Zaterdag open dag in het dierenasiel in Zierikzee Steun voor het beleidsplan 1994-1997 werkvoorzieningsschap De Zuidhoek Oorlogstaferelen en bloemen in Galerie Borsboom, Burgh Lezingen Mondriaan- tentoonstellingen Neeltje Jans doet mee aan de Wetenschapsdag Belangrijk dat drempel naar het asiel verdwijnt Wel kritische kanttekeningen DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 NR 25643 5 Dierenasielbeheerster Jolanda Meerman: ,,Het huidige onderkomen voor de katten in het asiel is absoluut te klein". (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „Het is heel belangrijk dat de drempel naar het asiel verdwijnt. Voor veel mensen op Schouwen-Duiveland bestaat die drempel niet. Maar er zijn toch altijd nog mensen die hij het woord asiel denken aan kleine hokjes met zielige dieren of een cultuur waarin dieren worden afgemaakt". Dat zegt de beheerster van het Dierenasiel Schouwen-Duiveland, Jolanda Meerman. Zaterdag 1 oktober tussen 11.00 en 16.00 uur staan de deuren van het asiel aan de Zandweg in Zierikzee open voor alle belangstellenden. Op 6 oktober en 3 november MIDDELBURG - De Stichting Vrienden van het Zeeuws Museum organiseert twee lezingen over de beide Zeeuwse Mondriaantentoonstellingen. Op donderdag 6 oktober spreekt mevrouw drs H. P. S. M. van den Donk over de tentoonstelling in het Zeeuws Museum te Middelburg en op donderdag 3 november houdt mevrouw drs J. van Paaschen- Louwerse een lezing over de tentoonstelling in het Maria Tak van Poortvliet Museum in Domburg. Het asiel doet mee aan de lan delijke open dag bij de dieren asiels. Dat houdt in dat iedere belangstellende het gebouw kan binnen lopen om een kijk je te nemen bij de dieren. Be heerster Jolanda Meerman en vrijwilligers die regelmatig in het asiel werken zijn bereid om vragen van het publiek te beantwoorden en verder ligt op de balie in het asiel het nodige informatiemateriaal dat kan worden ingekeken of meegeno men. Het programma van' de open dag is bewust eenvoudig ge houden omdat het evenement wordt gehouden anderhalve maand na de viering van het tienjarig bestaan van het asiel. Ook daarbij werd een open dag gehouden in combinatie met een informatiestand van de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren. En in het voorjaar van 1995 hoopt men weer de nodige activitei ten te organiseren bij de inge bruikname vai^ de nieuwe vleugel, waarvan de bouw vol gens plan dit najaar zal begin nen. Een aanbouw die volgens de beheerster absoluut nodig is omdat het huidige onderko men niet berekend is op het grote aantal katten dat steeds wordt aangeboden in het asiel. ,,Ik hoop dat men nog dit jaar kan beginnen met de aanbouw. De bouwplannen zijn rond, maar er schijnt nog een. gat in de financiële begroting te zit ten, dat eerst moet worden ge dicht." Het bestuur van de stichting Dierenasiel Schou wen-Duiveland heeft de ge meenten op Schouwen-Duive land benaderd voor ëen eenma lige extra financiëlq bijdrage en verder hoopt men op een goede opbrengst van de collec te voor de dierenbescherming die vanaf volgende week wordt gehouden. „Vijfenzeventig pro cent van de opbrengst van de collecte op Schouwen- Duiveland komt ten goede van ons asiel". Op dit moment zijn in het asiel 29 katten, twee honden, een ko nijn en een kanarie gehuisvest. Omdat veel honden tegenwoor dig zijn voorzien van de (ver plichte) tatoeage in hun oor, lukt het vaak om via die gege vens de eigenaar snel op te spo ren. Niettemin komt het ook voor dat niet-getatoeëerde hon den worden gedumpt langs de kant van de weg. „Vorig jaar kregen we heel veel honden binnen die op Schouwen- Duiveland uit de auto waren gezet. Dit jaar valt het wel mee." Katten die zijn zoek geraakt of waarvan afstand is gedaan worden zeer regelmatig in het asiel aangeboden en zitten daar vaak langer dan honden. „Sinds mei van dit jaar hebben we constant zo'n dertig kat ten." In het asiel is dan ook vooral behoefte aan meer ruimte voor deze dieren. „Mo menteel zitten de katten zelfs bij'mij thuis". Wanneer de aan bouw van het asiel gereed is ontstaat extra ruimte voor zo'n dertig katten. Tij clens de open dag kunnen ook de bouwtekeningen voor de uitbreiding worden bezich tigd. Jolanda Meerman hoopt j.dat veel mensen gebruik zullen maken van de open dag. „Het is belangrijk dat iedereen een juist beeld, krijgt van het die renasiel. Dan zal men er ook eerder gebruik van maken, zo wel bij de aanschaf van een dier als wanneer men er af stand van wil doen." De lezing op 6 oktober handelt over de tentoonstelling Mon driaan en Toorop temidden van hun tijdgenoten in Domburg. Deze expositie is te bezichtigen tot en met 15 januari in het Zeeuws Museum in Middel burg. Het is één van de twee tentoonstellingen in Zeeland die zijn georganiseerd in het kader van het Mondriaanjaar 1994. Het bloeiende kunstleven in Domburg aan het begin van de ze eeuw is het thema van de tentoonstelling. Deze is samen gesteld uit werk van dertien kunstenaars, onder abdere: Piet Mondrian, Jan Toorop, De heer Baptist vertelt over het onderzoek dat Rijkswater staat al jaren doet naar het voorkomen van zeezoogdieren in de Noordzee. Volgens hem is het zelfs mogelijk dat orka's de Noordzee gaan bevolken. Om 14.30 uur volgt er een lezing over Groene dijken, goede dij ken? Deze lezing wordt gegeven door de heer J. Coossen en gaat over de proef met de dijktuin die al jaren op Neeltje Jans loopt. Hier wórden verschillen de soorten steen getest op duurzaamheid, groeibesten- Leo Gestel, Ottp van Rees en Lodewijk Schelfhout. Met uitzondering van Gestel hebben deze kunstenaars kort na de eeuwwisseling op Wal cheren gewoond of gewerkt. Diverse motieven uit het Wal- chers landschap, met het spe ciale Zeeuwse licht, werden het onderwerp van vele kunstwer ken. Conservator van het Zeeuws Museum, mevrouw Van den Donk heeft de schilde rijen en tekeningen van de ver schillende kunstenaars gese lecteerd en gerangschikt rond om de thema's landschappen en stadsgezichten, figuurstuk ken, bomen, zee- en duinge zichten, torens en molens. digheid en aangroeimogelijk- heden voor planten en dieren. Tenslotte vertelt de heer H. Je- remiasse over de verfproble- men van de schuiven van Neel tje Jans. Ruim 30 van de 62 schuiven van de Oosterschelde- kering zullen de komende ja ren een andere kleur krijgen. In het hele land houden ruim 160 instellingen, universitei ten, hogescholen, sterrewach- ten, bibliotheken, laboratoria en bedrijven een open dag. Het jaarthema van de Wetenschap en Techniekweek 1994 is: kleur. NEELTJE JANS - In het kader van de Wetenschaps dag op zondag 9 oktober zijn er verschillende activi teiten georganiseerd op <Je Delta Expo op Neeltje Jans. Om 13.00 uur is er een lezing over het voorko men van dolfijnen en orka's in de Noordzee door de heer H. Baptist. De landelijke Wetenschapsdag gaat vooraf aan de Wetenschap en Techniekweek van 8 tot 16 oktober. ming van het WSW-personeel bij De Zuidhoek naar het regu liere bedrijfsleven. In het beleidsplan wordt echter niet aangegeven hoeveel werk nemers men per jaar naar dat reguliere bedrijfsleven door wil laten stromen. Algemeen bestuurslid P. van der Meide drong er tijdens de vergade ring op aan in het beleidsplan wel duidelijk aan te geven waar men op mikt. „Ik heb toch liever dat die doelstelling zo concreet mogelijk gemaakt wordt", aldus Van der Meide. P; J. de Groot, directeur van het werkvoorzieningsschap rea geerde op de kritiek van Van der Meide met de opmerking dat het nog niet zo simpel is om werknemers van De Zuidhoek door te laten stromen naar het reguliere bedrijfsleven. „Het vergt een heel andere manier van denken. We hebben dan echt de medewerking van de mensen zelf nodig. De mensen moeten zelf door willen stro men, dat is denk ik een eerste voorwaarde", aldus De Groot. Hij legde uit dat werknemers van De Zuidhoek zich veilig voelen binnen het bedrijf en dat het voor een aantal van hen heel moeilijk is om - als het binnen hun mogelijkheden ligt - de drempel tussen de Zuid hoek en het reguliere bedrijfs leven over te stappen. „Voor sommigen is het ook gewoon onmogelijk", vulde D. van der Wekken, voorzitter van het al gemeen bestuur aan. L. N. La- bruyère bracht daar tegen in dat doorstroming des te be langrijker is omdat men anno 1994 bij De Zuidhoek te maken heeft met een wachtlijst. „Dat geeft ons de verplichting om iets aan de bevordering van die doorstroming te doen", aldus Labruyère. Tijdens de bestuursvergade ring kwamen ook de plannen voor verbouwing van de Varia- afdeling van het Zierikzeese werkvoorzieningsschap ter sprake. Directeur P. J. de Groot meldde dat op korte termijn een begin met die verbouwing zal worden gemaakt en dat een en ander gerealiseerd kan wor den binnen het eerder daar voor vastgestelde budget. ZIERIKZEE - „Ik vind dat de hoofddoelstelling van het schap breder moet zijn. Niet alleen het instandhouden van maximale werkgelegenheid, maar ook her stel en bevordering van de arbeidsgeschiktheid''. Die kritische kanttekening bij het beleidsplan 1994-1997 maakte P. van der Meide tijdens de vergadering giste ren, woensdag, van het algemeen bestuur van werkvoorzieningsschap De Zuid hoek in Zierikzee. In het beleidsplan staat onder meer dat omvang en aard van het werk optimaal afgestemd dient te worden op de capaci teiten van de medewerkers. Vrij vertaald: het werk bij de Zuidhoek moet zo in elkaar zit ten dat de mensen die er wer ken dat werk aankunnen. In een aantal gevallen kan er vol gens het beleidsplan bijvoor beeld best iets aan scholing of training gedaan worden om mensen vertrouwd te maken met een nieuw soort werk. Ook moeten mensen het werk leuk vinden en er voldoening in vin den, en dat kan dan weer een stimulans zijn om nieuwe vaar digheden aan te leren. Verder wil men proberen het werk zo gevarieerd mogelijk te maken door op zoek te gaan naar werk dat niet traditioneel door werkvoorzieningsschap pen gedaan wordt, maar wel binnen de mogelijkheden van het bedrijf en haar werkne mers ligt. Om de verhouding tussen de kosten - het geld dat uitgege ven wordt aan loon, onder houd, materiaal en dergelijke - en de baten zo goed mogelijk te maken wil het dagelijks be stuur het aantal 'indirecte me dewerkers' in de loop der tijds terugbrengen. Dat zal in de praktijk inhouden dat met na me het aantal ambtenaren dat nu nog bij het schap werkt ver laagd wordt. Verder wordt in het beleids plan aangekondigd dat men in de toekomst nog strakker de hand wil gaan houden aan de kwaliteitszorg. „Een aantal opdrachtgevers zal kwaliteits waarborgen gaan eisen. Hier dient op ingespeeld te wor den", aldus het beleidsplan. Ook het ziekteverzuim wil men aan gaan pakken. De doelstel ling is daarbij het terugdrin gen van het ziekteverzuim met één procent per jaar. In 1993 was het ziekteverzuim 12 pro cent. In het beleidsplan staat verder dat gewerkt moet wor den aan een betere doorstro- Volgens het beleidsplan moet het werk nog beter op de capaciteiten van de medewerkers van het werkvoorzieningsschap afgestemd worden. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - In Galerie Borsboom aan de Achterweg in Burgh- Haamstede is gedurende de maand oktober het werk van een tweetal vrouwelij ke kunstenaars te zien. Het gaat om doeken van Leute Leeuwerik uit Middel burg en Mies van Rossum uit Burgh-Haamstede. Leute werd geboren op Walche ren, maar vertrok al spoedig naar het buitenland om pas na de dood van haar man hier te rug te keren. Een deel van haar werk dat bij Borsboom ge toond wordt, is geschilderd als een soort therapie: „Het zijn oorlogstaferelen uit het voor malig Joegoslavië. Een krante foto was al voldoende om van alles bij me los te maken", al dus Van Rossum. „Het leed dat daarmee op me afkwam. Mee lijden kon ik beter als ik de penseel hanteerde. Ik werd de persoon op hef kerkhof, de mens die het uitschreeuwde. Hun leed werd mijn leed, het werd collectief". Een aantal van de tentoon gestelde werken gaat vergezeld van korte gedichten, die de kunstenares maakte. Naast werk dat rechtstreeks met Joe goslavië te maken heeft, zijn er ook een aantal werken te zien met wat vrolijker onderwer pen. Bijvoorbeeld het strand, bloeiende velden of de Zeeuw se kust. De tweede kunstenares in de maand oktober in Galerie Borsboom is Mies van Rossum. „Hoewel ik andere technieken wel degelijk ook kan waarde ren, gaat mijn voorkeur uit naar de aquarel", zegt ze zelf. De bloemen uit haar tuin vor men haar grootste inspiratie bron. Ze zijn op de expositie in grote verscheidenheid te zien, in tere pasteltinten, van klap roos tot begonia. De expositie is gedurende de hele maand ok tober gratis toegankelijk. De openingsuren zijn donderdag, vrijdag en zaterdag tussen 11.00 en 17.00 uur. NOORDWIJK - Een 78-jarige Nederlandse toerist is zondag in Frankrijk overleden na een aanval door een stier. Het dier hadhet slachtoffer eerder die dag bij een festival in Saint- Remy-de-Provence, een plaats je bij Avignon, tegen de grond geworpen. Dit is woensdag ver nomen van de verzekeraar van het slachtoffer, Het Zilveren Kruis in Noordwijk. De bloemen uit haar tuin vormen de grootste inspiratiebron voor kunstenares Mies van Rossum uit Burgh-Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5