Reinigingsdienst overweegt vaten voor thuiscompostering beschikbaar te stellen Cursusaanbod Stichting Jeugd r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 'Wij zijn er voor de burgers' ZIERIKZEESCHE if NIEUWSBODE EU Fietsen in september Tussen 't toverend groen Heerlijk tochten maken Kunt u óók nog doen Om afvalberg zo klein mogelijk te maken D66-voorzitter J. B. Katerberg: I Wintertijd begint Meer hulpvragen voor RIAGG 3 STEENBESTORTING 5 VUURTOREN 9 GOED NIEUWS 11 DOPINGCONTROLEUR dé bant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1994 151e JAARGANG NR 25640 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Centerpoint heeft de mooiste In de toekomst worden de rolemmers wellicht voorzien van een chip die het mogelijk maakt de hoeveelheid afval per emmer te me ten. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland onderzoekt of het zinvol en financieel rendabel is om vaten voor thuiscompostering van organisch afval beschikbaar te stellen voor de huishoudens op Schouwen-Duiveland. Tevens wordt bekeken of op termijn aan elke rolemmer een chip moet worden beves tigd. Daarmee zou het mogelijk worden de hoeveelheid afval in elke rolemmer te wegen en op basis daarvan de afvalstoffenheffing per huishouden te berekenen. „Op basis van het principe: de vervuiler betaalt", al dus de directeur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, N. J. Eilers. Hij sprak deze week in het mul tifunctioneel centrum aan de De Huybertstraat in Zierikzee tijdens een informatieve bijeenkomst over thuiscomposteren en gescheiden afvalinzameling. Het ging om een initiatief van het buurt- en clubhuis De Lichtboei, waarbij ook J. Traas-Dekker van de Zeeuwse Milieufederatie en milieuamb tenaar van de gemeente Zierik zee P. C. de Winter aanwezig waren. De publieke belangstel ling voor de bijeenkomst was bijzonder klein. Slechts tien mensen namen de moeite om naar het MFC te komen om zich in het onderwerp te ver diepen. Volgens Eilers was dat aantal zeker geen afspiegeling van de houding van de bevolking ten aanzien van gescheiden afval inzameling. „In de praktijk blijkt dat mensen wel wat mopperen over de invoering van de groene rolemmer voor het apart inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval, maar dat men er zeer goed aan meewerkt. Wat we tot nu heb- ben opgehaald aan GFT-afval is van heel goede kwaliteit. Er zit praktisch geen plastic of an der materiaal tussen dat niet in een GFT-container thuis hoort." Ook de hoeveelheid GFT-afval die sinds 1 september op Schouwen-Duiveland wordt in gezameld is groot. Tijdens de eerste twee inzameldagen werd al 51 ton opgehaald. Dat is een gemiddelde van 7,2 kilo per GFT-rolemmer, terwijl het lan delijk gemiddelde ongeveer zes kilo is." Het gebrek aan publieke be langstelling voor de GFT- voorlichtingsbus, die alle ker nen op Schouwen-Duiveland bezocht én de informatieve bij eenkomst deze week in het MFC schreef Eilers toe aan het feit dat de mensen op Schou wen-Duiveland kennelijk al meer wisten over het geschei den inzamelen van organisch afval dan de reinigingsdienst aannam. „In een plattelands gebied gaan mensen altijd al anders met groenafval om dan in grote steden."De lezing over zelfcomposteren door me vrouw Traas van de Zeeuwse Milieufederatie was voor men sen uit het publiek aanleiding om te vragen waarom op Scho uwen-Duiveland geen vaten voor het zelfcomposteren van organisch afval beschikbaar worden gesteld. Uit de reactie van Eilers bleek dat men daar bij de reinigingsdienst wel de gelijk mee bezig is. „We zijn ons aan het oriënteren of het zinvol is om zo'n compostvat gratis of tegen een kleine ver goeding beschikbaar te stel len." Thuiscomposteren is vol gens de dirécteur een goede mogelijkheid om de afvalberg te verkleinen. De groene GFT- rolemmer zou dan alleen kun nen worden gebruikt voor pro- dukten die in een compostvat niet thuishoren of problema tisch zijn. Zoals schillen van si naasappelen, frituurvet en grof snoeiafval. Hij vertelde dat bij de com- posteringsinstallatie in Bors- sele vanuit Zeeland 45.000 ton GFT-afval wordt aangevoerd. Dat wordt verwerkt tot 20.000 a 25.000 ton compost, waarvan volgens Eilers negentig pro cent wordt afgezet. „Wanneer die afzet in de toe komst zou stagneren, moeten wij daar als reinigingsdienst voor betalen. Dat wordt weer doorberekend in de afvalstof fenheffing die de mensen moe ten betalen. Daarom is het goed te streven naar zo weinig mogelijk aanbod van afval." Uiteraard wordt bij de afwe ging voor het al dan niet be schikbaar stellen van vaten voor thuiscompostering ook een kosten/baten-analyse ge maakt. „Wanneer de financiële investering heel groot is, is het minder aantrekkelijk. De af valstoffenheffing zou dan ho ger worden ondanks de moeite van het thuiscomposteren." Die zelfde financiële afweging is volgens Eilers doorslagge vend voor het al dan niet op termijn invoeren van chips op de rolemmers om de hoeveel heid afval te meten. „Op de rol emmers zit nu al een voorzie ning waarin zo'n chip kan wor den bevestigd. Op dit moment zijn chips en de bijbehorende meetapparatuur voor op de vuilniswagens nog ontzettend kostbaar omdat er nog niet zo veel van op de markt is. Maar we houden er rekening mee dat die voorziening er ooit zal ko men, zodat een meer eerlijke verdeling van de kosten moge lijk wordt", aldus Eilers. ZIERIKZEE - „De mensen moeten er nog aan wennen dat wij in principe een dienstverlenende instantie zijn," aldus D66-voorzitter J. B. Katerberg. Donder dag werd voor het eerst een politiek spreekuur gehouden op de Vismarkt in Zie rikzee Alhoewel slechts drie mensen op kwamen dagen is de voorzitter niet on tevreden. Katerberg: „Het is duidelijk dat er behoefte bestaat aan een laagdrempelige mogelijkheid om problemen en vragen naar voren te brengen. Iedereen kan te allen tijde contact opnemen met een wethouder of een raadslid, maar in de praktijk komt daar niet zoveel van. Het is onze bedoeling dat de men sen denken, ik moet eens gaan praten als ze bijvoorbeeld bij het boodschappen doen weer die straat zien die er zo slecht aan toe is." De vragen die don derdag gesteld werden lagen op het gebied van bouwaanvra- gen voor kleine bouwsels en de verkeersoverlast. De voorzitter hoopt op deze manier ook in zicht te krijgen welke proble men er onder de bevolking het meeste spelen. Katerberg: „De filosofie erachter is toch om de burgers meer bij de politiek te betrekken. Men moet weten dat een politieke partij op de zelfde manier dienstverlenend is als een bakker of een slager. We willen een actief beleid voe ren maar we kunnen moeilijk de mensen op gaan bellen en vragen: Heeft u nog iets te vra gen?" Achterban Het feit dat D66 geen duidelij ke achterban heeft zoals de an dere partijen heeft volgens de voorzitter zijn voor- en nade len: „Vroeger was het zo, en nu nog wel een beetje, dat de nota belen met problemen de VVD opbelden en de arbeiders de PvdA. Wij hebben geen duide lijke achterban en dat kan mensen tegenhouden of het kan juist drempelverlagend werken." De bedoeling is elke maand een spreekuur te hou den op de donderdag vooraf gaand aan een gemeenteraads vergadering. Het spreekuur is van 19.00-20.00 uur en wordt gehouden op de Vismarkt. Het eerstvolgende spreekuur is op donderdag 27 oktober. ZIERIKZEE - De wintertijd gaat morgennacht, zondag 25 september, in. Om 03.00 uur in de nacht van zaterdag op zon dag wordt de klok een uur te rug gezet. De normale (winter-)tijdme- ting gaat door tot zondag 26 maart 1995. Die nacht wordt de klok weer een uur vooruit ge zet en begint onze zomerse tijd meting opnieuw. In Groot-Brittannië en Ierland 'zomert' men dit jaar en vol gend jaar nog door tot en met oktober. Pas in 1996 gaat de omschakeling gelijktijdig in heel Europa. D66-voorzitter J. B. Katerberg en mevrouw J. G Schot-Klompe tijdens het spreekuur op de Vis markt. (Foto Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - De jaren 1992 en 1993 waren voor de RIAGGZee- land niet de meest rustige. Vol gens het jaarverslag van het in stituut waren er problemen met de financiën en op het or ganisatorische vlak. Daar naast werd de RIAGG gecon fronteerd met een groeiend aantal verwijzingen. De RIAGG-Zeeland kent zeven vestigingen waarvan er één ge vestigd is aan de Nieuwe Ha ven in Zierikzee. Verder zijn er afdelingen in Goes, Middel burg, Tholen en drie in Terneu- zen. Het jaarverslag meldt een stijgend aantal hulpaanvragen waarbij opvalt dat procentueel het aantal aanvragen in Zee land meer gestegen is dan in de rest van het land: 1Ö.1 aanmel dingen per 1000 inwoners te genover 15,2 per 1000 inwoners landelijk. Hierdoor groeide het aantal aanmeldingen met 17 procent. De kleine man kan alleen de concurrentie van de grote man weerstaan door zich te specialiseren. Zakenwereld - epigrammen Perioden met zon HET WEER Heldere nacht en min. temp. om streeks 10 graden. Overdag flinke perioden met zon en later in het zuiden mogelijk een bui. Middag- temp. ±24 graden. Wind uit oost tot noordoost rond kracht 4, In de loop van de dag afnemend. o Het waterschap bestort de Oosterscheldedijk bij Zie rikzee opnieuw met stenen. Ruim een kwart eeuw kustbewaking komt op de schopstoel. Moge onze courant de Bode zijn van veel goed nieuws. Oud-Zierikzeeënaar Jan Konijnenburg is dopingcon troles bij de KNAU. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd heeft voor de ko mende twee maanden Verschillende cursussen en thema-avonden in petto. De eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen is voor vrijwilligers die met kin deren van vier tot en met negen jaar werken en heeft als thema 'Binnenspelen'. Bij de thema-avond over "bin nenspelen zal aandacht worden besteed aan de feestmaand de cember. Getracht zal worden om met recepten, knutselwerk jes en gezelschapsspelen Sint Nicolaas, Kerstfeest en Oud en Nieuw weer eens op een andere manier aan te pakken dan ge bruikelijk. De avond vindt plaats op woensdag 12 oktober, van 20.00-22.00 uur. Drama is een leuke vorm van kinderspel die weinig toegepast wordt om dat de vrijwilliger zelf niet over de nodige ervaring be schikt. Om dit bij te schaven kunnen belangstellenden zich opgeven voor de cursus Drama. Deze wordt gegeven door een stagiaire die bij de Stichting Jeugd werkt, op de woensda gen 26 oktober en 2 november van 20.00-22.00 uur. Op woens dag 9 november wordt er pop penkast gespeeld. Er zullen handvatten gegeven worden voor het spelen en het maken van een verhaal en hoe de spe ler tijdens de opvoering het pu bliek bij het spel kan betrek ken. De avond begint om 20.00 uur. Op de thema-avond Sint en"Piet leert men de techniek van het ouder schminken voor Sinterklaas en het afwerken van-de snor. Om een perfecte Piet neer te zetten worden de mogelijkheden van cake make up getoond (zelf een oefenmo del meenemen). Deze laatste cursus wordt gegeven in jonge rencentrum Brogum, op woensdag 23 november om 20.00 uur. Alle andere cursus sen vinden plaats in De Drie hoek, Kerkhof N.Z. 8 in Zierik zee, telefoon: 01110-13566. De openingstijden van de Drie hoek zijn van maandag tot en met vrijdag van 9.00-12.00 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. ~1 f 47,00 f 49,50 f 177,00 f 187,00 JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. OQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1