Vandaag open huis, culturele manifestatie en groot vuurwerk Wim en Dineke Mulders in november weer terug van Sir naar Sri Lanka Uitslag van de kleurplatenwedstrijd Oogst Broodjes voor de basisscholen nieuwsbode!! Speleologen beklimmen reservepijler Neeltje Jans Filmprijs Ondersteund door Bruse iverkgroep WOB Slotakkoord jubileumfeest Zierikzeesche Nieuwsbode ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 NR 25645 3 Verwachting t/m woensdag 5 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidw. 5 Dinsdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp, 8 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 7 Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 2 okt. Zon óp 06.41, onder 18.13 Maan op 03.07, onder 16.40 3 okt. Zon op 06.43, onder 18.11 Maan op 04.25, onder 17.05 Nieuwe Maan: 5 okt.: (04.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer behoudt de ko mende dagen een rustig karakter. Vanavond en vannacht is het be wolkt en daalt het kwik tot ongeveer 11 graden. Zaterdag overdag is het opnieuw bewolkt en de zon komt niet of nauwelijks door. In het uiter ste noorden is er kans op een'buitje, elders blijft het hoogstwaarschijnlijk droog, 's Middags loopt het kwik op tot ongeveer 16 graden. De wind komt uit het noordwesten en is zwak tot matig, kracht 3 of minder. Zon dag verandert niet veel. Het rustige herfstweer wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied met het zwaar tepunt ten zuiden van Nederland. In de loop van het weekeinde trekt hqt naar het oosten van Europa. Dat maakt vanaf maandag de weg vrij voor lagedrukgebieden. De andere kant van de herfst wordt dan zicht baar want een storing brengt storm achtig weer met regen en erg veel wind. DEN HAAG - Frans Visser uit Zelhem wordt per 1 december hoofdredacteur van het week blad Oogst. Visser (37), die Jan Werts opvolgt, werkt nu bij het concurrerend weekblad Boer derij. Oogst wordt uitgegeven door de Centrale Landbouw Organisaties (CLO) in Den Haag. ZIERIKZEE - Onder het motto 'brood heel gewoon, maar ook bijzonder lekker' delen leer lingen van de school voor voor bereidend beroepsonderwijs Scholengemeenschap Schouw- en-Duiveland woensdag 5 ok tober broodjes uit op de basis scholen in Zierikzee. De actie wordt gehouden in het kader van de Week van het brood, die jaarlijks in de eerste week van oktober wordt ge houden. De broodjes worden gebakken en uitgedeeld door leerlingen brood- en banket bakken van de scholengemeen schap. ZIERIKZEESCHEil Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen7 Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. Jury heeft zware kluif aan selectie ZIERIKZEE - „Er zitten hele woeste platen tussen, met kleurencombinaties die ik niet eens zou aandur ven. Maar dat is juist het leuke van zo'n kleur- wedstrijd." Dat zei beeldend kunstenaar Theo Voor zaat uit Dreischor tijdens het beoordelen van de honderden platen die kinderen inkleurden ter gele genheid van het 150-jarig bestaan van de Zierikzee sche Nieuwsbode. Samen met grafisch vormgever Kees van de Wetering uit Zierikzee en journaliste Marijke Vael, die in de Nieuwsbode de rubriek 'Uit de school geklapt' verzorgt, bepaalde de kunstenaar welke kleurplaten een prijs krijgen. kleurde zelfs molshopen in met verschillende kleuren bruin en ook de rest van haar plaat zag er prachtig uit: tweede prijs. De 7-jarige Kadir Pokorni uit Noordgouwe gebruikte water verf om de kleurplaat in te kleuren. Het effect daarvan be oordeelde de jury met een der de prijs. Gezien de zorgvuldigheid waarmee veel platen werden ingekleurd en de creatieve vondsten die daarbij werden toegepast, waren eigenlijk en kele tientallen eerste, tweede en derde prijzen nodig om al die inspanning te waarderen. De jury moest echter doorse- lecteren tot uit elke leeftijdsca tegorie drie kleurplaten over bleven. Prijswinnaars 10-, 11- en 12-jarigen De eerste prijs in de categorie 10-, 11- en 12-jarigen werd ge wonnen door de elf-jarige Daan Doeswijk uit Zierikzee. Daan kleurde de plaat niet al leen heel zorgvuldig in, maar bracht er een extra dimensie in aan door het picknick-kleed met Suske en Wiske er op en de molshopen op de voorgrond uit te knippen en van een laag kar ton voorzien weer terug te plakken. De kleurplaat kreeg daardoor een extra diepte effect. De tweede prijs werd toegekend aan de tien-jarige Denise Hazenak uit Zierikzee, die de kleurplaat heel mooi in vulde met dikkere zijranden en dun ingekleurde middengebie den. De derde prijs ging naar de 13-jarige Christa Stoutjes- dijk uit Bruinisse, die zeer op merkelijke kleurencombina ties gebruikte. Prijswinnaars 7-, 8- en 9-jarigen De 7-jarige Ninya den Haan uit Ellemeet maakte een compleet schilderij van haar kleurplaat. De rand werd voorzien van een gevlochten koord en de parasol waaronder Suske en Wiske zit ten kreeg een franjerand van wol. In de lucht vliegt een echte gedroogde vlinder, in de pick nickmand van Suske en Wiske zit een mini-Nieuwsbode en de mol die vanuit zijn hoop om hoog piept heeft een bordje bij zich waarop Zierikzeesche Nieuwsbode 150 jaar staat. Een werkstuk waaraan de jury wel een eerste prijs moest toeken nen. De 9-jarige Debbie van Grunsven uit Brouwershaven Prijswinnaars 4-, 5- en 6-jarigen De kleurvlakken die de 5- jarige Iris Vroegop uit Burgh- Haamstede in haar kleurplaat verwerkte waren zo bijzonder dat de jury deze plaat beoor deelde met een eerste prijs. Iris schroomde er niet voor om Sus ke te voorzien van een paarse schotel op zijn hoofd en de grond waarop de stripfiguren zaten letterlijk te voorzien van een regenboog van waaruit de kleuren uitvloeiden in grotere vlakken. De vier-jarige Fanny Bot uit Zierikzee plakte echt gras op die ondergrond, zand op de molshopen en blaadjes op Se struiken op de achter grond. Een bijzonder geheel dat werd beoordeeld met een tweede prijs. Op de kleurplaat van de vijf-jarige William van Gilst uit Bruinisse lijken Sus ke en Wiske wel in de woestijn te picknicken. De gehele on dergrond werd geel gemaakt en ook de rest van de tekening ziet er zeer zonnig uit: de derde prijs. De winnende kleurplaten wor den opgehangen in het gebouw van de Zierikzeesche Nieuws bode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee. Iedere belangstel lende kan ze daar vandaag be kijken tijdens de open dag die wordt gehouden in verband met het 150-jarig bestaan van de Zierikzeesche Nieuwsbode. De winnaars worden via een briefje persoonlijk op de hoog te gesteld van het feit dat ze een prijs hebben verdiend met hun kleurplaat. De prijzen worden vandaag (zaterdag) in het bedrijf uitgereikt door een van de juryleden. Prijswin naars die daarbij niet aanwezig kunnen zijn krijgen hun prijs thuis bezorgd. king verleend door de Konink lijke Harmonie Kunst en Eer en de Zierikzeese Amateurco- medie. Protestlied De liederen zijn met behulp van streekarchivaris H. Uil uit een ver verleden opgedoken. Soms moest de melodie wor den gereconstrueerd of geheel herschreven. Bij toeval is een protestlied ontdekt dat halver wege vorige eeuw werd gezon gen tijdens de voedselrellen in Zierikzee. De algehele leiding van de cul turele manifestatie 150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode is in handen van Mar van der Veer en Gerard van Wagten- donk. De voorstelling is uitver kocht. De muziek en voor drachten worden binnenkort uitgebracht op een compact disc. Open huis Drukkerij Lakenman Ocht man, uitgever van deze krant houdt vandaag ter gelegenheid van het jubileum open huis. Bezoekers kunnen van 11.00 tot 15.00 uur zien hoe de krant wordt gemaakt. Tentoonstelling Maar er zijn ook demonstraties op het gebied van prepress, ro tatiedruk, offsetdruk en ver schillende afwerktechnieken. Ook op het gebied van oude, grafische ambachten is het een en ander te zien. Tbnslotte zal de tentoonstelling 150 jaar Zie rikzeesche Nieuwsbode wor den ingericht. De catering wordt verzorgd door restau rant Mondragon. Vuurwerk De feestmaand rond het Nieuwsbodejubileum wordt om ongeveer 22.15 uur afgeslo ten met een groot vuurwerk aan de Nieuwe Haven. Het spektakel wordt aangericht door de professionele vuur werkmaker Skylight Vuur werkevenementen BV uit Cu- lemborg. NEELTJE JANS - Delta Expo heeft de zevende Nationale We tenschapsdag, op zondag 9 ok tober, aangegrepen om vier speleologen de reservepijler in het voormalige bouwdok van de Oosterscheldekering te la ten beklimmen. De speleologen zullen nagaan in hoeverre de reservepijler ge schikt is om als oefenwand te dienen voor met name Zeeuwse bergbeklimmers. Ook zullen zij bekijken of het caisson als oefenruimte voor speleologen kan worden gebruikt. Door dat soort activiteiten hoopt de Stichting Delta Expo extra be zoekers naar Neeltje Jans te trekken. Het publiek kan de le den van de Nederlandse Spele- ologenvereniging vanaf de kant met een verrekijker aan het werk zien. De rondvaart boot van Delta Expo zal ook langs de pijler varen. Hij ver trekt om het uur tussen 11.30 enl6.30 uur. Het viertal zal van af de 25 meter hoge top in het caissongedeelte van de pijler afdalen tot ongeveer 12 meter onder de zeespiegel. Zij zullen van deze immense, circa 7500 kubieke meter metende, ruim te videoopnamen maken voor bezoekers van de Delta Expo te zijner tijd. Voor meer informa tie over het programma op Neeltje Jans en de Nationale Wetenschapsdag (en aanslui tend de Week van de Techniek) die in het hele land wordt ge houden kan een uitgebreide in formatiekrant gehaald worden bij de bibliotheken en VVV's in Zeeland. DEN HAAG - De Nederlandse voorlichtingsfilm over orgaan donatie Het rode testament heeft tijdens een internatio naal film- en videofestival in Berlijn de tweede prijs gewon nen in de categorie veiligheid en gezondheid. Wim en Dineke Mulders-Kik: ,,Het belangrijkste is om het vertrouwen van de bevolking te winnen": (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE/SIRJANSLAND - „Via de jeugd willen wij een stukje bewustwording creëren met betrekking tot de verdraagzaamheid van de cultuur op Sri Lanka. Hier in Nederland heeft men dikwijls het idee dat de mensen in de Derde Wereld dommer zijn. Wij willen het tegendeel bewijzen". Dat zei Dineke Mulders Kik tijdens een informatie-avond voor leerlingen van de basisscholen in het Hervormd verenigingsgebouw in Bruinisse. In november hoopt het echtpaar weer naar Sri Lanka terug te keren. Terwijl de leerlingen van twee basisscholen in Bruinisse en de openbare basisscholen in Sir- jansland en Dreischor zich in de pauze van de activiteiten van de Werkgroep Ontwikke- lings Samenwerking (WOB) op de hoogte stellen lichten Wim en Dineke Mulders het een en ander over hun vrijwilligers werk toe. Wakker maken De bijeenkomst voor de jeugd is speciaal opgezet om met na me hen wakker te maken voor de problemen in de Derde We reldlanden. Op de vier scholen is in de voorgaande weken door de leerlingen gewerkt aan het project over ontwikke lingssamenwerking. Een dia- vertoning en een quiz beteke nen de afsluiting van het pro ject. In januari van dit jaar kwamen Wim en Dineke terug uit Sri Lanka na volgens zeggen van Wim een jaar in de 'parel aan de Indische Oceaan' te hebben gewerkt. ,,Sri Lanka is een schitterend land en evengroot als de Benelux", verklaarde hij. Tijdens de eerste uitzen ding naar het Anandapura children home is een speciale band ontstaan met de Bruse werkgroep. Door de spontane medewer king van de WOB werd vorig jaar - 8300 gulden bijeenge bracht voor Anandapura. Van dat geld werd onder meer een speeltuin gebouwd, rolstoelen aangeschaft, matrassen ver nieuwd en de verbouwing van de badkamer gedeeltelijk gefi nancierd. ,,Je staat er versteld van hoe inventief de mensen daar bezig zijn met het hergebruik van materialen", zegt Dineke Mul ders. „Waar we hier met een luxeprobleem zitten moeten ze daar puur uit noodzaak erg zui nig met alles omgaan". Vertrouwen Met de schelp van een. cocos- noot kun je bijvoorbeeld heel veel doen. Bovendien weten ze er bijzonder secuur met het wa ter om te gaan", vervolgt Dine ke, die zich met haar opleiding als verpleegkundige op Sri Lanka uitstekend weet dienst baar te maken in een tehuis waar veertig verstandelijk of gehandicapte kinderen wonen. Het belangrijkste is volgens Dineke en Wim om het vertrou wen van de bevolking te win nen. Iedereen die zich er als indrin ger probeert tussen te dringen kan de basis voor een verder gaande samenwerking wel ver geten. Het uitgangspunt op de volgende uitzending van Wim en Dineke is om zoveel moge lijk observerend op te treden. Met het oog op de privacy ligt het in de bedoeling om iets ver der van Anandapura children home vandaan te gaan wonen. En verder? „De kinderen zo veel mogelijk centraal zetten en onze plannen constant weer aan de situatie aanpassèn", zegt Dineke tot slot. ZIERIKZEE - De Zierikzeesche Nieuwsbode sluit de festiviteiten rond haar 150-jarig bestaan vandaag af. Dat gebeurt met een open huis van 11.00 tot 15.00 uur van het bedrijf aan het Jannewekken, een culturele manifestatie om 19.30 uur in de Nieuwe Kerk en een groot vuurwerk om 22.15 uur boven de Nieuwe Haven. Al maanden zijn de leden van twaalf Schouwen-Duivelandse koren aan het repeteren voor wat ongetwijfeld een indruk wekkende manifestatie gaat worden in de Nieuwe Kerk. In een voorstelling van twee uur wordt met zang, muziek en voordracht een indruk gegeven van hopderdvijftig jaar groot en klein nieuws. Het koor van vanavond is sa mengesteld uit vrijwilligers van twaalf Schouwen-Duive landse koren en twee kinder koren. Verder wordt medewer- Een gezamenlijke repetitie van koor en orkest voor de jubileumavond van deze krant. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3