Eén op de vier scholieren heeft slag- of steekwapen Politiekorpsen niet onder curatele minister gesteld Nobelprijs Vrede voor Rabin, Arafat en Peres Seniorenfestival slot van voorlichtingsproject Stankcode 1 in Rijnmond Twee doden bij ongeval Nabetaling Koffieshops Wao'ers 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolq van paq. 1 licht aan mee dat u uiteinde lijk weet waar men de mosterd haalt." Wellicht konden beide burgemeesters dat ook vinden in de nieuwe Seniorengids Schouwen-Duiveland die hen door medewerkster van de Stichting Welzijn Ouderen, N. van Oeveren-Pairóux werd overhandigd. De Band zonder Naam; een ge legenheidsmuziekgezelschap van ongeveer twintig vijftig plussers speelde vervolgens- 'con amore'; met liefde, zoals controleur Kozijn het om schreef. Het muziekgezelschap werd bijeen gebracht door D. P. Korstanje uit Schuddebeurs. Na een show waaraan onder meer een groep Meer Bewegen voor Ouderen deelnam, trad de Zierikzeese theatersportgroep Kiekieres op voor de ouderen. Het hoogtepunt van de dag was het optreden van Wieteke van Dort met haar 'extra speciale late late Lien show'. „Leuk is het hier gemaakt met palmpjes en tante Lien stoel", reageerde ze verrukt op het podium dat speciaal voor haar optreden werd gemaakt. Tbnte Lien had geen enkele moeite om haar publiek aan het zingen te krij gen met liedjes die ze als kind in Indië leerde op de School met de Bijbel. In 't groene dal, in 't stille dal bijvooi-beeld. „Wanneer wij dat lied hoorden dachten wij: Nederland zit vol watervallen, bergen en dalen. Dan komen wij hier, is alles vlak." De voorzitter van de werk groep die het Senioren festival organiseerde, G. de Groot toon de zich zeer tevreden over het verloop van het evenement. Dit ondanks het feit dat men 700 a duizend belangstellenden had verwacht. „Dat is tevoren al tijd moeilijk in te schatten. Het is gezellig druk, zonder dat de mensen zich tussen de kra men hoeven te persen." Hij kon niet zeggen of in de toekomst nog vaker een dergelijk evene ment zal worden gehouden. „Dat is nog niet in beeld. We gaan napraten en dan wordt het bekeken." Het evenement werd afgesloten door de voor zitter van het Intra- en Extra muraal Zorgoverleg C. van dei- Maas en de wethouder van de gemeente Middenschouwen W. G, Renden. Thnte Lien was zeer enthou siast over het gezang van de ou deren. „De Zierikzeeënaren de eex-ste stem, tante Lien de twee de stem. We moeten vaker op treden." Regelmatig trippelde de Indi sche tante naar de tribune om contact te zoeken met de oude ren, waarvan een aantal in In dië bleek te zijn geboren of te hebben gewoond. Tussen haar liedjes en sketches door ont ving tante Lien gasten uit de regio die zij ondervroeg over onderwerpen die interessant kunnen zijn voor ouderen. Zo vertelden notaris mr W. H. Klaassen en zijn kandidaat notaris over de mogelijkheden waarmee ouderen kunnen voorkomen dat ze hun eigen huis moeten 'opeten' wanneer ze in een verzorgingshuis te recht komen. Zorgcoördinatri- ce Tanja Speijer gaf informatie over de seniorenwoningen die gebouwd worden aan de Haven Zuidzijde in Brouwershaven. Wanneer de bewoners daarvan zorg nodig hebben wordt dat geregeld vanuit het nabij gele gen woonzorgcentrum Poor tershof. Als vertegenwoor digster van de vier bankinstel lingen op Schouwen-Duive land vertelde Karin Peute on der meer wat de hypotheekmo gelijkheden voor ouderen zijn. Verder praatte tante Lien over vakantiereizen voor ouderen en speciale mogelijkheden die bibliotheken tegenwoordig hebben voor mensen die niet meer zo goed kunnen zien. Het Seniorenfestival werd be zocht door ongeveer vijfhon derd ouderen, waarvan velen enthousiast reageerden op het evenement. „Ik had dit niet willen missen", aldus me vrouw P. Snoek-Leupe, die sa men met een aantal andere ou deren met een busje vanuit ver zorgingshuis Borrendamme naar Onderdak kwam. Lid van comité treedt af OSLO/DEN HAAG - De Nobelprijs voor de Vrede is vanochtend, vrijdag, toegekend aan de Israëlische premier Yitzhak Rabin, zijn minister van buiten landse zaken Simon Peres en aan PLO-voorzitter Yasser Arafat. Vanwege toekenning van de prijs aan Arafat is een van de leden van het Nobelcomité afge treden. Het besluit de voormalige ter roristenleider de prijs toe te kennen is erg omstreden, maar buiten lijf staat dat Arafat een lange weg is gegaan voor hij op 1 juli vaste voet zette op Pa lestijnse bodem. De 64-jarige PLO-leider met zijn onafschei- dèlijke militaire outfit, zwart witte kefiyeh op het hoofd en pistool op de heup, had er toen een bijna 40-jarige carrière als Palestijnse vrijheidssstrijder opzitten, waarin hij zich zowel guerrillaleider als politicus had getoond. Zelf omschreef hij zich in 1974 in zijn rede voor de Algemene Vergadering van de VN als van een man met in de ene hand een olijftak en in de andere een 'pistool. Abu Ammar, zoals hij door Pa- lestijnen wordt genoemd (of in PLO-kringen ook wel AI-Ajuz, de Oude) is zeker geen onom streden figuur. De toekenning van de prijs aan de in 1923 in Polen geboren Shi mon Peres (Persky), was een stuk minder omstreden. Van 1984 tot 1986 was Peres pre mier in een coalitieregering met Likud. Sindsdien is hij on der zowel Shamir als Rabin mi nister van buitenlandse zaken. Rabin Premier Yitzhak Rabin kreeg de prijs vandaag voor zijn pact met 'erfvijand' de PLO. De nu 72-jarige Rabin, die in 1967 de Israëlische legers naar een glo rieuze overwinning op de Ara bische buurlanden dirigeerde, ontpopte zich vooral in de afge lopen jaren tot vredesduif. TijcJen en standen volgens gclijdelafc) Hvdro-meleocenlrum Zeeland f.o.v. NAP WEMFLDINGE Springtij 21 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 15 oktober - -12.25 136 06.10 - 107 18.40 -143 16 oktober 01.05 165 07.20 - 113 13.30 150 19.45 - 147 17 oktober 02.05 17 f 08.10 -115 14.20 159 20.30 -145 15 oktober 11.10 129 05.40 - 98 23.40 161 17.50 -135 16 oktober 12.00 147 06.30 -105 18.35 - 140 17 oktober 00.30 172 07.00 - 107 12.45 159 19.10 - 140 15 oktober 12.25 146 06.20 -113 18.50 -151 16 oktober 01.15 174 07.20 - 122 13.45 158 19.45 -155 17 oktober 02.20 183 08.05 - 123 14.45 170 20.30 -153 15 oktober 12.30 143 06.15 -111 18.45 -148 16 oktober 01.10 172 07.20 -118 13.35 156 19.45 -•152 17 oktober 02.10 180 08.10 -120 14.30 167 20.30 -J50 Ministerie bezorgd over geweld in voortgezet onderwijs DEN HAAG (ANP) - Eén op de vier scholieren in het voortgezet onderwijs is in het bezit van een wapen. Meestal gaat het om messen en slagwapens als stokken en knuppels. Eén op de tien leerlingen neemt dat wapen wel eens mee naar school. Vijftien procent van de scholieren zegt wel eens het slachtoffer te zijn ge weest van fysiek geweld van medeleerlingen. Dat blijkt uit een onderzoek van het onderzoeksinstituut ITS uit Nijmegen. De staatsse cretarissen Netelenbos (onder wijs), Schmitz (justitie) en Terpstra (welzijn) namen de re sultaten vandaag, vrijdag, in ontvangst op een bijeenkomst in Den Haag. Netelenbos kondigde bij die gelegenheid aan dat er een ac tieprogramma tegen geweld op scholen komt. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een draaiboek dat de gemeente Den Haag heeft ontwikkeld bij geweld op scholen. Het draai boek werd vrijdag gelijktijdig met het onderzoek gepresen teerd. Het ITS-rapport is bedoeld om het geweld van leerlingen in het voortgezet onderwijs in kaart te brengen. De afgelopen jaren nam het aantal geweldda dige incidenten op scholen toe, maar cijfers daarover ontbra ken. Veel schooldirecties doen er liever het zwijgen toe, uit angst voor een negatief beeld van de school. Aan het ITS- onderzoek deden 2000 leerlin gen en 130 leerkrachten van 71 scholen mee. Van de ondervraagde leerlin gen zegt 15 procent in het schooljaar '92/'93 het slachtof fer te zijn geweest van fysiek geweld. Het gaat dan om uit schelden, pesten, chantage, slaan of schoppen en bewerken met een wapen. Een groter deel, 43 procent, zegt zich het slachtoffer te voe len van materieel en immate rieel geweld: diefstal of vernie ling van eigendommen, orde verstoring in de les en hand tastelijkheden. Het onderzoek werpt geen licht op de vraag hoe vaak docenten het slachtof fer zijn van geweld. De helft van de leerlingen geeft toe zich wel eens schuldig te maken aan „storend schoolge- drag". Daaronder worden schelden, pesten en orde ver storen verstaan. Zo'n 7 procent van de scholieren meldt ernsti ger vergrijpen op de kerfstok te hebben: stelen, vernielen, chanteren en het gebruik van wapens. Vijftien procent van de leerlingen zegt planmatig geweld te gebruiken. Uit het rapport blijkt dat ge weld op een school vooral sa menhangt met de vraag of leer lingen een binding met die school voelen. Het type onder wijs en de situatie thuis zijn minder van belang. Wel komt geweld minder vaak voor op havo en vwo dan in het voorbe reidend beroepsonderwijs. Zicht Uit het onderzoek komt ook naar voren dat leraren niet vee? zicht hebben op het geweld on der hun leerlingen. Ze schatten het percentage leerlingen dat slachtoffer is van fysiek ge weld veel lager in dan uit de antwoorden van de leerlingen blijkt. Volgens hen is 8 procent van de leerlingen wel eens slachtoffer, terwijl 15 procent van de scholieren zich als slachtoffer betitelt. De leerkrachten menen verder dat 29 procent van de leerlin gen meer zou kunnen presteren op school. ROTTERDAM (ANP) - In het oostelijk deel van het Rijn mondgebied geldt sinds don derdagmiddag stankcode I. Bedrijven zijn hierdoor ver plicht alle activiteiten die stank veroorzaken te melden aan de Milieudienst Rijn mond. Gezien het windstille weer tij dens de komende dagen, zal de code voorlopig blijven gelden, zo verwacht een woordvoerder van de milieudienst. De stankcode betekent dat er te veel stikstofoxide in de lucht voorkomt. Dit wordt veroor zaakt door de industrie en het autoverkeer. Sinds gistermid dag meet de milieudienst 600 microgram stikstofoxide per kubieke meter lucht. Tijdens de ochtend- en avondspits op een normale dag, met wat meer wind en minder zon, bedraagt deconcentratie 200 microgram. VELSEN (ANP) - Een ver keersongeval op de rijksweg 9 bij Velsen heeft donderdag aan twee inzittenden van een per sonenauto het leven gekost. De slachtoffers zijn een 39-jarige man uit IJmuiden en zijn 80- jarige moeder uit Turkije, die hier op vakantie was. Zij reden in de richting Alk maar bij de Velsertunnel, toen een trekker met oplegger vóór hen wegens een afgesloten rijstrook invoegde naar de lin ker strook. Een automobilist minderde snelheid om de vrachtcombina tie ruimte te geven. De omge komen bestuurder heeft deze manoeuvre waarschijnlijk te laat opgemerkt. Hij schampte met hoge snelheid langs de voor hem rijdende auto en schoot remmend onder de oplegger van de vrachtcombi natie. Beide inzittenden waren op slag dood. Dijkstal geeft enkele weken respijt DEN HAAG (ANP) - Het conflict tussen minister Dijkstal en de politie is voorlopig de wereld uit. De minister van binnenlandse zaken slikte donderdag zijn dreigement in om vanaf zaterdag zes politiekorpsen tot het einde van het jaar onder curatele te plaatsen. Dijkstal gaf de betrok ken korpsen „nog enkele weken" de tijd om de begroting voor 1994 slui tend te maken. Namens de korpsbeheer ders en de Raad van Hoofd commissarissen hebben burgemeester D'Hondt van Nijmegen en korpschef Brand van de regiopolitie Haaglanden de minister toegezegd dat hij op korte termijn van alle betrokken regiopolities (Haaglanden, IJsselland, <Gooi- en Vecht streek, Twènte en Noord- Holland-Noord) een sluiten de begroting op zijn bureau krijgt. „Wel met de toevoeging dat die begrotingen met kunst en vliegwerk sluitend wor den gemaakt", zegt D'Hondt, woordvoerder van de korpsbeheerders. „Investeringen in mensen en materieel worden door geschoven naar volgend jaar. Daarom is dit slechts een oplossing voor de korte termijn. Als er structureel geen geld bij komt hebben we de komende jaren een probleem. Het geld dat op de begroting is gereserveerd voor de politie is onvol doende." Ook Dijkstal realiseert zich dat de politie in financieel opzicht onder druk staat. Daarom zegde hij toe al vol gende maand met de poli tietop te willen praten over een echte oplossing. Uit gangspunt daarbij is het rapport van de commissie- Van Dijk die onder meer de aanbeveling doet dat „per politiekóp tweeduizend gul den" nodig is om de finan ciële problemen op te los sen. In de praktijk komt dat neer op een geldinjectie van circa negentig miljoen gul den. Eerst stuurt Dijkstal echter begin volgende week nog een notitie naar de Kamer waarin hij aangeeft hoe hij de vijfhonderd miljoen gul den die hij volgens zijn be groting te besteden heeft voor de politie in grote, lij nen wil uitgeven. Tanden Dijkstal: „Ik kan nog niet aangeven welke aanbevelin gen van die commissie ik wel of niet overneem. Daar moeten we onderling over praten. Ik ben echter tevreden met. de toezegging van de poli tiekorpsen dat de begrotin gen voor het lopende jaar sluitend worden gemaakt. Als minister moest ik, met de nieuwe politiewet in de hand, even de tanden laten zien." Content Zowel de korpsbeheerders als de korpschef zijn con tent met de toezegging van Dijkstal dat hij in elk geval de aanbevelingen van de commissie-Van Dijk wil be trekken in het toekomstig overleg over de geldperike- len. EEMNES - Het Van der Valk- bedrijf Hotel De Witte Bergen in Eemnes moet negen werkne mers een achterstallig salaris van in totaal meer dan 200.000 gulden betalen. Dat heeft de kantonrechter in Amersfoort bepaald. DEN HAAG - De procureurs generaal adviseren in een brief aan de hoofdofficieren van justitie koffieshops als horeca gelegenheid te beschouwen. In dat geval hebben de koffies hops een overlastvergunning nodig. ZOETERMEER - In augustus van dit jaar is het aantal wao'ers met 2200 afgenomen tot 905.600. Het aantal werklo zen met een ww-uitkering nam met 9000 toe tot 372.000. Dat blijkt uit cijfers van de Sociale Verzekeringsraad. Suske en Wiske tokap.ua toraja door Willy Vandersteen Zaterdag 15 oktober Zierikzee Rommelmarkt Vrijzinnige Ge meente. Onder de Beuze. Vanaf 08.00 uur Tentoonstelling olieverfschil derijen. Mondragon. Van 10.00 tot 17.00 uur. Lezing n.a.v. tentoonstelling. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Dubbelconcert The Bridge en La La Limited. Brogum. 23.00 uur. Neeltje Jans Open dag. Patio Tbps-huis. 10.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Open dag Rode Kruis. Gebouw Schuitkant 5. 13.00 tot 15.00 uur. Renesse Bejaardendag op het CJV- kamp. Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Dreischor Muziekavond kinderkoren. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Bruinisse Verkoping zendingskrans Try- fosa. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 10.30- 16.00 uur. Zondag 16 oktober Westenschouwen Natuurwandelingen door Bos- wachterijVanaf Trampoline centrum. Van 10.00 tot 16.00 uur. Neeltje Jans Excursie door natuur Neeltje Jans. Vanaf parkeerplaats Oosterscheldezijde. 14.00 uur. Maandag 17 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse voor alle leef tijden. Sportcentrum Onder dak. 07.00-12.00 uur en 18.00- 20.30 uur. Renesse Activiteiten met clowns Flip en Flap. Speeltuin De Dreef. 10.00 tot 20.00 uur. Nieuwerkerk Lezing gezondheid en medicij nen. Zaal Rehoboth. 20.00 uur. Dinsdag 18 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse voor alle leef tijden. Sportcentrum Onder dak. 07.00-12.00 uur en 18.00- 20.30 uur. Westenschouwen Natuurwandelingen door Bos- wachterij. Vanaf Trampoline centrum. Van 10.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Neeltje Jans Excursie door natuur Neeltje Jans. Vanaf parkeerplaats Oosterscheldezijde. 10.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH met lezing over brandpreventie. Brand weerkazerne. 14.00 uur. Renesse Dolle dierendag. Speeltuin De Dreef. 10.00 tot 20.00 uur. Woensdag 19 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse voor alle leef tijden. Sportcentrum Onder dak. 07.00-12.00 uur en 18.00- 20.30 uur. Neeltje Jans Excursie door natuur Neeltje Jans. Vanaf parkeerplaats Oosterscheldezijde. 14.00 uur. Renesse Milieudag. Speeltuin De Dreef. 10.00 tot 20.00 uur. Donderdag 20 Oktober Zierikzee Zwemvierdaagse voor alle leef tijden. Sportcentrum Onder dak. 07.00-12.00 uur en 18.00- 20.30 uur. Sneeuwwitje en zeven dwergen door Rijn Trijn. Concertzaal. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Inleiding, diaserie en excursie over geschiedenis en natuur Schouwen-Duiveland (natuur gebied bij Plompe Tbren). Ho tel Bom, Noordstraat 2. 13.30- 16.30 uur. Renesse Sport- en speldag. Speeltuin De Dreef. 10.00 tot 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2