Toekomst agrarische sector somber Enkele vernieuwingen in de Zeeuwse mosselvloot streeknieuws exposn Rapport Brits onderzoeksbureau: Zilverlinde voor Goes Nieuwe BRU 62 op stapel Dolfijnen kunnen ook boven water goed horen NT2-conferentie in kader Taalv'aardig op weg Poppen- en berenbeurs GO 48 vangt haringhaai VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 NR 25654 5 De concurrentiepositie van de Nederlandse land- en tuinbouw staat ernstig onder druk. (Archieffoto). ZIERIKZEE - De concurrentiepositie van de Nederlandse land- en tuinbouw staat ernstig onder druk. De gehele agrosector (produktie, handel en industrie) dreigt internationaal een onherstelbare achterstand op te lopen. Dit stelt het Britse onderzoeksbureau A.T. Kearney in een rapport, gemaakt in opdracht van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Volgens minister Van Aartsen is de situatie zorgwek kender dan tot nu toe werd aangenomen". Het belang van de land- en tuinbouw voor de nationale economie is groot, zo stelt A.T. Kearney. De bedrijfstak zorgt voor 10 procent van de werkge legenheid. Ruim een kwart van de export is agrarisch. Neder land geniet internationaal als producent en exporteur van agrarische produkten dan ook een voorname positie. Concurrentiekracht Maar de Nederlandse concur rentiekracht neemt in vrijwel alle sectoren af, constateert het bureau. Belangrijkste kritiek punt is het gebrek aan markt gerichtheid: de Nederlandse boeren en tuinders komen on voldoende tegemoet aan de wensen van de consument. Vol gens de onderzoekers stelt de klant steeds hogere eisen, maar heeft Nederland ver zuimd daar op in te spelen. Buitenlandse concurrenten zo als Denemarken, België, Span je en Frankrijk doen dat wel, en verdringen daarmee het Hollandse produkt. Tien jaar geleden was de Ne derlandse land- en tuinbouw het schoolvoorbeeld van doel matigheid en kwaliteit. Inmid dels is de bedrijfstak verwor den tot leverancier van bulk, constateert het bureau. Afne mers kopen het Nederlandse vlees, de zuivel en de groenten om de lage prijs, niet om de kwaliteit. Als voorbeeld wordt het Nederlandse varkensvlees genoemd, dat in Duitsland per kilo goedkoper is dan honde- voer. Zwak zijn volgens A.T. Kear ney grote sectoren als vlees, zuivel en groenten. Sterker zijn kleine sectoren als aardappe len, visserij, snijbloemen en zaadteelt. Het slechtst is het gesteld met de varkenshoude rij. Die wordt zelfs als zeer zwak bestempeld. Als de kwa liteit niet verbetert volgt een koude sanering, waarschuwt het rapport. De zuivel boert nog redelijk, maar verliest snel terrein. De coöperaties betalen de boeren te veel voor de melk en bieden de consument te weinig varia tie. Alleen de harde kaas doet het nog goed. Op toetjesgebied telt Nederland niet mee. Ook de concurrentiekracht van de voedingstuinbouw is zwak. De Nederlandse groente wordt in ternationaal beschouwd als bulk van matige kwaliteit. De veilingen spelen niet snel ge noeg in op nieuwe consumen- teneisen. De onderzoekers achten het noodzakelijk dat in de diverse agrarische bedrijfstakken ,,de' tucht van de markt" wordt her steld. Daartoe zijn „fundamen tele veranderingen" nodig, al dus het bureau. Landbouwmi nister Van Aartsen heeft het rapport toegestuurd aan het bedrijfsleven en maatschappe lijke organiödtieS(<r: rcjO ni'L Strategische keuzes De VVD-bewindsman acht een discussie over strategische keu zes noodzakelijk. Het rapport zal een belangrijke rol spelen bij het toekomsfigè beleid, al dus Van Aar-tseöOCj) Doornbos, voorzitter van ctéf nieuwe boe- renfederatie, zegt het rapport „zeer serieus'" te nemen. Doornbos vindt enige „relati verende opmerkingen" deson danks 'op zijn plaats. „Er is met namë gekeken naar de kopers in demaikt. Die zijn ook niet altijd:fevèrt objectief. Kopers viridetiper definitie dat het aanbod'"'onvoldoende gevarieerd is en/aat de prijzen te hoog zijn." Döornbos vindt verder de kritiek op de zuivel te fors. GOES - De tiende Contacta- beurs in de Zeelandhallen heeft de gemeente Goes een aardig cadeautje opgeleverd. Ter gelegenheid van het lustrum van deze beurs heeft Habo Hoveniers uit Renesse de grote lindeboom die gedurende de beursdagen de stand van Zeeland-Noord sierde geschon ken aan de gemeente Goes. Het is de bedoeling dat de boom vanmiddag, vrijdag, wordt overgedragen aan wethouder C. R. M. M. Lintssen en chef be plantingen W. de Koning en vervolgens door medewerkers van het hoveniers- en groen- voorzieningsbedrijf in de nieu we Goese wijk O verzuid ge plant. BURGH-HAAMSTEDE/ NOORDWELLE/ SEROOSKERKE/ ELLEMEET Collecte De onlangs gehouden collecte voor de Nierstichting heeft in Burgh-Haamstede 3308,35 opgebracht. In Noord welle werd 381,70 opgehaald ter wijl men 4n Serooskerke 181,85 bijeen collecteerde. In Ellemeet bracht de collecte 278,75 op. RENESSE Herfstvakantie-activiteiten In speeltuin Op Dreef in Renes se wordt gedurende de herfst vakantie een aantal activitei ten gehouden voor kinderen. Iedere dag staan die iri het te ken van een ander thema. Op maandag 17 oktober zijn de clowns Flip en Flap' -'in de speeltuin. Dinsdag 18 oktober wordt een dolle dierëiVÜag'ge houden, woensdag 19 oktober een milieudag en donderdag 20 oktober een sport en speldag. Vrijdag 21 oktober is een knut- seldag. De activiteiten zijn steeds van 10.00 tot 20.00 uur. MIDDELBURG Ruilbeurs Zaterdag 22 oktober wordt op initiatief van de Commisie Ruildag een grote ruilbeurs ge houden van postzegels'/ model treinen, miniatuurauto's, an sichtkaarten, bankbiljetten en nog veel meer. De ruilbeurs wordt gehouden in 'Ontmoe tingscentrum Dauweridaele in Middelburg en is voor het pu bliek toegankelijk van 10.00 tot 17.00 uur. BRUINISSE - Scheepswerf Gebroeders Kooiman in Zwijndrecht heeft twee op drachten voor het bouwen van een nieuwe mosselkotter in de wacht gesleept. De drie gebroeders Kooiman kwamen met de firma D. en J. de Koning uit Bruinisse overeen om een nieuwe mosselkotter BRU 62 te bouwen. Met de gebroeders Van Damme werd Kooiman het eens over dc bouw van een nieuwe YE 58. De beide vaartuigen worden volgens planning voor dè voor- jaarsvisserij in mei 1995 opge leverd. De nieuwe aanwinst voor de Bruse mosselvloot heeft een laadcapaciteit van 1000 tonnen onder de luiken. De afmetingen zijn 34 x 8,50 meter. De bestaande BRU 62, de vroegere ZZ 8 (bouwjaar 1923), is door de scheepsbou wer in Zwijndrecht ingeruild. De YE 58 met afmetingen van 40 x 9 meter krijgt de beschik king over drie verschillende laadruimen. In het middelste ruim met een lengte van 3,5 meter wordt een speciale voor de mosselvloot unieke pomp- installatie ingebouwd voor het spoelen van de schelpdieren. Daarmee kan tijdens het vis sen een flinke tijdwinst wor den geboekt. Terwijl de inhoud van de korren in het middelste ruim wordt gespoeld (het spoelresidu wordt aan boord opgevangen) kan de schipper de korren weer overboord laten vieren. Als de mossels voldoen de schoon zijn, verdwijnen de ze vandaar uit naar het voor- of achterruim. Het personeel van Kooiman is ondertussen met de bouw van de YE 58 begon nen. De huidige YE 58 wordt door Kooiman te koop aange boden. De BRU 62 die door scheepswerf Kooiman bij Kooiman een nieuwe BRU 62 besteld. is ingeruild. Firma D. en J. de Koning uit Bruinisse heeft (Foto: Jacob de Ronde). ZIERIKZEE - Dolfijnen kunnen boven water goed horen. Uit onderzoek blijkt dat zij ongeveer dezelf de gehoorfrequentie (750-3300 Herz) hebben als de mens. De bioloog ir. R. Kastelein, als onderzoeker verbonden aan het Dolfinarium in Harderwijk, is de eerste die de gevoeligheid van het oor van bruinvis sen, de kleinste dolfijnensoort, in de lucht testte. Het wetenschappelijk onder zoek hield zich tot nu toe voor namelijk bezig met de gehoor- gevoeligheid van deze dieren onder water. Kastelein voerde het onderzoek uit met ir. C. van Ligtenberg van het Audiolo- gisch Centrum in Amersfoort. De resultaten van het onder zoek zijn volgens Kastelein van belang voor de bescherming van dolfijnen in de natuur te gen storende geluiden, zoals die van schepen, straaljagers en van vliegtuigen die de ge luidsbarrière doorbreken. Ook kunnen hulpverleners bij het transport van gestrande dieren rekening houden met de gehoorgevoeligheid van de zee dieren. Dolfijnen hebben hun kop niet altijd onder water. Tij dens snel zwemmen komen sommige dolfijnensoorten vaak uit het water. Het gebeurt dat ze zich voor de helft van de tijd boven het wateroppervlak bevinden. „Ook steken sommi ge soorten, zoals de orka, hun kop soms ver boven water, waarschijnlijk om de omge ving te verkennen", aldus de bioloog. Er zijn ook dolfijnen soorten die met hun kop boven water paren. GOES - Woensdag 26 oktober wordt in Dc Prins van Oranje in Goes de NT2-conferentie Taalv'aardig op weg in Zeeland gehouden. De conferentie is bedoeld voor alle scholen voor basis- en speciaal onderwijs en voortgezet onderwijs die te maken hebben met al lochtone leerlingen. Geboden wordt een overzicht van de resultaten die in Zee land zijn bereikt op NT2- gebied. De conferentie wordt gehouden in opdracht van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Idee achter de conferentie is dat het beheer sen van de Nederlandse taal voor allochtonen de sleutel is tot integratie in de Nederland se samenleving. „Het gaat om de vraag hoe wij kunnen berei ken dat allochtonen niet aan dc rand van onze samenleving blijven staan, met alle negatie ve gevolgen vandien zoals dis criminatie, maar in alle opzich ten en met behoud van hun ei gen identiteit daarvan vol waardig deel kunnen gaan uit maken. Tbalv'aardig op weg in Zeeland is de zesde provinciale bijeenkomst uit een reeks van zestien die het vervolg is op de landelijke NT2-conferentie die in februari in Amsterdam voor een overweldigend succes zorg de. Na Zeeland wordt de confe rentie in nog zes andere provin cies en in twee grote steden ge houden. Hele maand oktober Barbie-expositie. Blikmuseum De Blikvan ger, Capelweg 18. Telefoon 01116-1794. Ge opend elke dinsdag en donderdag van 10.00 - 12.00 uur. Zondag 9 oktober van 10.00-13.00 Hele maand oktober Neeltje Jans Kunstproject Framework Invitation van vijf kunstenaars. Werkhaven aan westzijde Neeltje Jans. Tot en met 22 oktober Brouwershaven Foto-expositie van Watersnoodramp en her stel in Brouwershaven en omgeving, met kin dertekeningen. 'Weggegooid en Weergevon den', voorwerpen uit de Brouwse bodem. Maandag t/m zaterdag 9.00-12.00 en 13.15- 16.15 uur. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VVV). Van dinsdag 18 tot en met 22 oktober Burgh-Haamstede Expositie over Karolingische Burchten in Zeeland. Burgse Schoole. Van 14.00 tot 16.30 Tot en met woensdag 26 oktober Brouwershaven Houtsculpturen en etsen Dies de Jonge. Stad huis. Gedurende werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 29 oktober Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Gust Romijn. Bewaer- schole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Schilderijen Leute Leeuwerik en Mies van Rossum. Galerie Borsboom. Op donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Tot en met 29 oktober Zierikzee Najaarsexpositie kunsthandel Sterkenburg. Oude Haven 19. Maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.30 uur. Donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met 31 oktober Zierikzee Expositie Zierikzees zilver. Schutterszaal Stadhuismuseum. Van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met november Renesse Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. Tot en met zaterdag 22 oktober Zierikzee Expositie bronzen beelden en schilderijen Hedi Bogaers en olieverfschilderijen Hetty de Wette. Grote Kerk. Dagelijks (behalve zon dag) van 11.00 tot 17.00 en op donderdag ook van 19.00. tot 21.00 uur. De gehele maand oktober Haamstede Aquarellen en kunstpoppen van Piem Aukes en Marijke Went bij Josefine Atelier-Galerie, Weststraat 25. Openingstijden sept. t/m mei: woe-dond-vrijd. van 13.30-16.00 uur en zater dag indien er. cursus in liet atelier gegeven wordt van 10.00-16.00 uur. Tel. 01115-2791. Tot en met 19 november Zierikzee Expositie schilderijen van Hedi Bogaers in 't Lange Uus, Havenpark 28. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 09.00-12.30 uur en van 13.15-17.00 uur. Donderdag van 19.00-21.00 uur. Op zaterdag 22 oktober wordt in de Schouwburg aan het Mo lenwater in Middelburg een poppen- en berenbeurs gehouden. Aan het evenement werken poppenberenmaaksters uit Neder land en België mee. Zij verzorgen demonstraties en tonen curiosi teiten, zoals dc kleinste met de handgemaakte beer, die slechts tivee centimeter is en een collectie Annette Himstedt poppen. Op de beurs zijn ook poppenmeubelen en accessoires te zien. Een poppendokter is aanwezig om kapotte poppen of beren van be zoekers te repareren en een taxateur schat de waarde van de pop pen die worden meegebracht. De beurs is van 10.30 tot 17.00 uur. GOEDEREEDE De beman ning van de GO 48 Cornells Se nior heeft vorige weck een ha ringhaai in één van dc netten gekregen. De bijzondere vangst was op de Engelse Bank. De haai met een gewicht van 93 kilo werd in Goedereede verkocht aan Pri- mos voor 9,85 per kilo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5