Week van het Brood zet produkt in schijnwerpers Marco Holm Coiffures pakt in met Zierikzeesche Nieuwsbode Eerste prijs voor Marktzicht bij regionale biertapwedstrijd Kans op gratis auto bij Autobedrijf Braai )ucindeiheijcJen Expositie F. Schimmel in Galerie Borsboom Voor Gorefest is 1994 het jaar van de waarheid Normaal draait gashendel open in de Zeelandhallen Jachtbeurs Benelux Nieuwe Unicef- collectie Stichting Help de Masai op de markt Rozenkruisers Genootschap aan begin van nieuw seizoen 'In twee minuten vier perfecte tapjes en een flesje' WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA Alle bekende merken demonstratie gereed! Gezond bruinen: veiliger dan de zon goed voor spier- en rugklachten bevordert de bloedsomloop heerlijk ontspannend Zienkzee Havenpark 5 jDitksiand Schelpenpad 26 Tel 01110 15202 I Tel 01877 1236/' v/ \v ZIERIKZEE - Gedurende tien dagen houdt Renault Nederland een actie waarbij iedereen die in deze pe riode een nieuwe Renault heeft gekocht de aankoop som minus de wettelijk verplichte belastingheffin gen kan terugkrijgen. Wie van 22 september tot en met 3 oktober een auto koopt bij Autobedrijf Braai in Zierikzee maakt kans de transactiesom terug te ontvangen. Een notaris kiest uit de stapel aankoopcontracten de geluks vogel die hiervoor in aanmer king komt. Daarbij maakt het niets uit, of het nu een vrolijke Twingo dan wel een luxueuze Safrane betreft. De uitslag van deze bijzondere actie is van 22 september tot en met 3 oktober dagelijks te zien op de televisie bij RTL4. Even voor half negen maakt presentator Jack van Gelder bekend wie die dag de gelukkige is. In totaal bepaalt de notaris dus de namen van tien kopers van een nieuwe Re nault. De speciale actie is bedoeld om de aandacht te vestigen op de nieuwe Renaults, die sinds kort bij Autobedrijf Braai in de showroom staan. Het gaat hier om vier nieuwe modellen: de Renault 19 Phase III, de Twingo Nouvelle Collection, de Clio Oasis en de Espace Cy- clade. Wie geen auto koopt, maakt tij dens dit festival toch kans op een bijzondere prijs. Iedere be zoeker van de showroom die een ingevulde coupon uit de krant inlevert, ontvangt een kraskaart. Daarmee zijn tele visies, videorecorders en ande re hifi-apparatuur te winnen. De hoofdprijs is een nieuwe Renault Twingo. Met deze 'Groot Nieuws'-dagen wprden de uitstekende ver koopresultaten nog eens onder streept. In de eerste zeven maanden van dit jaar stegen de verkopen maar liefst 34 pro cent ten opzichte van dezelfde periode in 1993. Voornamelijk abstracte schilderijen BURGH-HAAMSTEDE - In Antiek- en Kunstgale rie Borsboom in Haamstede is tot en met 15 oktober werk te zien van de uit Nederland afkomstige maar in Zuid-Afrika wonende kunstenaar Fred Schim mel. De expositie omvat voornamelijk abstracte schilderijen. Schimmel werd in 1928 in Am sterdam geboren en na de mid delbare school te hebben door lopen ging hij architectuur stu deren. Al snel kwam hij erach ter dat dat niet was wat hij zocht en nam het besluit om schilderlessen te gaan volgen aan de Rietveld Akademie. In 1948 emigreerde Schimmel met zijn ouders naar Zuid- Afrika en na enige jaren op een reclamebureau gewerkt te heb ben vestigde hij zich als zelf standig kunstenaar. Hij begon les te geven aan het Polly Street Art Centre dat hoofdza kelijk bezocht werd door zwar te kunstenaars. Hij begon zijn eigen studio met het drukken van experimente le prenten van Walter Batiss. In 1970 richtte Schimmel de Gra phic Club of South Africa op met het doel om betaalbare grafiek op de markt te bren gen. Inmiddels is hij in Zuid- Afrika een vooraanstaand kun stenaar en zijn werk bevindt zich in vele collecties van grote bedrijven, banken, particulie ren en musea. Schimmel deed mee aan groepstentoonstellingen in Zuid-Afrika, Duitsland, Frankrijk, Israël en Australië. Daarnaast had hij veel een- mans-exposities in onder meer Nederland, Duitsland en Zuid- Afrika. Een selectie van zijn werk van de laatste jaren is te zien in Galerie Borsboom. Vrijdag 30 september in De Stenge HEINKENSZAND - Voor de echte massive metal fan treedt vrijdag 30 september de uit grotendeels Zeeuwse bandleden bestaande popgroep Gorefest op in De Stenge in Heinkenszand. Vorig jaar toerde de band in Amerika en Duitsland. Nu verheugen de muzikanten zich erop in de eigen regio een optreden te verzorgen. Dit jaar is voor de ambitieuze band het jaar van de waarheid. Gorefest wil zich oriënteren op een breder publiek, met als achtergrondgedachte dat het publiek van de muziek uit zijn dak moet gaan. De cd Erase moet hiervoor het breekijzer vormen. Gorefest is rond 1986 opgericht met als inspiratiebron de punktrend. Later verruilde de band dit voor de uitdaging van de massive metal. De bakens zijn dus verzet. De onverbidde lijke death grunt is vervangen door een iets toegankelijker, maar nog steeds agressieve ma nier van zingen. De verande ring van stijl moet nieuwe fans aantrekken, zonder dat de ou de afhaken. Tot dusver is dat gelukt ën nu is het dus tijd voor de grote doorbraak. In het voorprogramma treedt de band Eat Roadkill op. Deze uit Goes afkomstige driemans formatie verstaat de kunst om vrolijke melodietjes om te smelten tot gemene, trekkende undergroundpop. In november 1993 werd de band winnaar van het popconcours 'De Zeeuwse Belofte'. De organisatie van het concert is in handen van Opus Evene mentenservice in Goes. De aan vang is 20.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Eind september komt de nieuwe col lectie kaarten en andere arti kelen van Unicef uit. De ver koop daarvan op Schouwen- Duiveland vindt plaats vanuit de Wereldwinkel in Zierikzee, de Unicef-winkel naast molen De Graanhalm in Haamstede en een aantal vrijwilligers die de collectie in verschillende kernen verspreiden. De collectie omvat dit jaar on der meer kerstkaarten met re ligieuze afbeeldingen, oude Spaanse en Italiaanse schilde rijen en Mondriaanschilderij- en. Nieuw is ook het kerstboek waarin kerstverhalen uit aller lei landen zijn gebundeld. De nieuwe foto-agenda heeft het thema water en de wandkalen- der omvat afbeeldingen van kinderen en feesten. Unicef zet zich wereldwijd in voor het verbeteren van de levensom standigheden van kinderen. Het wordt gesteund door bijna 4000 vrijwilligers. Het regio naal Unicef comité Schouwen- Duiveland zoekt een aantal nieuwe vrijwilligers die zich willen inzetten voor de ver koop van Unicef wenskaarten en geschenken aan particulie ren en bedrijven in de regio. Belangstellenden kunnen tele fonisch contact opnemen via 011-15-2415. NIEUWERKERK - De Stich ting Help de Masai is voortaan present tijdens de weekmarkt die elke dinsdag in Nieuwer- kerk wordt gehouden. De na druk ligt daarbij op cadeau artikelen. De Stichting Help de Masai heeft in eigen beheer rietpro- dukten ontwikkeld die in de verkoop zeer succesvol zijn. Zo zijn bijvoorbeeld Chinese riet bundeltjes voorzien van een laagje mos waarop een nostal gisch tafereèltje is uitgebeeld. Op jaarmarkten overal in het land slaan deze cadeau artikelen enorm aan vertelt ex- Nieuwerkerker A. van Klinken van de Stichting Help de Masai uit Leerdam. De stichting steunt een huttenproject in Ke nia dat is opgezet door ex- Nieuwerkerker R. van Klin ken. Dankzij de financiële bij dragen vanuit Nederland is het mogelijk dat de gebrekkige hutten van de Masai-stam in grijpend worden verbeterd. Dat is vooral van belang met het oog op de gezondheid van de bewoners en dan in het bij zonder die van de kinderen. De Stichting Help de Masai is om de veertien dagen present op de markt in Nieuwerkerk. GOES - Met de brutaliteit van jonge vlerken en de vitaliteit van bronstige avonturiers gaat Normaal dit jaar de Nederlandse podia af. Zaterdag 15 okto ber doet de Achterhoekse formatie Goes aan. Vanaf 20.15 uur mag de Zeeuwse band Surrender het pu bliek opwarmen, waarna Normaal een poging zal doen de boel flink op z'n kop te zetten. De basis van het succes dat Normaal beleeft is en blijft het live-optreden. Bennie Jolink en zijn maten hebben tijdens ieder optreden een bijzonder hecht contact met het publiek. In het jaar dat de band het twintigjarig bestaan viert komt Normaal in vrijwel iede re uithoek van het land. Ieder een moet immers weten dat Normaal iets te vieren heeft. Dit jaar roert'Normaal aardig de trom, met de nieuwe hits Gas d'r bi-j, 't Wurt tied en Doe effen Normaal en de unplug ged CD Bi-j Normaal thuus. En ook op andere fronten trekt Normaal dit seizoen de gashen del open. Met een geheel gemo derniseerde geluidsinstallatie. een nieuw decor en een uitge breid repertoire, worden de fans op hun wenken bediend. Voordat Normaal het podium in de Zeelandhallen betreedt, is het de beurt aan de Zeeuwse formatie Surrender. Deze, in middels vijftien jaar oude band, bestaat uit: Johan van Swaluw, Kees Wondergem en Fons van Swaal. Dat juist deze band nu al weer voor de zesde keer in het voorprogramma van Normaal staat is geen toe val. Immers; wat Normaal is voor de Achterhoek is Surren der voor Zeeland. Kaarten voor het concert van Normaal zijn verkrijgbaar bij alle VVV-Bespreekbureaus. MIDDELBURG - Het Lectorium Rosicrucianum, De Internationale School van het Gouden Rozenkruis, start maandag 26 september het nieuwe seizoen met een lezing, met als titel De christelijke gnosis. De lezing vindt, net als alle overige activiteiten van de Ro zenkruisers, plaats in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. De lezingen beginnen om 20.00 uur en duren tot onge veer 22.00 uur. Iedere maand wordt er een le zing gehouden. Daarnaast is er iedere maand een thema-avond waar bezoekers, na een korte inleiding, van gedachten kun nen wisselen over de eeuwen oude, maar nog steeds actuele wijsbegeerte van het Rozen kruis. Het onderwerp van de eerstvolgende thema-avond op donderdag 20 oktober is Chris tus - Lucifer Ook start het Rozenkruisers Genootschap met een cursus voor diegenen die zich willen verdiepen in de leer van het ge nootschap. Deze start op maan dag 29 september en heeft als thema het gnostieke pad. Be langstellenden kunnen zich aanmelden voor deze cursus door te bellen naar telefoon nummer 01660-3268. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Het Nederlandse broodassortiment staat in de week van 3 tot en met 8 oktober volop in de schijnwerpers. Dan wordt de jaarlijkse Week van het Brood gehouden. De Stich ting Voorlichting Brood vraagt tijdens deze week de speciale aandacht voor de vele broodsoorten die ons land kent. GOES - De Zeelandhallen in Goes zijn van vrijdag 30 september tot en met zondag 2 oktober het ontmoe tingspunt voor jacht-, ruiter- en hengelsportliefeb- bers uit de Benelux. Het is de eerste keer dat deze jachtbeurs voor de Benelux gehouden wordt. Veel bakkerswinkels en super markten toveren hun bedrijf in de Week van het Brood om tot een theater. Klanten krijgen bij aankopen een drietal an sichtkaarten om vrienden en kennissen uit te nodigen voor een ontbijt of lunch. Daarnaast kunnen consumenten meedoen met een prijsvraag. Hiermee zijn prijzen te winnen naar ste den, bekend om hun theaters, zoals Londen en Parijs. Voor kinderen is er een poppenkast- bouwplaat verkrijgbaar. Het eenvoudige wit en bruin van jaren geleden heeft tegen woordig plaatsgemaakt voor een breed assortiment brood- produkten. De consumenten van nu willen kiezen en het mag daarbij best gezond we zen; het moet wel lekker zijn. Het Nederlandse broodassorti ment heeft zich de afgelopen tien jaar sterk verbruind. In 1981 bedroeg het aandeel bruin- en volkorentarwebrood 67 procent. Nu is dat 75 pro cent. Alleen bij de consumptie van broodjes kiest de consument nog overwegend voor wit. Zachte broodjes winnen het hierbij van harde. In het totale broodassortiment worden voorgebakken brood en aller hande broodsnacks zoals ham- kaasbroodjes steeds populair der. Deze hebben nu een markt aandeel van respectievelijk vier en vijf procent. Jonge huishoudens zonder kinderen zijn de grootste verbruikers van deze produkten. Op de beurs zijn verschillende overkoepelende organisaties aanwezig, zoals de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, Nederlandse vereniging voor Jacht en Grondbeheer en uit Vlaanderen de Koninklijke Sint Hubertus Club. Zij wor den gecompleteerd door onder meer de Nederlandse Vereni ging voor Preparateurs, Vereni ging 't Reewild en Handboog vereniging UNO en een uitge breid overzicht van alle beno digdheden om de sporten te be oefenen. Naast de stands zijn er voor be zoekers verschillende demon straties te zien. Zo kan men ge nieten van valk-, jachthonden- training-, wildbereid-, hand- boogschiet- en vliegvisdemon straties. Om de bezoeker ook van de no dige informatie te voorzien worden er op gezette tijden le zingen verzorgd door de deel nemende organisaties en in stellingen. De leerlingen van de middelbare scholen uit Goes en omgeving hebben een spe ciale uitnodiging voor de beurs ontvangen. Voor hen wordt er, een op jongeren gerichte lezing gehouden door de KNJV. De openingstijden van de beurs zijn: vrijdag 30 septem ber van 12.00 tot 22.00 uur, za terdag 1 en zondag 2 oktober van 10.00 tot 18.00 uur. Advertentie serveren. Het is behoorlijk moeilijk, want er wordt op heel veel dingen gelet. Je moet in twee minuten vier perfecte pilsjes tappen en een flesje uit- schenken in een glas. Ik tapte de pilsjes en Sylvia bracht ze naar het tafeltje van de jury. Daar moest ze ook het flesje uitschenken en precies met het etiket naar voren neerzetten. De juryleden zitten er echt met hun neuzen bovenop. Ze staan bij de tap en kijken of het tapje aan alle eisen voldoet. Er mo gen geen bellen in zitten en precies de juiste schuimkraag hebben. Ook kijken ze hoe je je glas beetpakt." Voor F red Kramer werd het eveneens een feestelijke dag. Hij werkt bij café de Egelan tier en heeft al vaker meege daan, als team met Sjanie. Dit jaar deed hij individueel mee. Fred: „Vorig jaar hebben we ook gewonnen en zijn toen naar Amsterdam geweest. We zijn toen als negentiende geëin digd, van de 60 deelnemers." Oefenen Voor het solo-optreden krijgen de deelnemers iets langer de tijd voor het tappen en serve ren. Echt oefenen voor de wed strijden is volgens de winnaars niet te doen. Sjanie: „Je oefent natuurlijk als je aan het werk bent, maar dat is niet helemaal hetzelfde. Normaal staat de tap onder een druk van 1,9 atmosfeer, maar tijdens de wedstrijden is dat bijna drie. Je verspilt dan vrij veel bier en bovendien kun je ze moeilijk allemaal opdrin ken!" Horecava De drie meestertappers zullen op 18 januari meedoen aan de 42ste Nationale Biertap wedstrijden die in Amsterdam worden gehouden tijdens de Horecava. Als we het doen, doen we het ook goed, moet Marco Holm gedacht hebben toen de etalage van zijn kapperszaak. Marco Holm Coif fures. aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee. aan een restyling toe was. Het 150-jarig bestaan van de Zierikzeesche Nieuwsbode vond hij een goed aanknopingspunt. Toen hij bovendien hoorde dat er tevens een taart te winnen was met het opplakken van een speciaal voor deze gelegenheid uitgegeven sticker, was er geen houden meer aan. Een taart zit er voor hem echter niet in. al konden wij zijn creativiteit wel waarderen. De eerlijkheid gebiedt hem overigens te zeggen dat het idee niet van hemzelf is. Ooit zag hij eens ergens een etalage van een kledingzaak met daarin een in kranten ingepakte stoel. Dit gecombineerd met het jubileum van de Nieuwsbode leidde tot de huidige etalage. „We hebben een creatief vak, dus moet de etalage ook deze creativiteit uitstralen. Veel mensen gaan daar op af en denken dat als de etalage er niet netjes uitziet, het binnen ook ivel niet veel zal zijn", aldus Marco. De uitvoering van het idee kostte hem slechts een ochtendje, waarin kwistig met behangplaksel gesopt werd. De voorbereiding vergde iets meer lijd. ..Maar dat is altijd zo. Iedere drie tot vier weken veranderen we onze etalage en dan kost het soms wel eens moeite een origineel thema te bedenken." (Foto: Joop van Houdt). Sjanie Flikweerl (liyiks op de foto) Fred Kramer en Sylvia Klink tappen een prijswinnend biertje. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Het is altijd heel gezellig tijdens de wedstrijden," vertelt Fred Kramer uit Zierikzee, „Maar ook zenuwslopend. Samen met Sjanie Flikweert en Sylvia Klink deed hij mee aan een regionale biertap wedstrijd, uitgeschreven door het Centraal Brouwerij Kantoor uit Amsterdam. Fred werd eerste als indivi dueel tapper en de meisjes sleepten als team de eerste prijs in de wacht. De'wedstrijden werden maan- de Prins van Oranje in Goes. eetcafé Markzicht in Zierikzee Sjanie: „Bij het teamwerken dag 19 september gehouden in Sjanie en Sylvia werken? bij en deden als team mee. moet de één tappen en de ander

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3