naar de subtop Adrie Koster wil met Helmond Sport Profielschets Adrie Koster 'Je wordt als trainer op het resultaat beoordeeld i ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 NR 25645 15 Er is een jeugdplan en een medische staf. Ik heb Otto Vers veld als keeperstrainer en Robbie Landsbergen als assistent-trainer. Er is een nieuwe hoofdtribune en er zijn in totaal achthonderd sei zoenkaarten verkocht. Vorig jaar waren dat er vierhon derd. Helmond Sport leeft momenteel in de regio. We hebben nu ook meer kwali teit in de groep. Als het ziu niet lukt dan heb ik gefaald." Koster blijft nuchter en reali seert dat hij al weer aan het volgende seizoen moet den ken. „Je moet altijd vooruit kijken. Of ik dan ook nog trainèr ben bij Helmond Sport? Ach, dat zien we wel weer. Ik geloof dat er voor mij altijd werk is in het voetbalvak. Weet je wat ik nou leuk vind? Toen Roda JC alle spelers verkocht en mij op straat zette. Binnen een jaar besteden ze dan weer miljoenen aan nieuwe spe lers. Achteraf heb ik toch ge lijk gehad. Voetbal is han del. Een apart wereldje waar ik mij thuis voel." Geboren: 18 november 1954 in Zierikzee Getrouwd: met Iny Kinderen: Robin, geboren op 4 april 1990 Nadine, geboren op 4 mei 1994 'Woont momenteel in Nuenen Voetbalcarrière: tot 1977 amateur bij Zierikzee 1977/1978 Roda JC 1979/1983 PSV Interlands bij het Nederlands elftal: 20 september 1978 Nederland - IJsland 3-0 EK-kwalificatie 11 november 1978 Nederland - Oost-Duitsland 3-0 EK-kwalificatie 20 december 1978 West-Duitsland - Nederland 3-1. Trainerscarrière: 1985-1986 assistent bij Eindhoven 1986-1989 tot december assistent Willem II december 1989-1991 trainer Willem II 1 juli 1991-18 februari 1992 trainer Roda JC Sinds 1 juli 1993 trainer Helmond Sport trainers lopen werkloos rond of moeten hun ei kwijt bij een amateurclub. Koster zat acht jaar geleden in dë voet- V balklas met Louis van Gaal, ChrisJDekker, Gerard van der Lem, Hans van de Pluym, Azing Griever, Jan Pruyn, Niels Overweg en Jan van Eijk. Zoals Koster in zijn voetbalcarrière kort en krachtig geschiedenis schreef, zo is Helmond Sport inmiddels zijn vierde club in zijn nog vrij korte trainers- carrière. „Het voetbal wereld je is een apart wereldje. Het resultaat wordt aan de trainer opge hangen. Je stelt een doel aan het begin van het seizoen. Als je dat niet haalt dan ben je daar ook verantwoordelijk voor met alle consequenties van dien." Koster kwam na zijn PSV-avontuur terecht als assistent-trainer bij Eindho ven. Een jaar later werd hij assistent-trainer bij Willem II in Tilburg. Drie en een half jaar assisteerde hij Piet de Visser. Anderhalf jaar was Koster zelf de verantwoorde lijke man toen Piet de Visser technisch directeur werd van Willem II. Zijn kennismaking als verantwoordelijke man was zwaar. Willem II stond op degradatie, maar onder leiding van Koster pakte Willem II twaalf punten in de laatste zes wedstrijden. Hiermee gaf hij zijn visite kaartje af als trainer. Zijn tweede jaar bij Willem II was niet eenvoudig. Koster pakte toen vierentwintig punten in de thuiswedstrijden en slechts zes punten in de uit wedstrijden. Wel stonden daar overwinningen te boek op Feyenoord en Ajax. Ondanks het aardige resul taat werd hij op een zijspoor gezet. Piet de Visser wilde zelf weer op het veld staan. „Ik mocht bij Willem II blij ven, maar ik ben een prak tijk man en wilde de eindver antwoording hebben. Ik voelde dat ik anders mijn ei niet kwijt kon. Er was interesse van TOP Oss en Roda JC. Ik heb toen gekozen voor Roda JC. Te kende een éénjarig contract. We draaiden een goed sei zoen. Een hoogtepunt was de bekerfinale tegen Feyenoord. In de Kuip in Rotterdam ver loren we met 3-0. De grote man bij Roda JC, Nol Hen driks, was tevreden. Ik te kende twee jaar bij. Een half jaar later stond ik op straat. Ja, het was februari geloof ik. Nol Hendriks heeft het voor het zeggen. Hij is de man van het geld. Voetbal is handel. Hij verkocht zes ster ke spelers. Het werd moeilijk werken bij Roda JC. De re sultaten werden minder. Op emotionele gronden wor den er dan beslissingen geno- elk^ar'y e^ezeii^^ft^^ef trammelant/'töepëfs schrijft kritisch en in'èen'sneeuwbal- effect ga je als persoon berg afwaarts. Je weëfc;dat je kop gaat rollen. Je moet, ook nuchter blijven. Het hoort bij het voetbalvak. Je wordt be oordeeld op de resultaten. Ondanks dat de spelers ach ter je rug worden verkocht moet je je uiterste best blij ven doen. Ze wilden bij Roda JC toen Huub Stevens de eindverant woording geven. Ik zou dan de tweede man worden. Dat heb-ik nooit geaccepteerd. Ik heb een taakomschrijving in mijn contract, daar moeten ze van af blijven. Ik heb met Stevens nog gevoetbald bij PSV. Stevens is pas bij Roda JC gekomen toen Nol Hend riks de zaak met mij keurig had afgerond. Er is een ereco de bij de WON. De club moet eerst het contract nako men voordat een andere trai ner er gaat werken." Halverwege het voetbalsei zoen 1992/1993 zat Koster dus plotseling werkloos thuis. Dat duurde slechts een week. Jan Reker van Willem II hing al aan de telefoonlijn. Ook Helmond Sport informeerde bij Adrie Koster. De oud- Zierikzeeënaar had inmiddels als trainer een aardige repu tatie opgebouwd. Vooral zijn eigen visie spreekt aan bij clubs. „Bij Willem II zou ik weer assistent worden. Dat wilde ik absoluut niet. Over Helmond Sport gingen rare verhalen de ronde. De club zou financieel aan de grond zitten. Daarom ben ik eerst op onderzoek uit gegaan. Ik heb mij goed voor laten lichten door mensen van het Stichtingsbestuur van Hel mond Sport: Willy van Neer ven, Gijs de Ruijter en Jos Kirkels. Ik heb toen in maart, april en mei inventa risatie opgemaakt bij Hel mond Sport. Het stapje lager van eredivisie naar eerste di visie vond ik geen probleem. Ik wilde bij een club werken waar ik het naar mijn zin heb. Ik heb als full-time trainer een tweejarig contract gete kend bij Helmond Sport. Toen ik startte als trainér, trainde een halve selectie één keer per dag. Dat heb ik on middellijk veranderd. Ik heb de spelers voor dekeuze ge steld. Voetballen op mijn voorwaarden. Twee keer trai nen per dag, 's morgens om 10.00 uur en 's middags om half vijf. Een uur voor de training aanwezig zijn. Er vertrokken toen veertien spe lers. Ik kreeg daar tien jonge spelers voor terug. Allemaal semi-profs. Öeimond Spoort is niet een club die'miljoenen kan beste den aan spelers. Daarom moet je vindingrijk zijn. Het eerste seizoen heb ik samen met de technische staf een jeugdplan opgesteld. Goed in je omgeving kijken wat er met voetballers gebeurt op het tweede plan. Ik ga haast iedere dinsdag- en donder dagavond naar tweede elftal len kijken. Vkn Ajax, PSV, Feyenoord, Willem II enzo voort. Voorlopig heeft dat re sultaat opgeleverd. Berry van Aerle was bij PSV trans fervrij. Hij is ooit begonnen bij Helmond Sport. Dat geldt ook voor Hans Vincent van VW. Nu zijn beide spelers weer terug op het oude nest. Voor de regio zijn beide spe lers belangrijk. Maar ook spelers als Niels Geresteijn (uit Hong-Kong voor weinig geld), Luuk Maes (PSV), Jerry Taihuttu (was gehuurd van Fortuna S.) en Nicky Oe- striecht van WV hebben we naar Helmond Sport kunnen halen. Keeper Harald Wape naar (komt van RBC) is ook nieuw dit seizoen. Alleen hij is nu geblesseerd. Daarom heb ik keeper Ivan de Corte van FC Antwerp naar Helmond Sport gehaald. Kwestie van je ogen goed de kost geven. Inmiddels heeft hij tegen TOP Oss en FC Zwolle in het doel gestaan. De Corte heeft de mogelijk heid om Wapenaar naar het tweede plan te verwijzen. Ik heb achttien spelers en wil een gezonde concurrentie onder elkaar kweken. Met Berry van Aerle als aan voerder heb ik een hoop rou tine in de ploeg gekregen. Hoofdzakelijk heb ik nu een jonge ploeg. Ik heb mij als doel gesteld om een beter re sultaat neer te zetten als het vorig seizoen. Toen hadden we dertig punten in vieren dertig wedstrijden. Ik was niet tevreden met die der tiende plaats. Nu moeten we bij de eerste zes ploegen ein digen. Dat betekent dus meer punten behalen dan vorig sei zoen. De start is matig. Vijf tien doelpunten tegen in zes wedstrijden is te veel. Daar om moet er in verdedigend opzicht wat gebeuren", filo sofeert Koster op zijn praat stoel. Kosters contract loopt aan het einde van het seizoen af bij Helmond Sport. „Daar maak ik mij niet druk om. Je weet dat het trainersvak afhangt van de resultaten. Ik vertrouw mijzelf. Inmiddels is er bij Helmond Sport al heel wat veranderd. Er is een beter klimaat geschapen voor het bedrijven van topsport. „We hebben als doel gesteld dat Helmond Sport in drie jaar tijd bij de subtop moet horen in de eerste divisie. Voordat ik bij Helmond Sport terecht kwam hadden ze een slechte naam. Vooral hier in de regio. Ronselde spelers en ging door het leven als een veredelde amateur club. Inmiddels is er een nieuwe hoofdtribune, zijn er sponsors die participeren in spelers en werken de spelers iedere dag twee trainingen af. Bij iedere thuiswedstrijd zitten er gemiddeld driedui zend toeschouwers", vértelt Adrie Koster. Tekst Kees Verkerke Foto's John Claessens Archief Adrie Koster Vormgeving Kees van de Wetering Koster is één van de honderd- vijftig gediplomeerde trai ners in Nederland. Er zijn zesendertig clubs in het be taalde voetbal, dus de meeste NUENEN - Zijn ogen stralen, hij lacht en -vertelt vol overgave. Ooit voetbalde hij bij Zierikzee, Roda JC en PSV en kwam drie keer in actie voor het Neder lands elftal. In de zomer van 1981 speelt hij zijn laatste wed strijd voor PSV. Een oefenwedstrijd tegen een combinatie van de amateurclubs Steensel en Eersel. De linkshalf Toon van der Aa maakt een forse overtreding op de knie van de blon de Zeeuw. Dat betekent het einde van de voet balcarrière van Adrie Koster. De Zierikzeeënaar is op 18 november 1954 geboren in een huis aan de Sint Anthon- niesdam. Zijn ouders verhui zen veertien dagen later met baby Adrie naar een ander huis aan de Lange Blokweg. Zijn ouders wonen daar nog steeds. Adrie Koster woont al jaren in Nuenen. Samen met zijn vrouw Iny, zoon Robin (4) en de vier maanden oude baby Nadine. Koster heeft nog weinig tijd om de rit naar Schouwen-Duiveland te maken. Vier tot vijf keer per jaar bezoekt hij zijn ouders. Volgt op afstand hoe het met de amateurclubs Zierikzee en Goes gaat. Goes, de club van zijn broer Leen Koster. De sympathieke ex-voetbal ler is dag in dag uit met zijn club Helmond Sport bezig. Een eerste-divisieclub waar bij hij voor het tweede sei zoen de scepter zwaait als trainer. Helmond Sport tim mert aan de weg. Adrie Kos ter is één van de personen die helpt Helmond Sport verder te ontwikkelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 15