Zeeuwse chauffeur onder vermisten Strengere aanpak van bijstandsfraude succes sta»—-- «sa steessss*— Zoeken naar overlevenden gezonken veerboot voortgezet Gemeenten mogen premie betalen bij vinden baan Kamer wil strengere aanpak XTC Noodklok Fraude PTT 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE TURKU/KAPELLE-BIEZELINGE - Onder de vermisten van de scheepsramp gisternacht op de Oostzee tussen Zweden en Finland bevindt zich de 32-jarige vrachtwagenchauffeur Ton de Klerk uit Kapelle-Biezelinge. Dat heeft burge meester J. van Bommel van die gemeente vanochtend, donderdag, bevestigd. Het zoeken naar eventuele overlevenden is vanochtend voortgezet. Inmiddels is duidelijk dat 138 mensen de ramp hebben overleefd en dat 768 opvarenden van de Estonia nog worden vermist. Reddingsdiensten hebben 58 lijken geborgen. Ton de Klerk woont bij zijn ou- ders in Kapelle-Biezelinge. Hij heeft twee kinderen. In een vrachtauto van het transport bedrijf Kindt BV uit het Zuid hollandse Bleiswijk was hij op weg naar Zweden toen de veer boot Estonia gisternacht hal verwege de overtocht zonk. Burgemeester J. van Bommel van Kapelle-Biezelinge heeft vanochtend contact gehad met de ouders van De Klerk: ,,Via buitenlandse zaken heb ik nog niets vernomen, maar het is heel erg duidelijk dat Tbn aan boord was en niet tot de gered den behoort." De Klerks ouders zijn nog niet afgereisd naar Zweden. Van Bommel: ,,Heel verschrikke lijk. De zorg en het verdriet van de familie zijn groot. Ik ken de ouders erg goed. Als ze mijn hulp nodig hebben, veeg ik mijn agenda leeg," aldus de burgemeester. Ook bij het Bleiswijkse trans portbedrijf overheerst versla genheid. Woordvoerder G. Kru- ger van Kindt BV: ,,We zijn heel somber. De hoop die wij giste ren nog hadden dat T<*n de Klerk misschien bewusteloos in een ziekenhuis lag, is vervlo gen. Het is een schok voor ons, maar vooral voor zijn vrouw en twee jonge kinderen." Het be drijf heeft geen enkel levenste ken meer ontvangen van zijn chauffeur. Vanochtend heeft het bedrijf de gebitsgegevens van de vermiste chauffeur doorgestuurd naar de Neder landse ambassade in Helsinki. Dinsdagavond laat kreeg Kindt te horen dat hun chauf feur niet was aangetroffen tus sen de 41 drenkelingen die uit het water waren gehaald. Ook de ziekenhuizen waar getroffe nen van de scheepsramp zijn opgenomen, hebben De Klerk niet kunnen opsporen. De Klerk werkte sinds ander half jaar als charterchauffeur voor het Bleiswijkse bedrijf. Hij kende de oversteek Ihllinn- Stockholm op zijn duimpje. Zijn collega, de geredde Stefan Duijndam, heeft De Klerk en kele uren voor het vergaan van de Estonia nog gezien. Maar tijdens de ramp warén zij niet bij elkaar in de buurt. Woord voerder G. Kruger heeft verno^ men dat Duijndam in zijn hut lag en De Klerk voor het laatst is gesignaleerd in de bar op de veerboot. Sjorren Kruger weet, net zoals Duijn dam al meldde, dat het met het sjorren van vrachtwagencom binaties op het schip slecht was gesteld. Kort voor de zomer is al een trailer van Kindt gekan teld omdat deze op twee in plaats van op vier punten was vastgezet. Volgens Kruger is de wagen van De Klerk wel „on der stroom" gezet omdat de la ding gekoeld moest blijven maar van sjorren weet Kruger niets. „Iedere chauffeur die die over tocht kent, kan hetzelfde ver haal vertellen: ze sjorren niet of onvoldoende. De veiligheid is blijkbaar ondergeschikt aan het commercieel belang", aldus Kruger. Een team met vért^enwoordi- gers uit Zweden, /Finland en Estland is vaochtend begonnen met een onderzoek naar de oor zaak van de scheepsramp in de Oostzee voor dé/Finse kust. Het zoeken n&arV eventuele overlevenden ^vanmorgen omstreeks zeveï^ uur weer her vat. Tien helikopters uit Fin land en vier uit S^wecfen hervat ten hun werkzqaniHeden, die woensdagavond;- orfr acht uur wegens het invallen van de duisternis werden gestaakt. Volgens de Finse marinecom mandant Raimp Tiilikainen, die de leiding heeft van de red dingsoperatie, hebben 138 men sen de ramp overleefd. Volgens de officiële lijst van de rederij waren er 964 mensen aan boord. Laadklep Estse onderzoekers waar schuwden woensdagavond dat niet op korte termijn achter haald zal worden hoe de ramp heeft kunnen gebeuren. Onder zoekers zullen;-, waarchijnlijk nog vandaag trpéhten het wrak binnen te gaah^Zjfcj zullen zich vooral buigen pvet;de vraag of de vergrendeling van de laad klep aan de achterkant van het schip goed functioneerde. Een Zweedse zeeVaaikdeskundige uitte hier woeris/Iag grote twij fels over. Vakbondsleiders her haalden deze kritiek. f,We ne men hun opmerkingen serieus en zullen goed nagaan of ze kloppen." Maar de Estse minis ter bracht eveneens in herinne ring dat de Estse autoriteiten en Zweedse vakbonden altijd van mening verschillen over de bemanning van de Este veerbo ten. „De bemanning van de Estonia was de beste die Est land had." Nieuw licht Meister vertelde woensdag avond dat de gezonken veer boot twee kapiteins aan boord had. Een van hen heeft moge lijk de ramp overleefd. Als dat inderdaad het geval is, zou dat nieuw licht op de oorzaak van de ramp kunnen werpen. „De informatie die hij ons kan ge ven, is zeer belangrijk omdat hij het schip goed kent." In Zweden wordt zondag een nationale rouwdienst gehou den voor de meer dan 800 slachtoffers van de scheeps ramp. Het grootste deel van de slachtoffers komen uit dit Scandinavische land. Bergen Premier Carl Bildt verklaarde donderdagmorgen voor de na tionale radio dat „uiterste Ruim 31 miljoen teruggevorderd ROTTERDAM (ANP) - De strenge aanpak van de fraude met bijstandsuitkeringen door de dienst so ciale zaken en werkgelegenheid (Sozawe) in Rotter dam heeft succes. Sinds de gemeenteraad in no vember vorig jaar besloot tot een intensieve aanpak van de bijstandsfraude is het op frau derende cliënten terug te vor deren bedrag opgelopen van vier miljoen in maart vorig jaar tot 31,5 miljoen gulden af gelopen augustus. Dit blijkt uit de voortgangs rapportage die de dienst aan de gemeenteraad heeft uitge bracht. Op basis van de nu ach terhaalde gegevens raamt So zawe dat 15 a 20 procent van al le cliënten fraudeert. Het aan tal mensen dat naast een uitke ring zwart werkt, is hier niet bij inbegrepen. Sozawe kan hierover geen zinnige schatting maken. Door een koppeling met de computerbestanden van de be lastingdienst en die van het ziekenfonds worden vooral bij de bestrijding van de zoge noemde „witte" fraude goede vorderingen gemaakt. Van de ze koppeling en van de invoe ring van een maandelijks rechtmatigheidsonderzoek gaat ook eèn preventieve wer king uit. Sozawe schat dat 7 tot 9 procent yan de cliënten naast een uitkering „wit" werkt. Met deze witte fraude is jaarlijks ongeveer 27 miljoen gulden ge moeid. Schuldenlast Van de witte fraudeurs doet 20 procent dat structureel. Deze categorie zorgt voor 80 procent van het totale fraudebedrag. Thchtig procent fraudeert inci denteel. In deze groep vallen de probleemgevallen: mensen die al jaren geen regulier werk hebben en vaak een torenhoge schuldenlast. Voor deze groep is het af en toe wit bijklussen een soort overlevingsstrategie geworden. Aan bijstandsgerechtigden DEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen vanaf 1 ok tober een premie geven aan bijstandgerechtigden die werk of scholing aanvaarden. Het gaat om maxi maal 3.200 gulden netto per jaar bij aanvaarding van werk en 2.150 gulden bij scholing. Uit het Fonds So ciale Vernieuwing ontvangen de gemeenten hiervoor samen 150 miljoen per jaar. De gemeenten kunnen het geld ook gebruiken om langdurig werklozen te begeleiden of aanvullend werk te scheppen. Ze dienen daarbij samen te werken met de arbeidsbu reaus. Deze opzet komt in de plaats van de zogeheten vrijlatingsre geling. Die houdt in dat bijstandsontvangers een be paald bedrag per maand mo gen bijverdienen, zonder dat het op hun uitkering wordt ge kort. Van deze regeling wordt afgestapt omdat hij niet effec tief genoeg is. Tot de gemeenten een regeling hebben opgesteld voor het sti muleren van uitkeringsgerech tigden bij het zoeken naar werk, geldt een overgangster mijn. Bijstandsgerechtigden die over de maand september van dit jaar een deel van hun inkomen uit werk mogen be houden, ontvangen datzelfde bedrag vanaf 1 oktober in de vorm van een premie. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meleocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 30 september 10.20 106 04.20 - 93 23.25 127 17.00 -110 ROOMPOT BUITEN 30 september 09.30 99 04.00 - 87 22.25 119 16.35 -104 BRUINISSE 30 september 10.25 117 04.40 - 96 23.20 135 17.15 - 115 WEMELDINGE 30 september 10.25 112 04.25 - 95 23.20 133 17.10 -113 Doodtij: 30 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 7IERIKZEESCHE nieuwsbode Uitgave „„_,n Ochiman tw ÏÏJiSiffloS»' Fa* om® Rabobank nf J'~ lil 7 vbrf zierto.ee, 29 september 1994 Geachte lezer. 7;„toeesche Nieuwsbode houden w« op^ bjj Mede namens alle medewerkers, D.L. van 't Leven, dir p s Tijdens het Open ^^^"cWigeVprfdprijs 15C uvtgmotid ovtneeiworroiio krachtsinspanningen" worden gepleegd om alle doden uit het scheepswrak te bergen. „Dat zijn we aan de familieleden van de slachtoffers verplicht." DEN HAAG (ANP) - Minister Borst van volksgezondheid en een meerderheid van de Twee de Kamer willen producenten, handelaren en gebruikers van XTC strenger aanpakken. Het opsporen van producenten en handelaren moet een hoge prioriteit krijgen. Gebruikers moeten op alle mogelijke ma nieren gewezen worden op de gevaren van de pillen. Dit bleek woensdag tijdens een algemeen overleg over XTC. Minister Borst week af van een notitie van haar voorgangster D'Ancona die onderwerp van discussie was. „Er zijn inmid dels zes jongeren overleden na dat ze XTC gebruikten. Het is niet voor 100 procent zeker dat de pillen inderdaad de oorzaak zijn, maar een verband is er. XTC schaadt de gezondheid. We moeten proberen te voorko men dat jongeren de pillen slikken", aldus Borst. De Kamer drong bij de minis ter aan op betere en meer voor lichting aan jongeren over de gevaren van XTC en daar aan verwante middelen. Enkele fracties hadden er problemen mee dat XTC wel op de lijst staat van de zware verdovende middelen, maar dat het in het bezit hebben van het middel wordt gedoogd en niet gericht wordt opgespoord. GroenLinks was de enige frac tie die vond dat XTC moest worden gelegaliseerd, omdat dat volgens de partij de enige manier is om te voorkomen dat de markt wordt overspoeld met „vervuilde" pillen. AMSTELVEEN - De Stichting AAP (Apen Adoptie en Protec tie) in Amstelveen komt in moeilijkheden, als niet op kor te termijn geld loskomt voor nieuwe huisvesting. Op de plek van de verbouwde kas waar vooral apen, maar ook papegaaien, slangen, spinnen, kangeroes en schildpadden worden opgevangen, komt een weg. Een locatie voor een nieuw onderkomen is er en de gemeente Amstelveen is ak koord met de bouw, maar de ruim vijf miljoen gulden voor het nieuwe onderkomen is er bij lange na nog niet. EWIJK - De landelijke werk groep 06-gedupeerden, waarin zich mensen hebben verenigd die torenhoge telefoonrekenin gen krijgen omdat er vaak met 06-nummers is gebeld, ver moedt dat medewerkers van PTT Telecom frauderen met ge heime computerinformatie. Door het verkopen van gehei me codes aan criminelen zou den die in staat zijn in te bre ken in het netwerk van PTT Te lecom en daar gesprekken op willekeurige nummers kunnen laten noteren. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA door Willy Vandersteen Idees allen it itIk rst de 'hen vrajen om bij 'Te slaan tn ome slri/d tejen het kuade Ik zat hen vra jen alle lautaus tol leven te mekken1 Donderdag 29 september Zierikzee Thema-middag ANBO Zierik zee. Zierikzeesche Nieuwsbo de. Jannewekken 11. 13.45 uur. Burgh-Haamstede Proefles cursus Engels. De Schutse. 09.00 tot 10.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. .Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 30 september Zierikzee Uitstapje MS-Soos. Vanaf Cor- neliastichting. 13.15 uur. Diner mode-lingerieshow. Con certzaal. Vanaf 19.00 uur. Dreischor Concert Crescendo en harmo nie Apollo uit Wissenkerke. Nederlandse Hervormde kerk. 20.Q0 uur. Nieuwerkerk Braamfeest, OBS Dob belsteen. Van 08.30 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Oud papier inleveren ten bate van zending bij gebouw Salem aan de Molenstraat. Tussen 18.30 en 20.00 uur. Oosterland Lampionoptooht. Vanaf obs Oosterburcht. 19.30 uur. Bruinisse Oud papier ophalen. "Dorp. Vanaf 08.30 uur. Zaterdag 1 oktober Zierikzee •Open huis Zierikzeesche Nieuwsbode. Jannewekken 11. Van 11.00-15.00 uur. Jubileumprogramma 150 jaar ZZN. 150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode in beeld, woord, declamatie en zang. Nieuwe Kerk. 19.30-21.45 uur. Jazz-avond. Foyer Mondragon. 20.30 uur. Groot vuurwerk. (Zierikzee sche Nieuwsbode). Nieuwe Ha ven. Ca. 22.15 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Uit\Visselingsconcert. Neder landse^Hervormde kerk. 20.15 tot 21.45 uur. Zondag 2 oktober Zierikzee Concest Tribute to Paul Rod- gers. Brogum. 16.00 uur. Maandag 3 oktober Zierikzee Algemene ledenvergadering platform Zeeuwse Vrouwen raad. Restaurant Mondragon. 09.30 uur. Start cursus tekenen en schil deren. 7-10 jaar. Clubhuis De Lichtboei. 14.00-16.00 uur. Start karatelessen. Gym nastiekzaal Delta Sport. 20.15 uur. Dinsdag 4 oktober Zierikzee Meer Bewegen voor Ouderen. Kruisverenigingsgebouw. 09.15-10.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Neeltje Jans Excursie door natuur Neeltje Jans. Vanaf parkeerplaats Oosterscheldezijde. 10.00 uur. Oosterland Verkoping zendingskrans Bidt en werkt. Dorpshuis Ooster hof. 14.00-17.00 en 19.00-20.30 uur. Woensdag 5 oktober Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC Zierikzee. 10.00 tot 11.30 uur. Dierendagfeest. De Lichtboei. 12.30 uur. Mini-instuif. De Driehoek. 14.00 tot 16.00 uur. Thema-avond prenatale diag nostiek. Multifunctioneel cen trum. 20.00 uur. Borstvoedingsinformatie dienst. Repel 7. 20.00 uur. Neeltje Jans Excursie door natuur Neeltje Jans. Vanaf parkeerplaats Oosterscheldezijde. 14.00 uur. Burgh-Haamstcde Borstvoeding-informa tie-avond. Repel 7. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie bezwaar- en beroepschriften. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 6 oktober Zierikzee Informatie-avond FNV-Vak' bondsschool. Multifunctioneel centrum, de Huybertstraat 35. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2