Uitbreiding riolering Brouwershaven verkleint ook problemen Voorburglaan Nieuwe voorzitter voor Brogum mmiÏLEOTl Gemeentebestuur investeert bijna 73.000 gulden 'In Sri Lanka zijn de mensen heel creatief' DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 NR 25642 5 AZZe riolering in de gemeente Brouwershaven moet voorzien worden van meer bergingscapaciteit. Men begint daarmee bij de nieuw aan te leggen riolering in de Noorwegenlaan. (Archieffoto). BROUWERSHAVEN - Taferelen waarbij kinderen, na hevige regenval, met een bootje door de Voorburg laan in Brouwershaven roeien, behoren waarschijnlijk tot het verleden. Nadat het Brouwse gemeentebe stuur al eerder een extra overstort liet aanbrengen in de, naast de Voorburglaan gelegen, sloot aan de Grachtweg werd maandagavond opnieuw een beslissing genomen die de wateroverlastproblemen in de laag gelegen straat kan helpen oplossen. Tijdens de gemeenteraadsver gadering in het Brouwse stad huis besloot de raad om bijna 73.000 gulden te investeren in uitbreiding van de riolering in het gebied. Een beslissing die niet in de eerste plaats voort kwam uit de wateroverlast in de Voorburglaan, maar uit het feit dat aan de overzijde van de Noorddijkstraat een stuk bouwgrond bouwrijp wordt ge maakt. Behalve de water-, gas- en elektriciteitsbuizen wordt daarbij door de exploitant ook riolering in de grond gelegd. Daarvan wilde het Brouwse college van burgemeester en wethouders gebruik maken door de nieuwe riolering van extra bergingscapaciteit te voorzien. Op die manier vol doet de riolering in dat gebied al aan de nieuwe eisen die in Nederland worden gesteld om het oppervlaktewater schoner te maken. Het feit dat daarmee ook een bijdrage wordt geleverd aan het verhelpen van de water overlast in de Voorburglaan werd door de diverse raads fracties met instemming be groet. Ook was men tevreden omdat de, toch verplichte, aan passing op deze manier goed koper kan worden gerealiseerd dan wanneer er over twee a drie jaar de grond voor open zou moeten worden gemaakt. ,,Dit is een voorbeeld van goed management", aldus D66- raadslid T. van Dijk. CDA- raadslid R. J. van der Wekken bleef sceptisch ten aanzien van de wateroverlast in de Voor burglaan. ,,Een uitbreiding van de bergingscapaciteit van het riool met 64 kub lijkt mij een kleine beetje wanneer je bedenkt dat de Voorburglaan vele hectare groot is." Raadsvoorzitter burgemeester L. N. Labruyère gaf toe dat noch de extra overstort in de sloot langs de Grachtweg, noch de uitbreiding van de berging scapaciteit in het nieuwbouw- gebied Noorwegenlaan garan deert dat er nooit meer water overlast zal zijn in de Voor burglaan. ,,Het is een extra bij drage aan de oplossing daar van. Maar het hangt er ook van af hoeveel regen er in één keer valt." Spreekrecht Spreekrecht voor het publiek tijdens een raadsvergadering. Volgens het Brouwse PvdA- raadslid A. de Vlieger zal het er op den duur zeker komen. Maar de Brouwse raad besliste maandag dat dat voorlopig 'uit praktische overwegingen' nog niet het geval zal zijn. Men was van mening dat het publiek voldoende zijn zegje kan doen tijdens de openbare commis sievergaderingen, waar bijna alle punten aan de orde komen waarover later in de raadsver gadering wordt beslist. P. van der Meide (SGP/GPV/RPF) sprak er zijn verbazing over uit dat de D66-fractie 'die zich toch inzet voor meer openbaarheid van bestuur en inspraak van de .bürgers' zo gemakkelijk over stag ging bij dit punt. T. van Dijk (D66) liet weten dat zijn fractie 'node' akkoord ging om dat bleek dat er binnen de ge meenteraad geen meerderheid was te vinden voor spreekrecht tijdens de raadsvergaderingen. Tweede woningen ,,Ik heb de kaart eens bestu deerd en daarbij schrok ik van de grote hoeveelheid tweede woningen in de gemeente", al dus PvdA-raadslid De Vlieger. Ook nadat de Brouwse raad maandag een onderdeel van de gemeentelijke huisvestingsver ordening vaststelde, zal het aantal vakantiewoningen in de gemeente niet sneller afnemen dan nu het geval is. Ook via de nieuwe verordening blijft alles in grote lijnen bij het oude. Dat wil zeggen dat een tweede wo ning die functie behoudt wan neer het pand wordt verkocht aan mensen die het ook als va kantiewoning willen gebrui ken. Alleen wanneer het pand eenmaal permanent bewoond gaat worden, kan het daarna niet meer in gebruik worden genomen als tweede woning. Bodemvervuiling ,,In het rapport dat vier jaar geleden werd opgemaakt over de bodemvervuiling aan het Spuislop stond al dat het moei lijk hard was te maken dat de grondvervuiling onder -de openbare weg ook was veroor zaakt door het bedrijf Van der Wekken". Met deze toelichting snoerde Labruyère op effectie ve wijze de mond van de raads leden Van der Meide (SGP/ RPF/GPV) en M. M. Weezepoel (D66). Zij vroegen zich af waar om de vervuiling van de grond onder de openbare weg niet was toe te schrijven aan de ac tiviteiten van het bedrijf en verplaatsing van de vervuiling via het grondwater. De Brouw se raad stelde upaniem 50.000 gulden beschikbaar voor het saneren van de grond onder de weg op de hoek Spuislop/Bos- tonplein. De werkzaamheden worden in samenwerking met Van der Wekken tegelijkertijd uitgevoerd met de sanering van de vroegere bedrijfsgrond. De keus op Peter Groen is ge vallen op grond van zijn be stuurlijke ervaring. Groen: ,,Ik woon sinds twee jaar in Zierik- zee en ben nog maar drie keer in Brogum geweest, waarvan twee keer tijdens het Any wave festival. Het leek het dagelijks bestuur een goed idee om nu eens iemand aan te trekken die niet zo nauw betrokken is bij de oude vertrouwde structuur. Ik denk dat dat een goed idee is. Ik sta volkomen blanco te genover de gevestigde club be stuursleden." Groen wil probe ren om tijdens zijn voorzitter schap de negatieve sfeer rond Brogum te verwijderen. Groen: Any wave is natuurlijk hartstikke leuk, maar één keer Chr. Geref. Kerken Beroepen te Spijkenisse: C. J. Droger, kandidaat te Slie- d recht. Bedankt voorElburg: A. Baars te Middelharnis. Haamstede beroept ds. J. G. Alblas HAAMSTEDE - De Hervormde gemeente te Haamstede heeft een beroep uitgebracht op ds. J. B. Alblas te Hazerswoude. Ds. Alblas werd geboren op 3 juni 1961 en is sinds 1990 predi kant te Hazerswoude. In Haamstede is hij beroepen in de vacature die daar in augus tus jl. ontstond door het ver trek van ds. C. Haasnoot naar Zwijndrecht. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Donderdag 29 september, 19.30 uur student G. J. Baan, Barneveld. per jaar een festival is een veel te smalle basis om een naam op te bouwen. Brogum preten deert een 'podium voor muziek en theater' te zijn. Deze bena ming vind ik momenteel voor Brogum misplaatst. Bovendien is uit een enquête onder scho lieren gebleken dat het cen trum niet voorziet in de be hoefte van deze leeftijdsgroep. Het zou meer een jongerencen trum moeten zijn. Daarnaast wil ik proberen een breder pu bliek te trekken, ook mensen van mijn eigen leeftijd, en een gevarieerd programma-aan bod. Het zou bijvoorbeeld heel goed zijn als Brogum open is tijdens de Havendag." ZIERIKZEE - De 39-jarige Peter Groen werd giste ren, maandag, gekozen als voorzitter van het po dium voor muziek en theater Brogum. Zijn voorgan ger, Paula Schiettekatte, vindt het na drie jaar voor zitterschap welletjes en wil eens wat anders gaan doen. Paula en Peter zijn beiden werkzaam in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede Openbare basisschool De Meerpaal BRUINJSSE - Tot voor kort wisten ze amper van het bestaan van het ontwikkelingsland Sri Lanka. Maar sinds Wim en Dineke Mulders-Kik uit Bruinisse op school zijn geweest, weten de leerlingen van de oudste groepen van openbare basisschool De Meerpaal in Bruinisse heel veel over dit land. Niet alleen dat de meeste van de veertien miljoen inwoners zo arm zijn dat ze moeten leven van wat ze vinden en zelf verbouwen, maar ook dat ze heel cre atief en efficiënt omgaan met de natuurlijke grondstoffen die ze tot hun beschikking hebben. ,,De mensen doen hun kleren wassen in een beekje en drogen ze in de zon. Binnen twee uur zijn ze droog. Gratis wassen en drogen. Geen wasmachine en wasdroger nodig", aldus Vicky Maaskant. Wim en Dineke Mulders-Kik werkten vroeger op Schouwen-Duiveland als verpleegkundigen. In 1993 gingen zij voor het eerst een jaar naar Sri Lanka om daar te werken in het kinderhuis Anandapura, dat in een dorpje ongeveer zestig kilometer van de hoofdstad Colombo ligt. Begin dit jaar keerde het echtpaar terug in Bruinisse. In november vertrekken zij opnieuw voor een jaar naar Sri Lanka, mét hun baby die dit jaar werd geboren. Voor zij ver trekken wilden Wim en Dineke aan de kinderen in Bruinisse en omgeving graag wat vertellen over het land waar zij vol idealisme hun beste krachten aan geven. Dat was de directe aanleiding voor het Sri Lanka-project, dat niet alleen in De Meerpaal wordt gehouden, maar ook in de Bruse christelijke basisschool Op Dreef en de openbare basisscholen in Sirjansland en Dreischor. Wim en Dineke lieten door middel van een videoband en een dia-serie zien hoe de mensen in het, in de Indische oceaan gelegen ontwikkelingsland, leven en werken. Ook brachten ze allerlei voorwerpen uit Sri Lanka mee naar school. Onder meer een kokosnoot, een vrucht die voor een groot deel van de bevolking zeer belangrijk is. Men verdient wat geld door het pellen van kokosnoten. ,,Ze doen dat heel gemakkelijk, want ze steken een soort mes in de grond en duwen dan de kokosnoot op dat mes. Dan barst hij open", aldus Johan Kik en Nicky Tabbemee. Wanneer op die manier de kokos en de klappermelk is geoogst, worden de resten van de kokosnoten nog voor vele doeleinden gebruikt. Men maakt et drinknappen of lepels van en de bruine haren van de bast worden verzameld om matrassen mee te vullen of schuursponsjes van te maken. „Uit alles blijkt dat de mensen in Sri Lanka heel zorgvuldig omgaan met de natuurlijke grondstoffen waarover zij beschikken. Daar kunnen wij nog best wat van leren", aldus schooldirecteur Ad Fluyf. De leerlingen kregen op school ook de kleding te zien die de mensen op Sri Lanka dragen, de sharong waarin de mannen gekleed gaan en de zes meter lange zijde lap; de sari die de vrouwen zodanig om hun lichaam draperen dat alleen een stukje van hun buik zichtbaar blijft. Ook toonden Wim en Dineke Mulders de Stickertjes die bij feestelijke gelegenheden op het gezicht worden geplakt. Er werd wierook gebrand en de kinderen kregen de pannetjes te zien waarin rijst wordt gekookt en kruiden worden gemalen. Ook kregen de kinde ren wat te horen over de verschillende godsdiensten in Sri Lanka. Al die nieuwe kennis bundelden zij in een werkmap. Donderdag 29 september wordt in het Verenigingsgebouw aan de Deestraat in Bruinisse op initiatief van de Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Bruinisse een bijeenkomst gehouden waarbij Sri Lanka centraal slaat. Daaraan werken niet alleen Wim en Dineke Mulders mee, maar ook de leerlin gen die aan het project deel namen Aanvang 19.30 uur. Televisieploeg met camera en rail in de Meerpaal, getekend door Corina Feytel, gróep 3. T De kiwi in zijn slaapzak, getekend door Mats Willemse, groep 3. Het boeddisme De vijf beloften. Het boeddhisme heeft niet echt regels, verboden of dingen die perse moeten. Maar bjj alles wat je doet moet je letten op gevolgen van de dood. Je moet heel goed weten watje doet. Je bent er zelf verantwoordelijk voor. Daarom probeert de boeddhist goed te leven. Om hiernaast steeds weer te den ken, kunnen boeddhisten vijf beloften doen: Een levend wezen geen kwaad doen. Niet nemen wat niet gegeven is. Leef niet op een verkeerde manier. Zeg geen onvriendelijke dingen en lieg niet. Gebruik geen drugs of sterke drank die helder denken onmogelijk maken Joliene Geluk, groep 7. Honderdduizend vissers Sri Lanka telt 14 miljoen inwoners. Daarvan tellen we hon derdduizend vissers ze gaan met wankelige bootjes de zee op de vis uit de neten halen gaat hier wel anders dan (hier) daar. Van de zee gaan we op het drogende opervlak- te van Sri Lanka is 65610 km2. Sri Lanka ligt in Azie onder Indonesië. Sri Lanka is een lant wat arem is mensen kunnen daar nauwelijks leefen van armoede ze leven van vis-rijst-kruide-vlees an dit hebben ze veel te weinig help Sri Lanka. Luciën Finklenberg, groep 6 Sri Lanka Wim en Dineke zijn wezen vertellen over Sri Lanka. Ze brachten allemaal dingen mee. Zoals pannetjes, waarmee ze het eten mee maakten of peper magi enz. die stopten ze daan in flesjes. Ook hadden ze stickertjes meegebracht die je op je hoofd kon dragen, en ze lieten ook nog een kleed zien die je om je middel kon slagen en dan had je een jurk. Ook lieten ze dia's zien. En de mensen van Sri Lanka leef den ook anders als wij want de mensen uit Sri Lanka eten, zonder mes en vork, en wij met mes en vork. En wij kun nen zo naar de winkel om groenten te kopen en zij moeten het zelf maken. Miranda van Velthoven, Danielle Versendaal, grpep 6

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5