Het platteland als de achtertuin van de stad SSötelW'l:- Een nieuwe hatchback van Alfa Romeo: de 145 ''Vitaal landelijk gebied is essenüeeV '*V!üQM& Mijlpaal in Alfa-geschiedenis Afvalexport Willeke' SUCCESJES 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V? fff Atxr.wi aMitiS!»laii.at V;t •v.iriBawWBI nv v A De stedeling moet in de visie van de minister dichter bij het platteland komen te staan. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Nu 's lands oude binnensteden grotendeels zijn gerenoveerd, is het tijd het landelijk gebied op te knappen. Zowel boeren als bomen gaan gebukt onder een recessie. De een van economische, de ander van ecologische aard. Het medicijn heet plattelandsvernieuwing: de deur voor de stedeling moet open. Een vitaal landelijk gebied is voor Nederland essentieel, schrijft de VVD-landbouwmi- nister Jozias van Aartsen in zijn begroting. ,,De kwaliteit van de samenleving wordt hier mede door bepaald. Dat is ook de reden dat het kabinet expli ciet aandacht wil besteden aan het landelijk gebied en actief wil bijdragen aan noodzakelij ke vernieuwingen." Crisis De extra aandacht is nodig. Het leven in het buitengebied is niet meer wat het was. Boe ren en tuinders zitten in een crisis. Wereldwijd neemt de concurrentie op de markten toe, terwijl de nationale en Brusselse overheid zijn be schermende subsidieparaplu intrekt. De landbouw, van oudsher de belangrijkste sociaal-economi sche drager van het platteland, krimpt. Tegelijkertijd staan ook natuur en milieu onder druk. Verdroging,* verzuring, vermesting en versnippering verminderen de aantallen en soorten planten en dieren. Plattelandsvernieuwing geldt als het middel tégen beide kwalen. Duur gezegd staat het voor versterking van de esthe tische, ecologische en economi sche functies van het platte land. Je moet er fijn kunnen fietsen, de bloemetjes en bijt jes moeten ruimte hebben om te leven en er moet geld te ver dienen zijn voor de bewoners. Van Aartsen staat voor de taak dat te realiseren. De kersverse minister heeft nog geen vast omlijnde ideeën over de invul ling. Daarbij zit hij ook nog eens slecht bij kas; de bewinds man moet op termijn bijna 10 procent van zijn begroting inle veren'. Vage ideeën heeft Van Aartsen wel, zo bleek onlangs in de Tweede Kamer. „Het gaat er om het werk van boeren en tuinders beter in overeenstem ming te brengen met het na tuurbehoud. Daarnaast moet de stedeling, die wil recreëren op het platteland, dichter bij de boer komen te staan." De term plattelandsvernieu wing is nog geen half jaar gele den bedacht door Natuurmo numenten, het Landbouw schap en de Provinciale Land schappen. In een brief aan de kabinetsinformateur pleitten ze gezamenlijk - en tevergeefs - voor meer geld voor het lande lijk gebied. Een coalitie van enige historische betekenis, want niet eerder trokken boe ren en natuurbeschermers ge broederlijk op''lichting poli tiek. Ondanks de eensgezind heid legt ieder vooralsnog zijn eigen accenten. N atuurontwikkeling De stichting Natuur en Milieu bij voorbeeld kijkt bewonde rend naar Oost-Beieren. Dit stukje Duitsland was dertig jaar geleden landbouwkundig verpauperd. De boeren trok ken weg, de leefbaarheid kwam in het geding. Totdat de regering van de deelstaat geld stak in natuurontwikkeling en recreatie. Er kwamen toeristen ZIERIKZEE - Binnen de Alfa Romeo-organisatie worden de mouwen opgerold om de activiteiten nog eens flink uit te breiden. Met de introductie van twee be langrijke hieuwe modellen staat Alfa Romeo wederom voor een mijlpaal in zijn geschiedenis. De Alfa 33, die voor een belangrijk deel zorgde voor de geweldige come-back die het Italiaanse merk in de afgelopen jaren meemaakte, krijgt ge zelschap van de Alfa 145. Èen totaal nieuw en uiterst veelzijdig hatchback mo del. De nieuwe 145 is een auto die zowel de huidige Alfarijders als een nieuw publiek zal aan spreken. Met zijn fraaie de sign, zeer rijke uitrusting en scherpe catalogusprijs gaat hij vooral in het zakelijke segment zonder twijfel de aandacht trekken. Met de introductie van de nieuwe Alfa 145 stapt Alfa Romeo in feite een nieüwe klasse binnen. Door zijn uiterst veelzijdige karakter zal de nieuwe hatchback de be langstelling van een zeer breed publiek trekken. De Alfa 145 slaat niéuwe wegen «ÜÉiiÜiMÜ Onmiskenbaar Alfa Romeo: de nieuwe 145 in, maar is tegelijkertijd dui delijk een volbloed Alfa Ro meo, met een karakteristieke vormgeving en dynamische rij- eigenschappen. De Alfa 145 is ook een heel praktische auto, met opmerkelijk veel inte rieurruimte en een forse, uit stekend toegankelijke bagage ruimte. Dat werd onder meer mogelijk door zijn royale bui tenafmetingen en fnderstel. Maar ook het uiterst slimme design van het dashboard, dat voor enorm veel beenruimte zorgt, speelt daarbij een hoofd rol. Veel aandacht is besteed aan de veiligheidstechniek. Zo is de 145 standaard uitgerust met een airbag in het stuurwiel, maar ook kreukelzones, zijde lingse beschermbalken in de deuren, een véiligheidsstuur- kolom en automatische gor delspanners. Ondanks die zeer uitgebreide uitrusting is het prijsniveau - hij is er vanaf f 29.950,- - verrassend scherp. Het spreekt vanzelf dat de Dy namiek ook bij de nieuwe Alfa met een hoofdletter wordt ge schreven. Niet alleen door zijn stabiele onderstel en prettige, bekrach tigde besturing, maar zeker ook door de uitstekende pres taties van de motoren. Uiter aard staat de boxer-motor weer centraal. Er is keus uit een zui nige 1.4-liter - overigens al goed voor een top van 178 kilo meter per uur -een nieuwe 1.6- liter - net zo sterk als zijn iets grotere voorganger, maar tege lijkertijd nog zuiniger dan de 1.4 - en de sterke 1.7-16V. Als alternatief is er ook nog een potente 2.0-liter turbodie sel. We kennen hem al uit de Alfa 155. Bij de ontwikkeling van de nieuwe Alfa 145 stond veelzijdigheid voorop. En dat .is onder meer terug te vinden in een ongekend uitgebreide lijst van accessoires. Letterlijk en figuurlijk maatwerk. Tbtaal zo'n honderd uitrustingsdelen. en daarmee nieuwe werkgele genheid voor de plaatselijke bevolking. Tegenwoordig ver dient de streek jaarlijks 20 mil joen Dmark aan de recreanten. Zo kan het in Nederland ook, denkt Natuur en Milieu: min der boeren en meer natuurre- creatie. Het platteland als speeltuin voor de stad. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij er kent dat, als deeloplossing. „Recreatief-toeristische be drijvigheid kan een bijdrage leveren aan een verbeterde leefbaarheid op het platte land", zo vermeldt de land bouwbegroting voor 1995. Een andere optie is het agrarisch natuurbeheer. Uitbreiding van de natuurgebieden staat hoog in het vaandel van het rijk. Het wil 8 tot 10 procent van het boe renland teruggeven aan de na tuur. Maar het uitkopen van boeren vergt veel geld. Hen inschakelen bij het na tuurbeheer is goedkoper, want er hoeft minder grond te wor den aangekocht. Het Land bouwschap zet daarom de kaarten op het agrarisch na tuurbeheer. „Voor boeren kan het een stukje extra inkomen betekenen", menen de be leidsmedewerkers L. van de Sar en H. van 't Land. „Het is denkbaar dat een recreant uit de stad op een gegeven moment op het volgende bordje stuit: Dit stukje natuur wordt onder houden door boeren en boerin nen." Agrarisch natuurbeheer vergt goede financiële regelingen, al dus Van de Sar. Maar het kan ook met gesloten beurs, met name bij landinrichtingspro jecten. „Ruimte in beleid is minstens zo belangrijk. Je kunt een boer tegen zijn wil verplichten een houtwal in stand te houden die tussen twee kleine percelen loopt. Je kunt hem echter ook de ruimte bieden de houtwal te kappen en elders opnieuw in te plan ten, waar deze niet in de weg staat. De winst voor de boer zit dan in de verbetering van zijn bedrijfsstructuur. Het onder houd van de houtwal doet hij er graag bij." Hoewel de discussie over plat telandsvernieuwing nog moet beginnen, gaat de meeste aan dacht tot dusver uit naar land bouw, natuurbeheer en recrea tie. Fout, vinden de planologen A. van de Klundert en A. Ver baan. De laatste is verbonden aan de Rijksplanologische Dienst (RPD). „Het is nu al niet meer zo dat het platteland uitsluitend het domein is van de landbouw of van de natuur. De agrarische werkgelegen heid bedraagt maar enkele pro centen en neemt verder af. Net als in de steden vind je er high tech, bouwnijverheid en indu strie. Dat zal alleen nog maar toenemen". „Je ziet nu al dat schone bedrij ven graag in een parkachtige omgeving willen staan. Boven dien neemt de behoefte aan wo ningen nog altijd toe. Daar moet je rekening mee houden." Van de Klundert van het Wage- ningse Staring Centrum - het overheidsinstituut voor onder zoek naar het landelijk gebied - onderstreept dat. „We staan momenteel op een kantelpunt. De oude scheiding tussen stad en platteland is verouderd. Het is één weefsel aan het worden. Het landelijk gebied wordt de achtertuin van de stedeling." Casco-benadering Hoofdzaak is dat de vaak rigi de overheidsbemoeienis ver mindert, vindt Van de Klun dert. Hij pleit voor de casco benadering: het rijk stelt op af stand de criteria vast, maar laat de invulling over aan de regio. „Momenteel zijn het de regels die bepalen wat er ge beurt, niet de doelen. Als je in de Rijnmond een bedrijf hebt dat 1500 mensen hindert, is het onmogelijk de boel te verplaat sen naar een plek waar maar 200 mensen worden gehinderd. De regels voor nieuwvestiging staan dat niet toe. Dus wordt er geen winst geboekt." „Voor ammoniak geldt hetzelf de. Als je een boer hebt die een zuurgevoelig bosje bedreigt, kan de overheid hem wegko pen. Maar daar ontbreekt meestal het geld voor. Geef die boer toestemming zijn grond te verkopen aan iemand die er een landgoed met villa wil vestigen. De boer kan naar el ders en de natuur gaat er op vooruit. Plattelandsvernieu wing is ruimte bieden aan crea tiviteit." DORDRECHT - Het ministerie van VROM is vooralsnog niet van plan het provinciale afval- verwijderingsbedrijf Zuid- Holland (Proav) toestemming te geven een deel van zijn afval te exporteren naar België en Frankrijk. AMSTERDAM - Frits Lam- brechts speelt de vader van Willeke Alberti in de nieuwe musical over het leven van de zangeres. De musical gaat in januari in première. Hele maand september Burgh-Haamstede Expositie handgevormde keramische schel' pen van Betsy de Jonge en schilderijen van Anneke Leydekker en Marion Hogenbosch. In Galerie 't Zuuddek. Openingstijden: dins dag, donderdag en zaterdag van 10.00-17.00 Tot en met 24 september Burgh-Haamstede Seakle Bos. Expositie Gelezen uit het land schap. De Bewaerschole, Weststraat 18. O-- ningstijden: ma t/m za. 13.30-16 -af. Zonnemaire Brouwershaven Zierikzee Tot en met °5 oeptember Objecten van Peter Jansen. Schapenweg 1. Tot en met vrijdag 30 september Schilderijen Marja de Lange. Koor Sint Nico- laaskerk. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 30 september Tentoonstelling 150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode. In de Vierschaar van het stad huis. Bezichtiging tijdens werkdagen van 09.00 tot 16.30 uur. Op zaterdag 1 oktober is deze tentoonstelling te zien bij Drukkerij Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, tijdens het open huis van de Zierikzeesche Nieuwsbode van 11.00 tot 16.00 Tot en met 30 september Zierikzee Expositie aquarellen en tekeningen van A. L. Stobbelaar uit Hansweert. Verpleeghuis Cor- neliastichting. Tijdens openingsuren. Tot en met 30 september Burgh-Haamstede Expositie werk cursisten. Galerie Josefine. Woensdag, donderdag en vrijdag van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met 30 september Zierikzee Olieverfschilderijen Dani van den Ende. Res taurant Mondragon. Tijdens openingstijden restaurant. Tot en met 22 oktober Brouwershaven Foto-expositie van Watersnoodramp en her stel in Brouwershaven en omgeving, met kin dertekeningen. 'Weggegooid en Weergevon den', voorwerpen uit de Brouwse bodem. Maandag t/m zaterdag 9.00-12.00 en 13.15- 16.15 uur. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VW). Tot en met woensdag 26 oktober Brouwershaven Houtsculpturen en etsen Dies de Jonge. Stad huis. Gedurende werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.30 uur. Van 1 tot en met 29 oktober Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Gust Romijn. Bewaer schole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Zierikzee Tot en met 31 oktober Expositie Zierikzees zilver. Schutterszaal Stadhuismuseum. Van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met november Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. Te koop: 4.000 IJsselsteentjes (vuil). Tfel. 01116-1700. Eiken wandmeubel met bar, onder- en bovenkast en verlichting. Tfel. 01116- 1393. Vanaf maandag 26 sept. jonge hennen aan en tegen de leg. Cees Snijders, tel. 12521, Verrenieuwstraat 50, Zierikzee. Hoveniersbedrijf Ed Dijst voor alle soorten tuinaan leg (onderhoud). Ttevens verkoop waterplanten en vissen, 't Groene Kikker tje, 01112-1459. Alum, rolluiken, al vele jaren door ons geleverd en gemonteerd. Altijd gratis montage! Bouw- en Hout handel Jan P. Boogert, v. d. Abeelestraat 1, Ooster- land, tel. 01114-2682. Tuinhout: geïmpregneer de planken nu volop in voorraad 2 x 15 cm, 360 cm lang 7,95 per stuk. Verder: palen, rabatdelen, reliefplaten, enz. enz. Houtland Walhout, West straat 5-7, Zierikzee, 01110-15977. Wij kochten een fabrieks- partij nieuwe Bürstners met kortingen tot 4.000,- Ook de laatste Hobby's en Chateau's met grote kor tingen. Tfevens ±50 occa sions. Stacaravans 8,5x3 m, 2 slpkmrs, douche v.a. 19.995,-; 8,8 x 3,7 m v.a. 29.995,-. Tfevens ±20 oc casions. De Smokkel- hoek, Kapelle, 01102- 41623. Volop tuinhout voorradig o.a. palen, planken, toog- schermen enz. enz. Alles laag geprijsd! Bouwhan- del Jan P. Boogert, v. d. Abeelestraat 1, Ooster- land, tel. 01114-2682. Henra-aanhangwagens en paardentrailers. Gar. Dijkman, Zuidstraat 10, Haamstede, tel. 01115- 1446/1533. Blokhut Essia 3x2 mtr. Nu voor ƒ1549,-. Tuincen trum Habo, Hogezoom 100, Renesse, 01116-2791 Tfegelhandel De Boerderij is hét adres voor al uw wand- en vloertegels. Tfe vens keuze uit zo'n 70 soorten marmer. Goede kwaliteit en aantrekkelij ke prijzen, uit voorraad leverbaar. Extra aanbie ding: Travertin 15/30 25,- p.m2! Langeweg 59, Anna Jacobapolder, tel. 01677-2632. Op alle Holgard blokhut ten 10% korting op ad viesprijs! Tuincentrum Habo, Hogezoom 100, Re- nesse, 01116-2791. Blokhutten! Nu nog voor deliger o.a. afm. 300 x 200 cm, houtdikte 28 mm slechts 1575,- en nog vele andere maten. Franco le vering. Bouwhandel Jan P. Boogert, v. d, Abee lestraat 1, Oosterland, tel. 01114-2682. Huisdieren: Hondentrimsalon El Per- ro rijksgedipl. Jacqueline Slootmaker, Nieuwerkerk tel. 01114-1389. Diversen: Je theorie certificaat in twee dagen; cursusdagen 30 september en 1 oktober a.s. Bel nu rijschool Ac tief, Middelburg, tel. 01180-14942 of 29335. Voor al uw tuinwerk* zaamheden: Hoveniersbe drijf Stoutjesdijk, Nieu werkerk, tel. 01114-1453. Nieuw. Bowling Renesse. Kinderbowlen nog leuker, met uitnodigingen, stic kers enz. Bowlen, 'n drankje en eten per kind 11,50. Puin- of afvalcontainer nodig? Snel gebracht en gehaald! Voordelig tarief. Bel! Boogert Transport, tel. 01114-1308, Ooster land. Afvoer verstopt bel 01110- 13495 Schoonmaakbedrijf De Jong. Ook voor ver huur schoonmaakappara- tuur. 24 uurs service. Kwaliteits pasfoto's direct klaar, afspr. niet nodig. Fotografie Leen Koper, N. Bogerdstraat 22, Zierik zee, tel. 01110-17242.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6