Bouw van zendmast lokale omroep Gezelligheid en nostalgie in Borrendamme Locatie Molenweg toch weer in beeld voor nieuwbouw Bruse brandweerkazerne Omroep Schouwen-Duiveland nog niet 'representatief' genoeg Landelijke actie tegen pesten op school imeiiws Koor van tweehonderd kinderen Fred en Wilma Flintstone Ontslagen DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 NR 25653 Zeeuwse middag zorgt voor veel aanloop Sb naar v<V De belang stelling voor het maken én het proeven van de originele Zeeuwse boterbabbelaars trok niet alleen de belangstelling van ouderen, maar ook van kinderen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het was gezellig en druk tijdens de Zeeuwse middag in verzorgingstehuis Borrendamme. Be woners, bezoekers en personeel konden genieten van ouderwetse lekkernijen als bolussen en babbelaars met een kopje koffie, of konden meedoen aan een spelletje sjoelen of andere ouderwetse spelen. ,,Een geslaagde middag die ze ker voor herhaling vatbaar is," aldus activiteitenbegeleidster Nelly van den Dikkenberg. Ze is werkzaam op de Hobbykorf in het dagverblijf van Borren damme en organiseerde samen met vier collega's en vele vrij willigers de Zeeuwse middag. Nelly: ..Eigenlijk wilden we alleen maar de handwerkjes die we gemaakt hadden verko pen, maar dat was een beetje weinig om echt iets te organise ren. Toen kwam het idee om het zo aan te pakken. Het is echt ontzettend druk geweest de hele middag." Er was veel te doen en te zien in Borrendam me woensdagmiddag. Allerlei ouderwetse spelletjes als sjoe len en kikkergooien, demon straties van oude ambachten en typisch Zeeuwse lekkernij en om te eten. Zelfs het weer zat mee en zodoende was het mogelijk om buiten een kopje koffie met een bolus te nutti gen. Veel belangstelling trok de demonstratie van het ma ken van Zeeuwse boterbabbe laars door De Walcherse Fol klore Briengers. In kleder dracht lieten zij zien hoe van eenvoudige ingrediënten als suiker, boter, water en azijn een heerlijke lekkernij ge maakt kan worden. De 'gepa tenteerde' lollymaker was vooral bij de kinderen in trek. ,,We zijn de hele middag con stant bezig geweest met babbe laars maken. Heel veel oudere mensen weten nog precies hoe dat moet. Ook horen we van al lerlei verschillende recepten. Hier op Schouwen-Duiveland doen ze er bijvoorbeeld een beetje stroop bij, dan worden ze donkerder van kleur," ver telt één van de leden van de Stichting De Walcherse Folklo re Briengers. Deze club ver zorgt markten en braderieën met folklore, klederdracht en dansen. Het doel daarvan is het in stand houden van folklo ristische gebruiken, kleder drachten en sieraden. Oude gezichten veel meer karakter Veel leuke reacties kreeg ook poppenmaakster Nellie van Gent: ,,De poppen die ik maak zijn oudere mensen en de tafe relen spelen zich af in de twin tiger en dertiger jaren. Ik maak het liefst oude gezichten, daar zit veel meer karakter in. Dit spreekt de bewoners enorm aan, ze hebben dat nog zelf meegemaakt." De kunstenares maakt alles zelf, ook dé kleer tjes en alles wat nodig is om de specifieke omgeving uit die tijd te realiseren. Ze wordt daarbij soms geholpen door haar echtgenoot, Rien. Hij stond op de markt met zijn sie raden van alpaca bestek. Rien: Alpaca bestek is iets dat veel ouderen nog heel goed kennen van vroeger." Verder was op de Zeeuwse1 middtfg onder meer een tentoonstelling van oude foto's waaraan een quiz ver bonden was, een blinde stoe- lenmatter, een houtsnijder, een kralenbreister en een tentoon stelling van de Zierikzeesche Nieuwsbode. College b w wil onderzoek BRUINISSE - Het college van b w van Bruinisse heeft besloten om te onder zoeken wat de mogelijkheden zijn om een nieuwe brandweerkazerne te realise ren aan de Molenweg, op de locatie waar de gemeentewerf is gevestigd. Dat blijkt uit de schriftelijke reactie van het college op de algemene beschouwingen van de fracties op de gemeentebegroting voor 1995. De begroting wordt behan deld tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 20 oktober. De verga dering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. In 1991 kwam de fractie Alge meen Belang in haar algemene beschouwingen op de begro ting voor 1992 al met de sug gestie om te kijken of nieuw bouw van de brandweergarage aan de Molenweg bij de ge meentewerf mogelijk was. Het college reageerde toen nega tief. Gesteld werd dat die loca tie niet geschikt zou zijn om een brandweerkazerne te bou wen. Dit jaar is het de fractie SGP/RPF die in haar algeme ne beschouwingen op de begro ting '95 aandringt op onder zoek naar de mogelijkheden van de locatie Molenweg. Uitbreidings mogelijkheden Over een ding zijn alle fracties én het college het eens: er moet een nieuwe brandweergarage komen en wel zo snel mogelijk. De vraag wóér de nieuwe gara ge moet komen maakt des te rrteer discussie los Als mogelij ke locatie wordt naast het bc drijfsterrein. de Dorpsweg en nu ook weer de Molenweg ge noemd. Algemeen Belang dringt er in haar algemene be schouwingen op aan dat ge zocht wordt naar een locatie waar uitbreidingsmogelijkhe den bestaan. Dit omdat er mo gelijk in de toekomst in Brui nisse regionaal materieel gestald gaat worden. Algemeen Belang zegt er in haar beschouwingen niet bij welke locatie men exact be doeld. „Wij nemen echter aan dat men daarbij het oog heeft op de lokatie aan de Molen weg", aldus het college. Het college zegt nog nauwelijks tijd te hebben gehad om de jongste ontwikkelingen - het mogelijk stallen van regionaal materieel in Bruinisse - mee te laten wegen in de besluitvor ming omtrent de nieuwe brandweerkazerne. Het college sluit op voorhand zeker niet uit dat de Dorpsweg mogelijkheden biedt. „Wij ach ten die mogelijkheid in begin sel zonder meer aanwezig. Niettemin zijn wij bereid, ze ker nu ook een andere fractie bi> gewenste uitbreidingsmo gelijkheden pleit voor een on derzoek naar de locatie Molen weg. dit onderzoek in te stel len Hiertoe hebben wij inmid dels dan ook besloten",' aldus het college. Het college gaat er daarbij van uit dat er in de nieuwe brand weerkazerne ook ruimte vrij gemaakt wordt voor het Rode Kruis. Vooralsnog worden de kosten van de nieuwbouw ge raamd op een bedrag van 850.000,- en dat is tweeëneen- halve ton meer dan waar men eerder - toen integratie van Ro de Kruis bij brandweer nog niet in beeld was - rekening mee had gehouden. Bij dit al les is men ervan uitgegaan dat de oude brandweergarage voor een bedrag van 100.000,- ver kocht kan worden. Geen skelterbaan Het voorstel van een van de fracties om het gebied van de ijsbaan in te richten als speel- voorziening voor de jeugd - met een skelter- en rolschaatsbaan - wordt door het college van de hand gewezen. „Dat zal heel veel geld gaan kosten. Hier voor zijn in de begroting geen dckkingsmiddelen aanwezig. Het huidige drainagesysteem van de ijsbaan moet dan wor den gewijzigd en voor een skelter en rolschaatsbaan dient een fundering en een ver harding te worden aangelegd terwijl het hemelwater op een adequate wijze moet worden afgevoerd en de grondwa terstand niet te hoog mag zijn". Ook ziet het college niet veel in de suggestie om een voetfiets- veer vanaf 't Zijpe te realise ren. Volgens het college is dat alleen haalbaar als het om een particulier initiatief zou gaan. „Dan nog wijzen wij er op dat de Veerhaven op dit moment gebruikt wordt voor hangcul- tures. Derhalve is het idee naar onze verwachting niet haal baar. Niettemin zullen wij in overleg met de VVV dit nader bezien", aldus het college. In haar beantwoording van de algemene beschouwingen van de fracties gaat het college ook in op de gemeentelijke herin deling op Schouwen-Duive land. „We zullen steeds moeten beoordelen of de betreffende investeringen verantwoord zijn met het oog op de herindeling", aldus het" college. „Duidelijk zal bijvoorbeeld zijn dat we geen investeringen meer moe ten doen in de automatisering tenzij deze uitgaven absoluut noodzakelijk en onontkoom baar zijn". De plannen voor uitbreiding van het Bruse gemeentehuis kunnen volgens het college in de ijskast gestopt worden. Ove rigens heeft het college voor 'wat betreft de herindelings plannen de moed nog niet op gegeven. „Wij zijn van mening dat het gewenst is op korte ter mijn te onderzoeken of, nu pro vinciale staten hebben gekozen voor één gemeente Schouwen- Duiveland, een driedeling van Schouwen-Duiveland nog eni ge kans van slagen heeft". BURGH-H AAMSTEDE Dinsdag 18 oktober vergadert de commissie ruimtelijke or dening (ro) van de gemeente Westerschouwen. Op de agen da onder meer de bouw van een zendmast voor een lokale omroep. De vergadering wordt gehouden in bet gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Om de bouw van een zendmast op bedrijventerrein De Roterij mogelijk te maken moet het voor dat gebied geldende be stemmingsplan gewijzigd wor den. Vooruitlopend daarop kan de bouw mogelijk gemaakt worden door een voorberei- dingsbesluit te nemen. Vorder op de agenda van de commissievergadering de concept-Strandnota. Ook wordt aandacht besteedt aan de voortgang met betrekking tot de Regiovisie Schouwen- West. De vergadering is open baar. De op de vergadering be trekking hebbende stukken liggen een half uur voor aan vang van de vergadering ter in zage. Gemeente Zierikzee verdeeld over radiostation ZIERIKZEE - De vergadering van de commissie bestuurszaken afgelopen dins dag in Zierikzee, heeft nog niet tot een eensluidende conclusie kunnen leiden wat betreft Radio Schouwen-Duiveland. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo, frac tievoorzitter van de PvdA, en D66-voorzitter J. B. Katerberg zijn de enigen die geen bezwaar zien in het afgeven van een zogenaamde 'representativiteitsver- klaring' welke het Commissariaat voor de Media van een gemeente verlangt al vorens een zendmachtiging af te geven. Het was twee tegen twee. Door afwezigheid van SGP/RPF/ GPV-voorzitter W. F. Sprengel- meijer kon er geen beslissende stem worden uitgebracht en ook burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs was duidelijk geen voorstander van een nieuw radiostation. Vorige maand al werd de kwestie be sproken in een vergadering van BW&S in Brouwershaven. Tij dens deze vergadering werd voorshands al een negatief ad vies gegeven aan de zes ge meenteraden over het toelaten in de ether van de Stichting Ra dio Omroep Schouwen-Duive land. Volgens BW&S hadden de initiatiefnemers onvoldoende aangetoond dat hun algemeen bestuur representatief is voor de bevolking van Schouwen- Duiveland en bovendien waren ze niet onder de indruk van het programma-aanbod. Andere bezwaren die in Brouwersha ven ter tafel kwamen betroffen de naamgeving (die zou de la ding niet dekken) en het pro bleem van de herindeling. Vol gens de mediawet mag er per gemeente namelijk maar één omroep zijn en, zoals bekend heeft de Stichting Lokale Om roep Westerschouwen (SLOW) begin dit jaar al een zendmach tiging gekregen. Om deze re den hadden de initiatiefne mers van Radio Schouwen- Duiveland het advies gekregen om eens met SLOW om de tafel te gaan zitten en tot samenwer king te komen. Al deze proble men zijn tot op heden nog niet opgelost bleek dinsdagavond. Hans Kik, medewerker van Ziekenomroep Nomen Nescio, was naar de vergadering geko men om voor de zaak te plei ten. Twee commissieleden kreeg hij aan zijn kant (me vrouw De Jong-van Loo en de heer Katerberg) maar de fractie-voorzitters J. J. Geleijn- se (VVD) en C. Legemaate (CDA) hielden vast aan de be zwaren die BW&S aanvoerden en adviseerden geen toestem ming te geven. Kritiek Volgens Hans Kik lopen de on derhandelingen op deze ma nier vast: „Het is aan de ge meenten om de representativi teit te toetsen. We hebben 66 mensen 'geronseld' om in de programmaraad zitting te ne men. Daar zitten mensen in uit een heel breed scala van ach tergronden. Het probleem is dat deze mensen afwachten waar wij mee komen. En wij kunnen pas wat gaan doen als we een vergunning hebben. Maar we denken dat we in principe met deze mensen in zee kunnen. Wat betreft het programma-aanbod zijn we door de mediawet al aan ban den gelegd, 50 procent moet cultuur zijn. De samenwerking met Radio Westerschouwen loopt vast op het feit dat zij geld in hun radiostation geïn vesteerd hebben en dat eerst te rug willen zien. Wij willen ons radio-station pro deo opstar ten. Wat betreft de naamstel ling vind ik de kritiek niet te recht. Het feit dat we niet in Westerschouwen mogen uitzen den betekent niet dat we ons geen Radio Schouwen-Duive land zouden mogen noemen, neem als voorbeeld radio Flak- kee." Asselbergs is de mening toegedaan dat de radiomakers niet goed duidelijk maken wat ze nu eigenlijk willen: „De aangeschrevenen hebben een kort briefje gekregen en er staan geen doelstellingen op papier. Als jullie op de kabel uit gaan zenden zal er voor Westerschouwen gesperd moe ten worden en dat kost geld. Bovendien moet er iets anders van de kabel af. Dus als je toe stemming geeft blokkeer je an deren. Ik vind dat ze meer on derzoek moeten doen naar de haalbaarheid. Van de 100 aan vragen voor een zendvergun ning zijn er maar twee die het redden." Mevrouw De Jong-van Loo was gevoelig voor het argument van Kik dat een lokale omroep een hogere luisterdichtheid heeft dan bijvoorbeeld Om roep Zeeland. De Jong: „Kijk maar naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Die is om dezelf de reden zo populair, omdat ze heel dicht bij de doelgroep .blijft." Ook het idee van de koppeling met de ziekenom roep sprak de PvdA-voorzitster aan. DREISCHOR - In de Neder landse Hervormde kerk in Dreischor is zaterdag 15 okto ber een zangavond waaraan ongeveer tweehonderd kinde ren meewerken. Zij vormen de kinderkoren Asaf uit Werken dam en Comt nu met sangh uit Ridderkerk, beide onder lei ding van Henriette van Mael- saeke. De koren treden zowel alleen als gezamenlijk op. Hun reper toire omvat liederen als Psalm 101 en 133, Schip der Kerk, Heer, ik hoor van rijke zegen, Vaste Rots van mijn behoud en De dag is nu voorbij. Het orgel wordt bespeeld door C. J. van de Beek en A. de Raad. W. F. Sprengelmeijer uit Zierikzee verzorgt het appèl woord. De zangavond is een initiatief van het comité Schouwen-Duive land van de Stichting Reforma torische Hulpactie Woord en Daad. Tijdens de zangavond wordt een collecte gehouden ten bate van het project van het comité 'Zeeland helpt Vadarevu-vissers'. De zang avond begint om 19.00 uur, de toegang is vrij. ZIERIKZEE - In het najaar start een landelijke actie tegen het fenomeen pesten op school. Het eerste exemplaar van de RPCZ-krant maakt melding van deze actie die op radio en televisie, in samenwerking met Bob van der Meer en de ouderenorganisaties in het bijzonder onderwijs, uitgezonden zal worden. Het RPCZ onderkent het pro bleem van het pesten op school en wil daarom aansluiten op de landelijke actie. Ongeveer één op de vier kinderen krijgt er mee te maken. Volgens het RPCZ is er sprake van ongelij ke machtsverhoudingen als een kind slachtoffer is van pesten en er niets meer tegen kan doen. Ook groepsgenoten, onderwijsgevenden en ouders kunnen zich behoorlijk mach teloos voelen in dit soort situa ties. „Kinderen die met pesten te maken hebben gehad kun nen nog tot ver in de volwas senheid te kampen hebben met de gevolgen ervan," schrijft het RPCZ. „Het is dan ook van het grootste belang dat pesten op school wordt aangepakt." In aansluiting op landelijke ini tiatieven heeft het RPCZ nieuw aanbod ontwikkel J voor de aanpak van deze pro blematiek. N ascholingscursus Dit najaar wordt daarom een nascholingscursus aangeboden rondom pesten. In deze cursus krijgen de deelnemers moge lijkheden aangereikt om pest- problemen op school te signa leren, te analyseren en aan te pakken. Ook zal aandacht worden be steed aan maatregelen ter voorkoming van pesten. Ook wie niet deelneemt aan de cur sus kan altijd de hulp van het RPCZ inroepen bij vragen rondom pesten. Die hulp kan bestaan uit het geven van on der meer informatie en tips voor goede materialen om in de klas mee te werken. Elizabeth Perkins en John Goodman als: ZIERIKZEE - In de Concertzaal in Zierikzee is de speelfilm The Flintstones van regisseur Brian Le vant te zien. Deze film draait op zaterdag 15 oktober om 20.00 uur en zondag 16 oktober om 14.30 en 20.00 uur. In de steengroeve van Slate Company wordt een test uitge schreven voor alle arbeiders. Wie hier het beste doorrolt, zal onderdirecteur worden. Uiter aard doen ook Fred Flintstone en Barney Rubble mee. Vlak voor de wedstrijd had Barney, van Fred geld gekregen voor de adoptie van een kind en hier voor wil hij zijn vriend een te- gendienst bewijzen. Hij heeft in de gaten dat Fred de tests niet zo geweldig maakt en daarom besluit hij bij het inle veren zijn werk met die van Fred te verwisselen. Fred blijkt het hoogst te hebben ge scoord en wordt derhalve on derdirecteur. Hij krijgt een mooi kantoor, een eigen naam plaatje, een dictafoonvogel en een mooie secretaresse, miss Sharon Stone. Fred heeft ech ter niet in de gaten dat zijn di recte baas. Cliff Vandercave, en miss Stone geld verduisteren. Ze willen hier Fred voor op la ten draaien door hem nepfor- mulieren te laten tekenen. Zijn dictafoonvogel waarschuwt hem, maar Fred wil niet luiste ren. Bovendien heeft Vanderca ve mensen ontslagen in naam van Fred. Fred ontdekt te laat wat er gaande is en de werk loze arbeiders willen zich wre ken op degene die hen ontsla gen heeft. Fred wordt gevan gen genomen en hij en Barney dreigen gelyncht te worden. In tussen bereidt Vandercave zijn vlucht voor naar Rocapulco. Vanuit het raam ziet hij nog net dat Wilma en Betty er vandoor gaan met Freds dictavogel, de enige getuige van Freds on schuld. De vrouwen weten de lynchpartij te voorkomen maar Vandercave heeft alweer een ander plan bedacht MAASTRICHT - Een politie man van het district Maas tricht is woensdag ontslagen omdat hij inbeslaggenomen geld niet heeft afgedragen maar op zijn privé-rekening heeft laten bijschrijven. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 15 oktober aanvang 20.00 uur zondag 16 oktober aanvang 14.30 uur en om 20.00 ntir

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5