Ontzetting en afschuw rond executie Johannes van Damme waterstanden Kabinet wil in 1995 extra geld voor politie Pakket met maatregelen tegen overvallen bedrijf Kantonrechter heeft geen tijd voor verkeersboetes Van Mierlo: Doodstraf moeilijk te aanvaarden'' Croky moet chips anders verpakken Technici Ministerie van buitenlandse zaken: Van Damme geen CRI-informant DEURLOO B.V. 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Algemene beschouwingen Kamer DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is bereid al in 1995 geld vrij te maken voor het werven en opleiden van 3000 politieagenten en de bouw van 200 cellen. Over de precieze financiering daarvan zal in het voorjaar een besluit worden genomen. Dan moet blijken of de meevaller van ongeveer twee miljard die voor 1995 wordt verwacht, een structureel karakter heeft, zo dat 100 miljoen extra voor criminaliteitsbestrijding kan worden ingezet. Premier Kok zei dit donderdag tijdens de Algemene Beschou wingen over de Miljoenennota in de Tweede Kamer. Het kabinet-Kok was al van plan tot 1998 400 miljoen te besteden aan het aantrekken van extra politieagenten en het oplossen van andere knelpun ten bij de criminaliteitsbestrij ding maar zou daar pas in 1996 mee beginnen. PvdA- fractievoorzitter Wallage wees er woensdag echter op dat, ge zien de opleidingsduur voor agenten van anderhalf jaar, nu al met dat beleid zou moeten worden begonnen. Wallage stelde daarom voor de 100 miljoen extra die in het re geerakkoord is gereserveerd voor de criminaliteitsbestrij ding - op voorwaarde dat het fi nancieringstekort in 1998 vol doende is gedaald - vervroegd in te zetten. De PvdA- fractievoorzitter wees er in dat verband op dat de meevaller van twee miljard voor 1995 het financieringstekort in 1995 al 0,3 procent meer laat dalen dan in het regeerakkoord werd be- Kok wees er donderdag echter op dat daarmee nog niet vast staat dat ook in de jaren daar na met een dergelijke meeval ler kan worden gerekend. Mo gelijk dat daar het komend voorjaar meer duidelijkheid over bestaat, aldus Kok. Als dan blijkt dat het economisch toch wat minder gaat, dan zal in latei'e jaren wat gas moeten worden teruggenomen ten op zichte van de huidige plannen, aldus de premier. Cultuur Ook over het voorstel van VVD-fractievoorzitter Bol- kestein om de beoogde bezuini gingen op cultuur ongedaan te maken zal in een later stadium verder worden gesproken. Kok en Bolkestein konden het don derdag niet eens worden over hoe groot het bezuinigingsbe drag precies is. De WD-leider ging uit van 22 miljoen, terwijl premier Kok het had over 13 miljoen waar extra uitgaven van 15 miljoen tegenover zou den staan. AMSTERDAM (ANP) - Een landelijke werkgroep gaat voor bedrijven een pakket veiligheidsmaatre gelen samenstellen die hen moet helpen in de strijd tegen overvallen. Zij gaat een standaard bepalen waaraan bedrijven zouden moeten voldoen om overvallen te voorkomen en bestrijden. Doel is onder meer om voor on dernemers orde te scheppen in de wir war van aanbiedingen van alarmapparatuur en ande re maatregelen. Het initiatief komt van het Landelijk Platform Criminali teitsbestrijding. Donderdag kwamen in Amsterdam verte genwoordigers van politie, be drijven en werknemers bij el kaar. De werkgroep die is opge richt bestaat uit politie, verze keraars, werkgevers, werkne mers en justitie. Het aantal overvallen op ban ken daalt, maar er is een stij ging in de detailhandel. Voor verschillende soorten winkels en bedrijven in verschillende branches en regio's komen er diverse veiligheidspakketten, toegesneden op de specifieke situatie. Ondernemers kunnen vervolgens beslissen om mee te doen aan een project in hun ge bied. Als ze dat doen, krijgen ze een vignet dat uitdrukt dat het een „veilige" winkel is. De Haagse korpschef Brand, voorzitter van de Raad voor Hoofdcommissarissen, heeft zich achter het project ge schaard. Er is een prijsvraag uitgeschreven om te komen tot een symbool voor veilige be drijven. Alarm Voorbeeld is het model Am sterdamse Poort, een winkel centrum in de Bijlmermeer. Sinds vorig jaar is daar de win kelbeveiliging gecoördineerd. Er is onder meer een onderling waarschuwingsysteem, stil overvalalarm en kluizen met tijdvertraging en codes. In de Amsterdamse Poort is sinds dien geen overval meer "ge weest, terwijl er voorheen vier per maand waren, aldus pro jectleidster L.Wierts. Als on dernemers het volledige pak ket nemen (4000 gulden), krij gen ze een certificaat. UTRECHT (ANP) - De negen kantonrechters van het district Utrecht hebben besloten zich met ingang van 1 oktober niet langer bezig te houden met het in nemen van rijbewijzen, de in beslagname van auto's en het vorderen van verkeersboete's met gebruik van dwangmaatregelen. Zij zeggen door de grote werk druk geen tijd meer te hebben' voor dtvangmiddelzaken rond verkeersovertredingen. Voor het toepassen van de dwangmaatregelen, zoals beslaglegging op eigendom of in het uiterste geval gijzeling, heeft de officier van justitie toestemming nodig van de kan tonrechter. In drie jaar tijd is het aantal zaken waarover de kantonrech ters zich moeten buigen, ver dubbeld. Tegelijkertijd is de bezetting van het Utrechtse kantongerecht niet uitgebreid. De beslissing van het ministe rie van justitie om hun aantal wegens geldgebrek niet uit te breiden van negen naar elf, heeft volgens de rechters in grijpende gevolgen. Behalve het stopzetten van de dwangmiddelen tegen verkeer- sovertreders die hun boete niet willen betalen, zijn ook het aantal strafzittingen, zittingen rond ontbinding van arbeids overeenkomsten en bijstands fraude „gerantsoeneerd". Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-metcoccntrum Zeeland f.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 24 september 06.55 166 00.35 - 136 19.05 169 12.50 -123 ROOMPOT BUITEN 24 september 05.15 176 11.35 -119 17.35 178 23.40 -125 BRUINISSE 24 september 06.55 175 00.45 -145 19.00 179 12.55 -132 WEMELDINGE 24 september 07.00 174 00.40 - 142 19.10 177 12.50 -128 Doodtij: 30 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 SINGAPORE (ANP) - De Nederlandse regering, de Tweede Kamer, Amnesty International en de fami lie van Johannes van Damme hebben vrijdag met af schuw en ontzetting kennis genomen van de voltrek king van het doodvonnis van de 59-jarige zakenman. den van de heer Van Damme, 20 stelde hij. Van Mierlo kondigde aan van daag, vrijdag, de zaak Van Damme in de ministerraad aan de orde te stellen. Hij ziet daar om ook af van een reis naar Karlsruhe waar de Europese Unie vrijdag overleg voert met de ASEAN-landen, waar ook Singapore toebehoort. Van Mierlo zei het moeilijk te vinden de vraag te beantwoor den of de terechtstelling van Van Damme consequenties zou hebben voor de contacten tus sen Nederland en Singapore: ,,Er is geen precedent dat ons in dit opzicht de weg wijst. Maar ik heb nu geen voorne men om maatregelen voor te stellen." In een verklaring aan het ANP stelde de familie van Johannes van Damme vanochtend diep geschokt en verdrietig te zijn door de voltrekking van de doodstraf. Drie jaar lang, zo staat in de verklaring, is met Om 06.30 uur plaatselijke tijd is Van Damme in de Changi ge vangenis in Singapore door op hanging om het leven gebracht. De rechtbank in Singapore ver oordeelde de Nederlander in 1993 tot de dood wegens de smokkel van ruim 4 kilo heroï ne. Tbt op het laatste moment is door de familie, de Nederland se regering, de Europese Unie en Amnesty International ge probeerd het doodsvonnis te voorkomen. De Singaporaanse autoriteiten bleken echter niet meer bereid de voltrekking te gen te gaan. Op een speciaal belegde pers conferentie stelde een duide lijk aangedane minister Van Mierlo van buitenlandse za ken: „De doodstraf zelf, zo on voorstelbaar in de Nederland se cultuur, is voor ons moeilijk te aanvaarden." In het bijzon der gaan de gedachten van de regering uit naar de familiele- grote inzet door zeer velen ge tracht hem bij te staan tijdens de gevangenschap en het pro ces. Met vereende krachten is geprobeerd hem deze ultieme en onmenselijke straf te doen ontgaan. Groot is dan ook de teleurstelling dat die inspan ningen hem uiteindelijk niet hebben kunnen redden. De fa milie toont volledig begrip voor de stille diplomatie die het ministerie heeft toegepast. De Tweede Kamer overlegt vol gende week met minister Van Mierlo over de zaak Van Dam me en beoordeelt dan of de re gering zich tot' het uiterste heeft ingespannen om hem van de strop te redden. Tb oordelen naar de eerste reacties uit de Kamer zal er niet in meerder heid worden aangedrongen op diplomatieke of economische sancties tegen Singapore. De PvdA-fractie heeft Van Damme's dood als een diepe, schok ervaren. Woordvoerder Van Traa vindt dat regering en parlement lering moeten trek ken uit de zaak en moeten be zien of in de toekomst in soort gelijke gevallen nog meer kan gebeuren. Volgens D66-zegsman Van den Bos dienen diplomatieke stap pen of het verbreken van de re laties geen redelijk doel, want ze veranderen de wetgeving in Singapore niet. De VVD wijst sancties van de hand. Amnesty Amnesty International is „hardstikke diep teleur gesteld" over de executie. „Maar toch zijn de gevoelens gemengd, want we weten dat we er alles aan gedaan hebben om de executie te voorkomen", aldus een woordvoerster.Am nesty startte deze week een campagne om de ophanging te voorkomen. Kerken Ook de Raad van Kerken in Ne derland reageert vol afschuw op de voltrekking van het doodvonnis. „In één woord af schuwelijk", zegt voorzitter R. Huysmans. De doodstraf druist in tegen „de diepste tra ditie" van lidkerken als de doopsgezinden en de quakers, maar is ook voor een groeiend aantal andere kerken onder hand onaanvaardbaar gewor den. BREDA (ANP)- Croky Chips BV uit Bergen op Zoom moet over een week alle zakken met superchips uit de winkels ha len of van andere verpakking hebben voorzien op straffe van een dwangsom van 50.000 per dag. Dat heeft donderdagmiddag de vice-president van de recht bank in Den Haag, mr. J.P. Leijten, beslist in een kort ge ding dat door de chipsfabri kant en marktleider Smith uit Maarssen was aangespannen. De rechter was het met de Maarssense fabrikant eens dat Croky de Smith-verpakking heeft nageaapt. Het bedrijf uit Bergen op Zoom begon daar in april van dit jaar mee. Volgens het vonnis.maakt Cro ky inbreuk op het merkenrecht en het auteursrecht. Het beeld merk van de Smith ribbelchips is een oorspronkelijk ontwerp en de lay-out van de superchips-verpakking is al dertien jaar als Benelux-merk gedeponeerd. Croky Chips uit* Bergen op Zoom, een Nederlandse dochte ronderneming van de Belgi sche fabrikant Westimex, vroeg een overgangstermijn van zes weken als de rechter Smith in het gelijk zou stellen. Het zei die tijd nodig te hebben om een nieuwe verpakking voor te bereiden. UTRECHT - Professionele ge luidstechnici in de film- en vi deowereld hebben zich vere nigd in de Vereniging Con structief Audio (VCA). Donder dag presenteerde de kersverse organisatie zich tijdens het Ne derlands Film Festival in Utrecht. DEN HAAG (ANP) - De voorstelling van zaken dat de Centrale Recher che Informatiedienst CRI Johannes van Damme „runde" als informant, berust niet op waarheid. Dat schrijft het ministerie van buitenlandse za ken in een uitgebreide verklaring over de inzet van de regering in de zaak Van Damme. Tussen Van Damme en de CRI waren in het voorjaar van 1991 incidentele contac ten. Die betroffen een finan ciële fraudezaak in Nigeria die geen verband hield met de rechtzaak van Van Dam me in Singapore. Het minis terie schrijft verder dat er enige grond bestaat voor het vermoeden dat de Nige- riaanse onderwereld wel licht op de hoogte was van die contacten. Maar die informatie leverde geen nieuwe gezichtspunten op ten opzichte van de fei ten die al in januari 1993 via de ambassade in de stadsstaat aan verdediger E. Pereira ter beschikking waren gesteld. In april van dat jaar begon het proces te gen Van Damme voor de Singaporaanse rechtbank. De verklaring vermeldt ver der dat koningin Beatrix op 8 juli van dit jaar een appel tot de president van Singa pore richtte om met eerbie diging van het Singapo raanse rechtssysteem - op humanitaire gronden Van Damme alsnog clementie te verlenen. Tbtnutoe wilde de Rijksvoorlichtingsdienst de bemoeienissen van de Ko ningin met de zaak Van Damme bevestigen noch ontkennen. Ongeveer tegelijkertijd met het verzoek van de ma jesteit heeft ook de Europe se Unie geprobeerd het lot van Van Damme te keren. Op 6 september deelden de Singaporaanse autoriteiten mee dat clementie voor Van Damme opnieuw in de mi nisterraad van Singapore uitvoerig aan de orde was geweest. Maar de minister raad kwam toen opnieuw tot de conclusie dat er geen sprake was van verzachten de omstandigheden. Het verlenen van gratie behoor de daarom niet tot de moge lijkheden. Het antwoord van de presi dent aan koningin Beatrix liep langs dezelfde lijnen. Voltrekking Op 8 september 1994 hoorde de Nederlandse regering dat de datum voor de vol trekking van het vonnis was vastgesteld op 23 sep-, tember. De volgende dag heeft Van Mierlo in een ge sprek met de Singaporaan se ambassadeur in Brussel de Nederlandse opvattingen uiteengezet en zijn afschuw uitgesproken over de drei gende voltrekking van het vonnis. Drie dagen Van Damme zelf was op die achtste september nog niet op de hoogte omdat volgens het gebruik in Singapore de veroordeelde pas drie dagen tevoren wordt ingelicht. De regering heeft het kies ge acht (mede op grond van een al eerder gedaan verzoek van de heer Van Damme zelf en de familie) alles in het werk te stellen om te voor komen dat de datum van voltrekking van het vonnis voor 20 september bekend zou worden. DEN HAAG - Staatssecrétaris Netelenbos (onderwijs) is be reid na te gaan of werkloze le raren, al dan niet met behoud van uitkering, kunnen worden ingezet bij het wegwerken van wachtlijsten voor scholen voor moeilijk lerende kinderen. DEN BOSCH - De komende vier jaar wordt in Noord- Brabant naar schatting 10 mil jard gulden geïnvesteerd in mi lieuzorg. Dat blijkt uit het don derdag gepresenteerde ont werp provinciale milieube leidsplan. AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft donderdag de 37-jarige W. H. veroordeeld tot tien jaar cel voor doodslag op zijn geliefde. De man bracht afgelopen juni zijn 39-jarige ex-vriendin met dertien messteken om het leven. Suske enWiske tokapua toraja In het dorp i> het itoHetyh overnhot ven uw oom oh ïh het joeó hefryp - uil de hut verdwenen Het lyh n ner- iens meer U vinden Ir heerst paniek tiaar schaap toch, daar hun jij toch niets aan doen In telen steil wj tot enhele fa$en geleden [V/ja??, talen we ons haasten, het dorp is vlakbij a door Willy Vondersteen Vrijdag 23 september Burgh-Haamstede Dropping. Jongerencentrum Big S. 21.30 uur. Zaterdag 24 september Zierikzee Rommelmarkt Gereformeerde Kerk. Onder de Beuze. Vanaf 08.00 uur. Springkussen en suikerspin voor jongere kinderen. (Zierik- zeesche Nieuwsbode). Haven plein. Van 13.00-18.00 uur. Karaoke-show voor jong en oud en demonstratie spring- groep Delta Sport. (Zierikzee- sche Nieuwsbode). Haven plein. 13.00 uur. Grimeurs op het Havenplein. (Zierikzeesche Nieuwsbode). 14.00-16.00 uur. Optreden Crosshead The Southside Horns. (Zierikzee sche Nieuwsbode). Haven plein. Van 21.00-23.30 uur. Neeltje Jans Excursie Neeltje Jans. Vanaf parkeerterrein dependance Delta Expo. 10.00 uur. Westenschouwen Najaarswandeling Kynologen- club Zeeland. 14.00 uur verza melen parkeerterrein Rotonde. Brouwershaven Speelgoed- en kinderkleding- beurs. Blokkendoos. 10.00 tot 11.30 uur. Zondag 25 september Burgh-Haamstede Excursie door Zeepeduinen. Vanaf Slot Haamstede. 13.30 uur. Maandag 26 september Zierikzee Proefles Engels voor begin ners. Vismarkt, Sint Domus- straat. 09.00-10.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Proefles cursus Engels niveau 2 en 3. RSG Professor Zeeman. 19.30-20.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Bro u wersh a ven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Van Damme (Zwanenburgseweg 12). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 27 september Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kennismakingsbijeenkomst cursus Duits. RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Fancy-fair. NVvH. Dorpshuis de Schutse. 14.00 uur. Renesse Begin seizoen bejaardensoos. Dorpshuis. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy (Dr. Wortmanstraat 23). Van 10.00 tot 12.00 uur. Bruinisse Vergadering adviescommissie abz. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 28 september Zierikzee Informatie-avond cursus blaastraning. Wijkgebouw Jannewekken 10. 19.30 uur. Donderdag 29 september Zierikzee Thema-middag ANBO Zierik zee. Zierikzeesche Nieuwsbo de. Jannewekken 11. 13.45 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCH UDDEBEURS TEU OHflMSSS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2