Kampio enschaps wedst r i j d jachthonden bij Haamstede Eén zorgloket voor hulp en informatie ouderen 'Ik houd veel van techniek en het is afwisselend werk' Bij medische indicatie voorrang aankoop bouwgrond Nieuwerkerk Boomkorvisserij vindt plaats in beperkt aantal gebieden C. J. bij de Vaate 25 jaar zetter bij L O Wanneer het hier niet lukt, lukt het nergens Volgens DLO-onderzoek Duivelandse raad beslist over sociaal/economische voorwaarden VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 NR 25639 5 ZIERIKZEE - Hij houdt er niet van om in de belangstelling te staan. De feeste lijkheden die bij drukkerij/uitgeverij Lakenman Ochtman B.V. gebruikelijk zijn bij een zilveren jubileum mochten wat hem betreft dan ook achterwege blij ven. Een bescheiden verhaaltje in de krant, waarvan hij al 25 jaar de berichten zet, mocht wel. Gisteren was het precies 25 jaar geleden dat C. J. bij de Vaate uit Zierikzee, als 21-jarige, kwam werken bij de uitgeverij van het bedrijf. Bij de Vaate werd geboren in Looperskapelle en volgde aan de LTS in Zierikzee een oplei ding tot automonteur. Een vak dat hem bij nader inzien niet zo goed beviel. ,,Ik begon aan de opleiding omdat ik graag aan brommers knutselde. Maar toen ik het hele dagen moest doen vond ik het erg zwart werk. Je werd er zo vuil van." Als werknemer bij garagebe drijf Theunisse in Kerkwerve keek hij dan ook uit naar een mogelijkheid om over te stap pen naar een andere baan. Die mogelijkheid deed zich voor via een advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode waarin mensen werden ge vraagd die een gerichte oplei ding voor machinezetter wil den volgen. Bij de Vaate ging eerst eens kijken naar de lood- zetmachines waarop elke regel in lood werd gegoten en besloot toen de overstap te wagen. On der leiding van voorman ma chinezetterij L. A. van der Schelde leerde hij het vak waarbij de inleiding en platte tekst van kranteartikelen wer den gezet op een groot toetsen bord met aan de ene kant de hoofdletters (kapitalen) en aan de andere kant 'de kleine let ters (onderkastletters). In het bedrijf stonden toen vier Linotypemachines, waarvan twee de regels op maat konden afzagen. Bij de andere twee machines moest men in- zetstukjes in het gietwiel mon teren om andere maten (korp sen en regelbreedten) te kun nen zetten. Tien jaar zette Bij de Vaate op deze manier kran teartikelen. ,,Ik vond het heel aardig werk. Het was afwisse lend en ik houd veel van tech niek." Zijn handen bleven aan zienlijk schoner dan in een ga rage, maar Bij de Vaate had wel wat last van zijn ogen. Dat ging over toen het bedrijf in 1979 overschakelde van me chanische zetmachines naar fo- tozetten met computers. De grootste omwenteling' die Bij de Vaate in zijn periode bij La kenman Ochtman meemaak te. „Voorheen moesten we alle artikelen van de journalisten overtikken. Via de fotozetma chines werden die teksten au tomatisch opgeslagen op flop- pydiscs, die in 1979 nog de af meting hadden van een A- viertje. Via aanvullende opleidingen pasten Bij de Vaate en zijn col lega's zich aan aan de voortdu rende modernisering van de apparatuur waarmee ze dage lijks werkten. Momenteel is de zetter bezig met de vierde om schakeling. Hij rondde dit voorjaar een cursus DTP af, waarbij beeld en tekst worden geïntegreerd en opgemaakt op een beeldscherm. Ondanks alle ontwikkelingen bleef Bij de Vaate veel van zijn vak houden. „Het is heel afwisselend werk omdat ik allerlei kranteberich- ten op mijn scherm krijg. Vaak lees ik die ook." De jubilaris heeft dan ook de intentie om nog vele jaren bij Lakenman Ochtman te blijven werken. Hij doet dat onder meer vanuit zijn christelijke levensovertui ging. „Geloofd zij de Drieënige God die mij het leven schenkt en ook onderhouden heeft."' ZIERIKZEE - „Wanneer het opzetten van een zorgloket hier op Schouwen- Duiveland niet lukt, lukt het waarschijnlijk nergens". Dat zegt de Zeeuwse ge deputeerde Welzijn en Volksgezondheid, A. J. Dijkwel. Tijdens een bijeenkomst in verpleeghuis Corneliastichting riep hij de zorginstellingen op Schouwen- Duiveland op om iets van hun autonomie op te geven en de gemeenten tot een stevige inbreng. Dit alles om op Schouwen-Duiveland een zorgloket te realise ren waar ouderen terecht kunnen met al hun vragen voor informatie en hulp. Het streven naar zo'n zorgloket begon eind 1993 toen het zie kenhuis, het verpleeghuis, de vier verzorgingshuizen, het woonzorgcentrum, de indica tiecommissie, de wijkverple ging, de maatschappelijke dienstverlening, het gecoördi neerd ouderenwerk, vrijwilli gers, de Eiagg, de huisartsen, de gemeenten en de CZ-Groep besloten om samen te streven naar zo'n voorziening. Uit vraaggesprekken met ouderen bleek dat ook bij deze groep behoefte bestaat aan een zorg loket. Bij een zorgloket kan een oude re telefonisch of persoonlijk in formatie vragen of een verzoek om hulp indienen. In dat laat ste geval kan ter plekke een aanvraagprocedure worden ge start. De persoon aan het loket bekijkt op welke wijze de aan vraag moet worden beoor deeld. Eenvoudige hulpverzoe ken kunnen snel worden afge handeld omdat weinig gege vens nodig zijn voor een beoor deling. Bij meer ingewikkelde of onduidelijke hulpvragen be oordeelt de persoon aan het'lo ket welke deskundige het beste gegevens kan verzamelen om tot een goed oordeel te komen. Zo vallen aanvragen voor hulp middelen als een rolstoel onder de Wet Voorziening Gehandi capten en een andere deskundi ge moet zich buigen over een aanvrage voor opname in een verpleeghuis of verzorgings huis. Het is de bedoeling dat mensen die een aanvraag be oordelen (indiceerders) alle as pecten bekijken die er aan vast zitten. Dit om te voorkomen dat de cliënt even later weer bij het loket moet aankloppen voor een andere verstrekking of voorziening. De oudere moet er via het loket van kunnen profiteren dat zijn aanvraag zo snel mogelijk en door een des kundige breed wordt bekeken. Vanuit dezelfde gedachte moe ten de gegevens van de mensen die de aanvraag beoordelen goed bruikbaar zijn voor de hulpverleners. Via het loket kan dus worden voorkomen dat men bij de instelling waar van de oudere gebruik maakt weer opnieuw allerlei gege vens gaat opvragen. Het is de bedoeling dat de instellingen achter het loket er ook op toe zien dat de hulpverlening die aan de oudere wordt toegewe zen wordt uitgevoerd. Wanneer een aanvraag wordt afgewezen moet men bekijken op welke wijze een oudere dan wel kan worden geholpen. De instellingen die via een zorgloket samenwerken moe ten onderling afspreken hoe de zorg die zij verlenen' op elkaar wordt afgestemd en regelmatig evalueren hoe de hulpverlening verloopt en nagaan of aanpas singen nodig zijn. Op dit moment is het team, dat zich met het realiseren van een zorgloket bezig houdt, het bo vengenoemde ideaal-plaatje aan het vergelijken met de praktijk. De mogelijkheden worden naast de moeilijkhe den gezet. Naar verwachting komt men eind september met een projectvoorstel. ZIERIKZEE - Onderzoek door het DLO Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO-DLO) in opdracht van Produktschap Vis naar de visgebieden van boom- korkotters iieeft aangetoond dat in grote delen van de zuidelijke Noordzee wei nig of niet gevist wordt. Deze waarnemingen werpen een nieuw licht op de veel gehoorde stelling dat de boomkor het bodemleven hevig zou beïnvloeden. Ook zijn ze van belang bij de maatschappelijke discussie over de noodzaak voor het in stellen van een gesloten gebied in de Noordzee. In de discussie over de neveneffecten van de visserij is door biologen en mi lieugroeperingen, in het verle den herhaaldelijk geopperd dat de boomkorvisserij een aanzienlijk milieu-effect heeft op de zeebodem en dat deze vis serij leidt tot het doden van bo- demdicren zoals kreeftachti gen, schelpdieren en vissen. Getalsmatig Een getalsmatige inschatting van deze neveneffecten was echter niet mogelijk, omdat ge gevens over de precieze ruimte lijke verdeling van de boom korvisserij niet beschikbaar waren. Het Produktschap Vis heeft het RIVO-DLO om die re den opdracht gegeven onder zoek te doen naar de intensiteit van de boomkorvisserij in de Noordzee. Het onderzoek is uitgevoerd in de periode van 01-04-1993 tot en met 31-03-1994. Op een wille keurige steekproef van 25 boomkorschepen (13% van de Nederlandse kottervloot) is een apparaat geplaatst dat ie dere zes minuten automatisch de exacte positie van het schip registreerde. Uit de vaarsnel- heden tussen opeenvolgende positieregistraties kon onder scheid worden gemaakt tussen drijven, vissen en stomen. De aldus in kaart gebrachte visposities tonen aan dat de boomkorvisserij sterk gecon centreerd plaatsvindt en dat slechts een beperkt deel van de zeebodem één of meerdere ke ren per jaar wordt beroerd. De ze regelmatig beviste gebieden zijn relatief ondiep en liggen als een band langs de kust van Nederland. Duitsland en Dene marken. In de diepere delen van de Noordzee wordt slechts op enkele delen meerdere ke ren gevist. In grote delen wordt echter niet of slechts inciden teel gevist. Het effect van de aldus ge schatte bevissingsintensiteit op de overleving van bodemor ganismen hangt nauw samen met de verspreiding van ver schillende soorten en hun ge voeligheid voor de boomkor visserij. Nader onderzoek naar jaarlijkse verschillen in micro- verspreiding en naar de gevoe ligheid en verspreiding van bo demorganismen is nodig om het effect van boomkorvisserij op de bodemfauna kwantita tief te kunnen evalueren. Wel is nu al duidelijk dat ook in de gebieden waar regelma tig met de boomkor wordt ge vist rijke visbestanden zijn. Dit geeft aan dat er voldoende bodemdieren aanwezig moeten zijn die als voedsel dienen voor de platvis. Deze interpretatie wordt ondersteund door diver se onderzoeken naar de sa menstelling van de bodemfau- De belangstelling voor een stuk bouwgrond in plan d'Heule in Nieuwerkerk is zo groot dat de gemeenteraad selectiecriteria moet vast stellen. (Foto: Joop van'Houdt). NIEUWERKERK - De belangstelling- voor aankoop van een stuk bouwgrond in het nieuwe bestemmings plan d'Heule in Nieuwerkerk is groot. Niet alleen mensen van Schouwen-Duiveland willen daar een woning laten bouwen, ook bewoners uit de randstad melden zich regelmatig in het gemeentehuis in Nieuwerkerk met de intentie bouwgrond te kopen. De Duivelandse gemeenteraad heeft daarom besloten een selectie te maken onder de belangstellenden die zich na 4 mei van dit jaar hebben gemeld voor aankoop van bouw grond in d'Heule. Tijdens de gemeenteraadsvergadering, die donderdag 29 september wordt gehouden in het gemeentehuis in Nieuwerkerk, beslist de Duivelandse gemeenteraad over de sociaal-economische bin- dingseisen die men daarbij gaat stellen. Het Duivelandse college van burgemeester en wethouders stelt onder meer voor om daar bij een medische indicatie toe te passen. Dat houdt in dat een belangstellende voor bouw grond voorrang krijgt wanneer in de gemeente Duiveland een familielid woont dat wegens aangetoonde gezondheidspro blemen (medische indicatie) verzorging nodig heeft die de grondkoper wil geven. Ook wanneer degene die bouw grond wil kopen zelf een derge lijke' Verzörgirtg nodig» heeft, di*e een inwóner van Duivfeland wil geven, zou men voorrang moeten krijgen. Die laatste eis is aan het voorstel toegevoegd op initiatief van het Duive landse CDA-raadslid P. van Donk. Ook wanneer mensen zes jaar onafgebroken in de gemeente Duiveland hebben gewoond zouden zij, volgens het Duive landse college van b en w, voor rang moeten krijgen voor aan koop van bouwgrond in plan d'Heule. Verder heeft men, wat betreft de sociale bindingsei- sen, de formulering als voor beeld genomen waarmee de woningbouwvereniging Beter Wonen werkt bij de verhuur van woningen. Wat betreft de economische bindingseisen stelt het college voor om dezelfde eisen te ge bruiken als zijn vastgelegd in de gemeentelijke huisvestings verordening. Daarin wordt on der meer omschreven dat per sonen die voor hun onder- houdsvoorziening zijn aange wezen op het duurzaam ver richten van arbeid binnen of vanuit Duiveland een economi sche binding hebben. Die men sen krijgen dus ook voorrang wanneer ze bouwgrond willen aankopen in d'Heule. Dit alles uiteraard wanneer de Duive landse gemeenteraad volgende week donderdag instemt met het voorstel van het college. De agenda van de eerste raads vergadering die wordt geleid door de nieuwe waarnemend burgemeester G. Hokken, om vat negentien punten. Zo moet de raad ook beslissen over een tweede voorbereidingsbesluit (ten aanzien van de herziening van het bestemmingsplan Sir- jansland) waarmee men de ille gaal gemaakte uitrit vanaf het perceel van Hanse Staalbouw BV in Sirjansland wil legalise ren. Een eerste voorbereidings besluit hiervoor werd genomen op 1 juli 1993 en was slechts één jaar geldig. Inmiddels is duide lijk geworden dat gedeputeer de staten van Zeeland het niet eens zijn met het streven van de gemeente om de uitrit te le galiseren. Gs weigeren een ver klaring van geen bezwaar af te geven. De omwonenden uit Sir jansland, G. Oele en S. Brui ning, die bezwaar hebben ge maakt tegen de uitrit, hebben inmiddels beroep aangetekend bij de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State. Burgemeester Hokken heeft aangekondigd dat hij via per soonlijke gesprekken met Han se Staalbouw, Oele en Bruij- ning wil proberen om het pro bleem op te lossen. Ondertus sen moet de Duivelandse raad donderdag formeel ook beslis sen over het voeren van ver weer bij de procedure voor de Raad van State. D'Heule, Jacobsheul, Hoge- heul en Stoofheule. Wanneer de Duivelandse raad daarmee ak koord gaat, worden dat de na men van de straten in het nieuwbouwgebied d'Heule in Nieuwerkerk. De namen zijn gebaseerd op namen die voor komen in het uit 1730 dateren de Veldboek van de polder Vier Bannen. Veldboeken zijn ze- venjaarlijkse uitgaven op geo grafische grondslag. Ze gaan over de gronden met hun eige naren en pachters. De agenda van de raadsverga dering omvat verder een aantal voorbereidingsbesluiten be treffende bouwplannen en grondaankoop van particulie ren, de uittreding van Sint Phi- lipsland uit de gemeenschap pelijke regeling Streekarchiva- riaat, vanwege gemeentelijke herindeling met Tholen, de prijs van bouwgrond aan de Burgemeester Romeijnstraat in Ouwerkerk en het aanwij zen van D. J. Fluijt uit Sirjans land als lid van de commissie welzijn. Hij komt in de plaats van de heer Struijk. De vergadering kan door iede re belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. In de raadzaal van het gemeen tehuis in Nieuwerkerk vanaf 19.30 uur. De Nederlandse Club de Espagneul Francais hield donderdag voor de tiende keer in Biirgh-Haamstede de kampioenschaps- en na jaarswedstrijd. Ruim dertig voorjagers togen daarbij met hun jachthonden naar akkers annex jachtvelden tussen Haamstede en Se- rooskerke, om daar de voor een kwalificatie vereiste proef af te leggen. Een kampioenschap als dit is volgens de wedstrijdleiding mede bedoeld als beoordeling van de jachthonden voor de fokkerij. Verder toetst een keurmeester de verrichtingen van het dier aan het wedstrijdreglement van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV). De jachthonden die in het veld aan het werk te zien waren, behoren tot de voorstaande honden. Deze dieren sporen tijdens de jacht het wild op en zorgen dat het zich niet ver plaatst voor de schutter in de buurt is. Op zijn commando jaagt de hond het wild van de plaats en kan er worden geschoten. De voor staande hond heeft tevens een apporterende functie. Hij brengt geschoten wild terug bij de voorjager. Aan de najaarswedstrijd bij Haamstede deden alleen voorstaande honden mee uit de groep continentaal II: Drentsche Patrijs, Weimaraner, Heidewachtel en Espagneul Francais. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5