Brouws college wil in verband met herindeling dorpsraden creëren 3 0 1 UW KHANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Westerschouwen sluit chemische onkruidbestrijdingsmiddelen uit WEA/MEVO'80 maakt droomstart in divisie r I-: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 32 32 GEBOORTEKAARTJES? De begroting 1995 van de gemeente Brouwershaven Beslissing tijdens raad van maandag 10 oktober Inbraken tijdens wandeling 3 Q 5 6 7 Pers kapot dé krant van schouwen - duiveland! j i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 8 ORIGINELE. LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 3 OKTOBER 1994 151e JAARGANG NR 25646 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het Brouwse gemeentebestuur wil volgend jaar beginnen met het realiseren van een dorpsraad in elke kern van haar ge meente. (Ar chieffotoj. - - -v.. BROUWERSHAVEN - In verband met de komende herindeling van Schouwen-Duiveland in 1997 gaat het Brouwse college van burgemeester en wethouders vanaf volgend jaar werken aan de oprichting van dorps raden. Een dorpsraad is een groep mensen die een bepaalde bevoegdheid krijgt om zich effectief te kunnen inzetten voor de belangen van de kern die zij vertegenwoordigt. Het is de bedoeling dat de vier kernen van de huidige gemeente Brouwershaven (Brouwershaven, Dreischor, Noordgouwe/Schuddebeurs en Zonnemai- re) elk hun eigen dorpsraad hebben op het moment dat de gemeente Brouwershaven opgaat in een groter verband. De gemeenteraad verbond die voorwaarde aan haar instemming met de herindeling van Schouwen-Duiveland tot één gemeente. Het verwezenlijken van dorpsraden is opgenomen in de begroting 1995; het jaarlijkse document waarmee een overzicht wordt gegeven van de plannen voor het komende jaar en de financiële positie van de gemeente. Over dat laatste zijn burge meester en wethouders zeer po sitief. Na aftrek van de geplan de uitgaven van de inkomsten blijft op het gemeentelijk huis houdboekje een positief saldo over van ruim 103.000 gulden; de post onvoorzien. Daarnaast heeft de gemeente een belastin gruimte van ongeveer 700.000 gulden per jaar achter de hand. Dat bedrag zou men kunnen in nen door gemeentelijke belas tingen op hetzelfde niveau te brengen als de andere gemeen ten op Schouwen-Duiveland. Uit de begroting blijkt dat het college dat vooralsnog niet van plan is. De onroerend zaakbe lasting blijft in 1995 ongewij zigd. Wel wordt de, in de voor jaarsnota reeds aangekondig de, verhoging van de toeristen-, watertoeristen- en woonforen- senbelasting doorgevoerd. De recreanten zijn volgend jaar ook meer kwijt aan de passan tentarieven in de jachthaven. De inwoners van de gemeente moeten een tientje meer gaan betalen aan rioolrecht en ook de milieuleges en de overige le ges gaan omhoog. Tegenover dat laatste staat dat vanaf 1 ja nuari 1995 een 'klaar-terwijl-u- wacht' service wordt ingevoerd voor paspoorten en andere do cumenten die men op het stad huis moet halen. Op bezoek in de kernen Burgemeester en wethouders maken in het beleidsplan 1995 het voornemen bekend om in het vervolg jaarlijks alle ker nen in de gemeente te bezoe ken. De inwoners krijgen daarbij de gelegenheid vragen te stellen over alles wat hun kern en de gemeente aangaat. Het college begint in Dreischor waar men het bezoek wil combineren met de hoorzitting over het nieuwe bestemmingsplan Dreischor Kom dat momenteel wordt voorbereid. Omdat in de gemeente Brou wershaven de afgelopen jaren in toenemende mate overlast is van cafébezoekers, stellen bur gemeester en wethouders voor om per 1 januari 1995 een vast sluitingsuur in te voeren voor horecagelegenheden. Via de ontheffing die daaraan is ge koppeld kan men in individue le gevallen optreden als dat no dig is. Het gifvrij beheren van het ge meentelijk groen gaat niet he lemaal probleemloos, zo blijkt uit het beleidsplan. Het feit dat de onderhoudstoestand van straten, perken en plant soenen de afgelopen jaren steeds slechter is geworden is het college een doorn in het oog. In grote lijnen stelt men de gemeenteraad voor de keu ze: of meer geld besteden aan het onderhoud of minder hoge eisen stellen ten aanzien van de onkruidvrije toestand van het groen. Het college zelf is voor het eerste. Men wil 80.000 gul den uit de post onvoorzien ex tra besteden aan groenbeheer. Het opknappen en opnieuw in richten van de Markt in Brou wershaven is in 1995 aan de or de, zo blijkt uit het beleids plan. Naar aanleiding van het RGOI-rapport en de vele reac ties daarop vanuit de Brouwse bevolking (ondermeer tegen de voorgenomen verplaatsing van het standbeeld van Jacob Cats) liet het college een studie uit voeren door de Centrale Dienst Gemeentewerken. Dat leidde tot de conclusie dat alleen een 'rigoreuze' aanpak kan leiden tot een aanvaardbare beste ding van gemeenschapsmidde len. Het is de bedoeling om ge lijktijdig met de opknapbeurt van de Markt ook de riolering ter plaatse te verbeteren of te vervangen. In 1995 wil het col lege ook de riolering verbete ren of vervangen van de Welle- weg in Dreischor. Het gaat dan om het gedeelte binnen de be bouwde kom. In verband met de komende herindeling van gemeenten wil het college onderzoek laten doen naar verdere samenwer king tussen de drie scholen voor openbaar basisonderwijs in de gemeente. Dit is volgens burgemeester en wethouders nodig om het management te versterken en de kwetsbaar heid te verminderen van de kleine scholen die na 1997 alle maal worden bestuurd vanuit Zierikzee. In verband met de leerkracht die 'overtollig' werkzaam zou zijn op de school voor speciaal onderwijs in Zierikzee stelt het college voor om een aanvullen de bijdrage van 9800 gulden uit de Algemene Bedrijfsreserve van de gemeente te halen. De Beatrixschool is een gemeen schappelijke regeling waar voor de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland verant woordelijk zijn. De eigen culturele positie die het stadhuis en de Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven zich aan het verwerven zijn wordt via het beleidsplan 1995 voortgezet. In het stadhuis worden volgend jaar weer vier concerten en een aantal exposi ties gehouden, Het Tonnenma- gazijn in Brouwershaven staat 'op de rol' voor een opknap beurt van 442.000 gulden. Het is onder meer de bedoeling om de keuken te moderniseren en de verwarmingsinstallatie energiezuiniger te maken. Het dorpshuis in Zonnemaire dat momenteel wordt verbouwd, wordt eind van dit jaar ge opend en het dorpshuis in Drei schor, dat momenteel nieuw wordt gebouwd wordt begin 1995 geopend. Plannen zijn er voor een op knapbeurt van de voorzienin gen in de Brouwse jachthavéri. In het beleidsplan 1995 wordt genoemd: de aanleg van een benzinesteiger, de bouw van een nieuw havenkantoor en de bouw van een nieuw toiletge bouw/kantine watersportver eniging. Om dit alles en de toegenomen onderhoudskosten van be staande voorzieningen te fi nancieren stelt het college voor om de huurgelden van de Wa tersportvereniging Brouwers haven te verhogen met drie procent. Wanneer de gerechtelijke pro cedure is afgerond van de men sen die bezwaar hebben ge maakt, hoopt het college vol gend jaar ook te kunnen begin nen met de aanleg van een nieuwe weg vanaf de Delings- dijk over de Schendersweg naar Den Osse. Verder staat een opknapbeurt van de ijsba nen in Zonnemaire en Schud- debeurs in het beleidsplan en de aanleg van een buitenter rein bij de gemeentewerk plaats Brouwershaven. Het be leidsplan kreeg de titel mee: 'Een hernieuwde start'. Wat de politieke fracties in de Brouw se gemeenteraad ervan vinden zal blijken uit hun algemene beschouwingen, die na 24 okto ber worden verwacht. Daar reageert het college dan ook weer schriftelijk op waarna de begroting 1995 definitief wordt vastgesteld tijdens een openba re gemeenteraadsvergadering in het Brouwse stadhuis op dinsdag 1 november. BURGH-HAAMSTEDE - Na ongeveer vier jaar ervaring met milieuvriendelijke onkruidbestrijding stelt het Westerschouwse college van burgemeester en wet houders voor om deze manier van werken definitief vast te stellen. De Wester schouwse gemeenteraad beslist daarover tijdens de raadsvergadering die op maandag 10 oktober wordt gehouden in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede. Het nieuwe groenbeleid houdt in dat door de buitendienst ge meentewerken bij het onder houd van het gemeentelijk groen geen chemische onkruid bestrijdingsmiddelen meer worden gebruikt. Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen, waarbij het college van b en w het object en het te gebruiken middel moet goedkeuren, mag nog een chemisch onkruid bestrijdingsmiddel worden ge bruikt. Het voorbeeld project in Renesse-west waarbij de on kruidbestrijding in een plant- vak aan de Zeeanemoonweg wordt aangepakt door het in te richten als 'vlindertuin' wil men voortzetten en verder uit breiden. Het is de bedoeling om in de hele gemeente een in ventarisatie te maken van de groengebieden met hardnek kig onkruid en die aan te pak ken als aan de Zeeanemoon- weg. Het groenbeleid houdt ook in dat men verder gaat met het natuurvriendelijk beheren van waterlopen en bennen «waar mee men in 1992 begonnen. Daarbij wordt minder of juist meer gemaaid en laat men het maaisel in bepaalde gevallen liggen om de bodem te verrij ken. Tbrwijl op andere locaties het maaisel juist wordt wegge haald om een meer schrale bo dem te krijgen. Het hele groenbeheer is gefor muleerd in de beleidsnota Groenbeheer. In verband met de financiering van de over gangsfase naar natuurlijk groenbeheer stelt het Wester schouwse college voor om in het beleidsprogramma 1994- 1998 een extra jaarlast van 50.000 gulden op te nemen. Tijdens de raadsvergadering wordt ook beslist over de sub sidiëring van het peuterspeel- zaalwerk in de gemeente. Om dat men de leidsters wil gaan betalen conform de CAO-Wel- zijn is in 1995 een bedrag van ruim 49.000 gulden nodig. Daarvan gaat 22.900 gulden naar de peuterspeelzaal in Haamstede en 26.400 gulden naar de peuterspeelzaal in Re- nesse. Op 10 december aanstaande is het precies vijftig jaar geleden dat op de Slotlaan van Slot Moermond in Renesse tien ver zetsmensen uit Schouwen-Dui veland door de Duitsers door ophanging om het leven wer den gebracht. Tbr nagedachte nis van deze tragische gebeur tenis wordt een herdenkings bijeenkomst gehouden. Het college vraagt de raad daar voor 2.500 gulden beschikbaar te stellen. De gemeenteraads vergadering waarbij dit alles aan de orde komt kan door ie dere belangstellende vanaf de publieke tribune worden ge volgd. Aanvang 19.30 uur. RENESSE/OUWERKERK - In Renesse en Ouwerkerk werden mensen na afloop van een wan deling opgeschrikt door in braak in hun auto. Vrijdag tussen 14.00 en 15.00 uur werd aan de Rampweg in Renesse de auto van een 34- jarige man uit het Duitse Ham burg opengebroken. Tferwijl de eigenaar en een passagier een strandwandeling maakten werd uit het voertuig een tas met cosmetica en fotocamera gestolen. Op de Nieuwendijk in Ouwerkerk werd tussen 16.30 en 17.00 uur de auto van een 26-jarige man uit het Belgi sche Bilzen opengebroken, eveneens terwijl hij een wande ling aan het maken was. Bij te rugkomst bleek uit zijn auto een portemonnee met daarin een onbekend geldbedrag te zijn gestolen. Op alle gebieden des levens: naast de verdeling wederom een ver eniging! Lazarus Buien en koud HET WEER Half tot zwaar bewolkt en buien, mogelijk met hagel en onweer. Mi- nimumtemp. 7 graden. Middag- temp. omstreeks 11 graden. Noordwestenwind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6, mogelijk hard, 7. DIERENASIEL Veel mensen kwamen een kijkje nemen op de open dag in het dierenasiel in Zierikzee. JUBILEUM Een verslag van de afsluiting van het 150-jarig bestaan van de Zierikzeesche Nieuwsbode. VOETBAL SKNWK heeft met 5-3 verloren van Kogelvangers uit Willemstad. DAMESVOETBAL Irritaties bepaalden de sfeer in de wedstrijd tussen ZSC en Zonnemaire. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zierikzee behoudt koppositie ZIERIKZEE - Het leek of hij alle rust uitstraalde. Maar hij kookte van binnen. De volleybaltrainer Ton Baas uit Strijen weet hoe hij moet reageren op het landelijke derde divisie-niveau. De 2 meter en vier centimeter lange trainer van het herenteam WEA/MEVO'80 beleefde een droomstart. De 3-1 winst op ATAK'55 uit Waspik was vooraf niet inge calculeerd. De slechte voorbe reiding van afgelopen week zorgde even voor donkere wol ken boven sporthal Onderdak in Zierikzee. Tbn Baas moest afgelopen week zelf ziek de training verlaten. Hans van Eijk herstelde van een griepje en Leen van Hattem vertrok plotseling weer voor vier we ken naar Indonesië. Iedereen vreesde het ergste. Al leen het publiek niet. Thchtig supporters moedigden Ton Baas en zijn spelers uitbundig aan. Het hielp want de tegen stander raakte geïrriteerd en WEA/MEVO'80 groeide in de wedstrijd. Spelverdeler Marcel Bal verwoordde het goed: ,,Het publiek was vandaag onze ze vende speler." Het damesvoetbal is allang niet meer het ondergeschoven kindje. Alleen de scheidsrech ters denken er nog weieens an ders over. In de derby tussen Zonnemaire en ZSC uit Scha- rendijke liepen de gemoederen soms hoog op. Er werden zelfs handtastelijkheden gezien on der de fanatieke speelsters. ZIERIKZEE - De Zierik- zeesche Nieuwsbode van vandaag heeft een klei nere omvang dan be doeld. Oorzaak hiervan is kortsluiting gevolgd door een brandje in onze drukpers. De pagina's sport en al gemeen nieuws die u vandaag moet missen, worden morgen gedrukt. De storing heeft ook ge volgen voor het tijdstip van bezorging. Uitgeve rij Lakenman Ocht man biedt u haar veront schuldigingen aan voor dit ongemak. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement metautom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l k f 47,00 f 49,50 f 177,00 f 187,00 Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2d Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1