Politiek gekissebis over besluit in affaire Kloet COMMENTAAR Derde uitreiking van de Elektra Awards voor het amateurtoneel Zierikzee verder met voorlichting ouderen streeknieuws Blunderen Fracties verwijten elkaar gebrek aan ervaring Bijeenkomst nieuwe inwoners in stadhuis Zierikzee Limburg en Gelderland volgen Zeeuws voorbeeld Subsidie dorpshuizen Zonnemaire en Brouw Wierden zoekt contact met eilandelijke onderduikers AA-Beweging opgeheven DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 NR 25642 3 Eenmaal begonnen met blun deren, is er vaak geen houden meer aan. In de angst om toch vooral geen fouten te maken, slaat het noodlot opnieuw toe. Iets dergelijks lijkt in Zierik- zee aan de hand rond de affaire Kloet. De landbouwer aan het Eerste Weegje probeert op al lerlei manieren zijn kampeer boerderij uit te breiden tot een echte camping. Dat mag. Het gaat de boeren tenslotte niet voor de wind en waar voor heen het koren danste, kan Heinz uit Hamburg mogelijk eveneens aangenaam verpo zen. Een gemeentebestuur echter, staat voor de moeilijke taak dat toe te staan of te verbie den. Belangen van natuur en recreatie dienen te worden af gewogen. Bovendien dient het karakter van stad en land in de gaten te worden gehouden. Tenslotte moet worden ge waakt voor precedentwer king. Want als er één kampeer- boer over de dam is, volgen er vast meer. Landbouwer Kloet vervult de voortrekkersrol. En dat heeft hij geweten. De gemeente wil de vrijstelling verlenen zodat de bestemming van de grond kon worden omgezet van agra risch naar receatief gebruik. De provincie stond dat echter niet toe, waarna een bezwaren procedure volgde. 'Groeps- kamperen', heette de nieuwe poging. Veertig scouts zijn met zij allen één kampeereenheid en dus staat de camping vol, terwijl het gastenboek relatief leeg blijft. CDA en VVD wil den Kloet hiermee graag van dienst zijn. Maar het liep fout. In een periode namelijk dat enkele raadsleden met vakan tie waren - dat misschien wel zeer bepaalde raadsleden met vakantie waren - kwam het voorstel in de gemeenteraad. Met de allerkrapste meerder heid van één stem, kreeg Kloet zijn zin. Opmerkelijk daarbij was de rol van waarnemend loco-bur gemeester P. de Rijke. Als voorzitter van de raad wordt hij geacht op objectieve wijze de vergadering te leiden. De Rijke verkondigde daaren- tegen met verve het CD A-standpunt. Jurist en bur gemeester J. J. P. M. Assel- bergs moet geschrokken zijn toen hij terug kwam van va kantie. Er lag een besluit waaraan wettelijk het een en ander schortte en bovendien lag er inmiddels een aanvraag van Kloets overbuurman Kooman. Die wil namelijk ook wel een camping. Niemand minder dan de minis ter van binnenlandse zaken moest er aan te pas komen om een stokje te steken voor een uitgebreid kampeercomplexin Zierikzee-west. Tenslotte bedenken burge meester en wethouders dat er maar gauw een geheel herzien bestemmingsplan moet komen voor dat ene specifieke stukje Zierikzee. Hoe pijnlijk is het dan om te horen dat de raad scommissie voor ruimtelijke ordening positief heeft geadvi seerd over ander stuk grond dan dat waar de gemeenteraad over moet beslissen. Of Kloets advocaat hier nog een speld tussen krijgt, moet worden afgewacht. Maar vast staat dat college en raad van Zierikzee blunder op blunder stapelen. AvdN ZIERIKZEE - Wat zo langzamerhand de 'affaire Kloet' is gaan heten, was gisteravond in de Zierikzeese ge meenteraad opnieuw aanleiding voor politiek gekissebis. Met name oppositiepartij D66 drukte de coalitie partijen CDA en VVD nog eens nadrukkelijk met de neus op de feiten: een onwettig en om puur praktische redenen nog juist niet door de minister vernietigd raadsbesluit. J. Th. M. van der Veer (D66): 'Wie is hier onervaren In een vergadering tijdens de vakantieperiode besloot de ge meenteraad, daartoe aangezet door VVD en CDA, groepskam- peren op het bedrijf van Kloet aan het Eerste Weegje toe te staan. Terug van vakantie droeg burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs dit besluit om juridische redenen ter vernieti ging voor aan de minister van binnenlandse zaken. Die stelde Asselbergs in het gelijk, maar ging niet tot vernietiging over omdat de geldigheid ervan al na enkele weken zou vervallen en omdat zij vernietiging een al te zwaar middel vond. ,,Het is duidelijk dat de raad een verkeerd besluit heeft ge nomen. Laten we dat dan ook eerlijk zeggen. Hoe staan VVD en CDA hier tegenover?," luid de PvdA-raadslid mevrouw M. R. de Jong de discussie in. Dat was koren op de molen van J. Th.M. van der Veer van D66: ,,VVD en CDA mogen wel heel goed nota nemen van de brief van de minister. Wij zijn buiten deze coalitie gehouden omdat we te weinig politieke ervaring zouden hebben. Nou, hieruit blijkt toch wel bijzonder wei nig politieke ervaring." ,,D66 gaat compleet voorbij aan wat er hier gebeurd is," verdedigde VVD-fractievoor- zitter J. J. Geleijnse. ,,Er was een positief advies van de com missie beroepszaken, we zaten midden in de zomer, er was nauwelijks overleg mogelijk en uitstel kon niet. Daarom hebben we Kloet het voordeel van de twijfel gegeven." ,,D66 stelt de zaken wel heel simplistisch voor. Het was toch ook meneer Katerberg van D66 die probeerde CDA-frac- tievoorzitter C. Legemaate. ,,Ho, ho, interrumpeerde Ka terberg onmiddellijk, „Dat was vóór het fractieberaad." „Er is hier in elk geval een hele foute beslissing genomen," gooide Van der Veer nog wat olie op het vuur. Voorzitter Asselbergs greep in: „Akkoord, akkoord. Maar dit is allemaal wel erg ver beneven de agenda." Aanzien Eerder gisteravond had Assel bergs al een ander raads voorstel wegens onvolledig heid terug moeten nemen en bovendien had hij al opge merkt dat de affaire Kloet het aanzien van het gemeentebe stuur bepaald geen goed doet. „U kunt zich niet voorstellen hoe daar over gesproken is." Desondanks werd de burge meester aan het eind van de avond nogmaals onaangenaam geconfronteerd met de affaire. Om precedentwerking te voor komen - Kloets overbuurman Kooman wil ook wel een groepscamping - moet het het hele gebied rond het Eerste Weegje namelijk uit het be stemmingsplan Buitengebied worden gehaald. Een stede- bouwkundige gaat er een apart 'postzegelplan' voor ontwer pen. Maar over de begrenzing van dat postzegelplan bestaat on duidelijkheid. Na een vraag van SGP/RPF/GPV-raadslid J. de Bruijne bleek dat de com missie ruimtelijke ordening heeft geadviseerd over gebied dat groter is dan het gebied dat in de raadsstukken wordt ge noemd. „Hoort dat stukje aan de overzijde van het Eerste Weegje er nou wel of niet bij?" vroeg De Bruijne. 'Irriteert' „Weer een fout in een raads voorstel. Dat irriteert me in ho ge mate," zei Asselbergs. „Dit is van de gekke," deed me vrouw De Jong er nog een schepje bovenop. „Zo gaan we dus niet besturen. Want dit is natte vingerwerk." Uiteindelijk wist Asselbergs alsnog een positieve wending te geven aan het gehavende voorstel. Hij adviseerde de VVD met een initiatief voorstel te komen „Want het ef fect van dit besluit is niet meer dan een opdracht aan de stede- bouwkundige om het postze gelplan te maken. In de volgen de raadsvergadering dekken we de zaak dan goed af." De ge meenteraad kon zich hierin unaniem vinden. Zie ook het commentaar elders op deze pagina. J. de Bruijne (SGP/RPF/GPV): 'Stukje grond er wel of niet bij?' Bijdrage 32 cent per inwoner ZIERIKZEE - Voorlichting aan ouderen over geld, gezondheid en behuizing is noodzakelijk en moet niet beperkt blijven tot een driejarig project. Ook niet als dat de gemeente 32 cent per inwoner kost. Dat was de mening van de gemeenteraad gister avond in Zierikzee. Aanvankelijk wilden VVD en SGP/RPF/GPV de bijdrage voorlopig beperken tot één jaar. Wethouder D. van der Wekken gaf aan dat de voor lichting is overgedragen van GGD naar de Stichting Welzijn Ouderen en dat die stichting daar in de toekomst geld voor zal vrijmaken op de eigen be groting. Voorlichting permanente zaak „Het bestuur van de stichting zal bezien welke van de huidi ge taken worden opgeofferd voor dit project. Voorlichting aan ouderen moet een perma nente zaak zijn. Het werd ge dragen door de GGD. Die trekt zich terug, maar heeft aanzet ten gegeven om verder te gaan. Dat komt wel terug in de be groting van de stichting Wel zijn Ouderen en of dat ieder jaar 32 cent is, dat zien we wel," zei Van der Wekken. Dat was tegen het zere been van VVD-fractieleider J. J. Ge leijnse: „Als GGD-project kostte het 31 cent. Nu de zaak eenmaal op poten staat, kost het 32 cent. Dat zou toch juist minder moeten zijn? Laat ze maar met een begroting ko men." Koopje Maar volgens Van der Wekken hebben de gemeenten destijds met 31 cent nog maar een schijntje van de werkelijke kosten gedragen. „Geloof me. Voor een koopje koopt u een goed model." Dat antwoord plus de opmer king van de burgemeester dat de raad elk jaar opnieuw de be steding kritisch mag bekijken, was voor de raad voldoende om akkoord te gaan. ZIERIKZEE - Op maandag 10 oktober wordt in het stadhuis in Zierikzee een kennisma kingsbijeenkomst gehouden voor mensen die in de afgelo pen twaalf maanden in Zierik zee zijn komen wonen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de Vierschaar van het stadhuis met koffie en een welkomstwoord door burge meester mr J. J. P. M. Assel bergs. De leden van het college van burgemeester en wethouders geven daarna een toelichting op de taken waarvoor zij ver antwoordelijk zijn. Gemeente secretaris M. J. Walraven ver telt wat over de ambtelijke or ganisatie van de gemeente en de aanwezigen kunnen vragen stellen. Om ongeveer 21.00 uur wordt de dia-serie Zierikzee, stad vol geheimen vertoond, waarna de nieuwe inwoners de diverse ruimten in het stadhuis kun nen bezichtigen. Onder meer de trouwzaal, de raadzaal en de werkvertrekken van de burgemeester, secretaris en het Stadhuismuseum. ZIERIKZEE - De Amateur Comedie Zierikzee (ACZ) mocht zaterdag in de Stadsschouwburg in Middelburg de Elektra Award 1994 in de (nieuwe) categorie Ensemblespel in ontvangst nemen uit handen van gedepu teerde voor onder meer cultuur, drs. G. L. C. M. de Kok. De ACZ ontving deze toneelon derscheiding voor de voorstel ling Angst van Bertold Brecht, die hen bovendien ook een no minatie had opgeleverd in de categorie Opmerkelijke Reper toirekeuze. Winnaar van die Elektra Award echter werd Mare Alliët voor het volksstuk Het gezin van Paemel door de groep Sempre Avanti uit Sluis kil. De Elektracommissie om schreef de voorstelling Angst in het juryrapport als volgt: „Angst bleek een krachtige, in tegere en homogene voorstel ling. Een voorstelling die boei de en ontróerde, maar die voor al tot nadenken dwong. De kracht van het collectief gaf Angst een belangrijke extra di mensie. Met name de grote be trokkenheid van het gehele en semble werd door de commis sie zeer gewaardeerd en gold als meerwaarde voor deze voorstelling". Het Elektra Award festival van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel is in drie jaar tijd uitgegróeid tot een groot festijn, dat inmiddels ook lan delijke belangstelling heeft ge trokken. Zo hebben de koepel organisaties van het amateur toneel in Limburg en Gelder land inmiddels besloten even eens een dergelijk onderschei dingssysteem naar Zeeuws voorbeeld te gaan invoeren. De voorzitter van het Nederlandse Centrum voor Amateurtoneel (NCA) de heer Frank Heine gaf zaterdagavond in de Stads schouwburg acte de présence en toonde zich verrast over het feestelijke en stijlvolle gebeu ren. Aan de officiële uitreiking van de Elektra's in tien verschillen de categorieën ging een ludiek programma-onderdeel vooraf. Dat betrof een masterclass van twee 'vooraanstaande theater vernieuwers' tc weten: prof. dr. Détlev Ernst Van Leipzig en zijn opponent Jean-Luc Dan- ton. Zij kregen gesalte door de beide toneeladviseurs Ron Lubbersen en Willem Huy- breghs, die op amusante wijze de begrippen 'sober theater' en 'theater met toeters en bellen' tegenover elkaar stelden. Ver dere medewerking aan dit on derdeel werd verleend door de acteur Lex Maes. Een eigen plek Voorzitter van het ZCA, me vrouw Reina de Groot sprak in het openingswoord haar tevre denheid uit over hetgeen deze koepelorganiatie de afgelopen jaren heeft kunnen bereiken, maar bleek ook nog enkele gro te wensen te hebben. De be langrijkste daarvan is het creë ren van een eigen plek voor het ZCA in de vorm van Theater werkplaats De Ontmoeting. Een eigen plek om te vergade ren, maar ook voor het geven van cursussen en voor het ma ken van produkties. De ere- Elektra werd namens de twee toneeladviseurs dit keer uitge reikt aan de heer Giel Gabriël- se, de vaste belichtingsman binnen het ZCA, die vele to neelgroepen in de provincie ter zijde staat bij het uitlichten van hun produkties. Na het officiële gedeelte werd het Elektra Award Festival voortgezet met een donsfestijn onder leiding van het o.kest Dezz. VENLO - Het schoonmaken van vervuilde bedrijfsterrei nen in Limburg vergt de ko mende jaren nog tenminste drie miljard gulden. BROUWERSHAVEN - Zowel het Tonnenmagazijn in Brou wershaven als het dorpshuis in Zonnemaire komen in aanmer king voor een subsidiebijdrage van het Juliana Welzijn Fonds. Dat deelde de Brouwse PvdA- wèthouder M. P. Ketting-Koop man mee tijdens de raadsver gadering die maandagavond werd gehouden in het Brouwse stadhuis. De subsidie wordt verstrekt in het kader van het dorpshuizen-project Zeeland van Juliana Welzijn Fonds en omvat per dorpshuis een be drag dat kan variëren van 35.000 tot 50.000 gulden. ZIERIKZEE - De Wierdense Stichting 1940-1945 is op zoek naar onderduikers die in de oorlog een gastvrij onthaal vonden in deze plaats. De stichting denkt hierbij vooral aan personen afkomstig van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland die' op eerste kerstdag 1944 in Wier den uit een trein gevlucht zijn. Op eerste kerstdag 1944 werd in Wierden een trein met weg gevoerde bewoners van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee door een Engelse straaljager beschoten. Helaas waren er bij de beschie ting slachtoffers te betreuren, maar velen hebben toen kans gezien te vluchten en onder te duiken in Wierden en omge ving. De stichting organiseert de feestelijke herdenking van de bevrijding van Wierden in de Tweede Wereldoorlog, van 9 tot 13 april 1995. Hierbij wil ze ook aandacht schenken aan de on derduikers die hier een gast vrij onthaal kregen. De heer P. van Driel uit Sommclsdijk ver zamelt de adressen van onder duikers van Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee. Personen die deel willen ne men aan de feestelijkheden kunnen zich tot 29 september bij hem opgeven. Zijn adres is: Koninginnelaan 30, 3245 XL Sommelsdijk. Hij zorgt voor doorzending aan de stichting in Wierden. waarna een uitno diging volgt. ZIERIKZEE Collecte kankerbestrijding In Zierikzee heeft de collecte voor het Koningin Wilhelmina- fonds 8768,55 opgebracht. Het geld wordt besteed aan projecten op het gebied van pa tiëntenbegeleiding, weten schappelijk kankeronderzoek en voorlichting. Seniorenyoga Door onvoorziene omstandig heden begint het yoga voor se nioren pas op maandag 3 okto ber. Indien er voldoende be langstelling is kan er een twee de groep opgestart worden. Opgeven kan bij mevrouw H. Root, telefoon 01110-12789, of mevrouw C. Schwantje, tele foon 01110-14124. Liturgie vroeger en nu Op initiatief van de eilandelij ke commissie voor Vorming en Toerusting van de Hervormde en Gereformeerde Kerken op Schouwen-Duiveland wordt in het Hervormd Kerkcentrum in Zierikzee een korte cursus ge houden over het onderwerp 'li turgie vroeger en nu'. De cur sus is op dinsdag 11 oktober, dinsdag 1 november en woens dag 16 november. De eerste avond spreekt ds A. Otten uit Ouwerkerk over wortels van de liturgie. De tweede avond staat onder leiding van Mar van der Veer uit Zierikzee. Hij geeft informatie over psalmen in de eredienst. De derde avond van de cursus wordt gehouden in de bovenzaal van de Gerefor meerde Kerk aan de Sint Do- musstraat. Ds A. van de Deijl spreekt daar over het onder werp liturgie tussen traditie en vernieuwing. Alle avonden be ginnen om 20.00 uur. Belang stellenden voor de bijeenkom sten kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 01114- 2998. BURGH-HAAMSTEDE Expositie in Bewaerschole Van zaterdag 1 tot en met zater dag 2-9 oktober is in de Bewaer schole in Haamstede een expo sitie van schilderijen van Gust Romijn uit Dreischor. De" ten toonstelling heeft de titel 'Ge lezen uit het landschap'. Het is de eerste in een serie van vier exposities van verschillende kunstenaars, waarin typische Schouwse landschapselemen ten centraal staan. De exposi tie is geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. NIEUWERKERK Braamfeest obs De Dobbelsteen Op vrijdag 30 september wordt op de openbare basisschool De Dobbelsteen in Nieuwerkerk het jaarlijkse Braamfeest ge vierd. Het feest, dat wordt be kostigd uit een legaat van oud wethouder Braam, staat in het teken van eten en drinken. Van 08.30 tot 12.00 uur worden op school behendigheidsspelletjes gehouden die in het teken van eten staan, zoals vissen van gen, pizza's bezorgen, koek- happen en taart/kaas darts. Daarna krijgen de leerlingen een koud buffet bestaande uit gezonde traktaties. Tussen 13.00 en 14.00 uur gaan ze aan de slag met brooddeeg. Hun zelfgebakken creatie wordt af gebakken door bakker Tfen Ho ve en 's avonds tegen elk aan nemelijk bod verkocht. Vanaf 19.00 uur kunnen alle belang stellenden uit het dorp in de school terecht voor een pro gramma met het rad van avon tuur, netcatch, Lucky Fruit, stokken vangen, computerspe len, eendjes vangen en een grabbelton. Verder zijn allerlei lekkernijen te koop. Het evene ment wordt muzikaal omlijst door De Dobbelsteenspekkies die soundmix- en playback nummers presenteren. Oud papier Op vrijdag 30 september vanaf 18.30 tot 20.00 uur, kan oud pa pier worden afgeleverd, ten ba te van de zending, bij gebouw Salem aan de Molenstraat in Nieuwerkerk. OOSTERLAND Collecte kankerbestrijding De collecte voor het Koningin Wilhelminafonds, dat zich in zet voor de kankerbestrijding bracht in de kern Oosterland 2321,50 op. Verwachting t/m zaterdag 1 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 sept. Zon op 06.34, onder 18.22 Maan op 23.37, onder 14.40 29 sept. Zon op 06.36, onder 18.20 Maan op onder 15.16 Laatste Kwartier: 28 sept. (01.24) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Komende nacht en morgen blijft het rustig najaarsweer. Er waait een matig windje uit het westen tot noordwesten waarmee wolkenvel den worden aangevoerd. Het is ech ter geen gesloten wolkendek zodat ook de zon zich af en toe zal laten zien. Vannacht zou er in het noorden een enkel spatje regen kunnen val len maar veel stelt het niet voor. De temperatuur zakt tot ongeveer 8 gra den in het binnenland en tot 11 gra den langs de kust. Morgen overdag is het overal droog. De middagtem- peratuur is nog iets aan de koele kant en ligt rond 16 graden. Donderdag neemt de invloed van een hogedruk- gebied toe. Er ontstaat een zwakke zuidelijke stroming waarme wat war mere lucht wordt aangevoerd. De temperatuur loopt dan ook op tot 18 graden. Waarschijnlijk komt er ook meer zonneschijn. Na donderdag is het onduidelijk welke kant het weer opgaat. De komende dagen zullen uitwijzen of we een koude noord westelijke stroming gaan krijgen of juiste een zachte zuidoostelijke stro ming. AMSTERDAM (ANP) - De Anti-Apartheids Beweging Ne derland (AABN) wordt op 15 oktober opgeheven. Ter gele genheid daarvan organiseert de AABN op die dag een af- scheidsgala, het „Gala van de Goede Hoop", in het Amster damse Paradiso. De African Jazz Pioneers, Johannes Ker- korrel, Adriaan van Dis, Con- ny Braam en Lex Goudsmit luisteren het gala op. De AABN werd in 1971 opge richt. Zij acht met de afschaf fing van de officiële apar theidswetgeving haar primaire doelstelling bereikt, aldus een woordvoerder. Het archief en de documentatie gaan naar het nieuwe, onafhankelijke Insti tuut voor Zuidelijk Afrika. Voorzitter daarvan is oud diplomaat Coen Stork. Eerder dit jaar sloot het Am sterdamse kantoor van het ANC definitief de poorten, na vijf jaar actief te zijn geweest. Het Komitee Zuidelijk Afrika (KZA) zal blijven bestaan. ZIERIKZEESCHE«j|S| NIEUWSBODE Ui Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47.00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3