Westerschouwen legt drie ton toe op exploitatie Schelphoek Geen stoepeschieter, maar een parel UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND I Onrustig weekeinde hockeyclub r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SENIORENFESTIVAL Gezondheid, wonen en allerlei gemak kom allemaal naar Sportcentrum Onderdak, Staatsbosbeheer neemt onderhoud natuurgebied over Zierikzees kunstobject krijgt ruimer thema Auto's geramd en vangnet in brand Dick Bruna komt in november Tractor tegen trein 2 Q 3 0 5 9 Diefstal kijklens Inbraak woning Schutter Garantie gemeente aan HSD dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE DINSDAG 11 OKTOBER 1994 151e JAARGANG NR 25652 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Informatie over: op het 13 oktober in het Sportcentrum „Onderdak" te Zierikzee BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschouwen trekt zich nog deze maand volledig terug uit beheer en exploitatie van het gebied de Schelphoek aan de Oosterschelde. Staatsbosbeheer neemt die taak over. Het 'avontuur' Schelphoek heeft de gemeente ongeveer drie ton gekost. Wethouder ir. C. W„ Veerhoek: Verlies nemen en er mee stop pen". Rijkswaterstaat heeft eerder te kennen gegeven dat het de ge meente een afkoopsom van 128.000 gulden wil betalen als Westerschouwen de handen af trekt van de Schelphoek. Deze week werd bekend dat de mi nister dit aanbod nog veertien dagen gestand wil doen. Vandaar dat Veerhoek de ge meenteraad gisteravond vrij wel onvoorbereid voor de keus stelde: nu stoppen met de ex ploitatie van het gebied en het verlies van drie ton accepteren of doorgaan en het verlies al leen nog maar groter laten wor den. Ongeveer öVfe jaar geleden spra ken het ministerie van land bouw. het waterschap, Staats bosbeheer en de gemeente af dat de Schelphoek zou worden bestemd voor recreatie. De pier zou worden aangepast, er zou een wandelgebied komen, een speelterreintje met toilet en een trailerhelling. Omdat de overheid dan weinig meer aan het terrein zou hoeven doen, stond er een forse subsidie te genover. Na protesten van de Zeeuwse Milieu Federatie echter, zo ver telde Veerhoek, wijzigde het provinciebestuur de functie van het gebied van 'recreatie' naar 'natuur'. Hoewel de ge meente er inmiddels een kleine twee ton in had geïnvesteerd ging Westerschouwen hiermee akkoord. ,,Nog steeds is niet helder wat er mee gaat gebeuren. Maar één ding is zeker. We gaan niet meer beginnen aan recreatie. Wat overblijft is niet meer dan het speelterreintje met toilet gebouw dat er al staat en een heel klein' strandje," legde Veerhoek uit. In het voorstel van Rijkswaterstaat wordt 128.000' gulden afkoopsom be taald aan Westerschouwen. Vervolgens moet de geplande trailerhelling wat meer in de richting van Zierikzee worden aangelegd. Veerhoek: „Sport vissers zouden anders direct richting Roggenplaat kunnen varen waar, zoals bekend, zee honden verblijven." Passantensteiger Verder wordt de geplande pas santensteiger aangelegd op Tholen, gaat de vissteiger voor gehandicapten naar de voor malige loswal in Burghsluis en neemt Staatsbosbeheer de ex ploitatie van het gehele gebied over. Hoewel Rijkswaterstaat dit aanbod al in januari deed, heeft het gemeentebestuur ge wacht totdat het rijk bereid was de trailerhelling zó lang in stand te houden tot er elders een nieuwe ligt. „We kunnen ons hier node in vinden," reageerde CDA-er A. J. Padmos. „Maar op bepaalde punten is het de waanzin ten top. Waar die trailerhelling ook komt; met een boot kun je overal komen tenzij ze prikkel draad plaatsen. De visplaats voor gehandicap ten verplaatsen naar Burgh sluis omdat anders de zeehon den gestoord worden? Je zou er zelf gestoord van worden. Maar we staan met de rug te gen de muur, dus we zullen ons verlies moeten accepteren. La- A. J. Padmos (CDA): Nooit meer over praten." ten we er maar nooit meer over praten." 'Punt erachter' C. A. Hoorweg (VVD): „Hoewel we begrip hebben voor een be paalde invalshoek blijkt hier uit weer eens hoe verwachtin gen om zeep worden geholpen. Deze hele ontwikkeling vind ik bijzonder teleurstellend. La ten we er maar snel een punt achter zetten, dan zijn we d'r van af." Nadat PvdA-er J. C. Hendrikse van de wethouder de garantie had gekregen dat er geen slag boom wordt geplaatst op de weg naar de Schelphoek, ging de raad unaniem akkoord met het voorstel de exploitatie over te dragen aan Staatsbosbeheer. Vliegveld De exploitant van hotel Het Vliegveld in Haamstede hangt komend weekeinde de koks muts aan de wilgen. Afgelopen Vrijdag werd het Wester- schouwse gemeentebestuur verteld dat het hotel „een tijdje dicht gaat." Dat werd gisteren duidelijk toen de raad een nieuw voorbereidingsbesluit nam dat ooit nog eens uitbrei ding van het hotel mogelijk moet maken. Op pagina 3: Commentaar. ZIERIKZEE - Niet de scheldnaam van de Zierikzeeënaren; stoepeschieters moet het thema worden van het kunstobject dat de gemeente Zierikzee wil laten maken, maar het karakter, de geschiedenis en de ligging van de stad als 'parel van de Oosterschelde'. Dat vindt de commissie Kunstobject Zierikzee, die in verband met de realisatie van het kunstobject werd ingesteld. En dat adviseerde ook de gemeentelijke adviescom missie cultuur, die maandag in het stadhuis bijeen kwam. Het is de bedoeling om in het decembernummer van het vak blad voor beeldende kunste naars, BK-informatie een ad vertentie te plaatsen waarin kunstenaars worden opgeroe pen hun ideeën voor een derge lijk kunstwerk aan de gemeen te kenbaar te maken. De com missie Kunstobject Zierikzee, bestaande uit burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs, directeur Zeeuws Museum I. V. T. Spaan der, oud-directeur Zeeuwse Culturele Raad H. W. A. Koch en kunstenaar M. van Dijke, se lecteert daaruit twee a drie ontwerpen die aan de bevol king van Zierikzee worden voorgelegd via een expositie in de Vierschaar. Mede aan de hand van de publieke reacties, die worden gepeild via een .prijsvraag, wordt een defini tieve keuze gemaakt. Naar ver wachting wordt het kunstob ject op zijn vroegst in het na jaar van 1995 onthuld. Het krijgt een plaats in de om geving ,van de Nieuwe Kerk (Kerkhof of Balie) of wordt neergezet in de omgeving van de West Havendijk, het Bol werk en 't Luitje bij de Nieuwe Haven. Voor de realisatie van het kunstwerk komt naar ver wachting 52.000 gulden be schikbaar. Tienduizend gulden werd voor dit doel aan de ge meente geschonken door de NUTS-Spaarbank, 5000 gulden door de ING-Bank en 7.500 gul den kan de gemeente van het provinciaal bestuur krijgen in de vorm van subsidie. Tijdens de komende begrotingsraads vergadering in november be slist de gemeenteraad over een eigen bijdrage van de gemeen te aan het kunstwerk van 30.000 gulden. Tijdens de openbare vergade ring van de adviescommissie cultuur pleitte de Zierikzeese kunstenares Hedi Bogaers van af de publieke tribune voor een duidelijke opdracht. „Het zou prettig zijn wanneer bekend is wat de Zierikzeese bevolking van het kunstwerk verwacht. Dan kunnen we als kunste naars daarop inspelen. Zij sprak ook de hoop uit dat de inschrijving beperkt zou blij ven tot kunstenaars uit de re gio. Maar alleen commissielid W. F. Sprengelmeijer (SGP/ RPF) zag daar wat in. De overi- ZIERIKZEE - Met beschadi ging van enkele geparkeerde auto's en een brandstichting beleefde Hockeyclub Schou- wen-Duiveland in Zierikzee een onrustige weekeinde. Zondag reed een speler van He ren 1 na afloop van de wed strijd op het parkeerterrein te gen twee auto's. Dat werd maandag bevestigd door H. Blom, de trainer van Heren 1. Volgens onbevestigde bronnen zou de bewuste speler hebben gehandeld in dronkenschap en uit frustratie vanwege het feit dat hij die dag niet was opge steld. Eveneens afgelopen weekeinde werd langs het nieuwe kunst grasveld een ballenvangnet in brand gestoken. Het net ging daarbij geheel verloren. Vol gens de politie werd het net door vandalen in brand gesto ken. De benadeelde is de ge meente Zierikzee. Van de brandstichting is aan gifte gedaan. Het ballenvangnet langs het nieuwe kunstgrasveld van Hockeyclub Schouwen-Duive- land ging dit weekeinde door brandstichting verloren. (Fo to: Marijke Folkertsma). ge commissieleden spraken de voorkeur uit voor een 'open in schrijving'. Dat zou het verras singselement zo groot mogelijk houden. Men was het unaniem met de commissie Kunstobject Zierik zee eens dat de kunstenaars de ruimte moeten krijgen om hun creativiteit uit te leven. Daar om adviseerde de commissie cultuur om geen eisen te stel len ten aanzien van materiaal gebruik en stijl (figuratief of herkenbaar) van het kunstob ject en ook de thema van het beeld ruim te formuleren. Dat laatste was ook de reden om af te stappen van het oorspronke lijke thema: stoepëschieter. „Men gaat dan te veel op de stoel van de kunstenaar zitten. Daarnaast gaat het om een scheldnaam." Subsidiëring exposities „Dit is een hartstikke moeilijk probleem", verzuchtte PvdA- commissielid M. R. de Jong- van Loo toen de commissie ad vies moest uitbrengen over de subsidiëring van kunstenaars uit Zierikzee die in de stad een expositie houden. De gemeente heeft een jaarlijks budget van 2500 gulden dat (tot nu toe) werd verdeeld in vier porties van 625,- voor vier expose rende kunstenaars. Momenteel is in de Nieuwe Kerk in Zierik zee werk te zien van de kunste nares Hedi Bogaers. Zij is de vijfde Zierikzeese kunstenaar die dit jaar het initiatief nam voor een expositie, en dreigt daarmee financieel achter het (gemeentelijke subsidie)net te vissen. Na ampele overwegingen kwam de commissie unaniem met het advies dit probleem op te lossen door Bogaers een fi nanciële bijdrage van 625 gul den te geven, die ten laste komt van het budget 1995. Daarnaast wil men een ambtelijk advies waarin de mogelijkheden op een rijtje staan voor een andere verdeelsleutel van het budget vanaf 1995. Zo werd tijdens de vergadering gesuggereerd het budget te verdelen in kleinere subsidieporties, zodat meer kunstenaars er gebruik van kunnen maken. Ook werd voorgesteld om kunstenaars die niet ieder jaar exposeren voorrang te geven. Het defini tieve advies over een nieuwe verdeling van het budget in de toekomst wordt pas uitge bracht na bestudering van het ambtelijk rapport waarom men vroeg. De definitieve be slissing moet daarna worden genomen door de gemeente raad. ZIERIKZEE - De bekende kin derboekenschrijver en teke naar Dick Bruna komt niet, zo als gepland, op vrijdag 14 ok tober naar Zierikzee, maar in november. Bruna heeft zijn afspraken in het hele land moeten afzeggen omdat hij van de trap is geval len. Hij kneusde of brak daar bij zijn ribben en moet als ge volg daarvan bedrust houden. Op een nog nader te bepalen dag in november komt Bruna alsnog naar Boekhandel De Vries aan het Havenplcin om daar zijn boeken te signeren. Ook ontvangt hij daar leerlin gen van de jongste groepen van de obs Theo Thijssen uit Zie rikzee om met hen te praten en te lezen. DEN HAAG - Twee Nederlan ders zijn maandag nabij de Portugese kustplaats Aveiro gearresteerd na een drugs vangst. De politie nam meer dan 5,6 ton hasj in beslag. NIEUWDORP - Op de Land- bouwweg in de omgeving van Nieuwdorp reed maandag avond een tractor tegen een goederentrein. De trein kwam vanuit de rich ting Vlissingen-Oost en reed in de richting 's-Heerenhoek. De landbouwtrekker werd be stuurd door een 21-jarige man uit Borsele. Hij reed met het voertuig op een onbewaakte spoorwegovergang waar op dat moment de trein passeerde. Er volgde een aanrijding waarbij volgens de politie lichte schade ontstond. Maar zie, gelijk het meestal doet, 't komt anders uit dan men ver moedt. Wilhelm Busch Eerst mist, dan zon HET WEER Vannacht plaatselijk mist en mini mumtemperatuur omstreeks 5 gra den. Overdag zonnig en middag- temperatuur ongeveer 15 graden. Noordelijke wind, zwak tot matig, kracht 3 of minder. NOBELPRIJS De premier van Israël, Rabin en PLO-voorzitter Arafat ontvangen de Nobelprijs voor de Vrede. ARCHIEF 1 De restauratie en de conservering van het Zierikzeese archief verloopt volgens de planning. INWONERS De kennismakingsbijeenkomst voor nieuwe inwoners van Zierikzee in het stadhuis werd goed bezocht. PISTOOLSCHIETEN De belangstelling voor de open dag van schietvereni ging Schouwen-Duiveland was behoorlijk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Van een woning aan het Havenpark in Zierik zee werd een lens gestolen waarmee men van binnen uit het pand bezoekers kon bekij ken. De lens zat in een kastje dat aan de buitenzijde van de wo ning was bevestigd. Het werd in zijn geheel meegenomen. Een 46-jarige man uit Middel- harnis, die in de'■woning aan het werken was deed aangifte van de diefstal. BURGH-HAAMSTEDE Maandag tussen 14.00 en 18.00 uur werd ingebroken in een va kantiewoning aan de Haaij- mansweg in Burgh. De inbrekers kwamen de wo ning binnen door het verbre ken van het slot van de terras deuren. Zij namen een polstas je met waardepapieren en een verrekijker mee. De vakantie woning is van een 57-jarige man uit Hoevelaken. APELDOORN - Een 32-jarige inwoner van Apeldoorn heeft zich maandagavond bij de poli tie gemeld, nadat hij drie maanden ondergedoken had gezeten. ZIERIKZEE - Donderdag 13 oktober vergadert de commis sie financiën en economische zaken van de gemeente Zierik zee. Op de agenda onder meer het kunstgrashockeyveld. De vergadering wordt gehouden in de commissiekamer van het Zierikzeese stadhuis en begint om 18,00 uur. De Hockeyclub Schouwen-Dui- veland (HSD) moet voor de rea lisering van het kunstgrashoc keyveld een geldlening afslui ten. Voor deze geldlening vraagt de HSD een gemeente garantie. Het advies van de commissie wórdt gevraagd. Verder op de agenda van de commissievergadering de wij ziging van de winkelsluitings wet. Die wet werd in 1992 al in grijpend gewijzigd; maar per 1 september dit jaar zijn nog eens twee algemene maatrege len van bestuur (AMVB) in werking getreden. Middels die AMVB's wil men tegemoet ko men aan de gegroeide behoefte aan meer koopgelegenheid. Tijdens de vergadering komt ook de gemeentebegroting voor 1995 aan de orde en wordt aandacht gevraagd voor het Meerjarenperspectief 1995- 1998. De op de vergadering be trekking hebbende stukken liggen een half uur voor aan vang van de vergadering ter in zage. Voorafgaand aan elk agendapunt is er spreekrecht voor het publiek. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. f 47,00 f 49,50 f 177,00 f 187,00 naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1