Ouwerkerker wil mini-camping bij voormalig boerenbedrijf Aldi wil sterk uitbreiden Massale aanvoer van 57.000 ton mosselveiling Yerseke Vaartocht bewoners In 't Opper Natuur- excursies Scheepswerf Aanbod stijgt met meer dan 13.000 tonnen Duiveland iveigert toestemming Eventueel op andere locatie in Zierikzee Achtste editie Live in Kats Nacht vluchten 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE - Ongeveer 50 be woners van het Bruse verzor gingstehuis In 't Opper hebben afgelopen dinsdagmiddag een gezellige vaartocht gemaakt met de rondvaartboot De Veer man uit Bruinisse. Omstreeks 14.00 uur gingen de trossen los en liet schipper Jaap Huizer het 'drijvende hotel' de Greve- lingehsluis inglijden. Na het passeren van de schutsluis koerste Huizer het zilte Grevelingenmeer op, de vroegere bakermat van de Bru se mosselvissers. Tijdens de vaartocht werden veel oude herinneringen losgepeuterd. Onderweg naar Brouwersha ven vertelde schipper Huizer het een en ander over de dor pen waarvan de kerktorens en daken over bak- en stuurboord konden worden waargenomen. Voor de dames resulteerde dat in herinneringen uit de tijd dat zij vroeger her en der op het ei land hadden 'gediend'. Onder het mannelijk gezelschap wa ren er die met weemoed mij merden over de oude vangst bestekken waar ooit met hoog aarzen, lemster jachten en la ter met stalen mosselvaartui gen op het zilte zeebanket werd gevist. De gedachten vermenig vuldigden bij het zien van on der meer verloren gegane ban ken als 'de hals' en 'het plaatje' en 't noorden'. 'De rik' en 'de vlieger' en de 'Zuidwestkant', den 'Ozemond' en ook 'Klin- kerland'. Tussen de bedrijven door werd tevens nog een spel letje bingo gespeeld. Ook de oud-directrice mevrouw N. J. Bal werd op het vaartripje over het rustige Grevelingenmeer niet vergeten. Eenmaal terug op de wal kreeg zij een aanden ken van de gasten op De Veer man toegestuurd. Ongeveer 17.00 uur keerden de bejaarden weer terug van een geslaagde boottocht die onder prachtige weersomstandigheden kon worden gehouden. Het uitstap je werd afgesloten met een pan- nekoekmaaltijd in de recrea tiezaal van In 't Opper. NEELTJE JANS - Wie op ont dekking wil door het zand van Neeltje Jans kan in de maand oktober mee met een excursie door het natuurgebied ter plaatse. Elke dinsdagochtend om 10.00 uur, woensdag om 14.00 uur en op zondag 16 oktober om 14.00 uur houden de beheerders van het gebied, Natuurmonumen ten en Het Zeeuwse Landschap, een excursie onder leiding van •een gids. De gids vertrekt bij het bord van Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten, op de zuidwesthoek van, de bovenste parkeerplaats aan de Ooster- scheldezijde. Kosten Deelname aan de excursie kost 7,50 gulden voor volwassenen. Leden en donateurs van voor noemde instanties krijgen 2,50 gulden korting. Kinderen beta len 2,50 gulden. Tot en met vrijdag 30 september Schilderijen Marja de Lange. Koor Sint Nico- la^skerk. Dinsdag tot en met zaterdag van Brouwershaven Zierikzee 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 30 september Tentoonstelling 150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode. In de Vierschaar van het stad huis. Bezichtiging tijdens werkdagen van 09.00 tot 16.30 uur. Op zaterdag 1 oktober is deze tentoonstelling te zien bij Drukkerij Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, tijdens het open huis van de Zierikzeesche Nieuwsbode van 11.00 tot 16.00 Tot en met 30 september Zierikzee Expositie aquarellen en tekeningen van A. L. Stobbelaar uit Hans weert. Verpleeghuis Cor- neliastichting. Tijdens openingsuren. Tot en met 30 september Burgh-Haamstede Expositie werk cursisten. Galerie Josefine. Woensdag, donderdag en vrijdag van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met 30 september Zierikzee Olieverfschilderijen Dani van den Ende. Res taurant Mondragon. Tijdens openingstijden restaurant. Brouwershaven Brouwershaven Tot en met 22 oktober Foto-expositie van Watersnoodramp en her stel in Brouwershaven en omgeving, met kin dertekeningen. 'Weggegooid en Weergevon den', voorwerpen uit de Brouwse bodem. Maandag t/m zaterdag 9.00-12.00 en 13.15- 16.15 uur. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven WV). Tot en met woensdag 26 oktober Houtsculpturen en etsen Dies de Jonge. Stad huis. Gedurende werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.30 uur. Van 1 tot en met 29 oktober Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Gust Romijn. Bewaer- schole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Schilderijen Leute Leeuwerik en Mies van Rossum. Galerie Borsboom. Op donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Tot en met 31 oktober Zierikzee Expositie Zierikzees zilver. Schutterszaal Stadhuismuseum. Van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met november Renesse Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. Van zaterdag 8 tot en met zaterdag 22 oktober Zierikzee Beelden en schilderijen Hedi Bogaers en olie verfschilderijen Hetty de Wette. Grote Kerk. Dagelijks (behal^^ondag) van 11.00 tot 17,00 en op donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. De gehele maand oktober Aquarellen en kunstpoppen van Piem Aukes en Marijke Went bij Josefine Atelier-Galerie, Weststraat 25. Openingstijden sept. t/m mei: woe-dond-vrijd. van 13.30-16.00 uur en zater dag indien er cursus in het atelier gegeven wordt van 10.00-16.00 uur. Tal. 01115-2791. Haamstede HILVARENBEEK - De politie komt niet toe aan het effectief handhaven van de milieuwet ten. Er is gebrek aan kennis en bovendien krijgen de korpsen te weinig ruimte van gemeen ten en korpsleiding om vol doende zorg te besteden aan de controle op de naleving van al le regels. Die kritiek viel don derdag te beluisteren tijdens het in Hilvarenbeek gehouden jubileumcongres van de Ver eniging Politie Dier en Milieu. GRONINGEN - Officier van justitie mr. A. Koenen heeft donderdag voor de rechtbank in Groningen een boete geëist van 40.000 gulden tegen Bode- wes Scheepswerven BV uit Hoogezand-Sappemeer. Justi tie verwijt de werf dat zij in 1991 onvoldoende veiligheids- en controlemaatregelen in acht heeft genomen. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 19 tot en met 24 september werden 142 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd met een totaal gewicht van 56.977 ton nette. Dat is ruim 13.000 tonnen meer dan in de voorgaande week. Alle aangebonden partijen verwisselden van eigenaar. De gemiddelde prijs bleef overeind en kwam uit op 94,39 per ton, slechts drie gulden minder dan de week daarvoor. De verzending was voor zover bekend: België 9.205 ton, Frankrijk 2.353 ton, diverse landen 2.462 ton en de binnenlandse handel nam 4.165 tonnen over. Op maandag., was het gelijk raak met een aanvoer van ruim 10.000 tonnen bruto. De verant woordelijke aanvoerders wa ren 22 kwekers die op de Zeeuwse percelen tussen de 300 en 670 tonnen hadden gevist. De grootste lading werd op maandag aangeland door de ZZ 5 (Firma Praet). Bij stukstallen van 113 kookte de ze lading een vleesgewicht van 24 kilo. André Verwijs betaal de op maandag de hoogste prijs van 89,19 aan een kweker uit Tholen. De volgende dag passeerden acht ladingen over de veiling- klok. Steketee nam 333 bruto- tonnen over van de GRE 27. De ze Duitse kweker liet in totaal 684 tonnen per as naar Yerseke transporteren. Deze mossels kookten bij een stukstal van 107 een vleesgewicht van 33.4 kilo. Krijn Verwijs nam het resterende deel over. Kroonton ontfermde zich over de grootste lading van 716 tonnen, aange boden door de YE 79. Bij een stukstal van 113 noteerden deze schelpdieren een vleesgewicht van 27,4 kilo. Op woensdag ginnen 47 ladin gen met in totaal 23.378 ton bruto onder de hamer. De YE 55 verscheen die dag met de grootste partij van 1.490 ton. Krijn Verwijs toonde voor deze beide ladingen met een stukstal van 105 en een gemid deld vleesgewicht van 34,5 kilo de meeste belangstelling. De overige grote ladingen boven de 1.000 tonnen werden aange boden door de BRU 25 (J. de Waal), de YE 30, de YE 62. de YE 103. de YE 58. de YE 46, de BRU 5 (J. de Waal-Jumelet), de YE 3 en de YE 80. De zwarte schelpdieren van de YE 58 had den een stukstal van even over de 100 en een vllesgewicht van ongeveer 36 kilo. Delta Mossel en Prins Dingemanse kwa men voor deze partijen het royaalst over de brug. Grotere vrachten Op donderdag passeerden in 38 partijen 17.846 tonnen over de klok. De YE 57 loste de groot ste lading, namelijk 1.499 ton nen. Bij stukstallen van 89 en 91 kookten deze mossels een vleesgewicht van 37,2 kilo. Scheele en Hollestelle schreven hiervoor elk het hoogst in. De overige grote vrachten werden aangevoerd door J. en C. Pad mos met de BRU 8 (1.463 ton nen), de YE 96 (1.140 ton), de ZZ 8 van J. Schot BV (1.013 ton) en de BRU 50 (1.136 ton door L. de Waal Beheer BV). Op vrijdag tenslotte maakte de handel keuze uit zeven ver schillende partijen. De YE 19 meerde af met 1.076 tonnen bruto. Bij een stukstal van 90 bevatte deze mossels een vlees gewicht van 33,7 kilo. De YE 182 voer van het Oosterom met 861 tonnen in twee ruimen. Met stukstallen van 93 en 121 kook ten deze ladingen een vleesge wicht van 35,5 en 37,9 kilo. Prins Dingemanse werd hiervan de nieuwe eigenaar. Delta Mossel betaalde in week 39 de hoogste prijs van 153,03 aan een kweker uit Bruinisse W. Jumelet wil een mini-caniping bij zijn boerderij, maar volgens de gemeente is het geen agrarisch bedrijf meer. (Foto: Marijke Fol- kertsma). OUWERKERK - De betekenis van het begrip 'agrarisch bedrijf', daarover verschillen W. Jumelet uit Ouwer- kerk en het Duivelandse college van burgemeester en wethouders van mening. Een meningsverschil dat be palend is voor het al dan niet slagen van het plan van Jumelet om bij zijn boerderij aan de Nieuwe Ronde Blokweg nabij Ouwerkerk een mini-camping te realiseren. Het gaat om een boerderij die niet meer in gebruik is als agrarisch bedrijf. Toen de eige naar stopte met zijn agrarische activiteiten werden de land bouwgrond en bedrijfsgebou wen met woning apart ver kocht. De boerderij wordt nu gebruikt als woning. Jumelet is vdn mening dat nog steeds sprake is van een agrarisch be drijf, zodat hij ook recht heeft op vrijstelling van de gemeen te voor het realiseren van een mini-camping. Het Duivelandse college van b en w is van mening dat dat niet mogelijk is op grond van de 'kampeerverordening gemeen te Duiveland'. In deze, op de Kampeerwet steunende, veror dening is de definitie opgeno men dat een agrarisch bedrijf bestemd moet zijn én gebruikt moet worden voor het voort brengen van produkten door middel van het telen van ge wassen of het houden» en fok ken van vee. Dit alles om te voorzien in het hoofdinkomen van de persoon, die vrijstelling vraagt voor een mini-camping. Burgemeester en wethouders vinden dat daarvan geen spra ke is bij Jumelet. Via zijn advo caat laat de Ouwerkerker ech ter weten dat het begrip 'agra risch bedrijf' in de Kampeer wet duidelijk niet wordt be perkt tot de definitie die het Duivelands college noemt. ,,De Kampeerwet laat de mogelijk heid open dat het bij de defini tie agrarisch bedrijf met name gaat om de agrarische bestem ming in het bestemmings plan." Hij brengt daarbij naar voren dat in zijn geval sprake is van een 'boerderij zonder land'. ,,In de zin van de Kampeerwet is sprake van een boerenerf". De advocaat is die mening toege daan omdat het gaat om een woonhuis met bijgebouwen, dat in het spraakgebruik wordt aangeduid als een boer derij. ,,In die zin is sprake van een boerenerf dat wordt om ringd door landerijen. Het feit dat deze niet meer door Jume let, noch door andere boeren worden geëxploiteerd doet in dit verband niet terzake." Het Duivelands college van b en w wijst het verzoek van Ju melet ook af omdat in het nieu we bestemmingsplan Buiten gebied, dat de Duivelandse raad in november 1993 vaststel de, geen sprake meer is van.de agrarische bestemming die de boerderij in het vigerende be stemmingsplan nog wel heeft. Jumelet brengt daar via zijn advocaat tegenin dat het niet juist is dat die agrarische be stemming wordt omgezet in de bestemming erf. Hij heeft be zwaar gemaakt tegen die wijzi ging en tekent bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State beroep aan te gen het feit dat gedeputeerde staten de wijziging van de be stemming heeft goedgekeurd. Op woensdag 5 oktober komt de zaak aan de orde tijdens de openbare vergadering van de Duivelandse adviescommissie bezwaar- en beroepschriften. De commissieleden adviseren daarna, in een besloten verga dering, hoe dé gemeenteraad kan reageren op het beroep schrift van de advocaat van Ju melet. Het openbare gedeelte van de vergadering begint om 19.30 uur. Achter de huidige Aldi-supermarkt in Zierikzee zouden zestig parkeerplaatsen moeten komen. Fo toJoop van Houdt). DEN HAAG - Dc aanleg van een nieuwe start- en landings baan op Maastricht Airport staat op losse schroeven. Dc Tweede Kamer bleek donder dag in meerderheid tegen nachtvluchten op deze zogehe ten oost-westbaan. ZIERIKZEE - De eigenaar van het Aldi supermarktconcern, Alog onroerend goed en handelsmij BV uit Best wil de Aldi supermarkt aan de Schelp- hoekstraat in Zierikzee sterk uitbreiden. Wanneer dat planologisch niet moge lijk zou blijken te zijn, sluit de projectontwikkelaar van het bedrijf, H. C. J. A. van de Broek uit Breda verplaatsing van het bedrijf niet uit. In het ontwerp- Verkeer Structuur Plan van de gemeente Zierikzee wordt daarvoor de locatie op de hoek Scheldestraat/Laan van Saint Hilaire genoemd. Tijdens de openbare vergade ring van de Zierikzeese advies commissie ruimtelijke ontwik keling, die woensdag 5 oktober wordt gehouden in het Zierik zeese stadhuis, wordt gepraat over de plannen en advies uit gebracht. Voor uitbreiding van de supermarkt op de Huidige locatie is namelijk een artikel- 19 procedure nodig. Dit omdat op het terrein de bestemming bijzondere doeleinden rust. Dat houdt in dat er alleen openbare of bijzondere gebou wen mogen worden gereali seerd. Om dat te veranderen is een bestemmingsplanwijziging nodig. Tijdens de behandeling van de uitbreidingsplannen in de ad viescommissie openbare wer ken, in juni van dit jaar, bleek dat projectontwikkelaar Van de Broek achter de supermarkt een stuk grond wil aankopen van 1990 vierkante meter. Daarop wil het Aldiconcern zestig parkeerplaatsen realise ren. Op het stuk grond waarop men zijn oog heeft laten vallen heeft de religieuze organisatie Jehovas Getuigen echter een optie. Tijdens de commissie vergadering liet wethouder P. de Rijke weten dat de gemeen te met de Aldi over verkoop wil praten op het moment dat die optie vervalt. Tijdens de commissievergade ring van aanstaande woensdag wordt ook advies uitgebracht over het bestemmingsplan Bui tengebied. Het voorstel is om het gebied dat wordt begrensd door de Laan van Saint Hilaire, Westhavendijk en Eerste Weeg- je in het bestemmingsplan af te zonderen van de rest van het buitengebied. Dit om te voor komen dat de planologische procedure wordt vertraagd door de plannen van Kloet om op zijn terrein een camping te realiseren. De vergadering be gint om 19.30 uur in de raad zaal van het stadhuis en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. KATS - Het heeft even ge duurd, maar Live in Kats is te rug. Eigenlijk is het evene ment nooit weggeweest, maar door omstandigheden komt deze achtste aflevering van het muziekgebeuren iets later in het jaar dan gepland. Zondag 9 oktober treden in dorpshuis De Vriendschap in Kats op de formaties Melting Point en The Razorbladc Blues Band. Om 16.00 uur gaan dje, deuren van het dorpshuis open. Als eerste komt Melting Point op het podium. Deze band komt uit Zeeuwsch-Vlaanderen en bestaat uit muzikanten die hun sporen in de muziek al ruimschoots verdiend hebben. Melting Point speelt covers van werk van Fleetwood Mac, Me lissa Etheridge, Doors, The Scene en dergelijke. Melting Point bestaat uit: Jaap van Drongelen (zang), Wim Koop man (gitaar en zang), Ellen Minderhoud (keyboards), Ste fan Simons (drums). Hans de Groot (lead-gitaar) Arnold Veenstra (bas) en Wendy Smit huis (zang). Na het optreden van Melting Point is het tijd voor het con cert van The Razorblade Blues Band. Deze energieke Zuid- Bevelandse band werd in juni 1992 opgericht en is inmiddels uitgegroeid tot een vijf man sterke Powerblues-formatie. De groep heeft inmiddels een demo uitgebracht en speelde onder meer op het bluesfesti val in Kwadendamme en het Delta Bluesfestival in Hein- kenszand. The Razor Blade Blues Band speelt covers van werk van Robert Johnson, De Bintangs, Elmore James en Chuck Berry, maar ook eigen nummer^. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6