'Matiging- lonen leidt niet tot betere werkgelegenheid' Militair attaché moet terug naar Nederland Vier gewonden bij kettingbotsing op A27 waterstanden School voor hoogbegaafden kort na start al in problemen Invalide gedood met messteek agenoa Hans Helgers wil CDA behoedzaam vernieuwen Econoom en Tweede Kamerlid Van der Ploeg: Man sterft bij brand tv Twee mannen verdronken Lijk zonder hoofd in het water Personeel stapt op, leerlingen ook 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kandidaat-partijvoorzitter HILVERSUM (ANP) - „Het CDA heeft vernieuwing nodig, maar geen Feiix Rottenberg." De kandidaat- voorzitter van het CDA, Hans Helgers, wil een reno vatie van zijn partij „die niet lijkt op en bijltjes dag". Helgers zette zich zaterdag voor de TROS-radio scherp af tegen de stijl van Rottenberg, de voorzitter van de PvdA. ,,Ik heb Felix Rottenberg toch dingen horen zeggen over zijn eigen partij kader, die nooit over mijn lippen zullen ko men", beloofde Helgers. ,,Je praat over vrijwilligers, meer dan 100.000 mensen, die vrije tijd steken uit een zeker idea lisme in een partij. Dan is het onfatsoenlijk te zeggen dat de partij verkokerd is, verambte- lijkt, dat er niets deugt. Het CDA is wat dat betreft een ge zonde partij." De kandidaat-partijvoorzitter wil enerzijds het christelijke karakter van het CDA sterker profileren, maar anderzijds ook niet-christelijke kiezers aantrekken. „Ik vindt het heel belangrijk dat de identiteit van het CDA scherp in een pro fiel wordt neergezet. Het enige bestaansrecht van het CDA zit in de C; niet in de D, niet in de A, die hebben de andere partij en ook in hun vaandel." Wervend Helgers wil vervolgens „een politiek partijprogramma dat wervend genoeg moet zijn, ook voor kiezers die geen christen democraat zijn. Dat is bij alle partijen zo." ,,Ons programma moet wervend genoeg zijn om de hele kiezersmarkt te kun nen bestrijken." Wegens ondiplomatiek gedrag DEN HAAG (ANP) - De militair attaché op de Ne derlandse ambassade in Cairo, de landmacht kolonel F. Brackel, is wegens zijn gedrag; niet langer te handhaven. Defensie heeft hem laten weten dat hij voor 1 november in Nederland terug moet zijn. Het ministerie in Den Haag be vestigt de disciplinaire maatre gel tegen de kolonel, maar wil uit oogpunt van privacy niet op details ingaan. Het terugroe pen van Brackel heeft echter niets te maken met fraude of andere strafbare handelingen, benadrukt een woordvoerder. Volgens ingewijden hebben de problemen rond de kolonel te maken met diens „ondiploma tieke gedrag". Zijn manier van omgaan met mensen is ver keerd gevallen bij zowel het ambassadepersoneel als bui tenstaanders in de Egyptische hoofdstad. Brackel zou zich herhaaldelijk hebben gedragen op een ma nier die in het diplomatieke milieu en de Egyptsiche ver houdingen geen pas geeft. Hij had daarvoor al enkele waar schuwingen gekregen. Staat van dienst De 53-jarige kolonel is sinds bijna twee jaar verbonden aan de ambassade in Caïro. In le- gerkringen in Nederland staat hij overigens bekend als een goed militair met een staat van dienst van bijna dertig jaar. Mist en te hoge snelheid VIANEN (ANP) - Bij een kettingbotsing in zeer dich te mist zijn zondagmorgen op de A27 (Utrecht- Breda) bij Lexmond vier mensen licht gewond ge raakt. Bij de aanrijding waren tien auto's en een vrachtwagen betrokken. Er ontstond aanzienlijke materiële schade. Drie auto's raakten total loss. Oorzaak van de botsing was een combinatie van zeer dichte mist, hoge snelheid en te kort afstand houden. Volgens de po litie scheelde het weinig of er was een ramp gebeurd. „Behoorlijk veel files" ston den er zondag de hele dag op de Nederlandse wegen. „Zeker voor een zondag", aldus een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen. In totaal waren er twaalf files. Zondagavond stonden er tegen 19.00 uur nog vijf. Een groot deel van de ver tragingen was te wijten aan wegwerkzaamheden. Ongeval len zorgden voor twee files, de grote hoeveelheid dagjesmen sen op de weg de overige. Een rijstrook op de A27 bij Lexmond, in zuidelijke rich ting, blijft waarschijnlijk tot maandagmorgen dicht voor verkeer. De rijksweg was tot half twee zondagmiddag ge heel afgesloten. Daardoor ont stonden lange files. Tegen de avond stond er nog steeds een file. Aanvankelijk meldde de poli tie dat er zo'n zestig auto's bij waren betrokken. Dat kwam doordat er in de dichte mist moeilijk een overzicht was te krijgen. Uit voorzorg werden veel ambulances naar de plek gestuurd. Ook de brandweer en de politie waren volop aan wezig. Wonderlijk De hulpverleners spraken van een wonderlijke afloop. Tien tallen auto's, waaronder twee bussen met toeristen uit Span je, stonden na de aanrijding dicht op elkaar. Het heeft slechts millimeters gescheeld of er was een ramp geweest, al dus de politie. AMSTERDAM - De Wereld bank "wil het niet alleen zuini ger aan gaan doen. De vijftig jaar oude ontwikkelingsbank wil ook opener worden. Er is een klachtencommissie geko men. MAASTRICHT - De politie in Maastricht heeft zaterdag een 27-jarige inwoner van de stad aangehouden op verdenking de dood van een 45-jarige in het Duitse Stolberg wonende Pool te hebben veroorzaakt. Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-mctcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 27 september 07.15 140 00.55 - 117 19.35 14 0 13.10 - 116 ROOMPOT BUITEN 27 september 05.50 139 12.05 - 110 18.10 135 BRUINISSE 27 september 07.20 149 00.55 -125 19.40 148 13.10 - 124 WEMEl.DINGE 27 september 07.20 147 00.55 - 122 19.40 146 13.10 - 121 Doodtij: 30 sept. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - Loonmatiging; hoeft niet te leiden tot verbetering van de werkgelegenheid. Het risi co bestaat dat de bezuinigingen op onderwijs en technologie op termijn ten koste gaan van de groei van de arbeidsproduktiviteit. In dat geval kunnen ook bij loonmatiging de loonkosten per eenheid produkt om hoog gaan, waardoor de concurrentiepositie verslechtert. Dat zei ,PvdA-Tweede- Kamerlid en econoom R. van der Ploeg zaterdag bij een bij eenkomst over de miljoenenno ta ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de Open Uni versiteit. Van der Ploeg wees op het feit dat de loonkosten in Zuidoost- aziatische landen maar 20 pro cent van die in Nederland be dragen, terwijl landen als In dia en China uitkomen op zo'n 2 procent van de Nederlandse loonkosten. Daarom zet „een loonmatiging van 1 a 2 procent per jaar geen zoden aan de dijk. Nederland moet concur reren door te investeren in technologie en in de produkti- viteit van de werknemers." Van der Ploeg wees dan ook op het „risico dat het kabinetsbe leid zichzelf in de staart bijt". Door aanhoudende loonmati ging zullen de loonkosten in eerste instantie inderdaad kunnen dalen, maar als vervol gens de arbeidsproduktiviteit stagneert door de bezuinigin gen op onderwijs en technolo gie, dan zullen de „loonkosten per eenheid produkt" alsnog kunnen stijgen waardoor de Nederlandse concurrentieposi tie achteruit gaat. Als positief voorbeeld noemde Van der Ploeg Zwitserland, een land „zonder comparatieve voordelen" en „zonder loonma tiging". Het Zwitserse succes kan volgens Van der Ploeg wor den verklaard door een conse quente keuze voor hoogwaardi ge technologie. Zo specialiseert de Zwitserse chemische indu strie zich in high-tech- produkten terwijl Nederland zich juist specialiseert in de ba- sischemie. Onderwijs Van der Ploeg noemde het de bat over de onderwijsbegro ting dan ook een „risicovolle discussie". Daarbij heeft hij overigens persoonlijk weinig moeite met de invoering van de prestatiebeurs. Hij noemde het „een goede zaak dat studenten, net als iedereen, afgerekend gaan worden op hun resulta ten". Minder waardering kon hij opbrengen voor de 1,5 mil jard aan bezuinigingen op de onderwijsinstellingen en voor de aangekondigde hervorming van het onderwijsstelsel. Als het toch tot een stelselwijzi ging moet komen dan ziet hij het liefst een overgang naar het „angelsaksiche model". Een dergelijk model geeft veel mèer ruimte aan volwassenen educatie. SPIJltENISSE (ANP) - Een 26- jarige man uit Spijkenisse is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woning omgeko men door koolmonoxydever- giftiging. In zijn appartement aan de Herfstakker was brand ont staan doordat een tv-toestel spontaan vlam had gevat. Vol gens de politie stond het appa raat in de wachtstand. De vriendin van het slachtoffer ontdekte dat er brand was ge weest toen zij thuiskwam. De brandweer ontdekte het stoffe lijk overschot bij controle van de woning. ROTTERDAM (ANP) - Twee inzittenden van een auto zijn in de nacht van zaterdag op zondag verdronken toen hun voertuig in de Parkhaven in Rotterdam was terechtgeko men. De wagen raakte op zijn kant bekneld tussen de wal en een schip. Duikers van de Capelse brandweer hebben de stoffelij ke overschotten geborgen. Een van de slachtoffers is volgens de politie een 26-jarige Rotter dammer. De identiteit van de tweede man is nog niet vastge steld. Hoe de auto te water is geraakt, is nog niet duidelijk. AMSTERDAM (ANP) - In de Oude Houthaven in Amster dam is dit weekeinde een lijk gevonden dat een been en hoofd mist. Het vrouwenlichaam is in ver re staat van ontbinding en heeft vermoedelijk ruim een maand in het water gelegen. De doodsoorzaak is nog ondui delijk. Vorige week werd in de zelfde haven een been aange troffen. Sectie moet uitwijzen of dat bij het lijk past. LANAKEN (ANP) - De school voor hoogbegaafden die op 4 september open ging in het tot de Belgische grensgemeente Lanaken behorende dorp Rekem, verkeert nu al in problemen. Personeel is opgestapt en een ouder heeft een advocaat in de arm genomen. De moeder van twee leerlin gen, M, Nijssen uit Maasme- chelen, eist langs juridische weg dat de initiatiefneem ster van de. school, E. van Schaik uit Sittard, de offi ciële bewijzen.op dat haar zoons van 11 en 13 jaar bij een test als hoogbegaafd zijn gekwalificeerd. Ze gelooft daar niets van, zo liet ze zondag weten.Edith van Schaik heeft me er inge luisd om al vast twee leer lingen te kunnen inschrij ven," Volgens Nijssen heb ben de twee jongens op de school ,van Van Schaik er voor spek en bonen bijgeze ten.' „Er waren geen leraren en geen lesmateriaal. De school voor hoogbegaafden is een groot fiasco gewor den." De enige psycholoog die aan de instelling verbonden was, prof. Somers, is op gestapt. Dat geldt ook voor de twee personeelsleden, de secretaresse S. Courard en leraar S. van Vliet.- De school telt nóg twee van de vijf leerlingen die bij de start aanwezig waren. Nijssen zegt niqt te begrij pen dat directeur Vande- broek van het Bureau Cari tas, nauw verbonden met het bisdom Hasselt, nog achter Van Schaik blijft staan. Nog minder begrijpt ze waarom burgemeester A. van Gronsveld van Lanaken het zogenoemde European College heeft geopend. Waanideeën Nijssen en de opgestapte psycholoog plus perso neelsleden houden het erop dat Van Schaik waanideeën heeft. Haar school is vol gens haar ten dode opge schreven omdat deze geen overheidssubsidies krijgt. Van Schaik schermt met ei gen kapitaal van donateurs en van ouders van leerlin gen die er evenwel niet zijn. Ook doet Van Schaik het voorkomen dat er gelden van de Europese Unie aan komen. De opgestapte per soneelsleden beweren er ze ker van te zijn dat de Euro pese Unie geen cent in het project zal steken. Van Schaik betichtte zon dag de vertrokken perso neelsleden en de ouders van de eveneens vertrokken leerlingen van leugens, „Niet de personeelsleden zijn opgestapt, maar ik heb hen ontslagen. De psycho loog is weggegaan omdat hij zijn afspraken niet na kwam." Kinderziekten Van Schaik wijdt de moei- lijke start aan kinderziek ten. Volgens haar blijft de school bestaan. Zij is zelf moeder van een hoogbe gaafde zoon. Over zes we ken zijn er volgens haar ze ker de aanvankelijk ge noemde zeventien leerlin gen. Binnen enkele dagen verwacht zij al vier nieuwe, drie uit Nederland en één uit Duitsland, zodat dan een totaal bereikt is van zes. Ze zegt dat de financiële kant van de school ook rond komt. MOORDRECHT (ANP) - Een 57-jarige invalide man uit Gouda is in de nacht van vrijdag op zaterdag met een messteek gedood op de provinciale weg in Moor drecht, aldus de politie. De man reed onlstreeks 3.45 uur met zijn elektrische invali dewagen over het fietspad langs de weg. Naast hem zat zijn 13-jarige dochter. Zij gin gen volgens de politie naar een rommelmarkt in Waddinxveen die om 5.00 uur 's ochtends be gon. Waarschijnlijk omdat er iets mankeerde aan het wagen tje, stopte de man op het fietspad, op een onverlichte plaats. Hij stapte uit. Een mo ment later zakte hij naast zijn wagen in elkaar. Hij was met een mes in de bomt gestoken. Hij overleed ter plekke. Het slachtoffer is dë 57-jarige A. Yousfi. Zondagavond had het politie-onderzoek nog niets opgeleverd. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA Ik verwacht een tweede aanval op het dorp 1 Ih heb met ei jen ojen jenen hoe je lekkere broeder stenen beelden tot leven kan brengen. Op die mom er kan hij een heet Jejer bijlen krijgen en ik verwacht daI hy noj eens ral terugko men, als hu al met onderweg is 1 door Willy Vandersteen Dan vrees ik het ergsteHom alten mee naar de begraafplaats1. Maandag 26 september Zierikzee Proefles Engels voor begin ners. Vismarkt, Sint Domus- straat. 09.00-10.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Proefles cursus Engetë niveau 2 en 3. RSG Professor Zeeman. 19.30-20.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Van Damme (Zwanenburgseweg 12). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 27 september Zierikzee Spreekuur zorgcoÖrdinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kennismakingsbijeenkomst cursus Duits. RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Fancy-fair. NVvH. Dorpshuis de Schutse, 14.00 uur. Renesse Begin seizoen bejaardensoos. Dorpshuis. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noord go uwe Schrijf ochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy (Dr. Wortmanstraat 23). Van 10.00 tot 12.00 uur. Bruinisse Vergadering adviescommissie abz. Gèmeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 28 september Zierikzee Informatie-avond cursus blaastraning. Wijkgebouw Jannewekken 10. 19.30 uur. Brouwershaven Demonstratie rydulyse-appa- ratuur. Tonnenmagazijn. 19.30 tot 21.30 uur. Donderdag 29 september Zierikzee Thema-middag ANBO Zierik zee. Zierikzeesche Nieuwsbo de. Jannewekken 11. 13.45 uur. Burgh-Haamstede Proefles cursus Engels. De Schutse 09.00 tot 10.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 30 september Zierikzee Uitstapje MS-Soos. Vanaf Cor- neliastichting. 13.15 uur. Diner mode-lingerieshow. Con certzaal. Vanaf 19.00 uur. Nieuwerkerk Braamfeest, OBS Dob belsteen. Van 08.30 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Oud papier inleveren ten bate van zending bij gebouw Salem aan de Molenstraat. Tussen 18.30 en 20.00 uur. Zaterdag 1 oktober Zierikzee Open huis Zierikzeesche Nieuwsbode. Jannewekken 11. Van 11.00-15.00 uur. Jubileumprogramma 150 jaar ZZN. 150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode in beeld, woord, declamatie en zang. Nieuwe Kerk. 19.30-21.45 uur. Jazz-avond. Foyer Mondragon. 20.30 uur. Groot vuurwerk. (Zierikzee sche Nieuwsbode). Nieuwe Ha ven. Ca. 22.15 uur. Zondag 2 oktober Zierikzee Concert Tribute to Paul Rod- gers. Brogum. 16.00 uur. Maandag 3 oktober Zierikzee Algemene ledenvergadering platform Zeeuwse Vrouwen raad. Restaurant Mondragon. 09.30 uur. Start cursus tekenen en schil deren. 7-10 jaar. Clubhuis De Lichtboei. 14.00-16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2