Kleuterklas, hondekar en tramongeval met daarin de slechts één week oude Maatje (Hooger- werf-) Bolier. „Ik was amper wat op de been," vertelde Maatjes moe der, mevrouw Adriana Bo- lier-Noorthoek 59 jaar na dato. „Het wiegje vloog door de kamer, maar mijn doch tertje mankeerde gelukkig niets. De chauffeur kroop on gedeerd uit de cabine, vervol gens door het kapotte raam naar buiten en ging zijn hondje fluiten dat al voor hem uit de auto gesprongen was! Ik kon niet uit de kamer komen, want de achterkant van het huis was in de dijk gebouwd. Mijn buren, de fa milie Jac. Bal-van der Bijl, hebben ons door het zijraam naar buiten moeten trek ken." „Mijn twee oudste jongens, Leen van bijna vijf en Jo van drie jaar oud, waren kort voor het ongeluk nog vóór het huis aan het spelen. Dins dags kwam er in het najaar altijd een koopman met ap pels aan de deur. Ik had er wat van gekocht en de jon gens waren, elk met een appel in de hand, aan de ach terkant van het huis gaan spelen. Dat is hun behoud ge weest!" „De buren hebben ons prima geholpen en raatn en muren zijn spoedig hersteld. Dagen later stond ik soms nog te trillen op mijn benen, dat verzeker ik je!" De ontspoorde locomotief van de bietentrein is met man en macht weer op de rails-gezet en kon later naar Zijpe doorrijden. De vracht auto was echter grotendeels vernield, zoals op de door J. Huibers uit Bruinisse inge zonden foto duidelijk te zien is. Hondekar Een kar, getrokken door een hond, was nog tot in de vijf tiger jaren een regelmatig voorkomende verschijning.- Cornelis (Kees) Jonker liet zich aan het eind van 1931 vereeuwigen met zijn groen- tekar. Hij was in leven voor zitter van V-Vt Zierikzee-en voorman van het lossen van schepen in de Haven van Zierikzee. Onder de kar trek hond Herta en er naast Cornelis' schoonzuster Lena Jonker-v.d. Linde. Het meis je links op de foto is onbe kend. De foto, ingestuurd door de heer Tromper uit Zierikzee, is gemaakt op de hoek van de St. Domusstraat en de Vis- straat. Koos De heer C. J. Pannekoek, eveneens uit Zierikzee, bood de redactie een foto te leen van een jonge Koos Keele- man, alias De Poette. Koos was de zoon van paardenvil- ler Isaak Keeleman, bijge- naamd De Baljuw. Koos zwierf over het eiland met een zak op zijn rug waar deze of gene wat in deed. Hij woonde in een van de Gods kamertjes en overleed in 1949 op 87-jarige leeftijd in het Hervormd Diaconie Verple- gingshuis. (Deze informatie werd ontleend aan het boek: 'Zierikzee Toen en Nu' van J. van Loo en H. Uil). IJsfeest Na haar afbeelding op het strand van Westerschouwen in aflevering 3 van deze foto- rubriek, kunnen we ons de roep om 'meer Deurloo' goed voorstellen. En jawel, me vrouw Tineke Deurloo uit Haamstede zond meer foto's in. In zigeunerjurk rechts op dit plaatje is ze te zien samen met mevrouw Tonny Flohil tijdens een gekostumeerd ijs- feest in Burgh. De foto werd gemaakt op 2 februari 1963. In deze vijfde afleve ring van de serie door onze lezers ingezonden foto's duiken we weer diep in de dertiger jaren, even doen we de oorlogsjaren aan om vervolgens te eindigen in het Haamstede van 1963. Er is nog keus genoeg, maar na deze volgT er nog één afleve ring van de fotopagina en dan stoppen we ermee. Het is dan in middels zaterdag 1 ok tober, de dag waarop de feestelijkheden rond het 150-jarig bestaan hun hoogtepunt, tevens eindpunt, hebben be reikt. Vervolgens wordt de aandacht gericht op de vervaardiging van het fotoboek dat eind dit jaar verschijnt. Tenslot te nogmaals dank aan alle inzenders van het fotomateriaal. De grote foto hierboven werd in 1944 gemaakt op de kleu terschool aan de Verrenieuw- straat in Zierikzee. Hij werd ingezonden door mevrouw M. B. (Maartje) Theunissen, tegenwoordig woonachtig in Nieuwerkerk. In de voormiddag van 15 ok tober 1935 gebeurde er in Bruinisse een dramatisch on geval. Een vrachtauto van de Firma C. Lodewijk uit Nieu werkerk, komende vanaf de Vluchthaven, botste om on verklaarbare reden tegen de uit de richting van Zierikzee komende 'pee-tram'. De vrachtwagen werd meege sleurd tot in de draai naar Zijpe, kantelde en werd met de cabine door h«t raam van een huis gedrukt. Achter het raam van dat huis, bewoond door de familie M. C. Bolier- Noorthoek, stond het wiegje Ton van den Nouweland Lezers Zierikzesche Nieuwsbode Kees van de Wetering Vormgeving Tekst Foto's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7