Van afbraak, vernieling en wederopbouw ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 NR 25645 9 De ruïne van de Ned. Hervormde kerk in Bruinisse. Het kwam door een be zoekje vorige week vrijdag van de heren Joh. en Piet Ochtman aan de redactie. Ocht man senior, voormalig uitgever van deze krant, kwam met een enorme collectie foto's aanzetten. Behalve veel fotomateriaal van de overstromingsramp van 1953 omvat die collectie opvallend veel plaatjes van gebouwen. Dat ge geven, gevoegd bij de enkele honderden foto's van andere lezers, leid de tot het idee om een pagina samen te stellen rond het thema afbraak en opbouw. In de zesde aflevering van onze rubriek van door lezers aangedragen foto's zijn dus wat minder mensen en wat meer bekende gebouwen van Schouwen-Duiveland te zien. We beginnen omstreeks 1930 in Zierikzee als aan het Slin- gerbos nabij de Hofferstraat in wat nu de Raveslootstraat heet een watertoren werd ge bouwd. We schreven het al eerder: de Zierikzeeënaren van destijds hadden meer vertrouwen in de aloude wa terdrager, maar een toren zou er komen. Op de ouderwetse wijze, dus met behulp van een ingesmeerde glasplaat, maakte Ochtman senior deze foto van de watertoren in aanbouw. Lang heeft de toren het niet uitgehouden, want iets meer dan vijfentwintig jaar later fotografeerde Piet Ochtman zijn vader op de puinhoop van de toren. Het markante gebouw sneuvelde bij een Duits bombardement in de Tweede Wereldoorlog. Voor dat Joh. Ochtman samen met vele andere vrijwilligers de mouwen opstroopte om het puin te ruimen liet hij zich door zijn zoon vereeuwigen. Ook in Ouwerkerk werd puin geruimd. Hier betrof het de kerjc die door Duitse bommen in puin werd gelegd. Op de foto, die eveneens door Ochtman werd gemaakt, zijn de herstelwerkzaamheden al ver gevorderd. De kerk staat nog wel in de steigers, maar haar huidige vorm is al wel herkenbaar. Die vorm, althans het boven ste deel, keert terug in de ar tistieke impressie die Tonny Lemson uit Ouwerkerk de re dactie toestuurde. Wellicht ten overvloede: achter de winterse leilinde op de voor grond is de kerkspits te her kennen. Ruïne Bruinisse ontsnapte evenmin aan het oorlogsgeweld. De ruïne van de Nederlandse Hervormde kerk was na de bevrijding een markant punt in het voor vijfenzeventig procent verwoeste dorp. De puinhoop stak hoog boven alles uit, temeer daar van de omringende huizen in het centrum maar weinig was overgebleven. De terugkeren de bevolking ondervond veel last van ratten en muizen die in en om de diepe bomkra- ters welig tierden. Het heeft maandenlang geduurd eer al het puin was weggeruimd. Het hout werd veelal opge stookt in noodkacheltjes en nog bruikbare stenen werden afgebikt en gebruikt voor de bouw van noodwoningen aan de Molenweg. Toen uiteinde lijk het dorp schoon was, restte er een kale vlakte met hier en daar nog wat bewoon baar gemaakte huizen. Het hart was als het ware uit het dorp gerukt. Foto en begelei dende tekst werden aangele verd door Jan Huibers uit Bruinisse. Zevengetijstraat We keren terug naar Zierik zee en eveneens terug in de tijd. Het is 1922 als aan de Zevengetijstraat de eerste paal wordt geslagen van de Christelijke Gereformeerde kerk. Het gebouw in de Meel- straat was te klein geworden. Door de Watersnoodramp in 1953 liep de kerk echter der mate veel schade op dat ver der gebruik onverantwoord was geworden. In 1966 werd dus de slopershamer ter hand genomen. Waar ooit de kerk stond, is nu een parkeerter rein. Beide foto's werden met een korte toelichting bezorgd door C. J. Pannekoek uit Zie rikzee. Tekst Ton van den Nouweland Foto's Lezers Zierikzeesche Nieuwsbode Vormgeving Kees van de Wetering

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 9