken van de eigen collectie. De ge meente huurde de dure Bra bantse boeken niet, maar wil de aanzien of er met de eigen collectie 'te draaien' was. En dat bleek niet het geval. Mede werker algemene zaken van de gemeente Westerschouwen, J. A. in 't Veld, vertelt dat veel bezoekers afgelopen zomer na vijf minuten weer buiten ston den. „Het gaat natuurlijk toch vaak om mensen die behoor lijk wat lezen, en zodoende de boeken die we zelf in huis heb ben, al lang kenden", aldus In 't Veld. Wat de extra huurboeken be treft, ging het volgens hem om nieuwere romans, informatie- boeken over Zeeland en de Del tawerken en stripboeken voor de jeugd. „Die werden goed ge lezen", voegt hij toe. Verder zegt In 't Veld dat ook de vrijwilligsters die de uit leen in de toeristenbibliotheek verzorgen, inmiddels te ken nen hebben gegeven dat ze het op deze manier niet meer leuk werken vinden, en de dames daarom ook geen belangstel ling meer hebben om hun werkzaamheden voort te zet ten als het bij de eigen collectie blijft. Volgens In 't Veld geven de cij fers ook wel aan dat de beperk te keuze niet erg aanslaat bij het toeristenpubliek „Afgelo pen zomer hadden we 43 gezin nen die gebruik maakten van de bibliotheek, dat is 24 min der dan in 1993. Verder werden er zo'n 276 boeken minder uit geleend dan vorig jaar", zegt hij. De oorspronkelijke dui zend uitgaven zijn voorname lijk afgeschreven boeken van andere bibliotheken. Ook ga ven tal van particulieren na een oproep door de gemeente, hun oude boeken aan de toe ristenbibliotheek toen deze in 1979 werd opgezet. Recreanten konden twee keer in de week bij de bibliotheek terecht, de laatste jaren was die ondergebracht in het dorps huis van Renesse, om boeken te lenen, en konden ze die desge wenst op willekeurige dagen en tijden weer inleveren bij de VW in het dorp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5