Industriebond eist 2,25 procent meer loon in '95 waterstanden Diergaarde Blijdorp moet olifant afstaan aan Tsjechië Vierentwintig klachten over seksuele intimidatie Begrip gevraagd voor ophanging Van Damme Praktijk huwelijkse voorwaarden op helling Bouwbond CNV gaat nog een stapje verder Geen proces tegen gaswinning Na conflict om van dood gered dier Verdachten van moord aangehouden Brand op fregat £1 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aan Universiteit Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De vorig jaar aangestelde vertrouwenspersoon inzake seksuele intimidatie van de Universiteit van Amsterdam (UvA) heeft tus sen augustus 1993 en april van dit jaar vierentwintig klachten ontvangen. Twee daarvan betroffen pogin gen tot verkrachting, aldus de meldingen van een studente en een vrouwelijke medewerker. Dit meldt het weekblad van de universiteit, Folia, in het jongste nummer. De vertrouwenspersoon, R. Pa meier, registreerde veertien klachten van universiteitsme dewerkers en tien van studen ten. Deze maand brengt Pamei er een rapport uit over de klachten. Volgens Folia zijn de klagers vrijwel allemaal vrou wen en de beklaagden mannen. Het gros van de klachten be helst opmerkingen en opdrin gerig gedrag. Negen keer draait het om ongewenst licha melijk contact. Als gevolg van de problemen meldde zich zek keer een medewerker ziek. Twee studentes zagen zich ge noodzaakt hun studie af te bre ken. Gesprek Volgens E. Wassenaar, hoofd personele zaken van de UvA, zegt in Folia dat met de be klaagden meestal een indrin gend gesprek wordt gevoerd. In een enkel geval is iemand overgeplaatst om herhaling te voorkomen. Singapore geeft lijk vrij KARLSRUHE (RTR/DPA) - Minister Shanmugam Jayakumar van buitenlandse zaken van Singapore heeft vrijdag om begrip gevraagd voor het ophangen van Van Damme. Het lichaam van Vad Damme werd gisterochtend vrijgegeven aan de familie. De Singaporese minister sprak in Karlsruhe op een bijeen komst van de ministers van buitenlandse zaken van de Eu ropese Unie en de Asean, de Associatie van Zuidoostaziati- sche Naties. Jayakumar zei dat de wet moet worden gerespecteerd en dat de geloofwaardigheid van het rechtssysteem afhangt van het uitvoeren van vonnissen. Vol gens Jayakumar is er begrip voor landen die tegen de. dood straf zijn, maar kunnen de lidstaten van de Asean niet alle Europese waarden accepteren. De minister zei dat al 76 men sen, van wie de helft afkomstig is uit het buitenland, ter dood zijn gebracht sinds in de jaren zeventig de doodstraf staat op drugsmisdrijven. Van Damme was de eerste westerling die is opgehangen, omdat hij was be trapt op het bezit van ruim vier kilo heroïne. Vrijgegeven De autoriteiten van Singapore hebben vrijdagochtend het stoffelijk overschot van de ter dood gebrachte Johannes van Damme vrijgegeven aan de fa milie. Dit heeft een woord voerster van de Nederlandse an^bassade meegedeeld. Het is niet bekend of Van Dam me wordt begraven of gecre meerd en waar dat gebeurt. De ambassade doet daarover geen mededelingen. Ook de familie wil daarover om redenen van privacy niets zeggen. AMSTERDAM (ANP) - Notarissen gaan voortaan meer service verlenen als zij aktes van huwelijkse voorwaarden opmaken. Het is namelijk meestal niet het aanstaand echtpaar, maar de notaris die uit maakt onder welke juridische voorwaarden er wordt getrouwd. De Koninklijke Notariële Broederschap vindt dat deze situatie moet worden omge draaid en dat de huwelijkse- voorwaardenpraktijk voor de cliënt inzichtelijker moet wor den gemaakt. Dit is vooral wenselijk gezien de jongste ontwikkelingen op het gebied van emancipatie en scheiding bij alimentatie en pensioen, zo bleek vrijdag op het jaarlijks wetenschappelijk congres van de Broederschap in de RAI in Amsterdam. De gang van zaken bij huwe lijkse voorwaarden moet dus op de helling. De notarissen be nadrukten vrijdag hun verant woordelijke positie bij de keu ze hoe echtelieden in het huwe lijksbootje stappen. De echtparen-in-spe vertrouwen in de meeste gevallen blinde lings op de goede zorgen en het advies van de notaris. Volgens pre-adviseur prof.mr.T. Hiddema moet de notaris het echtpaar ook tij dens het huwelijk (huwe- lijks)vermogensrechtelijk kun nen begeleiden. Dan kan de no taris namelijk zijn advies af stemmen op veranderde (huwe lijkse) omstandigheden. Nu nog is een rechterlijke goed keuring voor het aangaan of wijzigingen van huwelijkse voorwaarden tijdens het huwe lijk een vereiste. Hiddema vindt dat die'rechterlijke goed keuring moet worden afge schaft. Als voorbeeld geven de notaris sen de zogenoemde „koude uit sluiting". Het percentage hu welijkspartners dat hiervoor kiest bedraagt momenteel on geveer 30 procent. Bij koude uitsluiting delen de echtelie den in geen enkel opzicht el- kaars inkomen en vermogen. In de praktijk kan daardoor een echtgenoot die zich voorna melijk met opvoeding en ver zorging bezighield, bij een echtscheiding ernstig gedu peerd raken. Tijden en standen volgens gctijdctafel ll>dro-metcoccnlriim Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 september 06.20 158 01.05 - 129 18.35 160 12.15 - 121 26 september 06.45 149 00.30 - 123 19.05 151 12.40 -119 ROOMPOT BUITEN 25 september 04.50 165 10.55 - 116 17.00 166 23.10 - 119 26 september 05.15 152 11.25 - 114 17.35 151 23.50 - 112 BRUINISSE 25 september 06.20 168 01.10 -137 18.30 170 12.20 - 129 26 september 06.50 159 00.30 -131 19.00 161 12.45 - 126 WEMELDINGE 25 september 06.20 166 01.10 - 135 18.35 168 12.20 -126 26 september 06.50 157 00.30 - 128 19.05 158 12.40 - 124 Doodtij: 30 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - De Industriebond FNV eist in alle komende cao-onderhandelingen in 1995 een loons verhoging van 2,25 procent. De bond is bereid met minder salarisverhoging genoegen te nemen, wanneer werkgevers afspraken willen maken over werkgelegenheid en gezond werken. De Bouwbond CNV ging gis teren, vrijdag, nog een stapje verder door 2,5 procent loonstijging te eisen. Met zijn looneis van vrijdag handelt de Industriebond in lijn met het beleid van de vak centrale FNV. De FNV heeft vastgesteld dat de aangesloten bonden een looneis van 'maxi maal 2,25 procent kunnen stel len. De Industriebond heeft er voor gekozen alle onderhande lingen in te gaan met die maxi maal toegestane eis. „Maar de uitkomsten van de onderhan delingen kunnen, afhankelijk van de afspraken over werkge legenheid, flink variëren", al dus cao-coördinator H. Krul van de Industriebond. De bond streeft er voorts naar de werkweek in de industrie met zo'n twee uur terug te brengen tot een gemiddelde van 36 uur. Daarbij wil hij het zelfbedachte instrument van de „vari-tijd" gebruiken. Dat houdt in dat een werkgever in samenspraak met de vakbond het aantal te werken uren vaststelt. In drukke periodes kan het personeel dan hoog stens 40 uur per week worden ingezet en in rustige tijden 32 uur. Gemiddeld komt de werk week dan uit op de door de bond gewenste 36 uur. De Industriebond FNV waar schuwde de werkgevers vol gend jaar betere afspraken over werkgelegenheid te ma ken dan in 1994. De uitkomsten van de afgelopen onderhande lingen vindt de bond „absoluut onvoldoende". Het bestuur heeft vastgesteld dat de eigen geloofwaardigheid onder de le den door de magere resultaten is aangetast. Tbch heeft de bond met hooguit koopkrachtbehoud opnieuw voor een gematigde lijn geko zen. Volgens cao-coördinator Krul heeft het de nodige voeten in de aarde gehad de achterban van de noodzaak van deze stra tegie te overtuigen. Uiteinde lijk is de Bondsraad (het parle ment) donderdag unaniem ak koord gegaan met de arbeids- voorwaardennota van het be stuur. Mochten de resultaten in 1995 opnieuw tegenvallen, dan is het niet ondenkbeeldig dat de morrende leden het pad van de matiging willen verlaten en inzetten op forse loonsverho gingen, aldus Krul. De Industriebond FNV sluit in 1995 160 cao's af voor bijna 600.000 werknemers. De Hout- en Bouwbond CNV eist in de' cao- onderhandelingen volgend jaar een compensatie van de gestegen prijzen. De bond schat die in op 2,5 procent. Daarmee komt de looneis van deze christelijke bond hoger uit dan die van de vakcentrale FNV, die maximaal 2,25 pro cent verlangt. Het CNV heeft de cao onderhandelaars dit najaar de vrije hand gegeven bij het be palen van de eisen. Zij moeten per bedrijf of bedrijfstak be zien wat de ruimte is om de ar beidsvoorwaarden te verbete ren. ALKMAAR (ANP) - De ge meenten Alkmaar, Bergen, Schoorl en Heiloo zien af van stappen tegen de gaswinning in het zogenoemde Bergen- veld, hoewel het KNMI de rela tie tussen aardschokken in het gebied en de gaswinning „hoogstwaarschijnlijk" noemt. Dat hebben de gemeenten vrij dag bekendgemaakt. Het Ber- genveld is voor 85 procent leeg. Stopzetting van de winning van het resterende gas zou niet veel meer uitmaken. Er komt wel een grootscheeps onder zoek. Het KNMI plaatst daar voor dertig seismometers in Alkmaar. DEN HAAG (ANP) - Diergaarde Blijdorp moet de olifant Douanita af staan aan de Zoo in het Tsjechische Ustinad Laben, zo heeft het gerechts hof in Den Haag vrijdag bepaald. De Rotterdamse dierentuin redde het dier zes jaar geleden van de dood. Tussen de twee dieréntui- nen bestond een slepend cohfict. De Tsjechen kregen het olifantenvrouwtje in 1988 in Vietnam in ruil voor een paar Lada's. Ook kocht de dierentuin een Maleisi sche beer. De twee dieren werden per schip vervoerd. Toen het transport Rotter dam aandeed, nam de Alge mene Inspectiedienst (AID) ze in beslag, omdat de kapi tein de beesten zwaar ver waarloosd had. De op het randje van de dood balancerende Douani ta kreeg onderdak in Blij dorp. De eveneens in zorg wekkende toestand verke rende beer ging naar de Beekse Bergen. Ook hij moet terug naar Tsjechië, zo heeft het hof bepaald. De kapitein werd aangehou den en vervolgd wegens overtreding van de wet op de uitheemse diersoorten. De kantonrechter in Rotter dam veroordeelde hem tot een voorwaardelijke boete en besloot de olifant en de beer aan de staat toe te wij zen. In de praktijk veran derde er dus niets. De in middels weer kbrftgezoiide dieren bleven''waar ze wa ren. Inmiddels is de zaak door alle mogelijke gerechtelijke instanties 1 behandeld. Steeds luidde het oordeel hetzelfde, totdat vorig jaar de Hoge Raad de zaak te rugverwees na'ar het ge rechtshof. Dat moest zich maar eens buigen over de vraag, of die verbeurdver klaring wel in orde was. De eigenaar in Tsjechië had im mers niets met; de overtre ding te maken. Alles was de schuld van een buitenstaan der, de kapitein. Van de kaart Bij het gerechtelijk onder zoek bleek dat er rond de beer geen problemen be stonden. De Beekse Bergen liet weten blij met hem te zijn, maar zich niet te zullen verzetten als het hof beslis te tot transport naar Tsje chië. Directie en verzorgers van Blijdorp daarentegen raakten bij dat idee totaal van de kaart. Ze hadden zich ontzettend aan Douani ta gehecht en zouden het na alle moeite oneerlijk vin den als ze haar moesten af staan. Bij de behandeling van de zaak eiste advocaat- generaal mr. E. Myjer tegen de kapitein een voorwaar delijke boete van 5000 gul den. Een pure formaliteit. Veel drukker maakte mr. Myjer zich om Douanita. Zo erg zelfs, dat hij aanbood te bemiddelen tussen de twee twistende dierentuinen. Schuldig Het hof wijst dat ongebrui kelijke aanbod af. De Tsje chen hebben Douanita ge kocht en hebben volgens het hof recht op haar. De over treding van de kapitein valt hen op geen enkel manier aan te rekenen. Wat de kapi tein betreft, besliste de rechter dat die wel schuldig is, maar geen straf krijgt. GILZE-RIJEN (ANP) - De poli tie van Gilze-Rijen heeft vrij dag drie personen aangehou den die ervan worden verdacht een 29-jarige man uit Breda om het leven te hebben ge bracht. Het slachtoffer werd donder dag aan het einde van de mid dag in de buurt van de vliegba sis Gilze-Rijen dood in een dro ge sloot aangetroffen door twee vliegtuigspotters. Onderzoek wees uit dat de man naar alle waarschijnlijkheid is doodgeschoten. De identiteit van de dode (vastgesteld aan de hand van het rijbewijs) wordt volgens een woordvoerster van de politie nog niet vrijgegeven. De familie is nog niet in kennis gesteld. De drie verdachten zijn twee mannen van 36 en 33 jaar oud en een 29-jarige vrouw, allen afkomstig uit Breda. DEN HAAG (ANP) - Het fregat Tjerk Hiddes ligt momenteel met motorpech voor de Deense kust nadat donderdag aan boord kortstondig brand heeft gewoed. 'De brand deed zich voor in de schoorsteen en de achtermachi nekamer. Als gevolg van het vuur is voortstuwing op dit moment niet mogelijk. Er zijn geen gewonden of vermisten, aldus Defensie vrijdag. Aan boord van de Tjerk Hiddes be vinden zich 161 opvarenden. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Het fregat Bloys van Treslong verblijft in de buurt van de Tjerk Hiddes om eventueel hulp te bieden. Mochten repa ratiewerkzaamheden niets opleveren, dan wordt het fre gat van het Skagerak naar Den Helder gesleept. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA door Willy Vandersteen Ik ben de bhjpuj Bambang Djalmoho, myn pest n m de tautau jevaren 1 Had je mei beter lettier kunnen blijven liften 11 ee1 tlyn ruit werd vers hord door bet onbetamelijk en dreftend optreden ven mijn broer ban borend 1 7h voel del het dorp bedreigd wordt door duistere machten, ly hebben de overmacht Zaterdag 24 september Zierikzee Rommelmarkt Gereformeerde Kerk. Onder de Beuze. Vanaf 08.00 uur. Springkussen en suikerspin voor jongere kinderen. (Zierik- zeesche Nieuwsbode). Haven plein. Van 13.00-18.00 uur. Karaoke-show voor jong en oud en demonstratie spring- groep Delta Sport. (Zierikzee- sche Nieuwsbode). Haven plein. 13.00 uur. Grimeurs op het Havenplein. (Zierikzeesche Nieuwsbode). 14.00-16.00 uur. Optreden Crosshead The Southside Horns. (Zierikzee sche Nieuwsbode). Haven plein. Van 21.00-23.30 uur. Neeltje Jans Excursie Neeltje Jans. Vanaf parkeerterrein dependance Delta Expo. 10.00 uur. Westenschouwen Naj aars wandeling Kynologen- club Zeeland. 14.00 uur verza melen parkeerterrein Rotonde. Brouwershaven Speelgoed- en kinderkleding- beurs. Blokkendoos. 10.00 tot 11.30 uur. Zondag 25 september Burgh-Haamstede Excursie door Zeepeduinen. Vanaf Slot Haamstede. 13.30 uur. Maandag 26 september Zierikzee Proefles Engels voor begin ners. Vismarkt, Sint Domus- straat. 09.00-10.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Proefles cursus Engels niveau 2 en 3. RSG Professor Zeeman. 19.30-20.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Ouiyerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Van Damme (Zwanenburgseweg 12). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 27 september Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kennismakingsbijeenkomst cursus Duits. RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Fancy-fair. NVvH. Dorpshuis de Schutse. 14.00 uur. Renesse Begin seizoen bejaardensoos. Dorpshuis. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy (Dr. Wortmanstraat 23). Van 10.00 tot 12.00 uur. Bruinisse Vergadering adviescommissie abz. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 28 september Zierikzee Informatie-avond cursus blaastraning. Wijkgebouw Jannewekken 10. 19.30 uur. Donderdag 29 september Zierikzee Thema-middag ANBO Zierik zee. Zierikzeesche Nieuwsbo de. Jannewekken 11. 13.45 uur. Burgh-Haamstede Proefles cursus Engels. De Schutse. 09.00 tot 10.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 30 september Zierikzee Uitstapje MS-Soos. Vanaf Cor- neliasiichting. 13.15 uur. Diner mode-lingerieshow. Con certzaal. Vanaf 19.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2