Broodboekje bij bakkers in Week van het Brood Kinderboekenweek met thema 'In het holst van de nacht' Houtbewerken en schilderen is de lust en leven van Cor Krijger 'Oktober drukker dan september' Actie 'Boeren planten bomen' Van Schouwen-Duiveland naar Curacao Dagcursus aquarelleren Speleologen beklimmen reservepijler WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA op uit. Oude ansichtkaarten en foto's dienen hem als voor beeld. Als het even kan moeten deze van het Zierikzee zijn uit zijn jeugd. Dat komt hem be kend voor en daaraan heeft hij ook plezierige herinneringen. „Maar het mag ook gerust iets anders zijn hoor. Het gaat ten slotte om het bezig zijn. Dat is het belangrijkste." Veel van de arbeid van Krijger wordt verkocht tijdens de we kelijkse koffie-ochtend van de ANBO in de Paternosterstraat. Daar oogst zijn verzameling vee] lovende kritiek. Daar blijkt ook dat hij niet de enige in huis is die handig is met de handen. Ook Krijgers vrouw, J. M. Krijger-van der Weele draagt haar steentje bij. Zij maakt namelijk de kleertjes voor de poppen en zorgt voor de stoffering van hetgeen haai man maakt. Dus wanneer haar man weer eens naar de schuur verdwijnt, pakt mevrouw Krijger de naai machine erbij. Samen zijn ze dan aan het werk. Niet om er iets mee te verdienen; laat staan rijk van te worden. Het is slechts de voldoening die telt. „Wanneer die er niet was, zou ik het niet doen", zegt hij. „Stilzitten kan ik niet. Dit is mijn lust en mijn leven. Provinciale VVV: MIDDELBURG - Volgens de Provinciale VVV in Middelburg ziet het er naar uit dat door de spreiding van de herfstvakantie in zowel Nederland als Duits land, plus enkele feestdagen in België en Duitsland, de maand oktober drukker wordt dan de maand sep tember. Na de wat toeristisch bezoek tegenvallende maand septem ber, is aldus de VVV, het eerste weekend van oktober de toon gezel voor een betere oktober maand. Door het lange week end in Duitsland - sinds 1990 is 3 oktober een nationale feest dag - is er aanzienlijke belang stelling van de Duitsers voor een kort verblijf in Zeeland. In Nordrhein-Westfalen hebben de scholen deze hele week va kantie. Volgens de VVV zijn behalve de bungalowparken, ook de campings in trek. In oktober vallen de nodige vakanties, die zowel in Nederland als in Duitsland gespreid zijn. Elke week, behalve de tweede, zijn er regio's waar de scholen zijn gesloten. Het zwaartepunt van de herfstvakantie, meldt de VVV, ligt op de derde week van oktober, wanneer de regio's midden- en zuid-Nederland, alsook Rheinland-Pfalz vakan tie hebben. Doordat Allerheiligen - 1 no vember - op dinsdag valt en veel Belgen en Duitsers dan vrij zijn en er een lang week end of een hele week vakantie van maken, loopt de herfstva kantie dit jaar tot en met 4 no vember. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Brood zit boordevol 'brood'nodige vitaminen, is veelzijdig en kan verwerkt worden in veel recepten. Wat allemaal mogelijk is met brood is te lezen in het nieuwe, honderd-en-één-recepten-broodboekje: 'Eer lijk Brood, Heerlijk'. De uitgave staat onder auspiciën van Stichting Echte Bak- kersgilde en is vanaf de Week van het Brood (start 3 oktober) verkrijgbaar hij alle Echte Bakkers. 'Eerlijk Brood, Heerlijk' is in meer dan één opzicht een bij zondere uitgave. In heldere be woordingen worden de onge kende mogelijkheden van én met brood beschreven. Het broodboekje geeft tal van tips, handige suggesties en een keur van overheerlijke warme en koude recepten voor ontbijt, lunch, brunch, het broodtrom meltje, de theetijd, de borrel én speciale gelegenheden. Brood is van oudsher het be langrijkste ingrediënt van een echt Hollands ontbijt en dito lunch. De tijd dat er zo'n beetje uitsluitend gekozen kon wor den uit wit-, bruin- en krenten brood ligt, gelukkig, al enige tijd achter ons. De laatste de cennia heeft de fantasie van de bakker vleugels gekregen. Dit heeft geresulteerd in talloze broodvariaties van melkwit tot multi-granen, brood met zonnepitten, sesam- en maan zaden tot en met brood met tij gerkorstjes. Ook de vorm van het brood is mee veranderd van. rechthoe kig naar langwerpig, cilinder vormig en rond tot talloze vari aties in bolletjes, kadetjes, ba- quettes, pistolettes en crois sants. Het specifieke karakter van de verschillende broodsoorten en hun voedingswaarde worden in het boekje breed uit gemeten. De bereidingswijze van veel broodgerechten is voor het me rendeel eenvoudig en weinig tijdrovend. Is de lijst van de te gebruiken ingrediënten langer en de be reiding wat ingewikkelder, dan wordt het recept stap voor stap toegelicht. In de recepten zijn vele 'bijrol len' weggelegd voor onder meer zuivelprodukten, eieren, vleeswaren, vis en rauw- kosten. Het resultaat hiervan is een keur van verrassende combinaties. De broodgerechten zijn gerang schikt naar verschillende on derdelen. Ruim aandacht is be steed aan de lekkere broodjes voor feestelijke gelegenheden of voor zomaar tussendoor. Wat te denken van 'sandwich met kalfsvlees en tonijnpuree'? Of van 'geroosterd boerenbrood met een salade van gegrilde inktvis'? Of van 'Casino royaal met visragout'? Liever geen vis, maar wel trek in een overheerlijk gehakt brood of een volkorenbroodje met rauwkostsalade? Geen probleem. In het bakkers- broodboekje komt het alle maal aan bod. Naast lekkere recepten geeft het broodboekje 'Eerlijk Brood, Heerlijk' ook uiterst handige tips, bijvoor beeld om een vuilniszak mee te nemen onderin de picknick mand. Is ook het opruimen geen probleem. Aan ideeën voor de zondag- brunch, de picknick of het ge wone twaalfuurtje heeft de bakker geen gebrek. Eenvou dig of bijzonder, de Echte Bak ker is van alle markten thuis. Maar ook over de landgrenzen spreekt de Echte Bakker een aardig woordje mee. Wat te denken van een stevig Engels ontbijt, een Belgische Croque- monsieur (of madame), een Mexicaanse broodschotel of een Pistolet op z'n Italiaans? De 'Week van het Brood' is bij uitstek de ideale gelegenheid om te experimenteren met de verschillende soorten brood en broodjes. Het broodboekje 'Eerlijk Brood, Heerlijk', telt 96 pagi na's en is ruim voorzien van 'water-in-de-mond-lopende' fo to's. MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - De Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland (NLB) houdt voor de tweede keer de actie 'Boeren planten bomen'. De actie is bedoeld om boeren en andere bewoners van het platteland te stimule ren inheemse struiken en bomen aan te planten. Via de actie 'Boeren planten bo men' kunnen zij tegen lage prijzen plantmateriaal en beschermingsmaterialen bestellen bij de Stichting NLB. Vorig jaar werd de actie 'Boe ren planten bomen' voor het eerst in Zuid-Holland gehou den. En met succes: ruim 100 ei genaren plantten afgelopen winter zo'n 10.000 bomen en struiken aan. De actie wordt gezamenlijk georganiseerd met het Stichts Landschapsbe heer in Utrecht. Daar loopt de actie al zeven jaar zeer succes vol. Tijdens de actie kan tegen lage door het maken van tekenin gen en maskers. Ze hebben ver der een liedje ingestudeerd en voeren ook een toneelstukje op. Van 15.15 tot 15.45 uur is er voor iedereen gelegenheid - als het bezoek doorgaat - om Dick Bruna boeken te laten signe ren. Bruna is over de hele wereld bekend vanwege zijn Nijntjes- boeken. Hij maakte zijn eerste kinderboeken in 1952. Jaren lang verkochten ze slecht. Vol wassenen hadden tijd nodig om zijn werk te leren waarde ren. Volgens hen staat er te weinig in de boeken van Bru na. Kinderen daarentegen be grijpen onmiddellijk wat Bru na met zijn tekeningen be doelt. Een traan is voor Bruna een grote dikke druppel en niet alleen mensen maar ook dieren huilen in zijn boeken en voor kinderen is een traan een over tuigend bewijs van verdriet. Intussen zijn de boeken van Bruna in vele talen vertaald en hebben ze ook hun weg gevon den naar landen buiten Euro pa. Bruna's boeken bestaan zelfs in het Hebreeuws, Turks, Welsh, Zuidafrikaans, Japans en Chinees. Nijntje is een we reldster geworden. prijzen een uitgebreid assorti ment struiken en bomen wor den besteld. Knotbomen langs percelen, leilinden om de boer derij, hoogstamvruchtbomen in een boomgaard, inheemse sierbomen en -struiken op het erf, jonge boompjes op een niet-gebruikt stukje grond; op deze wijze kan de eigen boerde rij aanzienlijk verfraaid wor den èn tevens het aangezicht van de omgeving. Het door de Stichting NLB ge leverde plantmateriaal is van goede kwaliteit. Het is gega randeerd ziektevrij en woidt betrokken van gerenommeerde kwekers. Bovendien worden de bestellingen gratis aan huis ge leverd. De Stichting NLB zorgt ook voor goede instructies voor de aanplant, verzorging en be scherming. Bestelboekje Bewoners van het Zuidholland se landelijke gebied kunnen gratis het boekje 'Boeren plan ten bomen' met het complete assortiment aanvragen bij de Stichting NLB. In het boekje staat een uitgebreide beschrij ving van de struik- en boom soorten met voor elke soort een vermelding van bodemeisen, toepassings- en gebruiksmoge lijkheden en de betekenis voor natuur en landschap. Het boek je is ook aan te vragen bij de Stichting Natuur- en Land schapsbeheer Zuid-Holland, telefoon 01820-24500. RENESSE - Creatief centrum Perspectief uit Zierikzee houdt in samenwerking met Hotel De Tweespan in Renesse nog twee dagcursusscn aqua relleren in de herfstvakantie op 18 en 19 oktober. De cursussen bieden de ama teur tekenaar en schilder een kans om te schilderen in de Schouwse natuur onder bege leiding van een ervaren kun stenaar Alle cursussen van Creatief centrum Perspectief worden gegeven door beeldend kunstenaar Kees van de Wete ring uit Zierikzee. De lessen zijn geschikt voor beginners en gevorderden. Voor aanmelding en informatie kan men terecht bij Hotel De Tweespan in Re- nesse. NEELTJE JANS - Delta Expo heeft de zevende Nationale We tenschapsdag, op zondag 9 ok tober, aangegrepen om vier speleologen de reservcpijler in het voormalige bouwdok van de Oosterscheldckcring te la ten beklimmen. Dc speleologen zullen nagaan in hoeverre de rescrvepijler ge schikt is om als oefenwand te dienen voor met name Zeeuwse bergbeklimmers. Ook zullen zij bekijken of het caisson als oefenruimte voor speleologen kan worden gebruikt. Door dat soort activiteiten hoopt de Stichting Delta Expo extra be zoekers naar Neeltje Jans te trekken. SCHOUWEN-DUIVELAND - Op woensdag 5 okto ber gaat de Kinderboekenweek van start, die duurt tot en met 15 oktober. Het thema is: In het holst van de nacht. De bibliotheken op Schouwen-Duiveland komen met een speciaal programma, en ook de boekhandels proberen een feestelijk tintje aan de Kinderboekenweek te geven. In samenwerking met drie scholen organiv-'-rt d»- biblio bus de volgende activiteiten: Op maandag 10 oktober wordt de ba ,i hooi Hcleherv-e school in Sctnrendijkc bezocht en op vrijdag 14 oktob/ r de open ban.* basisschool in Drei schor De bibliobus brengt ook nog een bezoek aan de openba re basisschool in Hem sf Op alle scholen wordt in de onder bouw dc dia-serie Beer in de bus vertoond en wordt er voor gelezen uit een bekroond boek In bibliotheek D< *StoIpe in Zierikzee vinden tussen 5 okto ber on 15 oktober de volgende activiteiten plaats De kleuter groepen van de basisscholen in Zierikzee brengen tijdens de Kinderboekenweek een bezoek aan de bibliotheek. Er worden diaseries van bekende prenten boeken vertoond zoals Max en d« Maxi en monsteren do DrieT Voorgelezen wordt op woens dagmiddag 5 oktober van 14.00 15 00 uur Nief alleen voor kinderen in tie leeftijd van 4 of 5 jaar, ook kinderen van 6 tot 8 jaar kunm n naar een verhaal komen luisteren in de biblio theek Op dinsdag II oktober komt de kinderboekenschrijf ster Anne 'lakens naar De Stol pe Zij sehrijft veel voor kinrit' ren in de leeftijd van 8 tot 10 jaar zoals de boeken Een paard langs de zee, Noortje Wiebe- loortje en De liefste oma van het land. Zij zal met kinderen van 8 tot 10 jaar praten over haar boeken en er uit voorle zen. Het bezoek van de kinderen aan de bibliotheek gebeurt klassikaal, dus onder school tijd.Kinderen van 9 tot 12 jaar kunnen tijdens de Kinderboe kenweek meedoen aan het nachtbrakersspel. In de biblio theek kunnen zo vragen naar deelnameformuliercn. Als dat zou kunnen is dc slogan van dc vcrhalcnwedstrijd waarbij kinderen con verhaal tje kunnen schrijven over dc toekomst. Kinderen van 8-12 jaar kunnen tijdens de Kinder boekenweek meedoen aan de verhalenwedstrijd vin school of individueel vin dc biblio theek. Activiteiten van de bibliotheek De Schuisc in Burgh-Haamste de zijn een themamiddag rond katten; van Dikkie Dik tot Poe- kie Poes en knuffelkatten voor kinderen van groep één en twee. Voor kinderen in de leef tijd van 6 en 7 jaar is er een ac tiviteit rond nachtdieren op 5 oktober van 13.30 tot 14.45 uur. Schrijver Koos Meinderts brengt op donderdag 27 okto ber een bezoek aan de biblio theek. Basisschoolleerlingen van groep 5/6 of 7/8 komen dan naar de bibliotheek. Ieder kind vanaf 9 jaar kan tijdens de Kinderboekenweek in de bi bliotheek het nachtbrakersspel spelen. In de bibliotheek De Zaete-in Bruinisse worden de volgende activiteiten gehouden tijdens dc Kinderboekenweek: Voorle zen op 11 oktober voor kinde ren van 4 tot en met 8 jaar van 15.30 tot 16.15 uur. Kinderen vanaf 9 jaar kunnen tijdens de Kinderboekenweek in de bi bliotheek meedoen aan het nachtbrakersspel. Basisschoolleerlingen van groep 5/6 of 7/8 komen 27 okto ber naar de bibliotheek in ver band met het bezoek van de schrijver Koos tyleinderts aan De Zaete. In de bibliotheken in Zierikzee, Bruinisse en Burgh- Haamstede en in de bibliobus worden tijdens de Kinderboe kenweek de bekroonde boeken tentoongesteld. Bruna op bezoek Het is de bedoeling dat kinder boekenschrijver en tekenaar Dick Bruna naar boekhandel De Vries in Zierikzee komt, maar-het is nog allerminst ze ker of dat doorgaat. Bruna heeft een aantal ribben gebro ken en hoewel een definitieve afzegging nog niet binnen is dient rekening gehouden te yvorden met de mogelijkheid dat de kinderboekenschrijver yerstek moet laten gaan. Als het bezoek van Bruna wél doorgaat ontvangt hij op vrij dag 14 oktober de leerlingen van groep 1 en 2 van de Zierik- zeese basisschool Binnen de Veste. De kinderen hebben zich in ie der geval al voorbereid op de mogelijke komst van Bruna jongens en mijn vader kan niet voor alle zes die lessen betalen. Toch mocht ik en een van mijn broers aan de lessen deelne men, voor niets. Meester Breedvelt zag dat wij erg han dig waren en zei: 'Komen jullie maar, dan leer je tenminste nog wat. En hij had gelijk. Van hem heb ik veel opgestoken." Behalve meester Breedvelt was ook kunstenaar Van der Woert een soort mecenas voor Krijger. „We gingen regelmatig bij hem kijken wanneer hij aan het werk was. En dan zat je binnen de kortste keren ook zelf te kleien en te boetseren. Ja, die creativiteit zat er bij mij en m'n broer al vroeg in." Opmerkelijk is, dat hetgeen Krijger van hout maakt, regel recht uit zijn hoofd komt. Vrij wel niets maakt hij van een te kening. „Het komt in me op en dan maak ik het", antwoordt hij dan ook op de vraag hoe hij te werk gaat. En soms maakt hij ook bepaalde dingen in op dracht. Dat dit niet de meest alledaagse voorwerpen zijn. blijkt uit het feit, dat hij ooit eens de vraag kreeg van een vrouw of hij een geitje kon ma ken. „Zij had tegen haar kleinzoon gezegd, dat ze de volgende keer een kleinigheidje mee zou ne men. Het kind had echter een klein geitje verstaan en was he vig teleurgesteld toen oma zon der dit kleine geitje op bezoek kwam. Ik heb toen dat geitje voor hem gemaakt. Hij was er hartstikke blij mee en dat geeft mij dan weer een enorme voldoening", vertelt Krijger.. Behalve met hout is Krijger ook zeer handig met verf. En ook in het schilderen toonde meester Breedvelt zich een gro te stimulator. „Wij hadden op school van die kaartenbakken met mooie plaatjes. Die pikte ik er tijdens de les uit en schetste ze na. Dat mocht na tuurlijk niet, maar als meester Breedvelt, die zelf ook schil derde, het zag, kwam hij naar me t9e en ging naast me zitten om aanwijzingen te geven." Voor zijn schilderijen trekt Krijger er niet niet schetsblok niseerd, maar ook vergroot. Omdat een verdere vergroting niet meer mogelijk was, dacht de familie Kok aan een ander filiaal. Een overstap naar Cu racao lag nu niet voor de hand. Omdat zij de afgelopen jaren verschillende keren op familie bezoek waren geweest op de Antillen, ontdekten ze daar een goede mogelijkheid een winkel te beginnen. Er was een duidelijke vraag naar Europe se kleding van een goede kwa liteit. Overleg met de Kamer van Koophandel en het Sociaal Economisch Planbureau be vestigde hun idee. Het vinden van een goede locatie was ech ter een moeilijke opgave. Na eerst een jaar te hebben proefgedraaid op een tijdelijke plaats, kon in juni de echte winkel worden geopend in het nieuwe shopping center Salina Galleries. EuRopa is de naam van deze nieuwe dames- en he renmodezaak. De samenstel ling van de collectie heeft de zelfde uitstraling als Van Gees- bergen Mode in Zierikzee. Ook in Curagao is een goede en vriendelijke bediening, goede kwaliteit en een sportief en aantrekkelijk aanbod van be lang waarbij speciaal gelet wordt op kledingstoffen die ge schikt zijn om in een warm kli maat te dragen. Het is daar het hele jaar zomer, temperaturen onder de 25 Cel sius komen amper voor, dus een wintercollectie treft men niet aan bij EuRopa. Minstens vier keer per jaar is de familie Kok terug in Zierikzee om ge zamenlijk met dochter Miran da en schoonzoon Vincent de inkoop te verzorgen voor zowel Zierikzee als Curacao. Miranda en Vincent, die al vele jaren meewerken in dit familiebe drijf, hebben de dagelijkse lei ding in Zierikzee. ZIERIKZEE - Op 10 juni van dit jaar openden Elly en Bert Kok, eigenaars van Van Geesbergen Mode hun nieuwe dames- en herenmodewinkel in Willemstad, hoofdstad van Curasao, op de Nederlandse Antillen. In 1980 kwam het echtpaar Kok winkel overnam van Paul van Geesbergen Mode bleef bewust jaren die daar op volgden werd naar Zierikzee, waar het de Geesbergen. De naam Van aan de zaak verbonden. In de de winkel niet alleen gemoder- Zolang Cor Krijger nog voldoening heeft in zijn hobby's gaat hij ermee door. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De 74-jarige C. J. (Cor) Krijger uit Zierikzee kan moeilijk stilzitten. Zestien jaar geleden werd hij afgekeurd en moest hij zijn werkzaamheden bij de gemeente Zierikzee als chauffeur en metselaar sta ken. Hij ging niet bij de pakken neerzitten, maar zette zich met nog meer toewijding aan zijn grote hobby's: houtbewerken en schilderen. Vele eendjes, beertjes, treintjes, stoofjes, stoeltjes en landschapjes zijn er uit zijn arbeid voortgekomen. De meeste hiervan worden verkocht via de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen. Het geld komt in een potje en hiervan worden wanneer dat nodig is de nieuwe materialen aange schaft. Al op jeugdige leeftijd was de knutselen. Hij herinnert zich beid van meester Breedvelt in het Kerkhof Zuidzijde. „Wij heer Krijger verknocht aan nog goed de lessen handenar- het huidige UVV-gebouw aan waren vroeger thuis met zes Een kijkje in de winkel EuRopa in Willemstad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3