Zeer groot aanbod van tweedehands spullen Verstandelijk gehandicapten vliegen naar eigen scoutinggroep de Plawa's College Middenschouwen wil onderzoek naar haalbaarheid van woonzorgcentrum 'Ze hebben zoveel plezier in het welpenspel' 'Tv f vi, Thans nog met veel onzekerheden omgeven Rommelmarkt Dierenbescherming Ruzie in autobus Diefstal Sporthal Westerschouwen begint met klantenwerving UIT DE OUDE DOOS MAANDAG 10 OKTOBER 1994 NR 25651 5 Voor de officiële installatie toonden de Plawa's hun dapperheid via een tocht waarbij ze geblinddoekt door het land van de Egeltjes liepen. (Foto: Marijke Folkertsma). BROUWERSHAVEN - Stralend stonden ?e rond de vlaggemast en lachend maar toch serieus legden ze de eed af. 'Ik beloof mijn best te doen een goede Plawa te zijn en iedereen te helpen waar ik kan'. Voor een groepje verstandelijk gehandicapten van Schouwen-Duiveland was het zaterdag een bijzondere dag. Op het terrein van de Brouwse Grevelingengroep werden zij officieel geïnstalleerd als Plawa. Een nieuwe tak van de Brouwse scoutinggroep, speciaal voor verstandelijk gehandicapten. De Plawa's komen een keer per veer tien dagen op zaterdagmorgen bijeen op het scoutingterrein onderaan de Grevelingendijk. Onder leiding van vier leiders doen zij dan activiteiten uit 'het spel der welpen'; een spel dat is gericht op scouts van zes tot twaalf jaar. Dat is ook de geestelijke leef tijd van de plawa's, die twintig tot 45 jaar oud zijn. Volgens de leider van de nieuwe scou- tingspeltak, Walther Lainert uit Zonnemaire hebben de ver standelijk gehandicapten heel veel plezier in het welpenspél, dat steeds op een ander thema is gebaseerd. Zo staat momen teel de herfst centraal. Dat houdt onder meer in dat men met de Plawa's het bos in gaat om herfstvruchten als pad destoelen, eikels en kastanjes te zoeken. Bij minder mooi weer worden in het seouting- clubhuis herfstcollages ge maakt en regelmatig doet men spelletjes zoals die vroeger op straat werden gespeeld. Bij voorbeeld Hollandse leeuw, een overloopspelletje waarbij men moet proberen elkaar op te tillen. De verstandelijk gehandicap ten. maakten voor het eerst kennis met scouting in 1992 toen de Grevelingengroep een zeil- en spelletjesdag voor hen organiseerde. Het idee was af komstig van L. Prince-Masten- broek uit Zonnemaire, de echt genote van T. Prince, die als sponsor van de Grevelingen groep een aantal helikopter- vluchten aanbood aan de scouts. De eerste zeil- en spel letjesdag was zo'n succes dat het evenement de twee daarop volgende jaren weer werd geor ganiseerd. Door het duidelijke plezier dat de verstandelijk ge handicapten hadden in de scou- tingactiviteiten ontstond het idee om voor hen een aparte af deling op te richten van de Gre velingengroep. ,,Ik had nooit gedacht dat er zoiets uit zou groeien. Dat is heel leuk", aldus T. Prince, die zaterdag op het scoutingterrein aanwezig was om de eerste Pla wa te installeren. De naam van de nieuwe scouting-speltak is afgeleid van Plawa Pticia, de Joegoslavische woorden voor blauwe vogels. Blauwe Vogels is de officiële naam waarmee Scouting Nederland haar groe pen voor verstandelijk gehan dicapten omschrijft. De Pla wa's is de vierde Blauwe Vogel- groep in Zeeland. Ook in Hulst en Middelburg (zelfs twee) zijn scoutinggroepen voor verstan delijk gehandicapten. Voor de begeleiding van de Pla wa's zijn vier vaste en vier reserve-begeleiders beschik baar. Zes van hen zijn afkom stig van de Grevelingengroep en vier van het in Zierikzee ge vestigde dagverblijf voor ver standelijk gehandicapten Brugzicht en het gezinsvervan gend tehuis voor verstandelijk gehandicapten Schouwenoord. De Plawa's komen al sinds april van dit jaar (op proef) bij een voor het 'spel der welpen'. Die proef was zo succesvol dat men van een bijeenkomst in de drie weken reeds overstapte naar eens per twee weken. Overvliegen De officiële installatie van de Plawa's werd vooraf gegaan door het 'overvliegen'. Een symbolisch spel waarbij de Plawa's via dapper gedrag moesten laten zien dat zij echte scouts zijn. Zij 'vliegen' dan over vanuit het niets naar de Plawa's. De verstandelijk gehandicap ten toonden hun dapperheid door geblinddoekt en met blo te voeten door het Land van de Egeltjes te lopen. Het grasveld achter het scoutinggebouw waar tijdens de tocht met een zachte borstel over hun voeten werd gewreven, met water gespat en waarbij ze een anker moesten bevoelen en herken nen. Bij de officiële installatie rondom de vlaggémast kregen de Plawa's de trui, das en em bleem die de uiterlijke ken merken van hun waardigheid vormen en kon dé yell P L A W A Plawa! voor het eerst offi cieel worden geschreeuwd. De feestelijke middag werd bijgewoond door familieleden en kennissen van de Plawa's en andere belangstellenden. En door de scouts van de andere speltakken van 'de Grevelin gengroep: de welpen, de zeever kenners, de Wilde Vaart en de Stam. Ook binnen deze groe pen werden allerlei verande ringen officieel gemaakt. Zo 'vloog' een aantal scouts over naar een hogere groep. De jongste speltak van de Greve lingengroep, De Bevers ging op in'de Welpen en de nieuwe spel tak Zeehonden werd opgericht. Deze speltak voor kinderen van tien tot dertien jaar is be doeld om de overgang van Wel pen naar Zeeverkenners min der groot te maken. SCHARENDIJKE - Als het al haalbaar is wordt het toch op z'n minst 1997 eer er in Scharendijke een woonzorgcentrum kan worden gebouwd. Dat stelt het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Middenschouwen in zijn reactie op de algemene beschouwingen van de raadsfracties op de gemeente begroting 1995. De begroting wordt behandeld tijdens de gemeenteraadsverga dering van donderdag 20 oktober. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Alle fracties stemmen in met het streven naar de vestiging van een woonzorgcentrum in Scharendijke en men stemt ook op voorhand al in met een reservering van f 100.000,-Het college waarschuwt in haar beantwoording van de algeme ne beschouwingen de fracties voor al te groot optimisme. „De bouw is thans nog met veel onzekerheden omgeven", aldus het college Complex „De realisatie van een woon zorgcentrum is een complex project", aldus het college. „Deze complexiteit wordt ver sterkt door het te plaatsen in de kern van Scharendijke, ter hoogte van de huidige gemeen tewerkplaats. Bestaande be bouwing en verdeeld grondbe zit zijn onzekere factoren die van wezenlijke invloed zullen zijn op de realisatie in de tijd, alsmede op het kostenplaatje". Het CDA deed eerder de sug gestie om te kijken of het woonzorgcentrum in het ge bied Scharend ij ke-West gerea liseerd kan worden. „Die sug gestie willen wij bij nader in zien toch niet op voorhand van de hand wijzen", aldus het col lege. „Echter van een spoedige realisatie in het plan Scharen- d ij ke-West moet u echter ook weer niet al te hooggespannen verwachtingen hebben, gelet op de gevoeligheid die dit plan gebied oproept bij de provincie en het in dit stadium nog ont breken van een door uw raad vastgestelde samenhangende ruimtelijke visie". Het college voegt daar meteen aan toe dat als het woonzorg centrum in Scha rend ij ke-West gebouwd wordt dat wel bete kent dat de huidige gemeente werkplaats, inclusief uitbrei ding, kan blijven bestaan. „Wij stellen u thans voor te beslui ten om de beide mogelijkheden gelijktijdig te onderzoeken. Afhankelijk van de mogelijke beletselen die uit een dergelijk onderzoek naar voren komen kunt u zich te zijner tijd een af gewogen oordeel vormen om trent de-*definitieve keuze". In de beantwoording van de al gemene beschouwingen doet het college een dringend be roep op de raadsfracties om 20.000,- uit te trekken voor het laten opstellen van een groenbeheersplan. CDA en VVD spreken zich in hun alge mene beschouwingen uit tegen het voorstel van het college tot opstelling van zo'n groenbe heersplan. Het CDA vindt dat er al genoeg geld is uitgegeven aan plannenmakerij. „Wij wil len geen plannen meer, maar GROEN", aldus het CDA. De VVD vindt wel dat er een groenbeheersplan moet komen maar wil daar geen 20.000,- voor op tafel leggen en doet de suggestie om het plan in eigen beheer op te stellen. Ter verdediging van het ge wenste groenbeheersplan voert het college aan dat een derge lijk plan een 'afgewogen basis' is voor het geheel der handelin gen die elk seizoen, jaar of bij voorbeeld elke tien jaar terug komen. „Er wordt dus eigenlijk inzich telijk gemaakt hoe het groen beheerd moet worden. Wat is er nodig aan personeel, materieel en welke onderhoudsniveaus moeten de plantsoenen halen? Tevens wordt in beeld gebracht welke plantsoenen nieuw aan geplant moeten worden zodat het beheer planmatig kan ge schieden en niet gebaseerd wordt op ad hoe beleid", aldus het college. De suggestie van de VVD om het groenbeheersplan in eigen beheer door de technische dienst te laten maken wijst het college van de hand. „De tech nische dienst en de dienst ge meentewerken hebben geen tijd om een dergelijk plan in ei gen beheer op te stellen zonder dat dit ten koste gaat van ande re dringende zaken", aldus het college. B en w voegen daar nog. aan toe dat men niet goed koper uit is als een groenbe heersplan in eigen beheer op gesteld wordt iri plaats van uit besteding aan derden. ZIERIKZEE - „Aan het eind van het zomerseizoen was de container waarin we de tweedehands spullen opslaan helemaal leeg, omdat we zoveel verkocht heb ben tijdens de Toeristendagen. Maar toch was hij nu alweer propvol. En dat ter wijl we de slechte en kapotte spullen er allemaal hebben uitgegooid." Bea Arends en de andere vrij willigers van de Werkgroep Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren Noord en Midden Zeeland stonden za terdag onder de Beuze in het centrum van Zierikzee temid den van een zeer grote hoeveel heid tweedehands spullen. De publieke belangstelling voor hun rommelmarkt vonden ze een beetje tegenvallen. „De mensen komen met vlagen, maar over het algemeen vinden we het erg stil. Waarschijnlijk omdat in het afgelopen seizoen al zoveel rommelmarkten zijn gehouden." Desondanks bracht het evene ment 3.566,65 op. Een bedrag waarvan 75 procent wordt af gedragen dan de afdeling Noord- en Midden Zeeland van de Dierenbescherming. De ove rige 75 procent wordt besteed aan de geplande uitbreiding van het Dierenasiel Schouwen- Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee. Het is de bedoeling dat het asiel wordt uitgebreid met een vleugel waar ongeveer dertig katten in onder gebracht kunnen worden. Afgelopen zaterdag, en lang daarvoor, waren ongeveer vijf tien vrijwilligers actief om de rommelmarkt voor dit goede doel mogelijk te maken. Ze wasten onder meer al het ser viesgoed en glaswerk dat voor de rommelmarkt binnen kwam. „Vaak ziet dat er heel smerig uit. Zwart, stoffig en soms zelfs met spinnewebben er in. Zo kunnen we dat niet te koop aanbieden." De vrijwilligers namen ook de moeite om kop en schotels, groepjes van dezelfde borden of schaaltjes met band bij el kaar te binden. Behalve twee dehands huishoudelijke arti kelen konden zij ook een enor me hoeveelheid tweedehands boeken aanbieden, kleding en grotere meubelen. De kleding, schoenen en meubelen die niet werden verkocht gaan naar Ni co Goudswaard ,uit Zierikzee, die er voor zorgt dat dit alles naar Polen wordt vervoerd. ZIERIKZEE - Een 27-jarige en een 18-jarige inwoner van Zie rikzee - beiden van buitenland se afkomst - werden aangehou den nadat zij in een lijndienst bus van Streekvervoersmaat- schappij ZWN overlast hadden veroorzaakt. Volgens de politie gedroegen de twee zich irritant tegen zo wel de chauffeur van de bus als hun medepassagiers. OOSTERLAND - Zaterdag avond werd op de Markt in Oosterland de bromfiets gesto len van een 17-jarige man uit Brouwershaven. Het voertuig werd tussen 23.00 en 23.30 uur gestolen nabij een café aan de Oosterlandse Markt. Het betrof een wit/ blauwe bromfiets van het merk Suzuki. WESTERSCHOUWEN - Met de introductie van sport- en spelcadeaubonnen en tennisproeflessen probeert de gemeente Westerschouwen het Sport- en recreatiecentrum Westerschouwen nieuw leven in te blazen. De ideeën zijn afkomstig van de nieuwe be drijfsleider van het centrum: de heer Lesley Wolters. Nadat gebleken was dat het ex ploitatietekort van het sport centrum een stuk hoger zou gaan uitvallen dan de 225.000 gulden die aanvankelijk ge pland was, werd er binnen de gemeenteraad verdeeld gerea geerd. Wethouder G. J. W. van der Salm bleef echter optimistisch en vond dat het centrum en ie dereen die er werkt een vol waardige kans moest krijgen om er iets goeds van te maken. De wethouder vindt dat het pas tijd wordt voor maatrege len als het tekort volgend jaar nog boven de twee ton ligt. Sinds enkele maanden is Wol ters bedrijfsleider en hij vindt dat er mogelijkheden te over zijn. Hij herstelde de bowling banen in ere en lanceerde enke le publiekstrekkers. Onder het motto 'Maak kennis met ten nis' kunnen geïnteresseerden proeflessen nemen tegen een sterk gereduceerde prijs. Daar naast introduceert Wolters een cadeaubon voor Sport en spel, volgens het Westerschouwens Nieuwsblad een landelijke pri meur. De bonnen kunnen ge lijk ingewisseld worden maar ook opgespaard worden tot een groter bedrag. Beste kijkers, Op deze gezellige zondagmiddag start onze stadstelevisie een nieuwe serie program ma's. Wezenden liveuit vanuit het HEMA-res- taurant en als gasten hebben wij het winke lend publiek. In Terug naar toen' gaan we aandacht schenken aan belangrijke hoogte punten uit de geschiedenis van onze stad. Deze programma's komen tot stand dankzij de sponsoring van Grand Hotel Kloet aan de Eerste Weeg. Tarataratara...boem. We beginnen met de jubileummanifestatie 150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode aan het einde van de vorige eeuw. Tja, dat moet een geweldig feest geweest zijn, getuige de vele faxen van oudere kijkers. We hebben vanmid dag te gast een tweetal mensen die nog aan deze avond meegewerkt hebben: het zijn de dames Ter Riet en Joppe. Welkom dames. Wat was uw aandeel in deze avond 'Wij zon gen mee met de kinderkoren'. Geweldig. He laas beschikt onze stad niet meer over een kinderkoor, maar wij vonden een paar kinde ren van de Asselbergsschool bereid om een lied van dit feest opnieuw te laten horen. Tevens heten wij van harte welkom de heer Joop van Houdt. We zijn erg blij deze krasse inwoner van Noordgouwe in ons midden te hebben. In zijn tijd was hij een welbekende fo tograaf op ons eiland. Welkom meneer Van Houdt! 'Wat zegt u?' Dat u welkom bent! Daar naast ontvangen wij in ons programma de heer Van den Nouweland. Destijds was hij hoofdredakteur van wijlen de Zierikzeesche Nieuwsbode. 'Was het een groot feest, meneer Van den Nouweland? 'Uche.. uche..Het was echt perfect. Alleen was het jammer dat we niet meer abonnees in de kerk konden bergen.' Op dit feest was ook een belangrijke rol weg gelegd voor de heer Marzas. Hij was in die tijd dirigent van een koor van meer dan tweehon derdvijftig leden, een aantal dat in onze tijd niet meer voor te stellen is. Meneer Marzas, welkom in ons programma. 'Ik heb mijn hartin Zierikzee verlo.Nee, straks gaan we pas zin gen, meneer Marzas. 'Ik heb mijn hart in Zier ikzee verlo....' Tot zover kijkers, de toenmali ge dirigent meneer Marzas. 'Ik heb mijn hartMen zegt dat dit lied een van de hoog tepunten van de avond geweest is. Is het niet zo, mevrouw Ter Riet 'Ja, ik weet nog dat we als kinderen de armen in elkaar staken en van zelf mee gingen bewegenZo' n feest was het. Het feest werd gehouden in de Nieuwe Kerk. Wil de camera even deze foto laten zienHier zien we wat tegenwoordig de Aldi Markt met parkeergarage is. In die tijd was het toch nog een kerk, meneer Van den Nouweland 'Ja, dat klopt. We hadden toen nog in Zierikzee een stuk of vijf kerken en daar was dit er één van. De volgende foto graag. Kijk eens aan. Wat is dit, meneer van Houdt?...Wie dit zijn! 'Dat is de toenmalige harmonievereniging Kunst en Eer.' Kijk eens aan. Compleet met slagwerk. U kent ze nog allemaal? Wie is bij voorbeeld deze man in het rood? 'Die? Dat is de heer Asma. Ik weet nog dat hij op die avond riep dat de Partij van de Arbeid jaloers moest zijn op de oprichters van de Nieuwsbode.' Daar begrijpen de kijkers van vandaag weinig meer van, meneer Van Houdt. 'Juist ja. Laat ik het maar zo zeggen: Ze zijn beide links be gonnen. Maar wat 'links' is weet vandaag in derdaad geen hond meer.' Tenslotte hebben wij hier te gast de historicus dr. Uil jr. Meneer Uil, wat zijn uw gedachten bij het feest van toen? 'Mijn mening is dat dit feest eigenlijk het einde betekende van een periode waarin ge sproken kan worden van een Schouwse iden titeit. Met een aantal herdenkingen, die van de ramp in 1993, de viering van 150 jaar Zierik zeesche Nieuwsbode in 1994 en de herden king van vijftig jaar bevrijding van het Duitse juk in 1995 werd het vorige millenium afgeslo ten.' Dank u zeer. Dan hebben wij een verras sing voor de kijkers. Het bejaardenkoor De Brommendammers onder leiding van me vrouw Van den Hoek zal nu voor ons zingen het lied: 'Als Zierikzee zijn feesten viert'. 'Ik heb mijn hart..' Nee, meneer Marzas. We zin gen dat andere liedje! 'Ik heb mijn hart....' Hoe is het overigens gegaan met de verkoop van die CD, meneer Uil?' De archieven vertellen dat er in enkele dagen al honderden besteld waren. Weet u, in die tijd konden de mensen nog ergens enthousiast voor worden.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5