m Kinderboekenweek met thema 'In het holst van de nacht' Scoutinggroep verstandelijk gehandicapten Dorpen op Sehouwen-Duiveland Zierikzeese bioloog wint Fasanelli Prijs Lezing, jeugd- en slotconcert in Veere Symposium winkel diefstal Grevelingen- sluis gestremd Vergadering Grevelingen- sehap Commissie financiën Bevrijdings show in Goes Sport centrum Geurstof aardgas in riool DINSDAG 4 OKTOBER 1994 NR 25647 3 Speciale activiteiten in bibliotheken Kinderboekenschrijver en tekenaar Dick Bruna. SCHOUWEN-DUIVELAND - Op woensdag 5 okto- ber gaat de Kinderboekenweek van start, die duurt tot'en met 15 oktober. Het thema is: In het holst van de nacht. De bibliotheken op Sehouwen-Duiveland komen met een speciaal programma, en ook de boekhandels proberen een feestelijk tintje aan de Kinderboekenweek te geven. In samenwerking met drie scholen organiseert de biblio bus de volgende activiteiten: Op maandag 10 oktober wordt de basisschool Helchersee- school in Scharendijke bezocht en op vrijdag 14 oktober de openbare basisschool in Drei- schor. De bibliobus brengt ook nog een bezoek aan de openba re basisschool in Renesse. Op alle scholen wordt in de onder bouw de dia-serie Beer in de bus vertoond en wordt er voor gelezen uit een bekroond boek. In bibliotheek De Stolpe in Zierikzee vinden tussen 5 okto ber en 15 oktober de volgende activiteiten plaats: De kleuter groepen van de basisscholen in Zierikzee brengen tijdens de Kinderboekenweek een bezoek aan de bibliotheek. Er worden diaseries van bekende prenten boeken vertoond zoals Max en de Maxi en monster en de Drie rovers. Voorgelezen wordt op woens dagmiddag 5 oktober van 14.00-15.00 uur. Niet alleen voor kinderen in de leeftijd van 4 of 5 jaar, ook kinderen van 6 tot 8 jaar kunnen haar een verhaal komen luisteren in de biblio theek. Op dinsdag 11 oktober komt de kinderboekenschrijf ster Anne Takens naar De Stol pe. Zij schrijft veel voor kinde ren in de leeftijd van 8 tot 10 jaar zoals de boeken Een paard langs de zee, Noortje Wiebe- loortje en De liefste oma van het land. Zij zal met kinderen van 8 tot 10 jaar praten over haar boeken en er uit voorle- Het bezoek van de kinderen aan de bibliotheek gebeurt klassikaal, dus onder school tijd.Kinderen van 9 tot 12 jaar kunnen tijdens de Kinderboe kenweek meedoen aan het nachtbrakersspel. In de biblio theek kunnen ze vragen naar deelnameformulieren. Als dat zou kunnen is de slogan van de verhalenwedstrijd waarbij kinderen een verhaal tje kunnen schrijven over de toekomst. Kinderen van 8-12 jaar kunnen tijdens de Kinder boekenweek meedoen aan de verhalenwedstrijd via school of individueel via de biblio theek. De Schutse Activiteiten van de bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamste- de zijn een themamiddag rond katten; van Dikkie Dik tot Poe- kie Poes en knuffelkatten voor kinderen van groep één en twee. Voor kinderen in de leef tijd van 6 en 7 jaar is er een ac tiviteit rond nachtdieren op 5. oktober van 13.30 tot 14.45 uur. Schrijver Koos Meinderts brengt op donderdag 27 okto ber een bezoek aan de biblio theek. Basisschoolleerlingen van groep 5/6 of 7/8 komen dan naar de bibliotheek. Ieder kind vanaf 9 jaar» kan tijdens de Kinderboekenweek in de bi bliotheek het nachtbrakersspel spelen. De Zaete In de bibliotheek De Zaete in Bruinisse worden de volgende activiteiten gehouden tijdens de Kinderboekenweek: Voorle zen.op 11 oktober voor kinde ren van 4 tot en met 8 jaar van 15.30 tot 16.15 uur. Kinderen vanaf 9 jaar kunnen tijdens de Kinderboekenweek in de bi bliotheek meedoen aan het nachtbrakersspel. Basisschoolleerlingen van groep 5/6 of 7/8 komen 27 okto ber naar de bibliotheek in ver band met het bezoek van de schrijver Koos Meinderts aan De Zaete. In de bibliotheken in Zierikzee, Bruinisse en Burgh- Haamstede en in de bibliobus worden tijdens de Kinderboe kenweek de bekroonde boeken tentoongesteld. Bruna op bezoek Het is de bedoeling dat kinder boekenschrijver en tekenaar Dick Bruna naar boekhandel De Vries in Zierikzee komt, maar het is nog allerminst ze ker of dat doorgaat. Bruna heeft een aantal ribben gebro ken en hoewel een definitieve afzegging nog niet binnen is dient rekening gehouden te worden met de mogelijkheid dat de kinderboekenschrijver verstek moet laten gaan. Als het bezoek van Bruna wél doorgaat ontvangt hij op vrij dag 14 oktober de leerlingen van groep 1 en 2 van de Zierik- zeese basisschool Binnen de Veste. De kinderen hebben zich in ie der geval al voorbereid op de mogelijke komst van Bruna door het maken van tekenin gen en maskers. Ze hebben ver der een liedje ingestudeerd en voeren ook een toneelstukje op. Van 15.15 tot 15.45 uur is er voor iedereen gelegenheid - als het bezoek doorgaat - om Dick Bruna boeken te laten signe ren. Bruna is over de hele wereld bekend vanwege zijn Nijntjes- boeken. Hij maakte zijn eerste kinderboeken in 1952. Jaren lang verkochten ze slecht. Vol wassenen hadden tijd nodig om zijn werk te leren waarde ren. Volgens hen staat er te weinig in de boeken van Bru na. Kinderen daarentegen be grijpen onmiddellijk wat Bru na met zijn tekeningen be doelt. Een traan is voor Bruna een grote dikke druppel en niet alleen mensen maar ook dieren huilen in zijn boeken en voor kinderen is een traan een over tuigend bewijs van verdriet. Intussen zijn de boeken van Bruna in vele talen vertaald en hebben ze ook hun weg gevon den naar landen buiten Euro pa. Bruna's boeken bestaan zelfs in het Hebreeuws, Turks, Welsh, Zuidafrikaans, Japans en Chinees. Nijntje is een we reldster geworden. BROUWERSHAVEN - Op zaterdag 8 oktober wordt in Brouwershaven de scou tinggroep voor verstandelijk gehandicapten Plawa Pticia ofwel Blauwe Vogels officieel opgericht. De Plawa's maakten in 1992 voor het eerst kennis met het fenomeen scouting toen de Brouwse' zeeverkennersgroep Grevelingengroep een zeil- en spelletjesdag voor verstande lijk gehandicapten organiseer de. Dat evenement werd jaarlijks herhaald en van daaruit ont stond het plan om bij de Greve lingengroep een eigen speltak voor verstandelijk gehandicap ten op te richten. Sinds juni van dit jaar komt de scouting groep Plawa Pticia eens per drie weken bijeen. De nieuwe scoutinggroep betekent een be langrijke uitbreiding van de activiteiten en integratie van verstandelijk gehandicapten op Sehouwen-Duiveland. De officiële oprichting is onder deel van een feest waarbij 'overvliegen' centraal staat. Het wordt gehouden op het scoutingterrein tussen het Slingerbos en de Grevelingen- dijk in Brouwershaven en be gint om 14.00 uur. 4 'V'" In de expositie-serie Dorpen op Sehouwen-Duiveland te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg - staan van 10 oktober tot en met 19 november de dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkerk cen traal. Op deze tentoonstelling, bestaande uit tien panelen, toont het Zeeuws Documentatiecentrum in foto's en prentbriefkaarten onder meer beelden van de stormvloed van 1953, de natuurramp van augustus 1933 en oude dorpsgezichten van Ouwerkerk. Van Nieuwerkerk worden afbeeldingen ge toond van de Watersnoodramp in 1953, het bezoek van Koningin Juliana aan het rampgebied, de inundatie van 1944, café Felius en vele oude dorpsgezichten. De expositie is te zien op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek op maandag van 17.30 - 21.00 uur. dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 - 21.00 uur en zaterdag van 10.00 - 13.00 uur. GOES - Op dinsdag 1 novem ber vindt in Motel Goes een symposium over winkel diefstal plaats. Het symposi um is een initiatief van het Halt-bureau voor de Ooster- schelderegio. Het Halt-bureau voert in 1994 actie tegen winkeldiefstal. In samenwerking met het KNOV, de Kamer van Koophandel, het Openbaar Ministerie, de poli tie en gemeente is besloten tij dens een symposium aandacht te geven aan individuele en col lectieve preventieve en repres sieve maatregelen tegen win keldiefstal. Tijdens het programma komen het KNOV, de politie en een met alternatieve straffen be kende winkelier aan het woord. In een forumdiscussie kunnen vragen worden gesteld aan voornoemde sprekers. In het forum nemen ook vertegen woordigers van het Openbaar Ministerie en beveiligingsbe drijven zitting. De discussie wordt geleid door de voorzitter van een winkeliersvereniging. In de pauze is er de mogelijk heid om beveiligingsappara tuur te bekijken en informatie hierover te krijgen bij be stuursleden van UNETO, de landelijke organisatie. f BRUINISSE - In verband met revisiewerkzaamheden aan de aandrijfwerken van de deuren is de Grevclingensluis bij Bruinisse deze weck gedeelte lijk gestremd. Alleen in de drie uur rond het laagwatertij is het voor de scheepvaart mogelijk van en naar het Grevelingenmeer te schutten. De stremming geldt deze week tot en met donder dag 6 oktober en van maandag 24 oktober tot en met donder dag 27 oktober. ZIERIKZEE - De Zierikzeese bioloog dr. Frans van Valen heeft onlangs tijdens het 26ste Internationale Pediatrische Oncologiecongres in Parijs de Fasanelli Prijs in ontvangst genomen. De prijs, een oorkonde en een bedrag van 1000 dollar, werd aan de Zierik- zeeënaar uitgereikt door de radioloog professor Fa sanelli. van celkweken van tumorma teriaal. Ik krijg dat van de kli niek toegestuurd. Ik onder zoek de eigenschappen van die tumoren vóór en na de uitzaai ingen. Wat ik nu ontdekt heb is dat er op de tumorcellen die nog geen uitzaaiingen hebben, een eiwit voorkomt op de op pervlakte, die niet voorkomt bij tumorcellen die al wel uit gezaaid zijn (de methastasen). Het is interessant als je die me thastasen gaat behandelen met interferon. Interferon is een tu- morremmende stof die in het lichaam voorkomt. Je ziet dan dat er ook op de celoppervlak te van die methastasen dit be paalde eiwit verschijnt. Dit zou een aanzet kunnen zijn voor behandeling van het Ewing sarkoom." Binnenkort zal een ziekenhuis in Düssel- dorf met zijn ontdekking gaan experimenteren. Van Valen woont niomenteel in Enschede en werkt in het kin derziekenhuis van de Westfali- sche Wilhelms Universiteit in Münster. Hij ontving de prijs voor zijn celbiologisch onder zoek naar het Ewing sarkoom, een zeldzame vorm van bot- kanker die voornamelijk bij kinderen optreedt. Van Valen: „Professor Fasanelli is een ra dioloog uit Rome. Het wrange toeval wilde dat uitgerekend zijn kind overleden is aan deze zeldzame ziekte. Voor de prijs hebben 1200 deelnemers hun verhaal ingestuurd. Van deze inzenders werd er een aantal uitgekozen om hun verhaal' voor een jury voor te dragen." De bijdrage die Van Valen gele verd heeft aan de strijd tegen het Ewing sarkoom is hoopge vend. Van Valen: Al zeven jaar ben ik bezig met het maken OUDDORP - Op dinsdag 11 ok tober wordt in restaurant De Punt bij het Bezoekerscen trum Grevelingen bij Ouddorp een vergadering gehouden voor gebruikers van en belang hebbenden bij het Grevelin genmeer. Het gaat om een initiatief van het Natuur- en recreatieschap De Grevelingen. Op de agenda staat onder meer een presenta tie over de onderwaterwereld van de Grevelingen door drs H. W. Waardenburg. Waardenburg is directeur van het gelijkna mige Onderzoeks- en Advies bureau dat is betrokken bij de inventarisatie van de visstand in het Grevelingenmeer. Men doet dat in opdracht van de di rectie Zeeland van Rijkswater staat. De bijeenkomst begint om 19.45 uur en is toegankelijk voor iedere belangstellende. BROUWERSHAVEN - De com missie financiën van Brou wershaven vergadert op don derdag 13 oktober in het stad huis van Brouwershaven. De toehoorders hebben spreek recht en kunnen vanaf 19.30 het woord voeren. Op de agenda staat onder meer de wachtgeldregeling van de peuterspeelzaal in Brouwers haven, het controlerapport van de jaarrekening 1993 en de con cept-begroting 1995. Verder zal de herindeling aan de orde ko men. De toehoorders krijgen de gelegenheid voorafgaand aan elk agendapunt het woord te voeren. Van het spreekrecht kan alleen gebruik gemaakt worden als het onderwerp de commissie financiën aangaat. GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt op donderdag 1 de cember de bevrijdingsshow 'On the Air' gebracht door de kapel van de Koninklijke Luchtmacht en de show- en dansgroep Jeans. In de periode 1994/1995 is het 50 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Dit feit was voor de kapel van de Koninklijke Luchtmacht aanleiding om een speciale bevrijdingsshow sa men te stellen. In de twee uur durende show worden de jaren 1930-1945 chro nologisch neergezet, waarbij de radio centraal staat. De ver boden radio, die mensen met elkaar verbond, hoop gaf en opbeurde met muziek. De be vrijdingsshow bevat zowel in strumentale, vocale als dans bare elementen. Omdat er onder de leden van de Koninklijke Luchtmachtka pel geen vocalisten zijn, is me dewerking gevraagd van de zang- en dansgroep Jeans. De show in de Zeelandhallen is de enige voorstelling van On the Air die in Zuid-West Neder land wordt gegeven. DEVENTER - De gemeente raad van Deventer heeft maan dagavond tijdens een extra ver gadering erkend schuldig te zijn aan het tekort van jaar lijks ruim drie miljoen gulden op de exploitatie van het sport en recreatiecentrum De Scheg. Dat verlies is ontstaan doordat de raad en het college van B en W niet zakelijk en vasthou dend genoeg zijn geweest. Zeeland Cultuurmaand VEERE - In het kader van Zeeland Cultuurmaand vinden op zaterdag 15 oktober een lezing en een jeugd- en slotconcert plaats in Veere. Het Zeeuws orkest opent in een volgens de organisatie goed verwarmde Grote Kerk van Veere, onder leiding van de jon ge Belgische gastdirigent/com- ponist Dirk Brossé, het jeugd- concert om 15.30 uur met 'Eriks wonderbaarlijke reis' op muziek van W. F. Bon met medewerking van Edwin Rut ten. Dit muzikale sprookje, een werk voor verteller en orkest, is gebaseerd op het bekende 'Erik of Het klein insecten boek' van Godfried Bomans. Na de pauze volgt 'Young Per sons' guide to the Orchestra' van Benjamin Britten. Dit werk is gecomponeerd in 1945 voor de film The instruments of the Orchestra. Origineel is de tekst van Eric Crozier. Deze is bewerkt door Edwin Rutten die ook zal meewerken als ver teller. Het Slotconcert van de Zeeland Cultuurmaand op 15 oktober om 20.00 uur, vangt aan met Erik Satie's Entr'acte met film van de toen beginnende cineast René Claire uit 1924. Satie maakte na de Eerste Wereld oorlog deel uit van de Parijse avantgarde. Samen met geest verwanten voelde hij zich aan getrokken tot het absurdisme en zette zich af tegen de roman tische traditie. In deze film draaft en danst vrijwel de hele Parijse avantgarde voor de ca mera. De dan 58-jarige Satie springt in de eerste shots over een kanon. Absurde beelden en montages wisselen elkaar af. Ook in dit avondconcert, wordt Brittens' Young persons guide to the Orchestra ten gehore ge bracht. Besloten wordt met La Soledad de America Latina, het prestigieuze orkestwerk van Dirk Brossé, die hierin zijn grote liefde en bewondering voor Zuid-Amerika muzikaal heeft vertaald. In het stadhuis van Veere geeft prof dr N. J. Brederoo zater- middag om 16.00 uur een lezing over de geschiedenis van de film met visuele toelichting. Professor Brederoo is universi tair hoofddocent moderne kunst en nieuwe media aan het Kunsthistorisch Instituut ver bonden aan de Rijksuniversi teit van Leiden en buitenge woon hoogleraar filmgeschie denis aan de universiteit van Amsterdam. Verwachting t/m zaterdag 8 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp, 5 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp, 5 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuid 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 okt. Zon op 06.46 onder 18.06 Maan op 07.07, onder 17.58 6 okt. Zon op 06,48, onder 18.04 Maan op 08.30, onder 18.31 Nieuwe Maan: 5 okt. (04.56 HETWEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht is het meest be wolkt en houdt de buiigheid nog aan. Maar langs de oostgrens komen ook opklaringen voor en daar koelt het af tot plaatselijk 3 graden. Elders wordt het minder koud. Morgen overdag zijn er wolkenvelden en aanvankelijk vallen er nog buien, maar in de loop van de dag wordt het droog De mid- dagtemperatuur komt uit op onge veer 12 graden. De wind is noord west en zwak tot matig, rond kracht 3, in het noordelijk kustgebied eerst nog krachtig, 6 bft. Het afnemen van de buien heeft te maken met het na deren van een hogedrukgebied. De kern daarvan ligt nu nog bij Ierland maar trekt morgen langzaam naar onze omgeving. De aanvoer van kou de lucht komt ten einde en vanaf don derdag wordt het dan droog en vrij rustig herfstweer. De zon gaat meer schijnen en de middagtemperatuur stijgt opnieuw. Het ziet er naar uit dat het hogedrukgebied tot in het week einde het weerbeeld in onze omge ving blijft bepalen. EINDHOVEN (ANP) - Het rioolstelsel in Eindhoven is vervuild met mercaptaan. De ze geurstof wordt gebruikt om aardgas zijn bekende luchtje te geven. Vanaf maandagavond is bij de brandweer en de politie een groot aantal meldingen bin nengekomen over een - sterke gaslucht. De. waargenomen concentraties mercaptaan zijn niet gevaarlijk voor de volks gezondheid, aldus een woord voerder van de politie. Hoe de stof in het riool is terechtgeko men, is niet bekend. De brandweer en de gemeente lijke Nutsbedrijven hebben na een uitgebreid onderzoek met zekerheid vastgesteld dat er geen sprake is van een gaslek. De brandweer spoelt en venti leert het riool. Verder worden voortdurend metingen ver richt. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49,50 Bij autom. afschr. 1 47,00 Per jaar 187.00 Bij autom. afschr. f 177.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W Opzeggingen dienen eën maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3