Concerns niet aansprakelijk voor grote bodemvervuilingen Munt en postzegel voor kosten veiligheid EK-2000 Kabinet neemt nieuw besluit arbeidstijden Inspectie: 'Boegdeuren van Estonia waren open' Staat draait op voor honderden miljoenen saneringskosten Posthume prijs Jan Schaefer Allochtonen Stappers- kaart Voetbaltoernooi in Nederland of België 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Inmiddels 900 doden geteld STOCKHOLM (DPA/RTR/AFP) - De boegdeuren van de veerboot Estonia, die dinsdagnacht zonk in de Oostzee, stonden open voor het schip kapseisde. Dat heeft het hoofd veiligheidszaken van de Zweed se scheepvaartinspectie vrijdag verklaard. Bij de scheepsramp kwamen rond 900 mensen om. DEN HAAG (ANP) - De concerns Shell, Solvay Duphar en Fasson zijn niet aansprakelijk voor hun stortin gen van chemisch afval in de jaren vijftig tot begin jaren zeventig. De staat draait derhalve zelf op voor de saneringskosten, honderden miljoenen guldens, van vervuilde bodems langs de Hollandsche IJssel (Shell), op de vuilstort in de Volgerineerpolder (Solvay Duphar) en op de zandafgraving in Lunteren (Fas son). „De boegdeur was open. Water liep in het autodek. Een serie gebeurtenissen had ertoe ge leid dat de boegdeur open was", zei Bengt-Erik Stenmark van de Zweedse scheepvaartin spectie in Stockholm. Sten mark baseerde zijn uitspraak op technische gegevens en ge tuigenissen van overlevenden van het ongeluk. „Alleen al door een klein beet je schudden (van het schip) gaat het water op het autodek rondbewegen en vormt het uit eindelijk een massa aan één zijde", aldus Stenmark. Vol gens technici kan ongeveer 35 centimeter water in de enorme ruimte van de autodekken be tekenen dat dergelijke veerbo ten praktisch niet meer onder controle te houden zijn. In het scheepsvervoer op de Oostzee komt het vaker voor dat boegdeuren niet gesloten zijn. Dat dat op de Estonia het geval was, zou in dat opzicht dus geen incident zijn. Volgens ZIERIKZEE 2 oktober 3 oktober ROOMPOT BUITEN 2 oktober 3 oktober BRUINISSE 2 oktober 3 oktober WEMELDINGE 2 oktober 3 oktober Zweedse functionarissen heb ben rederijen bijna-ongeluk- ken als gevolg daarvan niet ge meld. Anders had de ramp met de Estonia mogelijk kunnen worden voorkomen. „De ramp met de Estonia had misschien kunnen worden voorkomen indien de ferry maatschappen de wettelijke meldingsplicht hadden nage leefd en de incidenten hadden aangegeven", aldus Stenmark. Controle Het hoofd van de Zweedse Scheepvaartinspectie, Claes Hansson, zei dat nog vier re cente incidenten bekend zijn geworden, die ondanks de mel dingsplicht niet waren aange geven. De Zweedse scheepvaartautori teiten hebben de controle bevo len van alle 46 soortgelijke veerboten die in de Zweedse wateren varen. Dit heeft de Hoge Raad vrijdag beslist. De raad conformeert zich met deze uitspraak aan het oordeel van drie gerechtshoven. De rechters vonnisten dat de drie bedrijven niet hoefden te beta len voor het schoonmaken van de vervuilde grond. Shell, Sol vay Duphar en Fasson konden volgens 'de toen geldende nor men en inzichten niet weten dat de staat jaren later bodems moest reinigen als gevolg van deze stortingen, aldus de ho ven. Volgens de Hoge Raad zijn sa neringskosten alleen te verha len als de vervuiling na 1 ja nuari 1975 is geschied. De be treffende stortingen door on der meer Shell vonden ver voor die tijd plaats. Uit de uitspraak vrijdag van de Hoge Raad blijkt dat het ad vies van advocaat-generaal Koopmans niet is gevolgd. De ze aanklager stelde dat de sa neringskosten voor rekening van de drie concerns zijn. Voor Koopmans speelde in zijn ad vies ook mee dat de vervuiling buiten de eigen bedrijfsterrei nen plaatsvond. „Ze wisten dat de overheid de chemische va ten, uit oogpunt van de volks gezondheid, ooit weer uit de bodem moest halen". De staat staat door het verlies in deze langslepende zaak nog niet helemaal met lege handen. Er komt een saneringsregeling in de nieuwe Wet bodembe scherming. Die regeling stelt het rijk straks in staat bedrij ven toch financieel verant woordelijk te stellen voor bo demvervuiling van voor 1975. Het gaat dan om ondernemin gen die destijds hadden kun nen weten dat ze met bepaalde stortingen verwijtbaar handel den. Er lopen nog ongeveer 130 'ou de' milieuzaken, waarin de Staat 650 miljoen gulden vor dert voor sanering. Gouderak Shell stortte in de jaren vijftig giftig bedrijfsafval langs de Hollandsche IJssel. Het gevolg daarvan was massale vissterf te in 1959. Op de stortplaatsen verrezen later woningen in on der meer Gouderak, maar die gingen uiteindelijk tegen de vlakte. Solvay Duphar begroef in de jaren zestig ongeveer tiendui zend vaten met elk tweehon derd liter chemisch afval in de Volgermeerpolder. In 1980 ble ken de vaten doorgeroest. Het gevolg was dat giftige stoffen als chloorbenzenen en dioxine rechtstreeks in de bodem kwa men. Lijmafval Fasson voerde begin jaren ze ventig containers met lijmaf val af naar een zandafgraving in Lunteren. Hier verdwenen stoffen als benzeen en tolueen- in de grond. Het ministerie van milieuzaken (Vrom) was voor alsnog onbereikbaar voor com mentaar. De directie van Sol vay Duphar is tevreden over de uitspraak. Nu staat vast dat de staat ons geen onrechtmatige daad kan verwijten, aldus Sol vay Duphar. Zaterdag 1 oktober Zierikzee Open huis Zierikzeesche Nieuwsbode. Jannewekken 11. Van 11.00-15.00 uur. Jubileumprogramma 150 jaar ZZN. 150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode in beeld, woord, declamatie en zang. Nieuwe Kerk. 19.30-21.45 uur. Jazz-avond. Foyer Mondragon. 20.30 uur. Groot vuurwerk. (Zierikzee sche Nieuwsbode). Nieuwe Ha ven. Ca. 22.15 uur. Brou wershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Oosterland Uitwisselingsconcert. Neder landse Hervormde kerk. 20.15 tot 21.45 uur. Zondag 2 oktober Zierikzee Concert Tribute to Paul Rod- gers. Brogum. 16.00 uur. Maandag 3 oktober Zierikzee Algemene ledenvergadering platform Zeeuwse Vrouwen raad. Restaurant Mondragon. 09.30 uur. Start cursus tekenen en schil deren. 7-10 jaar. Clubhuis De Lichtboei. 14.00-16.00 uur. Start karatelessen. Gym- nastiekzaal Delta Sport. 20.15 uur. Dinsdag 4 oktober Zierikzee Meer Bewegen voor Ouderen. Kruisverenigingsgebouw. 09.15-10.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Neeltje Jans Excursie door natuur Neeltje Jans. Vanaf parkeerplaats Oosterscheldezijde. 10.00 uur. Oosterland Verkoping zendingskrans Bidt en werkt. Dorpshuis Ooster hof. 14.00-17.00 en 19.00-20.30 uur. Woensdag 5 oktober Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC Zierikzee. 10.00 tot 11.30 uur. Dierendagfeest. De Lichtboei. 12.30 uur. Mini-instuif. De Driehoek. 14.00 tot 16.00 uur. Thema-avond prenatale diag nostiek. Multifunctioneel cen trum. 20.00 uur. Borstvoedingsinformatie dienst. Repel 7. 20.00 uur. Neeltje Jans Excursie door natuur Neeltje Jans. Vanaf parkeerplaats Oosterscheldezijde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Borstvoeding-informa- tie-avond. Repel 7. 20.00 uur. Brouwershaven Modeshow 55 Recreatiezaal woonzorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie bezwaar- en beroepschriften. Gemeentehuis. 19.30 uur. □onderdag 6 oktober Zierikzee Informatie-avond FNV-Vak- bondsschool. Multifunctioneel centrum, de Huybertstraat 35. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergadering afdeling Westerschouwen van het CDA. Gereformeerde kerk, Platbos- laan. 19.30 uur. Vrijdag 7 oktober Zierikzee Start cursus tekenen en schil deren, 10 jaar en ouder. Club huis De Lichtboei. 19.00-21.00 uur. Inleveren kleding voor na- jaarskinderkledingbeurs bij obs 't Kofschip. Van 19.30-21.30 uur. Oosterland Vergadering SGP-studievereni- ging Schouwen-Duiveland. Vergaderzaal Gereformeerde Gemeente. 19.45 uur. Zaterdag 8 oktober Zierikzee Verkoping najaarskinderkle- dingbeurs obs 't Kofschip. Van 10.00-11.30 uur. Maandag 10 oktober Zierikzee Kennismakingsbijeenkomst nieuwe bewoners. Stadhuis. 20.00 uur. Thema-avond Vrouw en Islam. Multifunctioneel centrum. 20.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Veel regelingen vervangen DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag op voorstel van minister Melkert van sociale zaken ingestemd met een voorontwerp Arbeidstijden besluit. Het nieuwe besluit zal enkele tientallen be staande besluiten voor werk- en rusttijden van spe cifieke beroepsgroepen onder een noemer vangen. In maart van dit jaar werd al een nieuwe Arbeidstijdenwet ingediend bij de Tweede Ka mer. Per saldo levert de nieuwe wet in samenhang met het nieuwe Arbeidstijdenbesluit een enorme bijdrage aan ver simpeling van bureacratische regels. Zo gaat het mes in enke le tienduizenden vergunningen voor afwijkende werk- en rust tijden. De uitzonderingen op de nieuwe globale regels van de komende wet zijn opgeno men in het voorontwerp Ar beidstijdenbesluit. Zo wordt vastgelegd dat lei dinggevenden en hun vervan gers met een bruto jaarinko men vanaf 56 mille zijn vrijge steld van de bepalingen inzake werk- en rusttijden. Dat geldt ook werknemers met bruto in komens vanaf 84.000 gulden. Brandweer In het nieuwe arbeidstijden besluit staan tevens afwijken de en aanvullende bepalingen voor specifieke werkzaamhe den, zoals bij de brandweer en in de beveiligingsbranche. GOUDA (ANP) - De Coorn- hertprijs voor sociale vernieu wing 1994 van de Coorn- hertstichting is vanochtend, zaterdag, toegekend aan de in januari overleden Jan Schae fer. Hij werd 53 jaar. De prijs, de Coornhertpenning en .een oor konde, is toegekend wegens zijn grote verdiensten op het gebied van de sociale vernieu wing. De onderscheidingen worden op 25 oktober in ont vangst genomen door zijn echt genote, aldus woordvoerder Dekker van de Coornhertstich- ting. De Coornhertprijs wordt dit jaar twee keer toegekend. Be halve naar Schaefer, gaat de prijs ook naar een project, waarvoor nu vijf kandidaten zijn genomineerd. De winnaar wordt op 25 oktober bekendge maakt. Genomineerd zijn: Slachtofferhulp Noord-Hol land Noord in Hoorn; Buurtbe heer Westfriese Hof in Hoorn; Bicicletteria, een project van het Psychiatrisch Centrum Licht en Kracht in Assen; het Preventieproject Al Ouasi in Gouda en het project Zelfstan dig Wonen voor Ouderen in Haarlem. DEN HAAG - Jongens van Ma rokkaanse afkomst lopen een veel grotere kans voortijdig af te haken op school dan andere groepen leerlingen. Vijftien procent van hen verlaat in de eerste vier jaar de opleiding, tegen 2,1 procent gemiddeld. Ook andere allochtone leerlin gen vallen gemiddeld eerder uit de boot. DEN HAAG - De „stappers- kaart" in de Haagse regio wordt vaste prik. De Haagse openbaar vervoermaatschappij HTM en enkele regionale taxibedrijven voeren de kaart per 1 januari 1995 definitief in, zo heeft de HTM vrijdag meegedeeld. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP tijd ater Laagwater stand tijd stand 149 06.50 - 110 138 19.20 -135 167 07.45 -115 153 20.00 -142 135 05.55 -102 18.(5 - (28 170 06.25 - 110 159 18.45 - 140 158 06.55 -117 148 19.15 -142 176 07.45 -123 162 20.05 - 150 156 06.50 - 114 145 19.15 -139 175 07.45 - 120 160 20.05 - 147 DEN HAAG (ANP) - Een herdenkingsmunt en een thema-postzegel met toeslag moeten inkomsten gaan leveren voor de veertien miljoen gulden aan veilig- heidskosten die de organisatie van het EK-voetbal in het jaar 2000 met zich mee brengt. Nederland en België zijn samen de enige kandidaat voor het toernooi. De UEFA wijst in april 1995 het evenement definitief toe. Dat maakte staatssecretaris Terpstra van welzijn en sport in de Tweede Kamer bekend tijdens een debat over voetbal vandalisme. De KNVB moet 10 procent van de veertien miljoen voor reke ning nemen. De voetbalbond krijgt de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de teams en de supporters in de stadions. Daaronder valt de toegang tot de stadions, de kaartcontrole en de scheiding van supportersgroepen op de tribunes. Minister Dijkstal van binnen landse zaken liet de Kamer we- n 06-9771 Feestvreugde in Zierikzee na het behalen van de EK-titel door Oranje in 1988. (Archieffoto). ten er niets voor te voelen de KNVB te laten meebetalen aan extra veiligheidskosten, zoals handhaving van de openbare orde door de politie buiten de stadions. Dat geldt wat hem betreft voor het EK, maar ook voor wedstrijden tijdens de competitie en andere kam pioenschappen. Dijkstal is daarin sinds zijn ministerschap niet van mening veranderd. Als VVD-Kamerlid vond hij al dat de politie de kosten die zij buiten de stadi ons maakt, niet bij de voetbal clubs in rekening mag brengen. Maar het is wel een ander standpunt dan het vorige kabi net erop na hield. Dat was wel voorstander van het doorbere kenen van politiekosten aan de clubs, blijkt uit een concept wetsvoorstel. Dijkstal wees er echter op dat hij het onderwerp nog met zijn collega van Justi tie moet bespreken. Bezorgd De Kamer toonde zich echter bezorgd over de vrijheid die het kabinet aan de KNVB geeft voor het treffen van maatrege len om het voetbalvandalisme .in te perken. „De kosten van politie-inzet bij voetbalwed strijden zijn gestegen van der tien miljoen in het seizoen 1992-'93 naar veertien miljoen vorig seizoen. Het aantal inge zette politiemensen steeg van 20.000 naar 20.550", stelde PvdA-kamerlid Lillipaly. „Dat is onaanvaardbaar hoog". Stewards De Kamer vroeg het kabinet de voetbalclubs te dwingen voor 1996 het afgesproken aantal van 25 stewards (supporterbe geleiders uit eigen kring) op te leiden, een veiligheidsplan te maken en een supporterscoör dinator aan te stellen. Terpstra zei de Kamer dat de eredivisie clubs die doelstellingen april volgend jaar gehaald moeten hebben, anders krijgen zij geen toestemming voor deelname aan de volgende competitie. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA door Willy Vandersteen Hou je kwebbel, Is mm, de feest ean tokapu Bambanf Djatmoko uil tets uffen ttlle laulaus x uil en a an onze zijde strijden tot het biltere einde Springtij 5 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2