t/> 3 ÏS- O cf a Meer mensen op zoek naar nieuw en natuurlijk evenwicht Inbouwkasten zijn dé oplossing voor het ruimteprobleem in huis Oude waarden en tradities terug in duurzame produkten Duurzame kwaliteit is belangrijker dan stijl VERSCHUIVING IN WOONTRENDS Back to basic Ambachtelijk wooncomfort NIEUWSBODE EXTRA 5 OKTOBER 1994 Bewust leven komt de laatste tijd ook meer tot uiting in bewust wonen. Een steeds groter wordende groep mensen zegt duidelijk nee tegen de voortrazende consumptie en overdaad en zoekt een nieuw, natuurlijk evenwicht. We gaan back-to-basic; terug naar de essentie van de functie. High-tech maakt plaats voor low- tech. Eenvoud en soberheid zijn troef. Deze stijl is het gevolg van een bewuste en emotionele mix van koele technologie en ecologisch verantwoord wonen. Milieu-vriendelijke produkten en recyclebare materialen verdienen de voorkeur, maar technische innovatie wordt zeker niet geschuwd. In het back-to-basic-interieur staat de ruimte centraal. Ruim tes zijn zo sober mogelijk ge houden en getuigen van een strak architectonisch concept. Het beeld is leeg en sereen. Ver lichting is belangrijk om de ruimte optimaal uit te lichten. De weinige, met zorg gekozen meubels zijn vooral functio neel. De keuze voor heldere, eenvoudige materialen heeft .een allesdoorschijnende trans parantie en openheid tot ge volg. Ruimtes worden ook niet afgesloten; ijle, doorzichtige materialen, losse opstellingen en kamerschermen zijn de logi sche ruimteverdelers. Huishou delijke spullen worden aan het oog onttrokken door strakke kastenwanden. Uitstraling In het interieur voeren gestroomlijnde, organische vormen, natuurlijke materia len en lichte kleuren de boven toon. Scherpe kleurcontrasten of opvallend vormgegeven meubels blijven achterwege. Alles draait om de uitstraling van de gekozen materialen; om oppervlakken, texturen, vor men en lichtval. Het kleuren beeld is licht, ijl, glasachtig. Ingetogen naturellen worden gecombineerd met nevelige 'frosty' tinten. Wit voert de bo ventoon: van spierwit, via crè me naar levend-wit. De verschillen zijn soms zeer subtiel; zoals de wit-nuances van melk, eieren en rijst. Slechts hier en daar zien we een subtiel kleuraccent in zach te, vergrijsde pastels; pistache- groen, lichtblauw of mosterd- geel. Al met al is er sprake van een ietwat vaal kleurenpalet dat soms een beetje 'laborato- rium-achtig' aan doet. Het basic interieur is welis waar eenvoudig, maar beslist niét saai. Integendeel zelfs: veel meubels zijn multifunctio neel en flexibel in die zin dat ze wieltjes hebben of op meerdere wijzen in elkaar gezet kunnen worden. De vormgeving daar bij is herkenbaar en ambachte lijk. Houtsoorten Hout vormt nog steeds de ba sis. Het hele scala aan hout soorten is vertegenwoordigd, elk met hun eigen uitstraling. Opvallend is wel dat de geko zen houtsoorten steeds lichter worden; vooral berkenhout breekt door. Combinaties met andere materialen zoals glas, metaal en hoogwaardige kunststoffen zijn populair. Eenvoud is hierbij belangrijk. Gelikte hoogglanslakken heb ben plaats gemaakt voor matte afwerkingen. Ook staal wordt niet meer verchroomd, maar mat-geborsteld. Gezandstraald of matglas heeft de voorkeur boven helder glas. De stoffering is sober: buigza me materialen met een glad, koel karakter zoals acryl, syn thetische stoffen, raffia en zij de zijn sfeerbepalend. Wat de bekledingstoffen betreft zien we veelal ongebleekte katoen, ruwe canvas of linnen. Als er al gordijnstoffen wqrden ge bruikt, zijn het ragdunne vi trages. Op de (houten) vloer ligt een enkel karpet als com fortabel eiland in de verder za kelijk aandoende omgeving. Sierwaarde Planten vormen in het back-to- basis interieur de natuurlijke accenten. Veel zijn het er niet, maar de planten die er staan, zijn bewust gekozen vanwege hun vormen en de sierwaarde van hun bladeren. De planten die in dit interieur bloeien, doen dat heel bescheiden met witte bloemen en bloemen in zachte pasteltinten. Deze slui ten goed aan bij de eenvoudige en sobere stijl. Varens passen perfect in de transparante sfeer van het inte- Varens zijn de no-nönsense planten voor het back-to-basic interieur. rieur. Dat geldt ook voor slaap- kamergeluk en verschillende soorten ficus. Prachtig is ook het blad van de aronsklelk. De aronskelk wordt, als snijbloem en kamerplant, steeds popu lairder. In het back-to-basic in terieur staan er een heleboel bij elkaar. Uitgekiende garderobekasten hebben veel mogelijkheden om alles netjes op te bergen. Te weinig kasten. Wie klaagt er niet over. Geen huishouden kan het immers stel len zonder efficiënte bergruimte. En we hebben nogal wat spullen waarvoor een plaatsje gevonden moet worden. Extra serviesgoed, de seizoenkleding of de sportuitrusting hebben we liever uit het zicht. Inbouwkasten kunnen uitkomst bieden. Op maat gemaakt van muur tot muur en van vloer tot plafond bieden ze een zee aan ruimte. Overal in huis: van woonkamer tot zolder. Het is dé oplos sing voor elk ruimteprobleem. Het belangrijkste pluspunt van inbouwkasten is natuur lijk dat ze tot op de centimeter nauwkeurig op maat gemaakt worden. Van muur tot muur of van muur tot zijpaneel, mocht een raam of deur daar aanlei ding toe geven. Daardoor ogen inbouwkasten vaak als een strakke, egale 'wand voor een wand'. Inbouw kastenwanden zijn dankbare ruimtewinners. Doordat ze de volle hoogte ge bruiken, bieden ze maar liefst dertig procent meer ruimte dan conventionele (aanbouw)kas- ten. De standaard hoogtematen liggen gemiddeld zo tussen de 225 en 300 centimeter. Voor nog hogere plafonds zijn speciale plafondvcrlagers ontwikkeld. Een afdek paneel overbrugt dan de ruimte tussen kast en plafond waardoor de wand toch een doorlopend geheel lijkt. Overal in huis Inbouwkasten zijn overal in huis op hun plaats. In de hal, de woonkamer, slaap- of lo geerkamer en natuurlijk ook in het privé-kantoor. Ze kun nen voor een wand worden ge plaatst of gebruikt worden om een bestaande nis op te vullen. Inbouw kastenwanden zijn ook heel geschikt als ft weezijd i ge) scheidingswand. Denk' maar eens aan het gemak van een doorgeefkast tussen keuken en woonkamer. Of tussen slaap kamer en badkamer. Ook in de logeerkamer is een kastcn- wand uitstekend op zijn plaats Bijvoorbeeld als ombouw van (opklap)logeerbed of wastafel. Een heel bijzonder idee is het plaatsen van een Uvormige 'walk-in' kastenwand. Zo'n 'ka mertje in een kamer' heeft een enorme bergcapaciteit en kan tegelijkertijd fungeren als kleedruimte. Vooral op zolder kan een in- bouwkast een doeltreffende oplossing zijn voor het weg werken van allerlei losse spul len. Voor montage onder het schuine dak zijn speciale syste men ontwikkeld. De panelen worden daarbij aan verstelba re kantelclips bevestigd. Ook kunnen de deuren zijdelings afgeschuind worden. Ze wor den dan niet ingchangen, maar staan in een geleide-rails op de grond. De functionaliteit van een garderobe- of linnenkast staat of valt natuurlijk met de inde ling. Veel inbouwsystemen le veren daarom aangepaste inte rieurs voor garderobekasten. Veel hangruimte of juist meer legruimte: de kast wordt af gestemd op uw wensen en be hoeften. De luxere merken voe ren bovendien een uitgebreid pakket accessoires om alles overzichtelijk op te kunnen bergen: ladenblokken, uit- schuifbare (overhemd)plan- ken, uitklapbare garderobe stangen, uittrekbare dassen- rekjes, ceintuurhangers, schoe- nenrekken en praktische bin- nenverlichting. Een stemmig spiegelfront en een kroonlijst met halogeenspotjes geven de slaapkamer tot slot een sfeer volle afwerking. De meeste garderobekasten hebben schuif- of vouwdeuren. Vooral schuifdeuren zijn erg praktisch, omdat ze bij het openen geen extra ruimte inne-, men. Wil men met z'n tweeën tegelijk in de kast zijn, bij voorbeeld tijdens het spitsuur 's ochtends, dan is een mini mum van vier stuks dus onont beerlijk. Een enkel topmerk is uitgerust met gecombineerde vouw- en schuifdeuren. De deu ren kunnen dan als een soort jaloezie opzij geschoven wor den, waarna de kast over de volle breedte toegankelijk is. Schuifwanden Naast de exclusieve inbouw- programma's die door gespeci aliseerde winkels worden gele verd, zijn er ook vele aantrek kelijke zelfbouwpakketten. Dat hoeven niet altijd complete inbouwkasten te zijn, ook losse onderdelen kunnen op maat worden gekocht. Zo is de losse schuifwand een goed alterna tief gebleken voor de inbouw- kast. Ze kunnen zó voor een be staande kast worden geplaatst. Ook in gang of hal tovert men met een (spiegel)schuifwand een loze nis moeiteloos om in een fraaie garderobe. Een aan tal fabrikanten levert boven dien losse inzetkasten of draad(mand)systemen. Daar mee kunt u de ruimte achter zo'n schuifwand verder invul len. Daarbij komt, dat losse schuif- deurwanden ook heel handig zijn om bijvoorbeeld een studeer- of naaihoek mee af te schotten of een extra kamer op zolder te maker.. Zo wordt die kostbare ruimte optimaal be nut. Een investering die het huis dubbel en dwars waard is. Voor het rijpere interieur blijft een klassieke touch de trend van nu. Klassiek in de zin dat oude waarden en tradities vertaald worden naar praktische, duur zame produkten waar ambachtelijk vakmanschap van af straalt. Mensen wor den kritischer en kiezen bewust voor kwaliteit die lang mee gaat. Comfort wordt hierbij niet uit het oog verloren. Waar het in deze interieurs vooral om draait is wooncom fort en kwaliteit. Mooi wordt gekoppeld aan traditie; vak manschap van toen aan de ont werpkwaliteit van nu. Ook nieuwe seriematige produkten hebben vaak een finish van vervlogen tijden over zich. Het resultaat mag er zijn: de inte rieurs hebben onmiskenbaar iets sjieks. De maatverhoudin gen zijn mooi, de kleuren warm en de details subtiel. Vrouwelijk Perfect afgewerkt hout, uitge sproken kunstzinnige woonac cessoires en ingetogen, haast klassieke stoffen zorgen voor raffinement. Comfortabele banken zijn vaak de spil van het interieur. De zachte, sierlij ke belijningen en elegante, soms frêle vormen doen vrou welijk aan. Alle composities getuigen van een behoefte aan harmonie, balans en huiselijk heid. Meubels staan echt op hun plaats, alsof ze daar altijd gestaan hebben: naast de haard, bij het bureau en in de eetkamer. Deze interieurs, met een duide lijke voorliefde voor ambach telijk vakmanschap, ogen doorleefd. Stoffen zijn sfeerbe palend. We zien overtrekken, hoezen over zitmeubels, op waaiende voiles, borduurwerk, warme quilts en jaquardstof- fen in renaissance-achtige her fstkleuren. Vloeren worden ge legd met oud hout, wollen bou- clés of karpetten met glanzen de garens. De muren zijn klas siek gedecoreerd met streepbe- hang of jacquard-wandbekleding. Het beddegoed is voorzien van bro derie, compleet met pyamak- noopjes. Ook de stoffen zelf zijn door leefd: stempelprints op onge bleekt katoen of linnen geven een verkleurd, verweerd of ver schoten beeld. Materiaalstruc turen zijn belangrijker dan kleuren. De dessins zijn veelal handgeschilderd. Geweven stoffen zijn voorzien van een mix van strepen, ruiten en stip pen. Veel stoffen zijn zacht en aaibaar zoals velours, alcanta- ra, nubuck, chenille of zijde; anderen stug en tegendraads zoals linnen en linnenmixen. Wat de kleuren betreft over heerst het naturelgevoel: inge togen wit, ecru, zandtinten, le vergrijs en lavendel voeren de boventoon. Daarnaast is er ook veel geel en rood wat in combi natie met bruin en beige die ty pisch klassieke touch geeft. Elk jaar weer een aantal nieuwe woontrends? Zó snel gaat het niet, maar er zijn wel een aan tal verschuivingen te zien. Volgens de trend voorspellers zijn deze verschuivingen geen toe val, maar het gevolg van een veranderende mentaliteit. Zo komt er volgens interieurarchi tecten, stylisten en binnenhuisadviseurs in de tweede helft van de jaren negentig meer aan dacht voor het gevoelsleven en allerlei spiritue le en mystieke zaken. De harde consumptiemaat schappij waarin lifestyle het allesoverheersende be grip was, maakt plaats voor een meer betrokken maat schappij met individuen die zich ieder op hun eigen ma nier 'her-bezinnen' en meer bewust worden van hun ver antwoordelijkheden. Wat het wonen betreft zal het de komende jaren meer gaan om de inhoud dan het uiterlijk. Duurzame kwali teit is belangrijker dan de precieze stijl, vorm of kleur. Mooi gemaakte, maar voor al bruikbare produkten; daar draait het vanaf nu om. Gecombineerd met een bewustere keuze voor een bepaalde levensstijl biedt dit ruimte aan meer tijdlo ze, uitgebalanceerde inte rieurs. Stijl is niet meer be langrijk, interieurs worden opgebouwd rond een afge bakend gevoelsthema. Ge tipte thema's zijn het her ontdekken van oude waar den en tradities, communi catie met andere culturen, terug naar de essentie en een optimistische kijk op de toekomst. Nogmaals: dit zijn geen strakomlijnde woontrends met dwingende mode-voor schriften zodat elk interieur in een hokje past, maar al gemene thema's waarbin nen bepaalde tendensen aan te geven zijn voor een har monieuze combinatie van meubels, stoffen, kleuren, dessins, materialen en vor men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 19