De Rode Kruis Colonne vroeger en nu 'De colonne heeft vele mensen uit het Gouwe Veer, Nieuwerkerk, Capelle en Oosterland kunnen redden' HET ROODE KRUIS WIST ZIJN TAAK ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1994 NR 25640 11 De Zierikzeesche Rode Kruis colonne in de vijftiger jaren. Van links naar rechts bovenste rij: D. Goudswaard L.A. Schouls P. Kloet Middelste rij: Th. Sies (met vlag) A. Moermond J. Folmer C.M. van Hoorn, B.C. van der Kloot A.A. Berrevoets Onderste rij: P.J. van Hove J.J. van 't Leven van de Weele L. Jonker J. Luik H.M. Pannekoek- van de Weele N. Moermond SCHOUWEN-DUIVE- LAND - 'Het moeilijk ste was wel het bergen van lijken die in de overstroomde huizen lagen. Maar ook dat ge lukte na veel inspan ning. Wat door de Rode Kruis colonne hier is gepresteerd is, om de woorden van dokter Van Hoorn te herhalen, fantastisch geweest. Ze is boven alle lof ver heven.' Deze woorden stonden op 13 februari 1953, dertien dagen na de Watersnoodramp, in ide Zierikzeesche Nieuwsbode. -jOud-huisarts dr C. M. van Hoorn uit Zierikzee staat, 41 jaar later, nog achter de lof, die hij indertijd toe zwaaide aan de Rode Kruis colonne waarvan hij comman dant was. ,,Ze hebben zich ge weldig gehouden. Ik had re spect voor die mensen." Hoewel zich na 1953 op Schouwen-Duiveland geen rampen van een dergelijke omvang meer hebben voorge daan is de ruim tachtig-jarige arts overtuigd van het belang van Rode Kruis colonnes, ook in deze tijd. ,,In iedere regio zijn een aantal mensen nodig die hulp kunnen verlenen bij grotere ongelukken, mensen die daar via een goede oplei ding op zijn voorbereid." Een mening die wordt ge deeld door de huidige regio commandant van de drie Rode Kruis colonnes op Schouwen-Duiveland, M. C. Pieterman uit Burgh- Haamstede. .Deskundigen hebben berekend dat zich on geveer één keer in de vijftig jaar in een gebied een echte ramp voordoet. Dat houdt in dat het nog tientallen jaren kan duren. Maar het kan ook morgen zijn. Wanneer de ei- landelijke hulp dan niet toe reikend is wordt de rampsitu atie nog vele keren versterkt. Toen tijdens de hevige storm in 1990, alle dammen en brug gen moesten worden afgeslo ten bleek dat het niet denk beeldig is dat Schouwen- Duiveland bij een ramp plot seling op zichzelf is aangewe zen." Hoewel de organisatie en werkwijze van de Rode Kruis colonnes vele tientallen jaren ongeveer hetzelfde bleven, bestaat een groot verschil tussen de colonnes. Zoals die in de periode na de Waters noodramp functioneerden en de huidige colonnes. ,,De Rode Kruis colonnes zijn te genwoordig de kraamkamer voor nieuwe ontwikkelingen. Ontwikkelingen waarbij sa menwerken in groter verband een steeds grotere rol speelt", aldus Pieterman. Zo is er sinds vier jaar een Genees kundig Peloton, dat wordt gevormd door 65 mensen af komstig uit de drie Rode Kruis colonnes op Schouwen- Duiveland. Op initiatief én onder leiding van de Ge meenschappelijke Genees kundige Dienst (GGD) Zee land kan dat Peloton in groter verband worden inge zet bij rampen met meerdere slachtoffers, op allerlei plaat sen in Zeeland. In november 1993 sloot het Rode Kruis Zeeland een over eenkomst met alle Zeeuwse gemeenten betreffende de op richting van een groep Op vang en Verzorging; een an dere nieuwe-ontwikkeling op- het gebied van hulpverle ning. Het gaat om een groep bestaande uit Rode Kruis- vrijwilligers, die zowel uit de colonnes als de Welfare-afde lingen of de Jeugd Rode Kruis-afdelingen afkomstig kunnen zijn. Bij een ongeluk, dat invloed heeft op tiental len mensen (bijvoorbeeld een explosie) kunnen zij in hun eigen gebied worden ingezet om de mensen op te vangen die licht gewond zijn of heel erg geschrokken. „Zij zorgen voor de opvang en verzorging van die mensen in locaties die de gemeente daarvoor be schikbaar stelt", aldus Pie terman. De regio-commandant ver wacht dat nog voor 1 januari 1995 op proef een derde Rode Kruis hulpverleningsgroep wordt opgezet die voortkomt uit de colonnes. Het gaat om een zogenaamde Snel Inzet bare Groep voor Medische Assistentie (SIGMA). Een groep bestaande uit ongeveer twintig speciaal opgeleide co lonneleden, waarvan er bij toerbeurt acht gedurende dag en nacht oproepbaar zijn. Het is de bedoeling dat deze SIGMA-groep samen met de brandweer uitrukt bij onge vallen met meerdere gewon den. Op die manier kunnen zij slachtoffers opvangen tot de ambulance is gearriveerd Oud-huisarts C.M. van Hoorn Bij al die nieuwe ontwikke lingen blijven de oude, ver trouwde Rode Kruis colon nes functioneren, zoals ze dat al vele tientallen jaren doen. De Rode Kruis-colonnes op Schouwen-Duiveland werden opgericht in de veertiger jaren en soms zelfs daarvoor. „Ik heb de colonne in Zierik zee helpen oprichten. Dat was in 1937 of 1938", herin nert de inmiddels 88-jarige Bram Berrevoets uit Zierik zee zich. Hij werd door de toenmalige gemeenteambte naar J. Nolet gevraagd om zich beschikbaar te stellen voor de colonne en bracht bij vele bekenden briefjes rond met het verzoek dat ook te doen. „We zijn met ongeveer zestien mensen van start ge- ~gaan." Een Rode Kruis colonne is een groep Rode Kruisleden die zich vrijwillig inzet voor het verlenen van hulp bij on gelukken of calamiteiten waarbij meerdere slacht offers zijn. Via wekelijkse of twee-wekelijkse bijeenkom sten wordt men opgeleid voor het verzorgen, steunen en vervoeren van gewonden. Een opleiding die uitgebrei der is dan een 'gewone' EHBO-opleiding herinnert oud-huisarts Van Hoorn zich. Als commandant van de Zie- rikzeese colonne verzorgde hij die opleiding vele jaren. Later werd die taak overge nomen door verpleegkundigen. Van Hoorn herinnert zich dat aan het begin van de vijftiger jaren tijdens de lessen ook aandacht werd besteed aan de manier waarop men ge wonden met behulp van lad ders, touwen en brancards van de bovenverdiepingen van huizen kon halen. Hij kon toen nog niet vermoeden dat de colonneleden deze techniek, enkele jaren later tijdens de Watersnoodramp veelvuldig zouden moeten toepassen. „Ik heb het ze ge leerd omdat ze daar belang stelling voor hadden. Ze von den het leuk om dat soort dingen te kunnen." De Water snoodramp, waarbij die met plezier geleerde kennis grim mige werkelijkheid werd, staat de oud-huisarts nog in het geheugen gegrift. „Ik woonde toen met mijn gezin aan het Havenpark. We werden om ongeveer 03.00 uur wakker omdat de brand weersirene maar bleef loeien. Toen ik beneden kwam om poolshoogte te nemen zei mijn buurman: dokter, ber gen wat je bergen kan, want de vloedplanken kunnen het niet houden." Vlak daarna werd Van Hoorn gebeld door politieman De Leeuw die hem verzocht de Rode Kruis colonne bijeen te roepen. „Ik belde ondercommandant L. Schouls en samen hebben we geprobeerd de andere colon neleden te bereiken." Dat lukte maar ten delè omdat een aantal van hen in hun huizen was opgesloten door het water. Een klein^ ploeg kwam bijeen in het politiebu reau, van waaruit Van Hoorn de werkzaamheden van de colonne begon te delegeren. Colonneleden haalden men sen van de bovenverdieping van hun huizen en brachten ze naar het, met materiaal uit het Rode Kruisrampende- pot op de zolder, als noodhos pitaal ingerichte schoolge bouw aan het Kerkhof Noordzijde; de huidige Drie hoek. Ook het kerkgebouw aan de Minderbroederstraat en de vroegere Corneliastich- ting aan het Havenpark wer den gebruikt-ais locatie orn - verkleumde of zieke mensen tijdelijk onder te brengen. Na enige tijd kwamen steeds meer leden van de Rode Kruis colonne, het Leger des Heils en vele anderen zich melden om te helpen. „Schip pers en mensen van de pas opgerichte ruilverkaveling verrichtten vanaf het eerste uur met hun boten levensge vaarlijk werk in de zeemas sa", aldus Van Hoorn. Het gemeentebestuur en actieve burgers kwamen in actie en ir C. Koopman slaagde erin zendapparatuur in elkaar te zetten waarmee hij contact kreeg met Radio Schevenin- gen. Daarna kwam er ook meer hulp van buitenaf. Dokter Van Hoorn herinnert zich die eerste tijd na de Wa tersnoodramp vooral als een periode vah chaos en ellende. „Het was modderig en koud en iedereen werkte langs el kaar heen. We probeerden ons goede humeur te bewa ren. Maar dat was moeilijk." Via het oprichten van een rampcomité, waarin onder anderen vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, de luchtvaart en scheepvaart zaten, probeerde men de hulpverlening beter te orga niseren. „Dat lukte wel, maar niet zonder ruzie. De spanning was groot omdat niet zeker was of we het ei land konden behouden. We waren bang dat het hier een tweede Reimerswaal zou worden." Veel problemen had men ook met burgers die niet wilden meewerken aan evacuatie. „Veel mensen waren in de Tweede Wereld oorlog ook al geëvacueerd toen de Duitsers het eiland onder water zetten. Veel van hen wilden dat niet weer en zeiden vastberaden: 'ik bluuf tuus'." Mensen die wel geëvacueerd konden worden, werden onder anderen door leden van de Rode Kruis colonne naar de Nieuwe Haven ver voerd, waar een aantal eva cuatieschepen gereed lag. Het was onder meer de taak van Van Hoorn om die schepen te controleren. In het noodhos- 'ezers itgavè oun dc stopgezet, via rees zij uit de reldkrijg, om n gelukkiger :ijn tussen of- lezers, tussen nderc nering- voorlichtcnd f het nieuws •(.machine dug aüe ioeréld- dclijk de uit- t. omdat het icht werd, dc eiland weg- oorden, tot- de ramp ten eld. Maar de iter bleef wil treek. Menig ligen daarvan tuis en haard ds hun nieuw ar contact te dat hun lief "tvréuiósbóde nog niet eicel beschei- illcr steun en- weer ie dc gids suids :n ah nlcuws- et feit dat dv t dagelijks en noct vcrschij- nnementsprifs len gegeven. I bedragen ie ekend, omdat kunnen be en doen. Dtt lig mogelijk ok een over- >etaalde abon- De kolonne van dr. van Hoorn heeft buitengewoon werk verricht Geef in het tai Geregeld Aan weduw Die in hun le' Eén bladzij, 1 Gaan lezen ben nog Iministratle in de diverse iog niets. Wij at het meeste te lossen, Zodra de sirene ln de onhellsnacht begon te loeien sprong ook dr. van Hoorn het bed uit en trachtte zo snel mogelijk contact te krijgen met zijn kolonne van het Rode Kruis, wat hem na enige moeite mocht gelukken al kon hij de hele ploeg niot bij el kaar trommelen, omdat ook leden van.-zljn afdeling in hun huizen za- fetr'ópgesloten. Met een kleine ploeg begon mei* echter spoedig te opere ren met medewerking die van alle kanten werd verleend. Zo kon men weldra beschikken over diverse lokalen ols die van he Leger des Heils, het Bur ger Weeshuis, de Chr. ULO school, waar dr. van Hoorn met zijn staf ze telt. Ook kreeg men de beschikking In dc verwarmde vertrekken kon men de natte en zieke mensen op hun verhaal laten komen. Ook en kele gewonden kregen hier onder dak. Het moeilijkste was wel hc-t ber gen van lijken die in de overstroom de huizen lagen. Maar ook dat ge lukte na veel Inspanning. Inmiddels waron 6 leden der kolonne, die in den beginne waren uitgeschakeld, komen opdagen en met dc versterkte ploeg toog men verder aan het mens lievende werk, dc hulpbehoevenden zo goed mogelijk te verzorgen. Zie ken en gewonden worden verder ook naar dc inmiddels in de haven aan gekomen boten vervoerd, daarbij ge holpen door Rode Kruls-kolonnes die van elders waren komen opda gen, kort nadat do ramp had plaats gegrepen. Wat door de Rode Kruis kolonno hier is gepresteerd is, om de woor den van dr. van Hoorn Ie herhalen, fantastisch geweest. Ze is boven olie lof- varheven. Een noodziekenhuis, cantin'e cn polikliniek kon worden Ingericht. Hulpkrachten kwamen van elders. De Chr. ULO werd een cen trum vpor zieken cn gewonden; plm. 150 bedden zijn daar aanwezig. Dr. van Hoorn was dankbaar voor de verleende collegiale hulp van de doktoren Schilstra, Vogelaar cn dr. de Kok, alsmede van zr. Goudzwaard en mej. van Luijk. De kolonne heeft voorts veie men sen uit het Gouwe Veer, Nieuwer kerk, Capelle en Oosterland kunnen redden. Een der leden van dc Rode Kruis afdeling is met een hefscbroef- vliegtuig naar Gilze Rijen gevlogen om als gids te dienen wanneer de helicoptércs zich boven ons eiland zouden begeven om.te trachten men-, sen uit hun benarde posities te be vrijden. Post voor geëvacueerden De PTT verzoekt alle geëvacueer den hun nieuwe adres bekend te ma ken aan allen, van wie zij postzen- dingen kunnen verwachten. Dus ook aan officiële lichamen cn aan uil gevers van dagbluden en tijdschrif ten. Men kan hiervoor gebruik ma ken van de bekende kaarten voor adreswijziging, die aan alle postkan toren verkrijgbaar zijn. De correspondentie voor geevacu- ccrden, die door dc post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden terug gezonden, teneinde deze niet in on zekerheid te loten omtrent het lot van de verzonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken Is thans nog rricer nodig don anders Februari 1953. De goederen, geschonken zijn volking va seerd en ultgez worden ultger personen hebbe elders onderdat Om spoedmed omroepen heef de beschlkklnf radiowagen. Vo Havenplein gericht, tenelnt in de gelegcr potje te kokc blijft voorlopl vraagstuk. Mei krijgen. Met de gewone g BUTA-gas o luidt is tocgcz< een tweedaags derhouden Een gedeelte van de voorpagina van de Zierikzeesche Nieuws bode van 13 februarie 1953 pitaal aan het Kerkhof Noordzijde had hij enkele dagen na de ramp een kan toortje ingericht, van waar uit hij de hulpverlening door de Rode Kruis colonne coör dineerde. De dokter verzorg de in het noodhospitaal de eerste medische behandeling van de zieken en gewonden die binnen kwamen, daarbij geassisteerd door colonnelid Bram Berrevoets. „Een aan tal gewonden werd per vrachtwagen via een omweg over Capelle en Dreischor over gebracht naar het zie kenhuis in Noordgouwe. Din- geman Bij de Vaate was daar dag en nacht mee in de weer", herinnert het colonne lid zich. In overleg met het water schap en het gewestelijk com mando van het Rode Kruis liet Van Hoorn een eerste- hulppost inrichten op de hoek van Ouwerkerk. Een lid van de Bevelandse Rode Kruiscolonne verleende daar hulp aan rijswerkers. Wan neer hij de huisarts alarmeer de ging Van Hoorn er heen, lopend over de sterk afge kalfde Gouweveersedijk. Vele weken waren Van Hoorn en een aantal colonne leden dagelijks in de weer. Toen er minder aanvoer van doden en gewonden was wer den in de, tot noodhospitaal ingerichte school, werkmen sen uit Limburg en straten makers uit Amsterdam on dergebracht. die kwamen helpen om de ergste schade te herstellen. Ook een team van het Sint Thomas hospital in Londen, dat ijverig hielp bij de opsporing van verdronken mensen, kreeg hier onderdak. „Er moest voor die mensen gezorgd worden. Als colonne lid was ik daar dagelijks mee in de weer", herinnert Bram Berrevoets zich. De colonne leden zorgden er ook voor dat de kleding en andere goe deren, die met vrachtwagens werden aangevoerd, werden gedistribueerd onder de be volking. „Het is prima dat de colonne er was en nog steeds is. Die moeten ze nooit wegdoen", aldus de 88-jarige Berrevoets, die dertig jaar actief was in de Zierikzeese Rode Kruis co lonne. Ook oud-huisarts Van Hoorn is die mening toege daan. „In de eerste periode na de Watersnoodramp waren het vooral Rode Kruis mensen en schippers die be schikbaar waren voor het verlenen van hulp. Later kwam het rampcomité. De colonneleden verrichtten vele weken goed werk onder zeer moeilijke omstandigheden. Men kon geen gebruik maken van gas, elektriciteit en waterleiding. Het was koud, nat, glibberig en soms heel luguber met al die lij ken. Het was hollen en ren nen, voor zover dat mogelijk was." Uit de woorden van de huidi ge regio-commandant van de drie colonnes op Schouwen- Duiveland blijkt dat de co lonneleden, 41 jaar later, nog steeds degelijk worden voor bereid op chaotische toestan den. Om de veertien dagen komen zij bijeen voor lessen die onder meer daarop aan sluiten. „Een van de belang rijkste dingen die de colonne leden leren is samenwerking. ledeieen lieefl zijn eigen spe cifieke taak, maar moet te vens een goed inzicht hebben in het geheel dat op die ma- nier wordt gevormd. Zodat men zonodig de taak van een ander colonnelid kan overne men", legt Pieterman uit. Als leerkracht staat hij ook voor de taak om de colonne leden gemotiveerd te houden. „Zij worden vele jaren opge leid voor een taak die ze ho pelijk nooit hoeven uit te voeren. Dat houdt in dat de zelfde leerstof steeds weer wordt herhaald. Daarom is het heel belangrijk de men sen een lesprogramma voor te schotelen, dat op verschil lende manieren steeds weer boeiend is." Het Rode Kruis kan zijn hulpverlenende werk alleen blijven doen wanneer vol doende vrijwilligers zich daarvoor willen inzetten. Door de nieuwe manieren van hulpverlening, die zich de afgelopen jaren ontwik kelden, heeft men nog meer vrijwilligers nodig dan vroe ger, terwijl zich bij het Rode Kruis, evenals bij andere or ganisaties, een leegloop van vrijwilligers aftekent. De huidige actie van het Rode Kruis om leden en vrij willigers te werven is vol gens Pieterman heel belang rijk. „We proberen daarbij over te brengen dat iedereen geschikt is als Rode Kruis- vrijwilliger, al is men alleen maar goed in koffie zetten". Het Rode Kruis wil via haar opleidingen inspelen op de persoonlijke voorkeur en sterke kanten van de mensen die zich aanmelden. „Zodat iedereen de taak krijgt waar in hij of zij zich het beste thuis voelt. Dan functioneert het Rode Kruis het beste bij hulpverleningen. Tekst Marijke Vael Foto's Rode Kruis Vormgeving Kees van de Wetering

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 11