At Negen deelnemers strijden om de eer op regionale ploegwedstrijd Nieuwe cursussen Volksuniversiteit Voorlichting herbeoordeling WAO in Zeeland Imitatie Beatles in Middelburg Schone voren en rechte sneden Vrachtwagen vernielt ophaalbrug Wisselstrook voorkomt file Ouderen bonden op presentatie 50+ Vrouwen Diefstal Politiebureau beschoten BOVEN MIJN PET MAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 NR 25641 5 Bij Brouwershaven vond zaterdag de jaarlijkse regionale ploegwedstrijd plaats..(Foto: Marijke Folkertsma). BROUWERSHAVEN - De zinssnede 'En de boer hij ploegde voort', was zaterdag" aardig van toepassing op één van de net buiten Brouwershaven gelegen akkers. Op een perceel aan de Kijkuitsedijk hield het Comité Ploegwedstrijden Schouwen-Duiveland namelijk de jaarlijkse regionale ploegwedstrijd. Negen deelne mers streden ditmaal om de eer, waarvan de beste vier doorgaan naar de provinciale ploegwedstrijd in sep tember 1995. Het ploegen van schone voren en rechte en vlakke sneden: daar draaide het tijdens de wedstrijd allemaal om. In twee categorieën gingen de deelne mers aan de slag. Drie werkten met een twee-schaarploeg, ter wijl de andere zes deelnemers hun beste kunnen lieten zien met een drie-schaar. Elke 'ploe ger' uit laatstgenoemde groep had een lapje van drieduizend vierkante meter tot zijn be schikking, terwyl de 'twee- schaarders' ieder op tweedui zend vierkante meter hun gang konden gaan. Volgens D. J. de Bree, secretaris van het organiserend comité, is ploegen, of liever, goed ploe gen, beslist niet zo gemakke lijk als het er voor een leek uit ziet en is een prijs tijdens de wedstrijd niet zomaar in de wacht gesleept. „Het gaat er hier om dat elk geploegd snee tje op precies dezelfde hoogte ligt en de grond vlak is. Verder moet er recht worden ge werkt", vertelt hij. Verder legt De Bree uit dat de 'voor', de ploegsnede, schoon moet zijn: „Er mogen geen grond of klui ten in liggen, de kant moet recht zijn en de bodem vlak. Ook moeten de gewasresten netjes zijn ondergeploegd." Veel aandacht is er tijdens de wedstrijd ook voor het ploegen van een goede 'geer', de smal- toelopende afgrenzende baan. „Die moeten de deelnemers perfect maken, net als de laat ste voor tegen het land van de buurman aan. Ploegen is dan ook echt centimeterwerk", al dus De Bree. De gemiddelde leeftijd van de deelnemers ligt volgens de se cretaris ver onder de dertig jaar: „Het wordt steeds moei lijker om jongens erbij te krij gen. Dit keer had ik ook al een halve dag werk om er genoeg te vinden." De Bree denkt dat veel jongeren niet durven in te schrijven: „Ze zijn denk ik bang dat ze laatste worden", zegt hij. Normaal doen volgens hem zo'n twaalf personen mee. Vorig jaar is de regionale ploegwedstrijd bijna letterlijk in het water gevallen. Omdat de akkers toen te nat waren door overvloedige regenval, werd de wedstrijd afgelast. Dit jaar kon de zaak wel doorgang vinden. De jury bestond zater dag uit drie koppels van twee Scliouwen-Duivelandse land bouwers, met veel kennis van zaken wat betreft ploegen. Zij deelden de punten uit, terwijl een afgevaardigde van de land- bouwpraktijkschool in Schoondijke aanwezig was om de deelnemers naderhand eni ge toelichting te geven op hun ploegprestaties die dag. De regionale ploegwedstrijd werd gewonnen door Jan Goen- se uit Noordwelle met 83 pun ten. Peter Hanse uit Brouwers haven kwam met 81 punten op de tweede plaats, Kees Hanse uit Ouwerkerk werd met 78 punten derde en Coen van de Hoek uit Dreischor kwam met 76 punten op de vierde plaats. MIDDELBURG - Het WAO- Platform Zeeland start bin nenkort in verschillende plaat sen in de provincie met een voorlichtingsmiddag over de herbeoordeling WAO. De voorlichtingsmiddagen zijn bedoeld om mensen met een WAO-uitkering, die beoordeeld gaan worden, meer informatie te geven over wat hen te wach ten staat tijdens en na een her beoordeling. Iedereen die een WAO-uitke ring heeft en op 1 augustus 1993 jonger was dan 50 jaar, krijgt binnen nu en vier jaar een oproep tot herbeoordeling. Iedereen die zo'n oproep krijgt, kan zich opgeven bij het WAO- Platform voor deelname aan een voorlichtingsmiddag. Het WAO-Platform heeft het initia tief voor deze middagen geno men om mensen met een WAO- uitkering nader te informeren over de herbeoordelingen die tussen nu en 1998 zullen gaan plaatsvinden. Voor 1994 staan de mensen van 35 jaar en jon ger op het programma. Bezoekers van de voorlich tingsbijeenkomsten krijgen onder meer uitleg over begrip pen als passend werk, alge meen geaccepteerde arbeid, de schatting en functie-aandui ding. Ook wordt antwoord ge geven op vragen als 'Wat doen de GMD en de Bedrijfsvereni ging', 'Welke rechten heeft men als WAO-er' en 'Hoe gaat het verder met mijn uitkering of inkomen?' Meer informatie is verkrijg baar bij het WAO-Platform Zeeland in Middelburg. Op vrijdag 30 september en zaterdag 1 oktober treedt in Middelburg de Engelse groep Bootleg Beatles op. Het gaat om een groep die het legendarische Liverpool kwartet uit de zestiger jaren imiteert. Alles is daarbij tot in details uitgewerkt. De kostuums, kapsels, de mimiek, de muziek en de zelfs de specifieke humor van The Beatles. De Engelse groep presenteert een selectie uit het hitrepertoire van Lennon en McCartney met onder meer She loves you. Get back. Twist and shout en Come together. De concerten worden gehouden in de Middelburgse Stadsschouwburg en begin nen om 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar in de voorverkoop aan het theater. HOOGEVEEN (ANP) - Een op haalbrug in het centrum van het Drentse dorp Noordsche- schut bij Hoogeveen, is zater dag volledig vernield toen een veel te zwaar beladen truck met oplegger er overheen reed. De schade bedraagt meer dan een miljoen gulden omdat er nieuwe brug moet komen. De vrachtwagen was beladen met legervoertuigen uit het Oost blok. Hij raakte bij het uit- zwenken één van de kettingen waaraan de contragewichten van de brug zaten. DEN HAAG (ANP) - Dc voor malige carpool-wisselstrook tussen Dicmcn cn Muiderbcrg is maandagochtend om 6 uur opengesteld voor alle perso nenauto's. De maatregel had meteen effect: de gebruikelij ke file op dit traject bleef uit, aldus de verkeerspolitie in Driebergen. De strook zou eigenlijk op 12 oktober opengaan, maar mi nister Jorritsma (verkeer en waterstaatkwam vrijdag tege moet aan de wens van veel weg gebruikers om die datum te vervroegen. In de ochtendspits is de strook geopend voor het verkeer van Flevoland richting Amster dam, in de avondspits voor het verkeer naar 't Gooi. MIDDELBURG De drie- Zeeuwse ouderenbonden, te weten de ANBO, PCÖB en KBO, nemen deel aan de pre sentatie van het project '50 Vrouwen tellen mee', in de Schouwburg in Middelburg op maandag 3 oktober. In het kader van belangenbe hartiging waar de bonden elk jaar voor staan, is het Provin ciaal Overleg Samenwerking Ouderenbonden (POSO) bezig met de voorbereiding van een projekt genaamd '50+ Vrou wen tellen mee'. POSO stelt dat vrouwen de meerderheid vormen van de bevolking van 50 jaar en ouder en dat deze groep in vergelij king met hun mannelijke leef tijdsgenoten extra achterstan den op het gebied van inko men, wonen, gezondheidszorg en educatie heeft. Het project beoogt meer oudere vrouwen te betrekken bij activiteiten die van belang zijn voor hun maat schappelijke positie en deze eventueel te verbeteren. Op de manifestatie op 3 okto ber in Middelburg zijn naast de ouderenbonden ook andere in stanties aanwezig die zich met vrouwenbelangen bezig hou den, en is er onder meer gele genheid om kennis te nemen van het project '50+Vrouwen tellen mee'. OUWERKERK - Uit de auto van een 31-jarige inwoner van Haarlem is zondag een porte monnee gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Nieuwendijk in Ouwerkerk. Om welk geldbedrag het gaat, is niet bekend. WIJCHEN (ANP) - Het politie bureau in Wijchen is zondag avond laat beschoten inet een jachtgeweer. De lichtbak met het politielogo en een ruit raakten zwaar be schadigd. In verband met de schietpartij heeft de Wijchense politie maandagmorgen in al^e vroegte een 35-jarige man' uit Wijchen aangehouden. De schutter bedreigde, toen hij op het politiebureau aan het schieten was, tegelijkertijd de •inzittenden van een auto die toevallig passeerde. Kalligrafie, Russisch, Mondriaan ZIERIKZEE, BURGH-HAAMSTEDE - Kalligrafie ofwel schoonschrift, patchwork en quilten, Rus sisch, decoreren met zelfhardende klei, Mondriaan en Duits. Dat zijn de cursussen die op initiatief van de Zeeuwse Volksuniversiteit gedurende het komen de winterseizoen worden gehouden op Schouwen- Duiveland. Alle cursussen worden gehou den in Zierikzee of Burgh- Haamstede en beginnen in ok tober. Aan bijna iedere cursus gaat een kennismakingsbijeen komst vooraf waarop aarzelen de belangstellenden kunnen bepalen of zij al dan niet gaan deelnemen aan de lessen. Op maandag 3 oktober is in de regionale scholengemeenschap (RSG) Professor Zeeman in Zierikzee vanaf 19.30 uur zo'n informatiebijeenkomst over de cursus kalligrafie; schoon schrift. Een techniek die door sommigen als een kunstvorm wordt beschouwd en door an deren meer als een handwerk. Kalligrafie kan worden ge bruikt bij het maken van belet teringen of uithangborden voor winkels en horecabedrij ven of op wenskaarten, uitno digingen en affiches. De cursus omvat tien bijeenkomsten van anderhalf uur en begint op maandag 10 oktober. Ze wordt gepresenteerd door E. M. van der Pol. Voor patchwork en quilten kan men deze winter terecht in de gebouwen op het Vismarktje aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. De cursus omvat drie onderdelen: patchwork en quilten voor beginners, strip- quilting voor gevorderden en workshop patchwork voor ge vorderden. Op woensdag 12 ok tober wordt om 09.15 uur een kennismakingsbijeenkomst gehouden voor de cursus strip- quilting voor gevorderden die op 26 oktober begint. Op don derdag 13 oktober om 09.15 uur kan men kennis maken met de cursus voor beginners die be gint op 27 oktober. De work shop wordt gehouden in fe bruari en maart 1995. De cursus Russisch wordt gege ven door F. de Veth-Thurzova in de RSG Professor Zeeman. Op maandag 24 oktober vanaf 19.30 uur wordt daar informa tie gegeven over de taal die in half Europa wordt gesproken. In Zierikzee wordt een cursus op twee verschillende niveaus gegeven. De aanvangsdatum wordt in overleg met de deelne mers vastgesteld. Docoreren met zelfhardende klei op hout en aardewerk is een manier om het interieur te verfraaien. De techniek wordt geleerd tijdens een cursus in atelier-galerie Josefine aan de Weststraat 25 in Burgh- Haamstede. Ook op glas en plastic kunnen decoraties wor den gemaakt met zelfhardende klei. De cursus wordt gegeven door Jossy de Roode en begint op 6 oktober om 10.00 uur. Mondriaan, nader bekeken is de titel van de cursus waarin de kunstenaar Mondriaan cen traal staat. Er wordt aandacht besteed aan de wijze waarop de kunstenaar zich als mens en schilder ontwikkelde en welke rol de omgeving en natuur in Zeeland daarbij speelde. De cursus is in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede en wordt gegeven door drs M. Kruger. Aanvang maandag 12 december om 14.00 uur. De Duitse taal staat centraal tijdens de cursus die vanaf dinsdag 4 oktober wordt ge houden in de RSG Professor Zeeman in Zierikzee. Het gaat om een opfriscurus die wordt gevolgd door vervolgcursussen in januari. De cursus is op twee niveaus en wordt gegeven door U. D. Pothaar-Quinting. Op dinsdag 27 september wordt in de RSG vanaf 19.30 uur een kennismakingsbijeenkomst gehouden. Belangstellenden voor een van bovengenoemde activiteiten kunnen telefonisch contact opnemen via 011180- 34800. 'S-GRAVELAND - Natuurmo numenten heeft steeds meer last van vuilstort op haar ter reinen. Dat schrijft de vereni ging in haar maandblad. Op zichters uit het hele land ma ken in toenemende mate mel ding van dumpingen. AMSTERDAM - Komende zo mer viert de film zijn hon derdste verjaardag met onder meer de vertoning van de beste films van de afgelopen hon derd jaar. Maandag werd de Stichting 100 jaar Cinema op gericht. Ga op het Havenplein staan en vraag aan een willekeurige voorbijganger wat men nog weet vandeTroonrede(?)Nietsdus.Maarvraag dan eens of men nog weet wat voor hoed onze koningin op haar koninklijke hoofd heeft gehad. Dan ontdek je dat iedereen van de hoed en de rand weet. In kerk en samenleving zijn hoeden al eeuwen lang een onuitputtelijke bron van gespreksstof. Wie het onderwerp van gesprek wil blijven moet ervoor zorgen re gelmatig met een opvallende hoofdtooi bin nen te schrijden. Op dat gebied zijn de vrou wen in het voordeel. Zoon Willem zal het met z'n driedelige kostuums nog moeilijk krijgen. Onze koningin is populair mede dankzij haar hoeden. Ik heb zo het stiekeme idee dat de paarse re geringsvrouwen de kunst van de koningin proberen af te kijken. Heeft u de hoofddeksels van Annemarie Jorritsma en Erica Terpstra gezien? Toen ik tijdens de troonrede de minis tersploeg zag zitten: mannen in hun zwarte pak, de gezichten zorgelijk over de toestand van 's rijks financiën en daartussen Annema rie met haar zeilschip en Erica net haar pot deksel op, zei ik tegen mijn vrouw: Ik begrijp niet waarom de SGP zich zorgen maakt over dit kabinet. Zie jij een verschil met een degelij ke reformatorische kerkdienst? Paars ver schijnt in een perfecte refo-look. Zo zou een SGP kabinet er ook uitgezien kunnen hebben. Met hoed en al. maar helaas zonder vrouwen. Evenals de paarse vrouwen zijn vrouwen in sommige kerken zeer be-hoed. Je zou kun nen zeggen dat je de orthodoxie van een kerk kunt afmeten aan de oppervlakte hoed per vierkante meter. Men volg't daarbij letterlijk het woord van Paulus die schrijft dat de vrouw met gedekte hoofde moet bidden en profete ren. Of hij in de geest daarbij de duurste hoe den uit de modezaak zag kun je bewijfelen. Maar al met al is het toch consequent en voor vrouwen die uit principe een hoed op hebben neem ik zeer diep mijn petje af. Een enkele keer heb ik van principiële mensen geen hoge hoed op. Op de dag voor Prinsjes dag was er in de Haagse Grote Kerk de tradi tionele gebedssamenkomst bij de opening van het parlementaire jaar. Het zag er naar uit dat de kleur paars uiterst flets aanwezig zou zijn, maar naast de vele kamerleden is meer dan de helft van het kabinet aanwezig. Zelfs brengen de paarse dames de afgedwaalde CDA-vrouwen tot beschaming: men is uiterst be-hoed-zaam te werk gegaan. Een dag later hoor ik voor de radio de reaktie op de troonre de van de kleine christelijke partijen. Ze zijn alle drie diep geschokt over het nagenoeg weglaten van de bede aan het eind van de troohrede. 'De naam van God wordt niet meer genoemd' roepen ze naar Kok en hun achter ban. Het is een principiële reaktie en daar kun je alleen maar respekt voor opbrengen. Maar dan denk ik even terug aan het verslag van de oecumenische gebedsbijeenkomst in de lan delijke ochtendkranten van die dag. Het ver slag eindigt zo: van de kleine christelijke partij en...liet niemand zich zien. Op zo'n moment staat mijn verstand stil. Als je echt zo bezorgd bent over het weglaten van die bede dan moet je op zo'n bijeenkomst waar wel gebeden wordt toch op de eerste rij zitten. Ook al gaat het allemaal wat anders dan je gewend bent: juist op zo'n bijeenkomst wordt gedaan wat jij zo mist in de troonrede. De paarse regering is wel vertegenwoordigd. Maar jij schittert door afwezigheid. En de volgende dag roep je dat je geschokt bent omdat de bede ontbreekt. Soms gaan principes....boven mijn pet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5