i uw krant van schouwen-duiveland Zierikzee wil extern bureau inschakelen voorbereiding gemeentelijke herindeling 'J Kinderen brengen Afrikaanse offerandes r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LS. 32 Begroting 1995 Diefstal in winkels Te snel Duikspullen gestolen TROUWPLANNEN? 3 O 4 O 5 8 Nico Timmerman krijgt gouden speld KNVB THEATER-MENU M0NDRAG0N I-; dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE I. MAANDAG 10 OKTOBER 1994 ZIERIKZEE - In de beleidsnota bij de begroting 1995 kijkt het Zierikzeese college van burgemeester en wet houders duidelijk vooruit naar de periode waarin Schouwen-Duiveland moet gaan functioneren als één ge meente. Volgens het college kan men er redelijkerwijs van uitgaan dat dat vanaf 1 .januari 1997 het geval zal zijn. Men is daarom van mening dat de zes gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland zich nu spoedig, eendrachtig en eensgezind moeten gaan prepareren op deze ingrijpende operatie. Het Zierikzeese college acht het absoluut noodzakelijk om een extern organisatiebureau in te schakelen om dit proces te begeleiden en te realiseren. Uit de begroting en de beleidsplannen voor volgend jaar blijkt verder dat de positie van de gemeente Zierikzee stabiel is. De financiële begroting sluit met een post onvoorzien van 80.000 gulden. De onroerende zaakbelastingen voor de burgers kunnen worden gehandhaafd op het huidige niveau. Het carillon in de stadhuistoren in Zierikzee krijgt volgend jaar een opknapbeurt. De klokken zouden vals klinken. (Archieffo to). De komende gemeentelijke herindeling loopt als een rode draad door de beleidsplannen voor 1995. Zo heeft het college besloten om de geplande auto matisering van het beheer van de gemeentelijke gebouwen (waaronder de schoolgebou wen) niet in 1995 te realiseren, zoals was gepland, maar uit te stellen tot 1997; het eerste jaar waarin Schouwen-Duiveland één gemeente is. ,,Een dergelij ke investering in 1995 realise ren zou op korte termijn tot ka pitaalvernietiging kunnen lei den." In haar activiteitenplan, beho rend bij het meerjarenperspec tief 1995 tot en met 1998, heeft Zierikzee reeds een pre memo rie post opgenomen voor de fi nanciële consequenties die de overgangnaar één gemeente Schouwen-Duiveland met zich meebrengt. ,,De nieuwe ge meentelijke organisatie zal moeten worden gevormd via informatie uit alle disciplines, terwijl de 'oude' gemeenten on dertussen geen stagnatie in het lopende werk mogen ondervin den". Het Zierikzeese college is van mening dat dit het beste kan gebeuren via het oprichten van een stuurgroep die de her indeling voorbereidt. Een stuurgroep met een onafhanke lijke voorzitter die het hele proces objectief kan begelei den. In verband met de komende herindeling, na de uitspraak van provinciale staten voor één gemeente SchouWen-Duive- land op 16 september jongstle den, heeft Zierikzee haar vaca- turebeleid bevroren. Om onno dige wachtgeldverplichtingen te voorkomen wordt in princi pe geen personeel meer aange nomen. De vacatures die er op 16 september al waren worden alleen ingevuld wanneer dat beslist noodzakelijk is. Verder huurt de gemeente tijdelijk personeel in via het arbeidsbu reau of uitzendbureau. Herdenking- bevrijding In rrfei 1995 wil het Zierikzeese college de bevrijding van de Duitse overheersing in 1945 herdenken met een uitgebreide herdenkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk. Verder wil men in overleg met de Zierikzeesche Oranjevereniging bepalen hoe de bevrijding verder kan wor den herdacht. Het is de bedoe ling om een werkgroep te vor men waarin vertegenwoordi gers van diverse instellingen een en ander voorbereiden. Hekwerk Nieuwe Haven Het eerder uitgestelde plan om langs de kadewand-.Van de Nieuwe Haven een 'hekwerk aan te brengen wordt in 1995 wel gerealiseerd, zo-blijkt uit de nieuwe begroting. Ook wil het college volgend jaar een ex tra rijwielstalling realiseren bij het ZWN-busstation aan de Grachtweg in Zierikzee. Het gaat om een stalling voor 25 fietsen. Het verbeteren van de oversteekvoorziening voor schoolkinderen op het kruis punt Miereweg/Grevelingen- straat staat eveneens in 1995 op het programma. Scholen Om er voor te zorgen dat de scholen in Zierikzee gebruik kunnen blijven maken van de podiumkunsten, die worden aangeboden door de stichting Volksgezondheid, Maatschap pelijke Ontwikkeling en Cul tuur (VMC) Zeeland, willen burgemeester en wethouders de gemeentelijke jaarlijkse fi nanciële bijdrage hieraan ver hogen met 5000 gulden. Dit is nodig omdat de rijksoverheid haar subsidiebijdrage hieraan heeft stop gezet. Het college hoopt in 1995 het schoolge bouw aan het Jannewekken (de voormalige Prinses Juliana- school) aan te kunnen kopen van de rijksoverheid. Op die manier wil men de huisvesting voor volwassenenonderwijs waarborgen. Voor het vernieuwen van het plafond van de Mondragon- foyer heeft het college ruim 72.000 gulden uitgetrokken. Voor dit bedrag wordt volgend jaar ook de ventilatievoorzie- ning, de verlichting en de akoestiek van de ruimte aange past. Ongeveer 200.000 gulden is no dig voor revisie en uitbreiding van de beiaard in de Zierikzee-, se stadhuistorq^ Dat is nodig omdat de klokken, vijftien jaar na het laatste onderhouds beurt, 'erg vals' klinken. Het is tevens de bedoeling om het aantal klokken uit te breiden. De beruchte bonte knaagkever heeft zich ook in de Nobelpoort in Zierikzee gevestigd. Om te voorkomen dat meerdere hou ten onderdelen van de poort worden aangetast heeft het col lege 150.000 gulden uitgetrok ken om behandeling en herstel zo spoedig mogelijk te laten uitvoeren. Om een consequent beleid te kunnen voëren stelt het college voor om een beleidsnota te ma ken waarin de begrippen buurt- en clubhuiswerk, sociaal-cultureel werk en vormings- en ontwikkelings werk worden geformuleerd en de verschillen en onderlinge verbanden daarvan worden be schreven. In 1995 moet ook een (regionale) visie worden ont wikkeld ten aanzien van de kinderopvangvoorzieningen in de toekomst. Voor de oplevering van het service-woningencomplex in de Manhuisstraat wil men ter plekke de riolering vernieu wen. In 1995 wordt de riolering in de Poststraat, Korte Sint Janstraat en Lange Sint Jan straat uitgebreid en ver nieuwd. De door veel omwo nenden fel begeerde aanleg van een toiletaccommodatie bij de Balie wordt volgens het be leidsplan ook in 1995 gereali seerd. Men weet nog niet pre cies waar, maar het is wel de bedoeling dat de nieuwe voor ziening voor 1 april 1995 gereed is. Woningbouw Tenslotte maakt het Zierikzee se college via de nieuwe begro ting haar woningbouwplannen voor de komende jaren bekend. In de wijk Poortambacht is men bezig met de aankoop van grond, bedoeld voor de bouw van 220 woningen. Omdat de uitbreidingsmogelijkheden van deze Zierikzeese nieuw bouwwijk daarna zijn uitge put wil het college volgend jaar beginnen met een studie naar nieuwe woonlocaties in de toekomst. Ondertussen wor den voorbereidingen getroffen voor de bouw van 24 sociale huurwoningen aan de Sch'ou- wenbank (in 1995), dertien vrije sectorwoningen aan de Scheepstimmerdijk en vijftien a zeventien seniorenwoningen aan de Koning Gustaafweg, achter het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. De politieke fracties uit de Zie rikzeese gemeenteraad moeten nu op al deze plannen van het Zierikzeese college van b en w schriftelijk reageren via hun algemene beschouwingen. Het college reageert daar weer schriftelijk op, waarna de be groting en de beleidsplannen voor 1995, al dan niet aange past, worden besproken en vastgesteld tijdens de openba re begrotingsraadsvergadering in november. Kinderen gehuld in Afrikaanse doeken, die als offerande uitgeholde kalebassen met water en rieten mandjes met voedsel naar het altaar brengen. Zo gaat het in Afrika en zo ging het zondagmiddag in Zierikzee tijdens de Bantoe-viering, die werd gehouden in de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat. De Bantoe-viering was een initiatief van de Interkerkelijke Werkgroep Zierik zee. Er namen kinderen aan deel vanuit de Rooms-Katholieke Kerk, de Gereformeerde Kerk, de Hervormde Kerk, het Leger des Heils en het Christelijk Jongeren Verbond (CJV). De dienst stond onder leiding van Ben en Mary van den Boom uit Breda. Een echtpaar dat jarenlang in het Afrikaanse Zaïre werkte. Sinds hun terugkomst in Nederland zetten zij zich in om het 'Afrika-beeld' aan te pas sen dat hier leeft. „Men lijkt te denken dat Afrika alleen honger en ellende is. Niets is minder waar. In Zaïre bijvoorbeeld wordt meer gelachen en gezongen dan hier. Er heerst een 'joi de vivrewaarvan de westerling veel kan leren." Deze woorden van Ben van den Boom iverden onderstreept door de Bantoe-viering waarbij de kinderen vol enthousiasme het feest van Nzambi' dansten en zon gen. Zij uitten daarbij hoop en geloof en maakten duidelijk dat men het kostbaarste dat men heeft met elkaar moet delen. 'Ngiele ku afinda.. kangudila Almachtige Godhelp ons zodat wij als mensenkinderen niet opgesloten blijven in onze duisternis, in ons oerwoud. Oerwoud ga open!' (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Een 12-jarige in woner van Burgh werd door de politie aangehouden wegens diefstal uit een supermarkt. De 12-jarige werd na onder zoek weer in vrijheid gesteld. Een 24-jarige inwoonster van Eindhoven werd door de poli tie aangehouden op verden king van diefstal uit een linge riezaak. Na onderzoek werd de vrouw weer in vrijheid ge steld. ZIERIKZEE/SEROOSKER- KE - Tijdens snelheidscontro les werden vrijdag 61 wegge bruikers betrapt op te hard rij den. Bij een controle langs de Weg naar De Val betrapte de politie 39 weggebruikers. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 114 kilometer per uur. Ook op de Serooskerkseweg bij Seroos- kerke werd een snelheidscon trole gehouden. Hier bleken 22 weggebruikers de snelheidsbe perkingen aan hun laars te lap pen. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 121 kilometer per uur. SCHARENDIJKE - De eige naar van een duikcentrum in Scharcndijkc deed bij de poli tic aangifte van diefstal van een duikuitrusting. De duikuitrusting was ge huurd en door de huurder niet teruggebracht. De schade be draagt ongeveer 3000,-. EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN- VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 151e JAARGANG NR 25651 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Goede raad is duur. Spreekwoord Vrij zonnig HET WEER Vannacht weinig bewolking en kans op een mistbank. Minimum temperatuur ±5 graden. Overdag vrij zonnig en droog. Middagtem- peratuur 16 graden. Zwakke tot matige zuidoostenwind, kracht 3 of minder. WETENSCHAP Ondanks het spectaculaire programma trok de Weten schapsdag op Neeltje Jans maar weinig publiek. HERRIE Vele duizenden decibellen kwamen vrij tijdens het treffen van liefhebbers van car-audio in Bruinisse. SCOUTS Scoutinggroep voor gehandicapten in Brouwershaven installeerde haar eerste leden. SPORT Scheidsrechter onderuitgelopen in voetbalderby tus sen Zonnemaire en Dreischor. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Er gebeurde afgelopen weekend weer van alles op de voetbalvelden. Herber Goudzwaard van DFS kreeg een rode kaart en scheidsrechter Stoffel Duinhouwer uit Zonnemaire ging ter aarde na een kaakslag van Dreischor-speler Lucien Vroegh. In Brouwershaven kwam scheidsrechter Van dei Wal uit Den Haag de Zeeuwse boeren een lesje geven. De man in het zwart had weinig Haagse hu mor. Hij dacht met een kleuter klas bezig te zijn in plaats van volwassen spelers. Brouwers- haven-speler Steef Kloet legde per ongeluk de bal op de voe ten van de Hagenaar. Hij moest dit bekopen met een gele kaart. Gelukkig zijn er ook positieve geluiden op de voetbalvelden te melden. Een zeer druk be zochte receptie bij het vijfenze ventigjarig bestaan van voet balvereniging Zierikzee. Secre taris Nico Timmerman kreeg uit handen van KNVB-gedele- geerde Dig Vleugel de gouden speld en Joop Volkeri kreeg het erelidmaatschap uit handen van waarnemend voorzitter Tbnnie Simmers. Duiveland snoepte koploper SPS een puntje af in de zaterdag eerste klas. Renesse verdiende een puntje tegen het sterke IJzendijke en Ouwerkerk was met 10-1 op permachtig tegen Luctor'88 3. De droom in het bekeravon- tuur van SKNWK is in de vier de ronde over. Zondag tweede klasser SC Gastel had wel strafschoppen nodig om de Nieuwerkerkers te verslaan. Het was Kees-Jan van Nieu- wenhuijze die het beslissende schot op de paal deed belan den. De volleybalheren van WEA/MEVO'80 wonnen ook hun tweede competitieduel. TDK/Brevok 2 in Breda onder vond hoe krachtig de nieuwko mer in de landelijke derde di visie F is. Sport op 7, 8 en 9. Advertentie Woensdag 12 oktober in RESTAURANT 1 40,- inclusief koffie in de pauze Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 12670 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ~l ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1