Twaalf miljoen beschikbaar voor afdekken stortplaats na sluiting Expositie Karolingische Burchten Zeeland in de Burghse Schoole Politie op zoek naar informatie inbraken Diefstal Hardrijders Inbraakpoging Motor gestolen Aanrijding in Haamstede Muskusrat W. den Boer: Kosten kunnen oplopen tot 15 miljoen Tot en met zaterdag 22 oktober DONDERDAG 20 OKTOBER 1994 NR 25657 3 Verwachting t/m maandag 24 okt. gingsdienst ter discussie ge steld. In die begroting wordt onder meer een structurele stij ging van de tarieven van de rei nigingsdienst aangekondigd. Bewerking en verwerking van het afval wordt duurder en als er op het moment van sluiting van de stortplaats nog geen overslagstation is zal het afval rechtstreeks naar de stort plaats Midden-Zeeland moeten worden vervoerd en dat brengt ook weer extra kosten met zich mee. Desondanks heeft het dage lijks bestuur van de reinigings dienst een al te grote stijging van de tarieven voor in ieder geval 1995 kunnen voorkomen. Het tarief van de afvalstoffen heffing gaat met 19 procent om hoog naar 270,- per perceel. In de komende jaren, zo reageer de Den Boer op vragen vanuit de algeméne vergadering, moet echter wel rekening gehouden worden met een verdere stij ging. ,,Ik heb vier jaar geleden al voorspeld dat we 300,- of meer zouden moeten gaan hef fen, en daar zitten we nog steeds onder, dus wat dat be treft valt het mee", aldus de RSD-voorzitter. Tariefsdifferentiatie Van verschillende kanten werd tijdens de vergadering aan dacht gevraagd voor de plan nen voor het invoeren van ta riefsdifferentiatie. Vrij ver taald wil dat zeggen dat bij voorbeeld iemand die veel af val aanbiedt meer moet beta len dan iemand die weinig afval produceert. Er kan ook gedacht worden aan een sy steem waarbij iemand die zelf composteert en dus de groene emmer voor het groente-, fruit en tuinafval niet geb2-uikt, daar ook niet voor hoeft te be-, talen. „Er wordt aan gewerkt, maar we zijn er tot dusverre ge woon nog niet aan toegeko men", reageerde Den Boer op vragen uit de algemene verga dering. lijk zien dat er een niveauver schil is tussen de Karolingische Burcht en de huizen. Die liggen duidelijk lager". Zoals al aan gestipt wordt in de Burghse Schoole permanent een ma quette' van een Karolingische Burcht tentoongesteld en daar op is duidelijk te zien hoe zo'n burcht in elkaar zit. Stoffelijk overschot Pronkstuk van de expositie is het eeuwenoude stoffelijk overschot van een naar schat ting 50-jarige vrouw. De vrouw werd tijdens graafwerkzaam heden voor de bouw van een supermarkt in 1992 in Dom burg gevonden. De overblijfse len liggen in een kist van eike hout dat vermoedelijk afkom stig is van een schip. De lijk kist heeft eeuwenlang verbor gen gelegen in de grond. Bij an dere opgravingen werden onder meer de restanten van een van essenhout gemaakte ri oleringsbuis uit lang vervlo gen tijden gevonden en ook de ze maakt deel uit van de ten toonstelling in de Burghse Schoole. Bodemvondsten uit Romeinse tijd In kleinere vitrines worden bo demvondsten uit de Romeinse tijd getoond. Te zien zijn onder meer uit been gemaakte kam men, compleet met versierin gen, Karolingisch versierd aar dewerk en verschillende ijze ren voorwerpen. De Burghse Schoole is dagelijks geopend van 14.00 tot 16.30 uur. Bezoe kers van de Burghse Schoole kunnen nadat zij de expositie bekeken hebben ook de Bui'gh- se Karolingische Burcht in het echt bekeken. Deze ligt name lijk op loopafstand van het Burghse museum. Naast de ex positie is ook het schoollo- kaaltje oude stijl normaal opengesteld en kan men een blik werpen op de bij het mu seum behorende kruidentuin. ZIERIKZEE - De politie in Goes is op zoek naar de benadeelden van een inbraak of mogelijk meerdere inbraken op Sehouwen-Duiveland. Uit recherche-onderzoek is gebleken dat er op Sehouwen-Duiveland vermoedelijk een aantal inbraken zijn gepleegd, waarvan geen melding is gedaan bij de politie. Met name zou de politie willen weten bij wie een aantal zilveren lepeltjes en mogelijk nog enige andere zilveren voorwer pen zijn ontvreemd. Ook is het mogelijk dat van de inbraak wel aangifte is gedaan, maar dat de benadeëlde op dat mo ment nog niet wist wat er was ontvreemd. Informatie van de bena deelden kan depolitie mogelijk op het spoor zetten van de dader(s). Reacties kunnen worden gericht aan het wöning- inbrakenproject van de politie in Goes, telefoon nummer: 0110Ö-45000. ZIERIKZEE - Een 19-jarige in woner van Zierikzee deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn sporttas. De tas werd gestolen vanaf sportpark Den Hogen Blok aan de -Lange Blokweg in Zie rikzee. ZIERIKZEE/BURGH- HAAMSTEDE - Bij radarcon troles op verschillende locaties op Sehouwen-Duiveland be trapte de politie 46 automobi listen op te hard rijden. Bij een controle langs de Weg naar De Val controleerde de po litie 632 voertuigen. Eenen veertig bestuurders bleken de maximumsnelheid aan hun laars te lappen. De hoogst geT meten snelheid bedroeg 116 ki lometer per uur. Terplaats?, geldt een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. Bij een snelheidscontrole langs de Krayesteinweg bij Haamstede werden 295 voertuigen gecon troleerd. Vijf automobilisten bleken te hard te rijden. De hoogst gemeten snelheid be droeg 95 kilometer per uur. Ter plaatse geldt een maximum snelheid van 80 kilometer per uur. BURGH - Een 53-jarige inwo ner van Burgh deed bij de poli tie aangifte van een poging tot diefstal uit een zomerwoning. Zowel aan de voor- als aan de achterzijde van de zomerwo ning op een bungalowpark aan de Hogeweg in Burgh werden braaksporen gevonden. De po litie vermoedt dat de dieven hun pogingen hebben gestaakt toen de bewoners van het hui:: het licht hadden ontstoken. BROUWERSHAVEN - Een 28- jarige inwoner van het Duitse Siegen deed bij de politie aan gifte van diefstal van een bui tenboordmotor. De buitenboordmotor zat vast aan een hekwerk langs de Jachthavenweg bij Brouwers haven. Het tijdstip van de dief stal is onbekend. Ook de om vang van de schade is bij de po litie niet bekend. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt dóór ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 7 graden Middagtemp. 14 graden Windkracht zuidw. 6 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 14 graden Windkracht zuidw. 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 7 graden Middagtemp. 13 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 21 okt. Zon op 07.14, onder 17.31 Maan op 18.21, onder 09.11 Laatste Kwartier: 27 okt. (1745) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht blijft het in het zuidwesten overwegend bewolkt terwijl in het noordoosten de meeste opklaringen voorkomen. Daar koelt het af tot ongeveer 3 graden terwijl in Zeeland de minimumtemperatuur uitkomt op een graad of 8. Morgen overdag breidt de bewolking zich geleidelijk uit over het hele land. Het blijft bijna overal droog; alleen in het westen kan wat lichte regen vallen. De middagtemperatuur is ongeveer 13 graden. De wind waait eerst uit het zuidoosten en is aan de kust nog af en toe krachtig, 6 bft, maar later draait hij naar zuid en neemt iets af. Een hogedrukgebied, dat lange tijd het weer in onze om geving bepaalde, trekt geleidelijk van Zuid-Scandinavië naar het oos ten weg. Het gevolg is dat frontale storingen ons land niet alleen berei ken, zoals afgelopen etmaal het ge val was, maar ook gaan passeren. Terwijl vandaag alleen nog maar in het zuidwesten zachtere lucht aan wezig was, wordt morgen in het hele land de koude lucht verdreven. Van af het weekeinde bepalen depres sies het weerbeeld. Het wordt wis selvallig met van tijd tot tijd regen. BURGH-HAAMSTEDE - Een auto raakte beschadigd bij een aanrijding in Burgh-Haamste- de. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Een 42-jarige inwoner van Ba- rendrecht wilde met zijn auto vanuit een parkeerplaats weg rijden. Bij deze manoeuvre raakte hij de auto van een 45- jarige inwoner van Utrecht die aan de zijkant van de rijbaan geparkeerd stond. De auto van de man uit Utrecht raakte be schadigd. DEN HAAG - Wetenschappers uit diverse landen komen vol gende week naar Nederland om de bestrijding van muskus ratten te bestuderen. Doel is tot afspraken te komen over diervriendelijker vangstme- 'thoden. Alles bij elkaar is dat al een dikke negen miljoen gulden. Advertentie De kosten van het afdekken van de stortplaats bij Serooskerke zouden weieens op kunnen lopen tot 15 miljoen gulden. (Foto: Joop van Houdt). KERKWERVE - „We moeten ons niet rijk rekenen. Het is ook goed mogelijk dat de kosten van het afdekken van de stortplaats na de sluiting oplopen tot 15 mil joen". Dat zei W. den Boer, voorzitter van de Reinigingsdienst Sehouwen- Duiveland (RSD) gisteren, woensdag, tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de reinigingsdienst. Op dit moment is ruim twaalf miljoen gulden gereserveerd voor de eindafdekking van de stortplaats. Tijdens de vergadering presen teerde het dagelijks bestuur, daarmee reagerend op eerdere vragen uit het algemeen be stuur, een overzicht van de fi nanciële toestand van de reini gingsdienst. Aan de uitgaven kant staat op dat overzicht ruim twee miljoen genoteerd. Daar staat tegenover een be drag van 7.333.106,- stortgeld van de Proav, die ook nog eens 344.880,- voor afdekgrond moet betalen. Voor het afval uit Limburg dat via de Afval Verwerking Limburg (AVL) naar de stortplaats bij Seroos kerke komt betaalt de AVL ruim 1,1 miljoen plus nog eens 233.247,- voor de afdekgrond. Capaciteit Daar komt bij dat de stort plaats nog tot maart 1995 in be drijf is en er nog ruimte is voor 60.000 ton afval van buiten Sehouwen-Duiveland. Dat le vert nog eens 3.900.000,- op. Daar gaat dan de genoemde twee miljoen gulden aan uitga ven af, maar daar staat dan weer tegenover dat er al ander half miljoen gereserveerd was voor de eindafwerking. Uitein delijke uitkomst van het re kensommetje is dat er een be drag van 12.090.974,- beschik baar is voor de eindafdekking van de stortplaats. De kosten van die eindafdek king - inclusief nazorg - zijn vooralsnog geraamd op 10.600.000,-. In theorie zou men dus nu al een overschot van 1,4 miljoen hebben, maar RSD-voorzitter W. den Boer waarschuwde ervoor dat de werkelijke kosten van de af dekking best eens hoger uit kunnen vallen dan de geraam de tien miljoen. „Het kan best zijn dat tegen die tijd de milieu-eisen nog verder aange scherpt worden waardoor het allemaal nog meer gaat kos ten", aldus Den Boer. Hij gaf de leden van het algemeen be stuur evenwel de verzekering dat ook als het karwei duurder uit zou vallen die extra kosten niet verhaald zullen worden op de burger. Tijdens de vergadering in dorpshuis 't Zuudènde in Kerk- werve werd verder de begro ting voor 1995 van de reini- BURGH - Tot en mét zaterdag 22 oktober is in de Burghse Schoole in Burgh een expositie te zien over Karo lingische Burchten in Zeeland. De expositie geeft aan de hand van een aantal van foto's en kaarten voorzie ne informatiepanelen en diverse vitrines met bodemvondsten een beeld van de in de Karolingische tijd ge bouwde vluchtburchten die werden gebruikt als men belaagd werd door de Noormannen. Een deel van de expositie blijft in het bezit van de Burghse Schoole en vormt een welkome aanvulling op de permanent in het Burghse museum tentoongestelde maquette van de Karolingische Burcht in Burgh en vondsten en af beeldingen uit de Romeinse tijd en uit de Middeleeuwen. Bij het woord burcht denken veel mensen aan een kasteel, maar die omschrijving gaat niet op voor Karolingische burchten. Deze werden ge bouwd onder Karei de Grote en danken daar ook hun naam aan. Een Karolingische Burcht is een cirkelvormige nederzet ting, beschermd door een aar den wal met palissade en een brede gracht. „Er zijn verschil lende theorieën óver, maar het meest waarschijnlijke is dat Karolingische Burchten ge bruikt werden om inwoners van plaatsen langs de kust te beschermen tegen invallen van de Noormannen", aldus Yvette van Doorn, beheerster van de Burghse Schoole. Best bewaard Op de expositie wordt een beeld geschetst van de vijf Ka rolingische Burchten die Zee land rijk is en wel in Middel burg, Oostburg, Oost-Souburg, Domburg en Burgh. Van de vijf is de Karolingische Burcht in Burgh de best bewaarde. „Plaatsen waar een Karolingi sche Burcht is of heeft bestaan zijn eigenlijk heel gemakke lijk te herkennen", vertelt Van Doorn. „Ze hebben allemaal het woord 'burg' in de plaats naam. Heel goed te zien Vanuit de lucht is de Karolingi sche Burcht in Burgh heel goed te zien, maar ook gewoon vanaf de grond is duidelijk de grote onbebouwde cirkel waar te ne men. De Karolingische Burcht in Burgh heeft een doorsnede van exact 200 meter. „Dan werd er een paal in het midden in de grond geslagen, er werd een touw aan vastgemaakt en dan was het heel simpel om een perfect ronde cirkel te maken", vertelt Van Doorn. „Vervolgens werd de gracht om die cirkel heen gegraven en de aarde die daarbij vrijkwam werd ge bruikt voor het opwerpen van een aarden wal". Aarden wal Het eeuwenoude stoffelijk overschot van een vrouw, gevonden hij graafwerkzaamheden in Dom burg. (Foto: Joop van Houdt). Die aarden wal was in de regel zo'n vier meter breed en drie meter hoog. De gracht rond de Karolingische Burcht in Burgh was zo'n vijftig meter breed. „Die gracht is waar nu de hui zen staan", aldus Van Duorn. „Je kunt ook nog heel duide- k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3