CDA gaat op barricades tegen bezuiniging arbeidsvoorziening waterstanden Waterschade van boeren komt boven de 20 miljoen Bouwbond wil actie tegen gevaarlijke oplosmiddelen Kritiek Duitsland op toerbeurten binnenvaart '/n strijd met belofte van vorig kabinet Van den Broek kandidaat Euro commissie Broer en zus dood door kool- monoxyde Hackers zouden bellen op andermans rekening Werkgroep van 06-gedupeerden krijgt stortvloed telefoontjes 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Extreme regenval Noord-Holland ALKMAAR/HAARLEM (ANP) - De waterschade door overvloedige regenval onder Noordhollandse agrarische bedrijven zal de twintig miljoen gulden overschrijden. Dat heeft woordvoerder M. de Groot van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO) maandag' meegedeeld. De schatting is gebaseerd op de schaderamingen van 600 van de in totaal 9.500 agrarische be drijven in Noord-Holland. De woordvoerder sluit niet uit dat de uiteindelijke verliezen nog aanzienlijk groter zullen blij ken omdat het aantal schade- meldingen nog dagelijks toe neemt. De regionale besturen van de WLTO, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en het Land bouwschap hebben maandag tijdens een onderling beraad hun ,,zeer grote teleurstelling" uitgesproken dat minister Aartsen van landbouw ,,nog niet de minste belangstelling" heeft getoond. ,,Ook zonder geld mee te nemen had de mi nister zich toch tenminste per soonlijk op de hoogte mogen stellen van een ramp van deze omvang", aldus woordvoerder De Groot. Harde strijd De regionale besturen onder handelen woensdag met hoge ambtenaren van het ministerie over schadevergoeding. Daar bij zal de oogstschaderegeling uitgangspunt zijn, „maar elke andere schaderegeling is ons ook goed", aldus De Groot. Hoewel de boeren, gezien de uitzonderlijke regenval, een te gemoetkoming van het rijk ,,zeer redelijk" achten, ver wachten zij een harde strijd. Oorzaak van hersenbeschadiging HILVERSUM (ANP) - Mensen die jaren achtereen met cheniische oplosmiddelen werken, kunnen daardoor beschadigingen aan de hersenen oplopen. Dat blijkt uit recente onderzoeksresultaten die maandagavond openbaar werden gemaakt in de NCRV-actualiteitenrubriek Hier en Nu. Volgens woordvoerder W. Es- huis van de Bouw- en hout bond FNV willen de vakbon den, met deze onderzoeksresul taten in handen, een verbod op het gebruik van chemische oplosmiddden afdwingen. Neuroloog W. Hageman van het ziekenhuis Medisch Spectrum in Enschede verklaarde: ,,In het verleden was het zo dat mensen die lang met oplosmid delen hadden gewerkt, geen af wijking te zien gaven bij herse nonderzoeken. We hebben nu methoden ontwikkeld waar mee je afwijkingen van het ze nuwstelsel kunt meten. Daar bij is heel hard komen vast te staan dat er aantoonbaar af wijkingen zijn aan het ze nuwstelsel". Maat vol Onderzoeken aan de universi teiten van Maastricht en Am sterdam toonden hetzelfde aan. Voor de FNV-bond is de maat nu vol. „We gaan een aan tal gerichte processen voeren om te komen tot een verbod op het gebruik van oplosmidde len. Men denkt in Nederland nu al tien jaar over zo'n verbod, terwijl in een land als Dene marken allang is ingegrepen", zei Eshuis. Concurrentie gevreesd t BRUSSEL (ANP) - Minister Jorritsma van verkeer is maandag, tijdens haar eerste optreden in de Euro pese ministerraad voor transport in Brussel, gecon fronteerd met een Duitse aanval op het toerbeurt systeem, dat in de Nederlandse en Belgische binnen scheepvaart wordt gehanteerd. De minister had wel begrip voor de aanvaring met haar Duitse collega Mathlas Wissmann en staatssecretaris Wilhelm Knittel. Duitse bin nenschippers demonstreerden voor het gebouw van de Euro pese ministerraad omdat zij vrezen voor concurrentie van uit de Benelux. Op 1 januari gaan de Europese binnengrenzen ook voor de scheepvaart open. Vervoerders te water mogen dan ook vrij aan de slag in het binnenlands verkeer in hun buurlanden. Veel Duitse schippers vrezen deze concurrentie, omdat het hun altijd heeft ontbroken aan steunmaatregelen van de over heid. Nieuwe sloopregeling De Europese ministers van ver keer werden het er over eens, dat er een nieuwe slooprege- ling voor de binnenscheep vaart moet komen en een Euro pese marktordening. De mi nisterraad vroeg de Europese Commissie om vóór 1 januari 1995, dus wanneer de vervoers- vrijheid ingaat, met voorstel len te komen. Twee nieuwe Die voorstellen zouden zowel een marktordening moeten omvatten, als een nieuwe sloo- pregeling. In die sloopregeling zou het verminderen van de vloot voorop moeten staan. Voor elke drie schepen die met een slooppremie uit de vaart worden genomen, mogen er maar twee nieuwe worden ge bouwd, zo wordt het uitgangs punt. De markt voor de bin nenvaart kampt namelijk al ja ren met overcapaciteit. Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 28 september 07.55 128 01.35 - 108' 20.30 127 14.00 - 108 29 september 08.55 113 02.40 - 96 21.45 118 15.25 - 103 28 september 06.40 120 00.35 - 102 19.35 114 13.05 - J01 29 september 08.20 103 01.40 - 88 21.05 108 15.30 - 97 28 september 08.10 135 01.35 - 116 20.50 135 14.00 - 117 29 september 09.15 123 02.30 -103 21.55 129 15.05 - 107 28 september 08.05 134 01.35 - 113 20.35 132 14.00 - 113 29 september 09.05 119 02.35 - 100 21.55 124 15.15 -105 WEMELDINGE Doodtij: 30 sept. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat de bezuiniging op de arbeidsvoorziening van 100 miljoen in 1995 niet mag doorgaan. De maatregel is in strijd met de belofte van het vorige kabinet dat de de rijksbijdrage voor de arbeidsbureaus volgend jaar niet zou worden verminderd. CDA-kamerlid Dankers zei dat vandaag, dinsdag, voor de KRO-radio. Volgens haar is het „een slechte zaak als het rijk zijn afspraken niet nakomt". Dankers heeft ook grote moei te met de bezuiniging van 500 miljoen per jaar die de arbeids voorziening vanaf 1996 te wachten staat, bijna een derde van het totale jaarlijkse bud get. Als die al doorgaat dient het geld overgeheveld te wor den naar gemeenten, die het nodig hebben om banen te scheppen voor langdurig werk lozen, vindt zij. Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) ver zet zich hevig tegen de bezuini gingen. Het heeft zelfs ge dreigd naar de rechter te stap pen als de afspraak met het vo rige kabinet niet wordt nage komen. Een gesprek met mi nister Melkert van sociale zaken maandag heeft echter niets opgeleverd. Melkert meent dat de arbeids voorziening volgend jaar best 100 miljoen kan inleveren. Als er in de jaren daarna financiële problemen ontstaan, moeten de arbeidsbureaus maar een bijdrage vragen aan de werk gevers voor de bemiddeling van „kansrijke" werlozen. Ook het heffen van een opslag op de werkloosheidspremies is een mogelijkheid, aldus de be windsman. Directeur De Boer van het CBA voorspelt dat de bezuiniging van volgend jaar er toe leidt dat 15.000 langdurig werklozen niet meer aan de slag geholpen kunnen worden. Over de „rampscenario's" in de jaren daarna wil hij niet eens specu leren. Melkert gelooft echter niet dat het zo'n vaart zal lo pen, zo liet hij maandag blij ken. Morgen, woensdag, spreekt de vaste Kamercommissie met de minister over de arbeidsvoor ziening. Het overleg gaat over de toekomstplannen van het CBA, die onder meer inhouden dat er wat minder aandacht komt voor zeer moeilijk be middelbare werklozen. De bezuinigingen zullen echter ongetwijfeld ook ter sprake komen. Vermoedelijk kan de minister daarbij op steun van de regeringsfracties PvdA, VVD en D66 rekenen. Zij zijn gebonden aan het regeerak koord, waarin de besparingen op de arbeidsvoorziening zijn opgenomen. Niet tevreden over het functioneren WD-kamerlid Essers zei dins dag voor de KRO-radio dat haar fractie' niet tevreden is over het functioneren van de arbeidsvoorziening. „We heb ben een groot aantal vraagpun ten, om het zacht uit te druk ken." VEENHUIZEN - Een 38-jarige gedetineerde van de gevange nis Norgerhaven in Veenhuizen is maandagmorgen dood in zijn cel aangetroffen. NEW YORK (ANP) - Neder land stelt Hans van den Broek kandidaat voor de Europese Commissie. Minister Van Mier- lo (buitenlandse zaken) heeft dit in de nacht van maandag op dinsdag in New York be kendgemaakt. Het kabinet heeft vorige week vrijdag al het besluit genomen om Van den Broek weer kandi daat te stellen. Van Mierlo, die in New York de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijwoont, zei te verwachten dat Van den Broek dezelfde post zal kun nen krijgen die hij thans ook heeft. Namelijk die van buiten landse betrekkingen. Neder land heeft wat dit betreft geen garanties gekregen, maar Van Mierlo verwacht dat deze post aan Nederland zal toevallen. RIJSWIJK (ANP) - Een 20- jarige man en zijn 19-jarige zus zijn maandag in een flat in Rijkswijk gestorven aan kool- monoxydevergiftiging. De .broer werd aangetroffen in de badkamer. De flat werd ge renoveerd en had tijdelijk geen douchekraan. Waarschijnlijk heeft de broer zich willen dou chen met behulp van een slang die hij had aangesloten op de geiser in de keuken. De zus is vermoedelijk later thuisgekomen en vrijwel on middellijk bedwelmd gei-aakt. Het drama werd ontdekt toen een voorbijganger de voordeur open zag staan en een sterke gaslucht rook. NIJMEGEN (ANP) - De landelijke werkgroep 06-gedupeerden, die zater dag in het nieuws kwam omdat de leden van de werkgroep bij alle arron dissementen in Nederland aangifte willen gaan doen wegens diefstal via de telefoonrekening, heeft zondag en maandag een stortvloed aan reac ties uit het hele land ontvangen. Werkgroep-woordvoerder J. Claessen uit Ewijk is al da genlang telefonisch vrijwel onbereikbaar. De werk groep is opgericht door 'mensen die in de afgelopen jaren zogenoemde spookno- ta's van PTT Tfelecom heb ben ontvangen. Op hun tele foonrekeningen verschijnen onverklaarbaar hoge bedra gen voor het bellen naar sekslijnen en babbelboxen, terwijl de gedupeerden „voor honderd procent ze- ker" zeggen;te zijn dat zij of hun huisgenoten niet gebeld hebben. De 06-gedupeerden denken dat „slimme com puterfreaks" in het data netwerk van PTT Telecom kunnen komen en daar tele foontjes op willekeurige nummers laten bijschrij ven. Tot. voor kort leek Claessen de enige „06- kruisridder" in Nederland. Hij voert al jaren strijd te gen de PTT maar is, na ver schillende storingsonder- zoeken, steeds in het onge lijk gesteld. Volgens Claessen deugt de onderzoeksmethode van PTT Telecom niet. Hij is daar echter aan overgele verd, zolang de PTT het mo nopolie voor telefoon nog in handen heeft. Sinds de werkgroep opgericht is blijkt dat er inderdaad, zo als Claessen steeds beweerd heeft, veel meer mensen kampen met 06-spookno- ta's. Heieen van Dongeren uit Ruujrlo vertelt: „We wonen vanaf maart in een nieuw huis met een nieuwe tele foonaansluiting en hebben sindsdien last van spookno- ta's. Op de eerste stonden twintig 06-telefoontjes. Daar hebben mijn vriend en ik nog ruzie over gehad. Op de tweede nota stonden er 50 en nu waren het er al 150. En dat terwijl ik niet bel en mijn vriend als internatio naal chauffeur heel vaak niet eens thuis is. Zelfs in onze vakantie is er gebeld." Klaagster Lydia Heij uit Hillegom kreeg van de sto ringsdienst van de PTT te horen „dat haar man wel lekker vieze telefoontjes zou plegen." Verontwaar digd zegt zij: „Het gebeurt altijd 's nachts. Mijn man en ik slapen in één bed. Ik kan me voorstellen dat je niet altijd wakker wordt als je man uit bed stapt, maar toch wel als dat honderden keren in de twee maanden gebeurt." In Hillegom be gonnen de problemen nadat er een huiscentrale aange legd was. De verhalen van de gedu peerden komen op veel pun ten overeen. Zo is bij allen de telefoonlijn regelmatig „dood" als de hoorn opge pakt wordt. Ook gaat de te lefoon uit zichzelf bellen, zonder dat er iemand aan de lijn is. De meeste gedupeer den vallen wel eens in een 06-seksbandje als zij de tele foon pakken om te bellen. Schaamte PTT Ttelecom stelt dat in 95 procent van de gevallen na een poos blijkt dat er toch een bekende gebeld heeft, die dat uit schaamte niet durfde te zeggen. „We gelo ven niet in spooknota's. Maar omdat geen enkel computersysteem en ook dat van PTT Telecom onfeil baar is, bieden we klagers altijd een schikking-*aan, als ze ook een 06-blokkade nemen. We denken beslist niet aan computercriminali teit en daarin worden we bevestigd door cijfers uit het buitenland," aldus een woordvoerster van PTT Te lecom. Niet moeilijk Een ronde langs computer verkopers en „hackers" leert dat deskundigen er van overtuigd zijn dat het helemaal niet zo moeilijk is in te breken in het PTT- netwerk. Via het modem wordt de code van de PTT- computer gebroken en ver volgens regelt de hacker zelf op welk nummer een gesprek yrordt genoteerd. Iedere lijn heeft zijn eigen toegangscode. Wie er een maal één weet kan die steeds opnieuw gebruiken, is de algemene opvatting. Geprikkeld De PTT-woordvoersters rea geert geprikkeld op die be richten: „Ik zou willen dat er iemand was die ons dat kon laten zien. Inclusief de rekening waarop dat ge sprek dan genoteerd is na tuurlijk. Ook meneer Claes sen wil ons dat niet laten zien, dus voorlopig geloven we absoluut niet dat dat zo simpel zou zijn." Suske en Wiske Oil lijn jeen mtnsin, oj behr qezejd, dit ijn tiutius net its ik TOKAPUA TORAJA door Willy Vandersteen Dinsdag 27 september Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kennismakingsbijeenkomst cursus Duits. RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Fancy-fair. NVvH. Dorpshuis de Schutse. 14.00 uur. Renesse Begin seizoen bejaardensoos. Dorpshuis. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy (Dr. Wortmanstraat 23). Van 10.00 tot 12.00 uur. Bruinisse Vergadering adviescommissie abz. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 28 september Zierikzee Kreamiddag in kader van herfst. De Lichtboei. 14.00 uur. Informatie-avond cursus blaastraning. Wijkgebouw Jannewekken 10. 19.30 uur. Brouwershaven Demonstratie rydulyse-appa- ratuur. Tonnenmagazijn. 19.30 tot 21.30 uur. Donderdag 29 september Zierikzee Thema-middag ANBO Zierik zee. Zierikzeesche Nieuwsbo de. Jannewekken 11. 13.45 uur. Burgh-Haamstede Proefles cursus Engels. De Schutse. 09.00 tot 10.00 uur. ■Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 30 september Zierikzee Uitstapje MS-Soos. Vanaf Cor- neliastichting. 13.15 uur. Diner mode-lingerieshow. Con certzaal. Vanaf 19.00 uur. Dreischor Concert Crescendo en harmo nie Apollo uit Wissenkerke. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Braamfeest, OBS Dob belsteen. Van 08.30 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Oud papier inleveren ten bate van zending bij gebouw Salem aan de Molenstraat. Tussen 18.30 en 20.00 uur. Oosterland Lampionoptocht. Vanaf obs Oosterburcht. 19.30 uur. Zaterdag 1 oktober Zierikzee Open huis Zierikzeesche Nieuwsbode. Jannewekken 11. Van 11.00-15.00 uur. Jubileumprogramma 150 jaar ZZN. 150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode in beeld, woord, declamatie en zang. Nieuwe Kerk. 19.30-21.45 uur. Jazz-avond. Foyer Mondragon. 20.30 pur. Groot vuurwerk. (Zierikzee sche Nieuwsbode). Nieuwe Ha ven. Ca. 22.15 uur. Oosterland Uitwisselingsconcert. Neder landse Hervormde kerk. 20.15 tot 21.45 uur. Zondag 2 oktober Zierikzee Concert Tribute to Paul Rod- gers. Brogum. 16.00 uur. Maandag 3 oktober Zierikzee Algemene ledenvergadering platform Zeeuwse Vrouwen raad. Restaurant Mondragon. 09.30 uur. Start cursus tekenen en schil deren. 7-10 jaar. Clubhuis De Lichtboei. 14.00-16.00 uur. Start karatelessen. Gym nastiekzaal Delta Sport. 20.15 uur. Dinsdag 4 oktober Zierikzee Meer Bewegen voor Ouderen. Kruisverenigingsgebouw. 09.15-10.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis T Zuud ènde. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2