CD a O 3 a CD c a Donzen dekbed hoort in het natuurlijke rijtje 0) Het geheim van een sfeervolle tafel zit hem in de accessoires Bij de trendsetters van nu kan alles wanneer het maar anders is De vitrage komt weer terug in Nederlandse huiskamers WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA O Alle goede eigenschappen van dons komen van-moeder natuur. Ecologie is tegenwoordig een belangrijk onderwerp. Ook in de woninginrichting. Als het enigszins kan, kie zen we voor eerlijke produkten die het milieu zoveel mogelijk ontzien, nu en in de toekomst. Natuurlijke materialen voldoen aan die wens: houten meubels, linnen stoffen en sisal vloerbedekking. Ook het donzen dekbed met haar katoenen tijk hoort in dat rijtje thuis. De belangstelling voor natuur lijke produkten mag dan een beetje mode zijn, soms zijn na tuurlijke materialen nu een maal niet .te overtreffen. Dat geldt zeker voor veren en dons. Dit topprodukt van moeder na tuur heeït uitmuntende eigen schappen als het gaat om waj-mte-isolatie, vochtregula- tie en veerkracht. Een donzen dekbed is bovendien licht van gewicht en voegt zich optimaal om het lichaam. Al die goede eigenschappen zijn niet zo verwonderlijk. Ganzen en eenden moeten met hun verenpakket immers de meest barre winters kunnen trotseren. Neem bijvoorbeeld de eidereend die zelfs kan broe den boven de poolcirkel. Haar donsveertjes haken op een spe ciale manier in elkaar waar door de warmte-isolatie ex treem hoog is. Voor de bekleding van hun nest plukken de eenden hun eigen donsveertjes uit. De jonge ei- 1 dereendjes vinden op die ma nier een supercomfortabel nest. Het dons wordt dan ook met de hand verzameld uit ou de, lege nesten. Groenland is de grootste exporteur van eide- reendendons. Door de zeld zaamheid en de' arbeidsinten sieve winning behoort dit dons tot de kostbaarste soorten ter wereld en is in Nederland niet verkrijgbaar. Eidereendendons mag dan een van de beste kwaliteiten zijn, voor een doorsnee dekbed in een centraal verwarmde slaap kamer voldoet normaal eende- en ganzedons net zo goed. Het overgrote gedeelte aan veren en dons komt op de markt als bijprodukt van de voedingsindustrie. Net zoiets als leer dus. Door dit natuurlij ke restprodukt te verwerken tot een hoogwaardig eindpro- dukt gaat geen grammetje bio massa verloren. Oost-Azië is goed voor de helft van het wereldaanbod; Oost en West-Europa leveren ieder ongeveer een kwart. De kwali teit van veren en dons is - zoals ieder natuurprodukt - niet con stant, maar hangt stei'k af van de klimatologische omstandig heden in een bepaalde streek. Hoe strenger de winter, hoe be ter het dons. Een dekbedvul ling kan dus het ene jaar uit Canada komen, het andere jaar wellicht uit Hongarije. Donzen dekbedden en kussens zijn puur natuur. Er wordt niet meer in verwerkt dan veren, dons en katoen voor de tijk. Uit ecologische overwegingen wordt er voor deze tijk zelfs meer en meer gekozen voor on gebleekte katoen. Bij een der gelijk natuurprodukt hoort ui teraard een fabricageproces dat het milieu zo veel mogelijk ontziet. Voor het wassen van de ruwe veren en dons wordt gebruik gemaakt van niet agressieve, fosfaatvrije wasmiddelen. Het spoelen gebeurt met grondwa ter dat zorgvuldig gefilterd wordt. Het waswater, en ook de warme lucht voor het droog- proces, wordt zoveel mogelijk teruggewonnen en opnieuw ge bruikt. Andere afvalstoffen worden als het even kan gere cycled. Een enkele (buitenlandse) fa brikant maakt voor de produk- tie van bepaalde dekbedden en kussens gebruik van oude donsvullingen, ook wel couche genoemd. Dat lijkt mooi, gere cyclede veren en ook de prijs is aantrekkelijk. Maar dergelijke vullingen zijn wel van mindere kwaliteit. De veren en het dons zijn immers al gebruikt, met alle slijtage van dien. Derge lijk dons heeft aan veerkracht en wannte-isolatie duidelijk ingeboet. De levensduur van zo'n dekbed zal dus aanzienlijk .lager uitvallen dan van een dekbed waarin uitsluitend nieuw materiaal is verwerkt. Goedkoop betekent in dit geval vaak. duurkoop. Expressief, knallend, optimistisch en gedurfd. Dat zijn de sleutelwoorden die van toepassing zijn op de dynamische woonstijl van de trendsetters van nu: (jonge) mensen die open staan voor nieuwe ideeën en invloeden, hun cultuur ontlenen aan MTV en mode, die lichaamsversiering belangrijk vinden, maar te gelijkertijd ook milieubewust zijn. Persoonlijke smaak, fantasie en intuïtie leiden tot steeds wisse lende interieurs. Keer op keer worden allerlei (be kende) beelden spontaan gemixed tot een nieuwe, opzwepende cocktail. Meubels uit de jaren vijftig en zestig, Oosterse kelims, Mondriaan's kubisme en plastische vormen worden onbekommerd naast el kaar gezet. In het expressieve woonthema van de intuïtieve mix draait al les om actie, om het maken van een 'statement'. Gewoon spon taan, zonder daar al te zwaar aan te tillen. Cartoonachtige vormen worden afgewisseld met etnische voorstellingen en zelfs met antiek, Er zit ook dy namiek in de (klein)meubelen zelf. Serveerwagens, trolleys voor audiovisuele apparatuur en containerkastjes op wieltjes bieden volop bewegingsvrij heid. Natuurlijke materialen zoals hout, sisal, kokos en katoen worden afgewisseld met nieu we synthetica. Structuren zijn belangrijk, ook in de kunst stoffen. Frosty plastic met het uiterlijk van matglas en de combinatie van rubber met suèdelak geven een eerlijk, oorspronkelijk effect, net zoals krimp- en kreukeffecten in tex tiel. De kleuren zijn fris en fel, bij na fluorescerend: oranje, mint, geel en appelgroen trekken de aandacht. Maar ook de wat warmere (folkloristische) kleu ren zoals kersenrood, goudgeel en hemelsblauw zijn in. Opval lend is de bonte combinatie van kleuren die haast met el kaar vloeken zoals rood met oranje, rose en geel. Recycling wordt in dit thema in de meest letterlijke zin van het woord genomen. Honin graatkarton wordt tot lampen verwerkt, lompen en lege blik jes tot een stoel en sinaasappel kistjes of losse laatjes tot een kast. Verder zijn gebruikte, tweedehands spullen zeer ge wild; zeker als het om design gaat. De onbeholpen vormen uit de vijftiger en zestiger ja ren zijn duidelijk favoriet. Maar ook voor namaak, regel rechte kitsch en zelfgemaakte ontwerpen is zeker plaats. De natuurlijke warmte en het comfort van wol, contrasteren scherp met het koele glas en metaal. Een alternatief voor de vitrage vormt dit rolgordijn Apollo van Sunway Benelux. Van toeristen die Nederland bezoeken hoor je vaak: ,,Het is een mooi land, maar ik vind het zo raar dat je overal naar binnen kunt kijken. De huiskamers zijn net aquaria." Nederland heeft de vitrage lang geleden verbannen. Vooral jonge mensen oordeelden tot voor kort negatief over het glasgordijn, of zoals de vakwereld het zegt - transparanten. Een kente ring is echter waar'te nemen. Ontwerpers zijn al be gonnen aan de herontdekking van vitrages. Prachti ge stoffen in diverse stijlen worden ontworpen. Een etentje thuis vraagt om iets bijzonders. Of het nu gaat om een paasdiner, een etentje in de tuin, een verjaardagsbrunch of een intiem souper-voor-twee. Tafeldekken hoort bij de voorpret. De stijl bepaalt de sfeer: chique damast, romantisch boerenbont of vrolijk gekleurd glaswerk. Het geheim zit 'm in de decoratief op tafel. Er zijn al lerlei speciale houders te koop, variërend van draadmetalen tafelvormen tot kleine blikken lantaarntjes. Ook waxinelicht jes in terracotta potjes geven een heel feeriek gezicht. Was vitrage een aantal jaren geleden nog een produkt dat bij wijze van spreken alleen vanuit het achterkamertje in de woninginrichtingszaak te krijgen was, nu hangt het glas gordijn weer prominent in de winkel. Van design tot klas siek, naar alle smaken kan er weer iets voor het raam. Lang zamerhand zien we de naar- binnen-kijk-cultuur verande ren. Misschien duurt het nog maar een paar jaar voordat ook die toerist zich helemaal op zijn gemak voelt met het Nederlandse huiskamerraam. Bij vitrage denken we al snel aan witte stof. Synthetisch, eventueel afgezet met een kan ten rand, gewoon recht naar be neden hangend in keurige plooien of opgenomen met een band en vastgehaakt aan een rozet. In het laatste geval zijn de zijkanten afgezet met ru ches en laten het middelste deel van de vensterbank vrij waar bloeiende kamcrplantjes de lege plaats vullen. Een beeld met 20 zijn eigen charme en enige nostalgie. accessoires. Een feestelijk gedekte tafel compleet met kaarslicht: het is telkens weer een lust voor het oog. Ook bij onze voorouders stond de tafelcultuur hoog in aanzien. Voor de gegoede bur gerij was porselein, kristal en tafelzilver destijds een bewijs van welstand. De stijlvol ge dekte tafels werden meestal bekroond met weelderige bloemstukken, decoraties van suikergoed of hoog opgetaste fruitschalen. Thfelen kreeg zo iets uitbundigs en decadents. Sinds kort mag het weer, dat rijke gevoel. Het zout in de pap van het dagelijks leven. Byzantijnse Damast, tafelzilver en flonke rend kaarslicht zijn de traditi onele ingrediënten van de chi que gedekte tafel. Het klassie ke wit heeft inmiddels plaats gemaakt voor meer Byzantijn se invloeden. Serviesgoed wordt nu gedecoreerd met gou den randjes, bestek heeft ge marmerde heften, de drinkgla zen zijn mondgeblazen of gesle pen. Het geheel ademt een rij ke sfeer met als hoofdkleuren pauwblauw en flessegroen. De kandelaars zijn versierd met mysterieuze zonnen, ster ren en manen. Ook tafelzilver hoort bij deze luxueuze stijl. Verzilverde kandelaars, brood- en fruitmandjes, peper- en zoutstelletjes, servetringen en wijnkoelers: ze zijn weer te kust en te keur te koop. Alle maal geënt op puur klassieke vormen. Natuurlijk heeft niet iedereen vijf serviezen in de kast staan. Of schaft zich voor elke gele genheid een nieuwe glazenset aan. Voor een feestelijk gedek te tafel wordt eigenlijk iedere keer weer een beroep gedaan op uw eigen creativiteit. Kost baar hoeft dat niet te zijn. Een mooi damasten tafellaken bij voorbeeld is heel simpel om te toveren in een feestlaken met behulp van zelfklevende ster retjes. Ook met sierlijk gevou wen servetten kan heel wat schoons worden bereikt. Er zijn speciale voorbeeldboekjes te koop waarin de moeilijkste figuren stap voor stap worden voorgedaan. En dat obligate bloemstukje? Dat wordt vanaf nu een tafelstuk. Groenkran- sen, een stilleven van gedroogd materiaal of zelfs gesuikerde bloemen: het zijn pronkstuk ken waar iedereen z'n gevoel in kwijt kan. Feestelijk tafelen: dat is gewoon datgene wat je er zelf van weet te maken Robuuste keukentafel Toch wil lang niet iedereen 'op sjiek'. Eten aan een robuuste houten keukentafel kan ook heel feestelijk zijn. De geur van versgebakken brood komt je als het ware tegemoet. Zeker als die tafel gedekt is met ser vies uit grootmoederstijd, nostalgisch boerenbont of Por tugees aardewerk. Gezellig is ook serviesgoed waarbij rui ten, bloemen en grafische de cors naar hartelust gemixed mogen wórden.Een ware rage is 'het gekleurde glaswerk. Het mooist is het matglas in suiker zoete kleurtjes: oranje, groen, geel en rood. De kandelaars, vazen en ijscoupjes geven fleur aan de vrolijke familietafel. Tafellakens Wie niet van het kale hout wil eten, kan zijn keukentafel dek ken met fraaie tafellakens. Naast de lieflijke bloemdes- sins is er ook simpel ecru tafel linnen. Nieuw zijn de grof ge weven tafelkleden en place- mats in Schotse ruiten: blauw, groen en rood, compleet met bijpassende houten servetrin gen. Een goed alternatief voor het traditionele tafellaken. Een stijlvolle manier van ser veren kan de tafel een extra feestelijk tintje geven. Denk bijvoorbeeld eens aan onder borden. Ze zijn los te koop in metaal of gekleurd glas. On derborden kunnen van het doordeweekse servies iets bij zonders maken. Behalve als kleurrijk accentje zijn ze dank zij hun grote maat ook nog heel geschikt als pizza-bord. Hele maal professioneel is een on derbord met cloche, zo'n bolle deksel. Borden opmaken in de keuken, met cloche opdienen, aan tafel openen en de oh's en ah's zijn niet van de lucht. Ook een simpel bijbordje, bijvoor beeld óm een warm broodje op te serveren, kan net dat tikje extra cachet geven dat van het etentje een dineetje maakt. Licht speelt een belangrijke rol aan tafel. Eten onder een TL- balk is niet fijn. Een eetkamer lamp met dimmer en natuur lijk kaarsen brengen sfeer. Kandelaars zijn van alle tij den. In de designwinkcltjcs zijn de spannendste exempla ren te koop. Daarnaast is voor al het aanbod aan klassieke houten of verzilverde modellen dit jaar groter dan ooit. Ook het aloude waxinelichtje staat De juiste accessoires geven het etentje net dat extra feestelijke tintje dat het verdient. (Foto: Perscentrum Woninginrichting).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 25