'Tinus Bij de Vaate was de krant' 12 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Herinneringen van oucl-redactieleden van de Zierikzeesche Nieuwsbode ken. Een aparte man die Tinus, een goedzak in hart en nieren. Maar ook een drift kikker, niemand kon zo hard met de deuren van de direc tiekamer slaan als hij en nie mand kon zo trefzeker met een typemachine gooien als hij wanneer de maat echt vol was. Tinus was een aparteling, maar een goeie en een leuke. Hij was bovenal een hoofdre dacteur met de hoofdletter H. Ik ben blij dat we de gelegen heid nu hebben om nog eens een hommage aan hem te brengen. Ik wens de Zierik zeesche Nieuwsbode nog zeker 150 jaar er bij met vele trouwe lezers. Johan D.C. Berrevoets. de gedachte eraan zal ik blij ven koesteren. Tinus Bij de Vaate: een man met gevoel voor decorum en met veel joie de vivre, tenmin steals de krant klaar was, want die....ging altijd voor!" ,0. AU Pankow-Edel Tinus ,,Het was aanpakken in die eerste jaren in het heiligdom van Tinus. Hij zat er al jaren in z'n eentje. En ik had nog nooit een schrijfmachine onder ogen gehad, laat staan er op getiept. Pas terug in Zierikzee, na drie jaar kunst academie, een niet helemaal volgemaakte diensttijd en drie of vier baantjes gaf re dacteur Bij-de-Vaate mij de mogelijkheid van een baan op de redactie van de Bode:. Met een proeftijd, weliswaar. Maar wat wil je, ik had de krant eigenlijk nooit zelfs maar gelezen. Tinus wenste in mijn persoon alleen een assistent maar hoopte met mij, naar hij ver zekerde, tevens een wat bre der vertegenwoordiging van de Zierikzeese gemeenschap in de krant tot uitdrukking te laten komen. Of dat in die ruim 21 jaar dat ik met hem en met hulp van anderen aan de slag was ook werkelijk ge lukt is zou ik echt niet kun nen zeggen. De Nieuwsbode is er in elk geval nog steeds en ik wens mijn huidige jonge collega's sterkte en suc ces bij de dagelijkse uitda ging om de krant een prettig ogende en onmisbare ver schijning op Schouwen-Dui- veland te maken. Het mag duidelijk zijn dat het aan Tinus' zijde nog niet meeviel mijn eigen draai een beetje te vinden. We beleef den soms barre dagen, en dat onder het strakke technische regime van de jaren zestig en zeventig. Op de redactie deden we het allemaal zelf: de eerste polaroid foto's, de correctie en natuurlijk de te lexberichten binnen- en bui tenland. Schaar en lijmpot, camera en scooter. Uiteindelijk hadden we het aardig voor elkaar en Tinus wist er op onnavolgbare wijze een eigen geluid mee te produceren. Hij was trots op de krant. Maar de bode ging al te vaak ten koste van zijn eigen rust. Toch was het hem nooit te veel er zijn geheel eigen literair getinte be schouwing 'Eilandman' uit te persen. Tinus pionierde. Hij had het helemaal in de vin gers: het eiland en de krant in een tijd waarin zich enor me veranderingen voltrok ken. Redacteur Bij de Vaate was er naar de mens gespro ken te kort om de krant tot aan zijn pensionering te mogen leiden. Maar kranten zijn vaak ongenadig. Ze gaan maar door. En daar heeft Tinus alles van geweten." Jan Jongschaap ZIERIKZEE - In 150 jaar gebeurt er veel èn er verandert veel. In de zaterdagkranten die ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan zijn uitgegeven werd uitge breid teruggeblikt in het verleden. In deze laatste jubi leumkrant weer een pa gina met herinnerin gen, maar dan van iets recentere datum. Op deze bladzijden vertellen een aantal oud-redactieleden hoe het was om te werken voor de Zierikzeesche Nieuwsbode onder het regi me van de persoon die jaren lang het gezicht van deze krant is geweest: Tinus Bij de Vaate. Het ini tiatief voor deze pagina kwam ook van een oud-mede werker, fotojournalist Johan Berrevoets. Hij dook in de archieven en ging op zoek naar adressen en telefoon nummers. Niet iedereen was bereid, of had tijd om een bijdrage te leveren maar bij de meesten was het geen enkel probleem om een nos talgisch verhaal over deze kleurrijke hoofdredacteur uit de pen te laten vloeien. Ook Berrevoets zelf heeft wat herinneringen opgeschre ven. Om te beginnen het ver haal van de fotograaf die de 'Eilandman' persoonlijk heeft gekend: TINUS. De krant van Tinus bestaat deze maand 150 jaar en omdat ik een zeer goede herinnering heb aan de tijd dat ik bij de Nieuwsbode in dienst was, vond ik het wel aardig om alle oud medewer kers te vragen een korte herinnering aan de tijd rond Tinus op papier te zetten. In dit rijtje hoor ik eigenlijk niet thuis, want het schrijven liet ik aan anderen over. Maar het was wel Tinus die de aanzet gaf om mé geheel te wijden aan de fotojourna- listiek, in het begin voor meerdere kranten, later uit sluitend voor de Nieuwsbode. En met name die tijd is voor mij een prachtige tijd geweest. Een hoofd-redacteur die al tijd voor honderd procent achter je stond, een man waar je hevig mee in de clin ch kon liggen, een man waar je vreselijk veel plezier mee kon hebben. In vele stukjes zal wel naar voren komen dat Tinus in de eerste plaats een echte HEER was. Hij werd dan ook altijd, ook in kleine kring, aangesproken met 'meneer'. Nadat ik hem duidelijk had gemaakt dat ik weinig op had met 'meneren' vond hij direct dat ik twee mogelijkheden had: ik kon 'buurman' tegen hem zeggen of gewoon Tinus. Hij wist dat ik geen woord Frans kende en zijn grootste plezier was dap ook om me veelvul dig in het Frans toe te spre- 'BeedeVee' in gesprek met de toenmalige President-Commissaris van drukkerij Lakenman en Ochtman, de heer J. Coumou. Deze foto werd in 1978 gemaakt door de heer M. Doeleman tijdens het dineetje ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de heer S. R. H. F. Ochtman als Commissaris van L O. Tinus Bij de Vaate was de krant „Tinus Bij de Vaate, wij noemden hem niet zo. Voor ons w as-hij-alt ij d mijnheer Bij de Vaate en dat was goed, want hij was in alle opzich ten een heer, evenals zijn krant een mijnheer was. Wij werden in ons werk om ringd met een weldadig aan doende zwierige, bijna ouder wetse hoffelijkheid. Iedere vrijdagavond en maandag ochtend kregen wij een hand als afbakening van het week einde. Altoos ook wist hij me in mijn waarde te laten en me te overtuigen van zijn warme belangstelling voor mijn werk maar ook voor mijn privé-leven. Zijn advie zen, vaderlijk gegeven, ge tuigden van levenswijsheid en een ruime visie. Hij op zijn beurt maakte ons deelge noot van wat hem bezighield naast de krant. Zo wisten wij bijvoorbeeld alles van de ver richtingen van zijn huisdier en zijn autootje en hij wist me door zijn enthousiasme in te lijven bij zijn andere lief de, de oratoriumvereniging, wat als voordeel had dat ik vrijaf kreeg op de repetitie avonden. Kortom, de heer Bij de Vaate gaf me de ruimte; het was een feest voor hem te werken. Aan dat werken voor hem was wel een onuitgesproken voorwaarde verbonden. Hij moest ervan overtuigd zijn daj we zijn liefde voor de krant met hem deelden. Ik herinner me nog zijn veront waardiging toen ik, na tot drie uur 's nachts aan een raadsverslag te hebben ge werkt, een matineuze abon nee die om zes uur 's morgens een advertentie bij me op wilde geven, had aangeraden op een later tijdstip de adver tentie-afdeling te bellen. Zoiets zou hij zelf nooit doen. De klant was koning gedu rende 24 uur per dag. In alle opzichten eiste hij aandacht, zorgvuldigheid en een zo groot mogelijke inzet op alle gebied. Voor het grote regio nale nieuws maar ook voor het allerkleinste detail in zijn verspreidingsgebied. Al dat nieuws wist hij te bren gen op een onovertroffen wijze, overgoten met de jus van zijn soms breed- voerige en vaak humoristische wel sprekendheid. Dank zij die gave was het verrukkelijk hem te horen spreken, zoals bijvoorbeeld tijdens de fees telijke dineetjes die zijn vrouw voor ons organiseerde. Zelfs het kortste werkoverleg wist hij te kruiden, puttend uit een enorme woordenschat en een ongekend vermogen om met de taal te spelen. Daardoor paste hij soms niet meer in de moderne, zakelij ke journalistieke wereld van toen, maar het maakte hem en zijn krant wel uniek. Tinus Bij de Vaate wós de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ook toen hij door ziekte lange tijd het werk aan ons moest overlaten voelden wij hem over onze schouder mee kijken. Het was zijn krant. Ik ben er nog steeds trots op dat ik hem heb gekend en een aantal jaren voor hem heb mogen werken in die heel speciale sfeer." Ineke Vervorst- van Loon Herinnering met rijke melancholie „Op het moment dat ik een postuum eerbetoon aan Tinus Bij de Vaate wil betuigen, begeeft m'n tekstverwerker het. Saillanter samenloop van omstandigheden is nau welijks denkbaar. Compu ters, floppy's, diskettes....Bij de Vaate zou er nooit goeie maatjes mee zijn Geworden. 'De mooiste teksten schrijf je met de kroontjespen', zou Gerard Reve volgens hem ooit hebben gezegd. Tinus Bij de Vaate zelf bleef verknocht aan zijn ouwe, trouwe, grijze, mechanische typemachine. Een verknocht heid wellicht als metafoor voor zijn verbondenheid met Schouwen-Duiveland. Een verbondenheid als keurslijf: zijn blik reikte veel verder dan het Schouwse, maar zijn hart zat gebakken aan het ei land, nee....de regio. Daar was Tinus consequent in: na de ontsluiting in 1965 van Schouwen-Duiveland geen ei land meer in de juiste zin van het woord en derhalve werd 'Eilandman' ook 'Schierei landman'. De herinnering aan Tinus biedt me een rijke melancholie. Ik was destijds nog te jong om onze gesprekken op hun merites te kunnen schatten;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 12