m krant van schouwen-duiveland Damesbiljartclub 'Kriet op tied' fanatiek op weg naar de competitie 'Ik wil een intermediair zijn in het doorgeven van schoonheid' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ~S 'Wij vinden biljarten net zo goed een vrouwensport' Expositie ra ALEX DE NIE OPTIEK TAXATIESTBEMIDDEUNC hahsehAnse dé krant van schouwen - duiveland! j Aanleg riolering Straatweg Bevrijdings show in Goes Tweede plaats Mark Plaating Nieuwe Seniorengids is gereed Kunsthandelaar D. Sterkenburg houdt najaarsexpositie NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 20 PAGINA'S ZIERIKZEE - Ze hebben het over doorschieters, trekstoters, lekker dik, lekker dun, rechts of links effect en (wanneer er niets wordt geraakt) over een 'echte chauffeursbal'. Iedere dinsdagavond komen de negen leden van de damesbiljartclub Kriet op tied bijeen in het restaurant van sportcentrum Onderdak. Omdat ze het gezellig en leuk vinden om met elkaar een balletje te stoten. Maar vooral omdat ze zich verder willen bekwamen in de verschillende vormen van biljartspel. „Nu is ons niveau nog te laag. Maar volgend jaar hopen we mee te kunnen spelen in de competitie van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. Want we willen wat laten zien. We willen een zo hoog mogelijk niveau bereiken", aldus Hennie van der Werf uit Zie- rikzee. Zij was het die het initiatief nam om een biljartclub voor dames op te richten. Een idee waarmee ze al langere tijd rond liep. ,,Ik heb full-time ge werkt in de horeca. Het is on mogelijk om dat werk te com bineren met een biljartclub. Maar ik had altijd het plan om een biljartclub voor vrouwen op te richten op het moment dat ik zou stoppen met wer ken." Eind vorig jaar was het zover dat ze haar werk in café 't Sloepje in Zierikzee beëindig de. Via persoonlijke contacten kende ze reeds een aantal vrou wen die ook graag biljarten en de club nam vaste vormen aan toen de beheerster van restau rant Onderdak, Corrie van Rooy bereid bleek om een bil jarttafel neer te" zetten in het restaurant bij het sportcen trum. 'Kriet op tied' werd realiteit. Sinds februari van dit jaar ko men de vrouwen wekelijks bij een om hun biljarttechniek verder te ontwikkelen. Een groot aantal van hen kreeg in teresse voor dit balspel omdat hun echtgenoot of vriend ook biljartte. Bij Hennie van dei- Werf gebeurde dat in de zeven tiger jaren toen ze nog in Nieu- werkerk woonde. „Mijn man was een fervent biljarter. Daar door kreeg ik ook belangstel ling voor die sport. Wanneer ik hem ging ophalen of tijdens feestavonden van de club waar van hij lid was ontmoette ik de vrouwen van de andere biljar ters. Toen bleek dat zij ook wel zin hadden om een balletje te stoten." De vrouwen namen het initiatief om een damesclub op te richten, die elf a twaalf jaar bleef bestaan. Daar leerden de vrouwen de grondbeginselen van het bil jartspel van een van de leden van de herenbiljartclub in Nieuwerkerk, die hen les gaf. „Het was flink oefenen want biljarten is niet eenvoudig. Je moet de keu op de juiste ma nier vasthouden en inzicht krijgen in de manier waarop gestoten moet worden." Deson danks begon Van der Werf steeds meer plezier te krijgen in het biljartspel. Het niveau van de damesbiljartclub in Nieuwerkerk werd zelfs zo hoog dat ze mee konden spelen in de landelijke bondscompeti- tie. Het speet haar dan ook dat ze er mee moest stoppen van wege verhuizing naar Zierik zee en een full-time baan in de horeca. h Maar nu is Hennie van der Werf met de andere dames van Kriet op tied weer wekelijks fanatiek bezig met de bil- jartsport. „Wij spelen libre in een onderlinge competitie. Het is enig om te doen. Wanneer je met het spel bezig bent vergeet je verder alles. Het is een soort verslaving." De vrouwen pro beren op die manier hun bil jarttechniek steeds verder te verbeteren. De standaard keu's die in het rek naast de biljarttafel hangen blijven daarbij ongebruikt, want ieder lid van Kriet op tied brengt haar eigen biljartkeu mee. „Ie dereen heeft een keu van een gewicht dat zij prettig vindt. Dat is heel persoonlijk, net als bij een bowlingbal. En de keus waarmee wij spelen hebben in het algemeen een dunnere punt dan de standaardbiljartkeus." Dat is om het effect van de sto ten zo precies mogelijk te kun nen bepalen. Want techniek en feeling zijn volgens de biljart dames de belangrijkste ele menten voor een goed bil jartspel. Daarom is Hennie van der Werf ook van mening dat biljarten net zo goed een vrouwen- als een mannensport is. „Het is een kwestie van goed kijken en dun spelen." Met emancipatie of zich willen meten met mannen heeft de da mesbiljartclub volgens de bil jartster weinig te maken. „Ben je gek. We doen dit omdat we het leuk en gezellig vinden on der elkaar. We zijn niet van die sporters en dan is dit wel lek ker om te doen." De biljartdames van Kriet op tied hebben enkele maanden les gehad van Ruud de Bruin en zij hopen dat die lessen bin nenkort weer worden voortge zet. „Je moet les hebben om je niveau te verbeteren, anders red je het niet om in de compe titie van de biljartbond te spe len. En dat willen ze. Al is het maar in de laagste klasse om te beginnen. „We zijn heel gemoti veerd en fanatiek bezig om steeds beter te worden." RENESSE - 'De Barbie- expositie in het blikmuseum De Blikvanger, is geprolon geerd. Nog de hele maand ok tober zijn de Barbies te bekij ken. Het museum, gevestigd aan de Capelweg 18 in Renesse, is ge opend op dinsdag en donder dag van 10.00-12.00 uur. Spe ciaal voor de Barbies is het mu seum ook aanstaande zondag open, van 10.00-13.00 uur. Advertentie m ZIE ONZE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee Ring 19 4328 AE Burgh-Haamstede Fj3| Telefoon 01115-3424 n&A Fax OHI5-3707 Haringvlietplein 8 4301 XG Zierikzee Telefoon 01110-14275 Fax OHIO-17484 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af naam Dhr./mevr. a f 47,00 f 49,50 a f 177,00 f 187,00 adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZIERIKZEE - Zeven panden aan de Straalweg bij Zierikzee zijn nog niet aangesloten op de riolering. Op de agenda van de vergadering donderdag 13 ok tober van de commissie open bare werken van de gemeente Zierikzee staat een voorstel tot aanleg van riolering in de Straalweg. De vergadering wordt gehouden in het stad huis en begint om 16.30 uur. Het voorstel vloeit voort uit het Waterhuishoudingsplan Zeeland. Van gemeenten wor den extra inspanningen ver wacht voor wat betreft het op heffen van verspreide lozingen in het buitengebied. Op dit mo ment lozen een restaurant en twee woningen nog recht streeks op het buitenwater ter wijl vier andere panden lozen op het oppervlaktewater op de polder. Verder op de agenda van de commissievergadering het voorstel van het college om te komen tot een groenbe- leidsplan. Om de discussie aan te zwengelen is een notitie ge maakt waarin de verschillende aspecten van een te ontwikke len groenbeleid aan de orde ko men. GOES - In de Zeelandliallcn in Goes wordt op donderdag 1 de cember de bevrijdingsshow 'On the Air' gebracht door de kapel van de Koninklijke Luchtmacht en de show- en dansgroep Jeans. In de periode 1994/1995 is het 50 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Dit feit was voor de kapel van de Koninklijke Luchtmacht aanleiding om een speciale bevrijdingsshow sa men te stellen. In de twee uur durende show worden de jaren 1930-1945 chro nologisch neergezet, waarbij de radio centraal staat. De ver boden radio, die mensen met elkaar verbond, hoop gaf en opbeurde met muziek. De be vrijdingsshow bevat zowel in strumentale, vocale als dans bare elementen. Omdat er onder de leden van de Koninklijke Luchtmachtka pel geen vocalisten zijn, is me dewerking gevraagd van de zang- en dansgroep Jeans. De show in de Zeclandhallen is de enige voorstelling van On the Air die in Zuid-West Neder land wordt gegeven. belangstelling bestaat." Dat komt volgens de kunsthande laar vanwege de publieke trend naar kleinere schilderij en met lichtere kleuren. „Doe ken die wel oud zijn maar toch geschilderd zijn in frisse kleu ren." Sterkenburg vertelt vol en thousiasme over het werk dat hij in zijn zaak heeft. „Voor mij is het een soort passie om een eigen wereld van schilderijen te creëren en de schoonheid die ze uitstralen ook aan anderen over te brengen. Ik wil een in termediair zijn in het doorge ven van schoonheid." De na jaarsexpositie aan de Oude Ha ven 19 is van maandag tot en met vrijdag te bezichtigen van 13.30 tot 17.30 uur en op don derdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag en zondag kan men van 13.00 tot 17.00 uur te recht in de kunsthandel. WAGENINGEN - Mark Plaa ting uit Zierikzee heeft tijdens de Internationale jeugdvak- wedstrijden voor de bakkerij een tweede plaats in de wacht gesleept. De wedstrijden wer den maandag gehouden op de Middelbare Bakkerij en Hore ca Vakschool in Wageningen. Voor Mark kwam de tweede plaats niet als een verrassing. Nadat hij maandag de op drachten had uitgevoerd was hij van mening een hoge klas sering behaald te hebben. Al les ging van een leien dakje en bij het zien van zijn produkten kreeg hij hoop. Mark moest alleen een Oosten rijkse bakker voor zich laten. Patrick Vrerrian, die samen met Mark Nederland vertegen woordigde, eindigde als derde. ZIERIKZEE - De vernieuwde Seniorengids Schouwen-Dui- veland is klaar. Een exemplaar van deze gids, samengesteld door de Stichting Welzijn Ou deren, zal op het Seniorenfesti val op donderdag 13 oktober in Zierikzee uitgereikt worden. De gids is een wegwijzer voor allerlei voorzieningen en rege lingen die van belang kunnen zijn voor ouderen. Zo staat er informatie in over het gecoör dineerde ouderenwerk, zoals de Stichting Welzijn Ouderen. Voorlichting Ouderen en alge mene informatie voor ouderen. Daarnaast meldt de gids adres sen van onder meer huisartsen, diëtisten, Riaggs, ziekenhuizen en bejaardenhulp. ZIERIKZEE - ,,Moet je kijken hoe prachtig die ogen geschilderd zijn. Dat is typisch een schilderij uit zijn Spaanse tijd. In de dertiger jaren woonde hij in Granada. Het werk dat hij in die periode maakte heeft een enorme expressie". De Zierikzeese kunsthandelaar D. Sterkenburg is vol enthousiasme over het schilderij van een Spaanse vrouw dat werd gemaakt door de, in 1878 geboren, Belgische schilder Ph. Swynkop. Het is een van de pronkstukken van de najaarsexpositie die tot en met zaterdag 29 oktober wordt gehouden in zijn kunsthandel aan de Oude Haven 19 in Zierikzee. De kunsthandelaar vestigde zich in augustus 1991 in het pand aan de Oude Haven. Jaar lijks houdt hij drie keer een ex positie van schilderijen die hij recent heeft aangekocht op vei lingen, uit nalatenschappen of uit particuliere collecties. Zijn klanten komen uit heel Neder land, maar ook uit Duitsland, Amerika en Alaska. Zijn col lectie omvat vooral werk van Nederlandse kunstenaars en de afgelopen tijd steeds vaker ook van Belgen. In de collectie van Sterkenburg bevinden zich regelmatig schil derijen die locaties op Schouwen-Duiveland als on derwerp hebben of die zijn ge schilderd door kunstenaars die hier woonden of werkten. Zo omvat de najaarsexpositie een schilderij van de Wilhelmina- hoeve in Renesse voor dat een camping was. Het doek werd in 1947 geschilderd door B. C. Noltee, vanuit de vakantiewo ning van het echtpaar Argeloo waar hij toen verbleef. Ster kenburg kocht het schilderij uit de collectie van W. C. Argeloo-Kühn. Tijdens de expositie zijn niet alleen de vaste klanten van de kunsthandelaar welkom, maar alle mensen die belangstelling hebben voor kunst die werd ge maakt in de negentiende en de eerste helft van de twintigste eeuw. Ook wanneer ze daar nog niet zoveel verstand van heb ben of helemaal niet van plan zijn een schilderij te kopen. Sterkenburg is graag bereid om zijn eigen enthousiasme over kunst uit die periode op hen over te brengen. „Ik wil graag kennis overbrengen want onbekend maakt tenslot te onbemind." Het doek van een Spaanse vrouw dat werd geschilderd door de, in 1878 geboren, Belgische schilder Ph. Swynkop is een van de pronkstukken van de najaarsexpositie in Kunsthandel Sterkenburg. (Foto: Joop van Houdt). Een ander bijzonder doek dat Sterkenburg onlangs aankocht is een doek van jonkheer M. J. Schuurbeque Boeye; een oom van de vroegere burgemeester van Zierikzee. Hij werd in 1852 in Zierikzee geboren en schil derde rond de eeuwwisseling in Hattem een landschap waar bij een koe aan het water staat. „Een heel fraai Roelofsachtig doek met een typisch Holland se sfeer", aldus Sterkenburg. Hij verwierf het schilderij uit een particuliere collectie. Trots is de kunsthandelaar ook op een uit 1910 daterend schil derij van Gerard Delfgaauw waarop een schilderij bij Voor schoten is afgebeeld. „Een doek dat heel kenmerkend is voor het Hollandse impressio nisme, Delfgaauw is een schil der waarvoor momenteel veel Ieder lid van dè damesbiljartclub Kriet op tied speelt met haar eigen biljartkeu. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1