Restauratie archief Zierikzee verloopt volgens de planning COMMENTAAR College b w Middenschouwen wil uitbreiding van gemeentewerkplaats Zierikzeese methode'' is succesvol Nuances Scouting BRU 'on the air' Ringleiding Concertzaal Nieuwe functie wethouder Van Gastel Nieuwe Seniorengids is gereed Investering van f 66.000,- DINSDAG 11 OKTOBER 1994 NR 25652 3 Archivarissen uit Zeeland en Vlaanderen kwamen bijeen in Zierikzee voor het jaarlijkse uitwisselen van kennis. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Archivarissen uit diverse plaatsen in Zeeland en Vlaanderen kwamen gisteren, maandag, bij een in Zierikzee. Tijdens deze bijeenkomst vertelde de heer H. Uil, streekarchivaris, hoe in Zierikzee de res tauratie van oude charters aangepakt wordt. Dit jaar wordt de tiende en laatste fase van het project uitge voerd en blijft hiermee binnen de geraamde tijd (tien jaar) en het budget van 100.000 gulden. Hoe mooi de natuur toch is. Ze ker in deze tijd van het jaar als het ruisend lover zich in aller lei fijne kleurnuances aan de ware genieter toont. Laten we er zuinig op zijn, zodat onze kinderen en kleinkinderen er in gezondheid van kunnen ge nieten. Dat geldt zeker ook voor de Oosterschelde, die al weer ja ren geleden gespaard is geble ven voor een te grote menselij ke ingreep. Heel afgebakend geldt dat evenzeer voor het ge bied de Schelphoek dat giste ren ter sprake kwam in de ge meenteraad van Westerschou- wen. In de tachtiger jaren, toen het milieubewustzijn nog in het 'geitenharensokken-stadium' verkeerde, maakten gemeente en rijksoverheid er een recrea tieplan voor. Dat kwam Den Haag wel goed uit, want zo hoefde Rijkswaterstaat na aanleg van de Stormvloedke ring de Schelphoek niet meer in natuurlijke staat terug te brengen. De trailerhelling bleef, de loswal achtte men een mooie visplaats voor een mondige minderheid en verder kwam er een toilet en een speeltuintje. Alleen: het tij keerde. De mi lieulobby kreeg een breed draagvlak en dus meer macht. Dat is een terechte en volko men democratische ontwikke ling. Maar in het zeer specifie ke gebiedje de Schelphoek wordt deze omslag in het col lectieve denken toch pijnlijk voelbaar. Met een grote zak overheids geld in het vooruitzicht steekt Westerschouwen tijd en .moei te in de ontwikkeling van het recreatief gebied Schelphoek. Na enkele jaren gaat het hele plan van de baan en neemt Staatbosbeheer de exploitatie over van wat nu natuurgebied wordt genoemd. Een avontuur dat aan het eind van de rit Wes terschouwen drie ton, ofwel vijftig gulden per inwoner, blijkt te hebben gekost. Dat werpt de vraag op hoe slecht de recreatieve plannen van destijds waren voor de bi otoop. Of sportvissers vanuit Schelphoek eerder naar de Roggenplaat varen dan vanuit bijvoorbeeld Heerenkeet. Of gehandicapte vissers vanaf de loswal op Schelphoek de zee honden meer kwaad berokke nen dan vanaf de loswal in Burghsluis. Mogelijk heeft Westerschou wen aan rijk, milieufederatie en provincie onvoldoende dui delijk gemaakt dat natuur en recreatie niet altijd eikaars te genpolen hoeven zijn. Moge lijk heeft Westerschouwen dat wel geprobeerd, maar er te veel tijd voor uitgetrokken. Best mogelijk, maar misschien is nu de milieulobby toe aan enkele nuances in haar denken en optreden. Net als het lover in deze mooie herfsttijd. AvdN BRUINISSE - Tijdens het weekeinde van 15 en 16 okto ber wordt voor de 37e keer de Jamboree on the Air (JOTA) gehouden. Miljoenen scouts over de gehele wereld nemen aan dit evenement deel. In Ne derland zijn dit weekeinde on geveer 270 scoutinggroepen met meer dan 20.000 scouts be trokken bij de Jamboree on the Air. De kabouters, welpen, pad- vindsters, verkenners, sherpa's en rowans van de Prinses Mar- grietgroep uit Bruinisse zullen dit jaar voor de vijfde keer deelnemen. Via de ether zullen zij proberen om contacten te leggen met andere scouting groepen in binnen- en buiten land. Deze contacten komen tot stand met behulp van zend amateurs die hun zend- eri ont- vangstaparatuur gedurende dit weekeinde aan de scouting groepen ter beschikking stel len. De apparatuur is door de Radio Controle Dienst van de PTT gekeurd en de zendama teurs hebben een vergunning om radioverbindingen te mo gen maken. Om een zo goed mogelijke zend-ontvangst te krijgen zal bij het clubhuis aan de Vang een mast worden ge plaatst voor het bevestigen van de antennes. Daar het clubhuis aan het Grevelingenstrand vol ledig door brand is verloren ge gaan gebruiken de Bruse scouts het clubhuis naast de tennisbaan. Iedereen die belangstelling heeft voor de activiteiten van scouting of voor de wereld van de zendamateurs is zaterdag tussen 14.00 en 17.00 uur van harte welkom om een kijkje te nemen. De Zeeuwse en Vlaamse archi varissen komen jaarlijks bij een. Deze jaarlijkse ontmoe ting vindt afwisselend plaats in Vlaanderen en Zeeland. De ze keer werd het Zierikzeese stadhuis als locatie gekozen. Het gezelschap werd ontvan gen in de trouwzaal en welkom geheten door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. Met veel belangstelling volgden de aan- Vöor wat betreft de huidige ge meentewerkplaats kampt men met een tekort aan opslag- en werkruimte. „Om het perso neel van de buitendienst een tegen regen en kou beschermde werkplek te bieden is een aan bouw aan de huidige werk plaats op korte termijn nood zakelijk", stelt het college in een toelichting op zijn voorstel om voor de aanbouw 66.000,- uit te trekken. De demontabele bouw die het college voor ogen staat bestaat uit een onder houdsarme staalconstructie van damwandprofielen. In de algemene beschouwingen op de begroting wordt door wezigen de uitleg en demon stratie van de restauratie van de oude charters. Uil: „Char ters worden van oudsher in twee categorieën ingedeeld. Op de eerste plaats zijn er de privi leges, de octrooien en overeen komsten en dat soort dingen. Op de tweede plaats de sche penbrieven. Dit zijn akten met lakzegels van schepenen van Zierikzee, die later werden in- verschillende raadsfracties aangevoerd dat op de plaats waar nu de gemeentewerk plaats staat in de toekomst wellicht een woonzorgcentrum gebouwd gaat worden en dat het niet zo slim is om dan nu nog een stukje aan die werk plaats aan te bouwen. „Een lo catie ter hoogte van de huidige werkplaats behoort tot de mo gelijkheden. Toch menen wij op te moeten merken dat de realisatie van een woonzorg complex met veel onzekerhe den is omgeven, terwijl de be hoefte bij het personeel van de buitendienst aan extra ruimte groot is", aldus het college. geleverd op de secretarie. Het grootste deel heeft betrekking op de overdracht van onroeren de goederen. Het oudste char ter dateert van 1275 en de meest recente van 1810." Het bijzondere van de Zierikzeese charters is echter het aantal: 2200. Hiervan zijn ongeveer 1500 schepenbrieven en 700 pri vileges. In geen enkele stad in Zeeland zijn zoveel van derge- Het college voegt daar nog aan toe dat gekozen is voor een de montabele constructie zodat verplaatsing te zijner tijd tot de mogelijkheden behoort. Het is de bedoeling dat de uitbrei ding 'van de gemeentewerk plaats in eigen beheer wordt gerealiseerd. Op de agenda van de gemeenteraadsvergadering verder verschillende voorstel len ten behoeve van het ge meentehuis. De vloerbedek king en de vitrage is volgens het college aan vervanging toe. Voorgesteld wordt 4000,- uit te trekken voor nieuwe vloer bedekking en vitrage. Verder lijke oude documenten, meest al op perkament geschreven, te vinden, zelfs landelijk gezien kunnen niet veel steden zich op zo'n aantal voorstaan. Dit on danks dat er in het verleden niet erg zorgvuldig met het ar chief is omgesprongen. Uil: „Branden, watersnoden, oor log en ongedierte is meestal de oorzaak van het verloren gaan van veel documenten. In Zie- dient de verlichting op de werkplek van de milieu ambtenaar aangepast te wor den 1325,-), is er een nieuw soft-warepakket nodig in ver band met het van kracht wor den op 1 januari 1995 van de Wet Waardering Onroerende Zaken 2170,-) en wil de ge meente starten met een PC- privéproject 52.000,-). Tijdens de gemeenteraadsver gadering ook aandacht voor de perikelen rond het horecabe drijf van de heer F. Regter- schot. Hij heeft op het perceel Elkerzeeseweg 8 in Scharendij- ke een broodjeszaak gevestigd zonder daarvoor toestemming te hebben gekregen. Om de be drijfsvestiging te legaliseren had de gemeente de man eerder vrijstelling verleend. Tegen dat besluit werd echter door een aantal omwonenden be zwaar aangetekend. Raad van State De bezwaren werden vervol gens door de gemeente Midden- schouwen ongegrond ver klaard. De bezwaannakers na men daar geen genoegen mee en stelden tegen de ongegrond- verklaring beroep in bij de Raad van State. De voorzitter van de Raad van State heeft het omstreden besluit van de ge meente - volgens het college op formele gronden - vernietigd. „Een inhoudelijk oordeel over de beslissing is niet uitgespro ken", aldus het college. Niettemin zit men nu wel met het probleem dat er een 'ille gaal' horecabedrijf bestaat in Scharendijke. Het college wil nu alsnog de broodjeszaak van de heer Regtei-schot legaliseren en vraagt daarbij de medewer king van de gemeenteraad. Vol gens het college zijn er geen planologische bezwaren tegen het bedrijf. B en w haasten zich wel te zeggen dat het niet de be doeling is dat het horecage deelte van het bedrijf uitge breid wordt door in de voorma lige woonruimten dergelijke activiteiten te plegen. „Hier aan zal door ons college dan ook nimmer medewerking worden verleend", aldus het college. rikzee echter niet. Een Zierik zeese burgemeester die van opruimen hield verkocht in 1811 een groot deel van het stadsarchief om ruimte te creë ren in het stadhuis. Ondanks dit bevat het archief nog een aantal zeer bijzondere onder delen, zoals de Poorlersboe- ken, die aanvangen in 1302. Sa men met die van Kampen beho- en ze tot de oudsten in Neder land." Zierikzeese methode Nadat de vorige archivaris al voorzichtig begonnen was met verbeteringen aanbrengen in de berging van de documenten, concludeerde Uil in 1984 dat er nu een definitieve oplossing ge vonden moest worden. De ge meenteraad liet zich overtui gen van de noodzaak en nam het benodigde bedrag, 100.000 guldeii in de begroting, op. De restauratie kon beginnen en werd uitbesteed aan Restaura tieatelier de Tiendschuur uit Tilburg. Het grootste probleem van de restaurateurs was de berging. Veel documenten la gen opgevouwen in dozen waardoor ze weinig plek inna men. Maar als ze 'gevlakt' wor den is er veel meer bergruimte nodig, zoveel dat er archief ruimte bijgebouwd zou moeten worden. De oplossing die het atelier, na samenspraak met andere restaurateurs uitwerk te was simpel. Uil: „Elk char ter werd bevestigd op zuurvrij karton. Met papieren rondjes werd het perkament zodanig vastgelegd, dat het zonder pro blemen kan worden verwij derd (hetzelfde systeem als de ouderwetse fotohoekjes in al bums). Omdat de zegels kwets baar zijn worden rondom vier dopjes aangebracht waardoor ze niet meer kunnen strhuiven. Deze dopjes bieden nog een an dere mogelijkheid. Door op de vier hoeken ook dopjes aan te brengen worden de kartonnen met charters stapelbaar, tot 12 stuks. Deze stapel gaat vervol gens in een zuurvrije karton nen doos. Zo kan enorm op bergruimte bespaard worden. Een klein deel, hele grote per kamenten, moeten nog in la den. Deze methode werkt zo goed dat het onder de naam 'Zierikzeese methode' nu in veel archieven in het land ge bruikt wordt." De methode van de Tiend schuur werd verder geperfecti oneerd door Restauratieatelier Sterken uit Ugchelen. Deze beide ateliers hebben samen met atelier Marijn de Valk uit Middelburg, het hele restaura tie- en conserveringsproject in tien jaar uitgevoerd. Zoals al aangestipt zal dit jaar de laat ste fase worden uitgevoerd. DEN HAAG - Een delegatie Franse burgemeesters onder leiding van oud-premier en burgemeester van Lille P. Mau- roy, is dinsdag en woensdag iq Nederland om te zien hoe poli tie en justitie hier drugshandel en -gebruik aanpakken. ZIERIKZEE - Het Zierikzeese college van burgemeester en wethouders is van mening dat in de Concertzaal een ringlei ding moet worden aange bracht. Door deze voorziening wordt de geluidsinstallatie aangepast voor slecht-horen- den. Het gemeentelijk aandeel in de kosten van zo'n voorziening is 1085,-. De rest van het bedrag wordt betaald door de beheer der. Tijdens de openbare verga dering van de Zierikzeese ad viescommissie voor welzijn en sociale zaken wordt advies uit gebracht over deze investering. Op de agenda staat verder een subsidieverzoek van de post duivenvereniging Zierick. Het gaat om 38.500 gulden als een malige bijdrage aan het totaal bedrag van 52.000 gulden, dat nodig is voor aanpassing van het onderkomen. Verder wordt een voorstel gedaan voor de be steding van het Fonds Sociale Vernieuwing. De vergadering wordt donderdag 13 oktober vanaf 19.30 uur gehouden in het stadhuis en kan door iedere belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. ZIERIKZEE - De Zierikzeese VVD-wethouder L. J. van Gas tel is benoemd tot lid van de Provinciale Commissie voor de Volkshuisvesting. Van Gastel wordt daarmee in de commissie de nieuwe verte genwoordiger van de gemeen ten op Schouwen-Duiveland. Hij volgt de vroegere wethou der van Brouwershaven S. C. J. B. Loschacoff-de Kanier op. Over de benoeming werd van daag beslist door het provin ciale college van gedeputeerde staten. Verwachting t/m zaterdag 15 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht variabel 3 ZONEN MAANSTANDEN 12 okt. Zon op 06.58 onder 17.50 Maan op 14.37, onder 13 okt. Zon op 07.00, onder 17.48 Maan op 15.07, onder 00.15 Volle Maan: 19 okt. (13.18) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht kan er in het hele land mist ontstaan en ook morgenochtend is de mist nog aan wezig. Het zal weer redelijk lang du ren (tot tegen de middag) voordat overal de mist weg is. Als de mist echter eenmaal weg is schijnt de zon volop. Regen zal er niet vallen. Tij dens zonneschijn wordt het morgen ongeveer 16 graden, echter op plaat sen waar het lang duurt voordat de mist weg is blijft het enkele graden koeler. Morgen draait de zwakke wind van het zuidoosten naar het noorden. Met deze noordelijke stro ming wordt de lucht nog iets vochti ger. De moeite die de zon moet doen om de mist op te laten lossen wordt daardoor steeds groter. De komende dagen blijft het rustig weer. De kans op mist is erg groot en misschien ge beurt het de komende dagen wel een keer dat de mist op een enkele plek niet oplost. Verder verandert er wei nig. Het blijft ongeveer 15 graden en vooral in de middag schijnt de zon. ZIERIKZEE - De vernieuwde Seniorengids Schouwen-Dui veland is klaar. Een exemplaar van deze gids, samengesteld door de Stichting Welzijn Ou deren, zal op het Seniorenfesti val op donderdag 13 oktober in Zierikzee uitgereikt worden. De gids is een wegwijzer voor allerlei voorzieningen en rege lingen die van belang kunnen zijn voor ouderen. Zo staat er informatie in over het gëcoör- dineerde ouderenwerk, zoals de Stichting Welzijn Ouderen, Voorlichting Ouderen en alge mene informatie voor ouderen. Daarnaast meldt de gids adres sen van onder meer huisartsen, diëtisten, Riaggs, ziekenhuizen en bejaardenhulp. Ónder het hoofdstuk Sociale en Maat schappelijke Dienstverlening kan de lezer informatie vinden over alarmsystemen, warme maaltijdvoorzieningen, telefo nische hulpdiensten,. Tele-taxi en het bureau voor rechtshulp. Verder staat in de 40 bladzijden tellende gids informatie over huisvesting, financiën en vrije tijdsbesteding. ZIERIKZEESCHEKl NIEUWSBODE IÜI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49.50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W. Volgens het college is een uitbreiding van de gemeentewerkplaats op korte termijn noodzakelijk. (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - Als het aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Middenschouwen ligt wordt op korte termijn de gemeentewerk plaats in Scharendijke uitgebreid. Het karwei vergt een investering van 66.000,-. Op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van donderdag 20 ok tober prijkt een voorstel van het college om dat bedrag beschikbaar te stellen. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Scharendijke en begint om 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3