God van de wind Aiolos opent windturbinepark Middelharnis fco/p/sc/idekou door DEZE WEEK MODEBIJLAGE KEUKEN AVONDSHOW Kennis van techniek vergemakkelijkt keuze meisjes in middelbaar onderwijs Bouw mosselkotter in werf Bruinisse r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND l ZIERIKZEESCHEm i j NIEUWSBODE Ka j HANSEHAMSE Niet iedereen overtuigd van nut windenergie dé krant van schouwen - du weiand! 3 avonden feest tot 21.30 uur INDUCTIE- Technika 10-project start nieuwe cursus Jazzmiddagen ÏAXATIESfBEHIDDEUNG NIEUWSBODE EXTRA MIDDELHARNIS - Wie z'n Klassieken niet kende, moet donderdagmiddag 15 september in de Van Pal- landtpolder wat vreemd hebben opgekeken. Te vergelijken met een scène uit de spektakelfilm Ben Hur ver scheen daar in het polderlandschap een quadriga (strijdwagen met vier paarden) die Aiolos, de Romeinse god van de wind vervoerde naar het tot op heden grootste windturbinepark op Goeree-Overflakkee. Deze god, in het dagelijks leven de heer Kuijpers, viel de eer te beurt het park van twaalf windturbines officieel en zeer ludiek te openen. De Heer der Winden, Aiolos herinnerde aan de oudheid, toen de Griekse koning van Ithaca, Odysseus, na tien jaar zweren 'gedreven door een zak met alle winden' weer terug keerde naar Ithaca. „Techni sche ontwikkelingen maakten lang daarna het gebruik van de wind overbodig. Maar neem van mij aan", aldus Aiolos, ,,dat windenergie ook in het heden, mits goed toegepast, voordèel voor velen kan bete kenen." Bij de opening werd Aiolos bij gestaan door de mindere goden de heren W. K. Wiechers, con cerndirecteur van de Provin ciale Noordbrabantse Energie Maatschappij en Th. Ykema, algemeen directeur van het Re gionaal Energiebedrijf Dor drecht. Zij verrichtten de han delingen, nodig om de twaalf turbines in werking te stellen. De wind liet zich deze middag niet onbetuigd, komend uit een west-zuidwestelijke richting met een kracht van zes Beau fort waren de omstandigheden optimaal om de windmolens te laten draaien. Een snelle re kensom van een van de geno digden gaf aan dat vroeger voor het geleverde vermogen 144 ouderwetse windmolens nodig zouden zijn geweest. Besparing De twaalf windturbines van het type NedWind 40 leveren in vol bedrijf een vermogen van zes megawatt, voldoende voor het elektriciteitsverbruik van ongeveer vierduizend huishou dens. De verwachting is dat het park op jaarbasis twaalf mil joen kilowattuur zal leveren. Hiermee kan jaarlijks vier miljoen kubieke meter aardgas worden bespaard. Na vertrek van Aiolos in zijn strijdwagen ging het gezel schap in een hedendaags ver voermiddel, de bus, richting het Prieel van Recreatiecen trum de Staver. Achtereenvol gens spraken daar de directeur van de Energie Maatschappij Goeree-Overflakkee (EMGO) ir. D. A. la Fleur, de heren Wie chers en Ykema, C. W. M. Des- sens, directeur generaal van Energie bij het Ministerie van Economische Zaken, de heer ir. D. Kooman, fabrikant van de windturbines en wethouder van Middelharnis mevrouw N. M. van Eck-Knape. Hun woor den waren niet onverdeeld po sitief. Het woord 'wind' werd nog al eens overdrachtelijk ge bruikt. Wie wil besparen op energie heeft kennelijk de wind niet altijd mee. In toene mende mate stuit men op te genstand en het is ook onrea listisch te veel te verwachten. Het rendement is maar een paar procent van alle energie die jaarlijks wordt geleverd, aldus luidden de sceptische ge luiden. En ook in Den Haag, waar vrij grote bezuinigingen worden aangekondigd, wordt een geringer budget voor wind energie vastgesteld. Toch, zo luidde de gezamenlij ke boodschap van de sprekers, moeten we positief blijven, maar een ondertoon van zorg kan geen kwaad. Milieu Windenergie is in 1973, na de oliecrisis, opnieuw over de ge hele wereld in de belangstel ling gekomen. Momenteel is het in China, Spanje en Egypte zeer sterk in opkomst. Hieraan is het credo 'goed voor het mi lieu' niet vreemd. Windturbi nes wekken elektriciteit op zonder uitstoot van luchtver- vuilende stoffen zoals zwavel- dioxyde en stikstofoxyde die mede verantwoordelijk zijn voor zure regen. Voor wind energie zijn goede locaties no dig. Voor een rendabele benut ting van deze energie is een ge middelde snelheid van de wind van minstens zes tot zeven me ter per seconde nodig. In de Van Pallandtpolder is op as- hoogte van 39 meter een gemid delde snelheid van 6,7 meter per seconde gemeten. Een ander aspect is de ethische kant van de zaak. Of zoals wet houder Van Eek zei: ,,De een vindt het mooi, de ander moet er nog aan wennen." Donder dagmiddag bood de strakke lijn windmolens in het nu nog groene landschap en fraai af stekend tegen een te donkere lucht voor september. In elk ge val een mooie aanblik. Voor deexploitatie van het Als twaalf stoere ridders wachten de windturbines op ieder zuchtje wind dat Goeree-Overflakkee durft aan te vallen. (Foto: Joop van Houdt). park is de Windpark Van Pal- landt B.V. opgericht, waarin de PNEM en de RED ieder voor vijftig procent deelnemen. De kosten van het park bedragen zestien miljoen gulden. Tot 1 januari 1995 berust de directie van het windpark nog bij de EMGO, vanaf die datum be staat de NV EMGO niet meer en treedt het Rayon EMGO van het regionaal energiedistribu tiebedrijf ENECO-RED in wer king. ,,In die zin is het nieuwe windpark voor de EMGO een monument. Het is het laatste grote project dat door het be drijf zelfstandig is gereali seerd. De medewerkers hebben zich hiervoor ingezet"," aldus Ykema. Daarbij ondervonden zij nogal wat tegenstand, dit keer niet van officiële of ambtelijke in stanties, maar regen en storm maakten het terrein eind vorig jaar af en toe onbegaanbaar en het werken onmogelijk. Het le verde uiteindelijk slechts een vertraging van één maand op. Na het officiële gedeelte was er ruimte voor ongedwongen sa menzijn onder de muzikale klanken van het Rijmondse kwartet La belle Epoque. Was het toeval of toepasselijk dat hun eerste nummer 'Nobody knows the troubles I've seen' heette? Ykema had immers reeds eerder gezegd: ,,In ons te dicht bevolkte land met wissel vallige wind is deze energie niet echt substantieel en moet het verstandig worden benut. De voorstanders dienen daar om met problemen (troubles: redactie) rekening te houden. Ik blijf voorstander." GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 16 PAGINA'S I naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: I as Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. j «asT «»ii« Woensdag, donderdag, en vrijdag. (21-9 t/m 23-9) Oplevering eind oktober (waarde 3890.-) met 5 jaar garantie GOES: RING BAANWEST 2b - 01100-16451 BRUINISSE - Op de Maaskant-vestiging in Bruinis se vordert de afbouw van de nieuwe mosselkotter YE 57 voor de gebroeders Nieuwenhuizen in Yerseke gestaag. Elektriciens en timmerlieden zijn op het ogenblik druk doende met het inrichten van de ac commodatieruimtes en de brug. Binnenkort wordt de nautische brugapparatuur geïnstalleerd en de bemanningsverblijven gestoffeerd en verder inge richt. Over enkele weken ver trekt de nieuwbouwer naar straal- en schilderbedrijf Den Breejen in Dordrecht. De ople vering zal volgens planning eind oktober plaatsvinden. De Eurokotter WR 34 Leendert Jan van Herman Post uit Wie- ringen verblijft inmiddels ook al weer een viertal weken in de Bruse reparatiehaven. Het per soneel van machinefabriek Dokmij Padmos takelde de hoofdmotor op de kade waarna deze voor onderhoud naar de nevenvestiging in Stellendam werd getransporteerd. Tijdens de revisiebeurt van deze krachtbron plaatste het perso neel van Padmos in de machi nekamer een nieuwe keerkop- peling. Bij scheepswerf Van Duivendijk kreeg de Wieringer een nieuwe schroefas plus ko ker en een grotere straalbuis aangebracht. Met de vergroting van de diameter van de straal buis kan de trekkracht van de 300 pk sterke viskotter aan zienlijk worden verhoogd. De Duitse mosselkotter HOO 70 van rederij Gerjets -uit Hook- siel verscheen bij Padmos aan de kademuur voor een perio dieke onderhoudsbeurt. Evenals de Nederlandse mos selvissers laat de schipper van de HOO 70 voortaan vier sta len korren met een maximale breedte van 1,90 meter over de Waddenbodem vieren. Het mosselvaartuig ging tenslotte op de milieuvriendelijke hel ling bij Van Duivendijk voor een onderhoudsbeurt. BROUWERSHAVEN - In af wijking van vorige jaren be gint het jazzseizoen in eetcafé 't Swarte Schaep in Brouwers haven niet in oktober, maar in november. Op zondag 13 november speelt een goede bekende, De Cen trum Jazzband, die een aantal nieuwe nummers aan het re pertoire heeft toegevoegd. Voor 11 december is de Second Line New Orleans Jazzband uit Arnhem uitgenodigd. Hun op treden enkele jaren geleden, met zangeres Linda van Hel den, behoorde tot een hoogte punt in de serie jazzmiddagen. Advertentie Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee 1 Ring 19 Haringvlietplein 8 4328 AE Burgh-Haamstede 4301 XG Zierikzee Telefoon 01115-3424 HM Telefoon 011 10-14275 Fax 01115-3707 Fax 01110-17484 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Eerder kwam fietsenmaken aan de orde in het Technika-10 project. (Foto: Joop van Houdt), ZIERIKZEE - Morgen, donderdag 22 september start Klubhuis de Lichtboei aan de Poststraat in Zierikzee met een nieuw seizoen Technika 10. Inmiddels staat het clubhuis, aan het begin van het zevende seizoen. In 1988 nam De Lichtboei voor het eerst deel aan het landelijke project. Het doel ervan is meisjes in de leeftijd van tien tot twaalf jaar te interesseren voor technische dingen. „Nog steeds verkeren zij in een achterstandspositie vergeleken met jongens. Door hun interesse te wekken voor techniek kunnen ze straks beter kiezen in het middel baar onderwijs", aldus Tea van 't Leven van De Lichtboei. Jongens wordt als een soort au tomatisme al op jonge leeftijd kennis van de techniek meege geven. Wanneer vader thuis een karweitje moet doen vraagt hij al snel of zoonlief hem wil hel pen. Bij meisjes is dat nog steeds niet het geval. En dat is jammer, vindt Van 't Leven, want hierdoor kunnen ze geen weloverwogen keuze maken aan het begin van het middel baar onderwijs. Het project Technika 10 is op gezet vanuit de emancipatori sche gedachte dat meisjes eco nomisch zelfstandig moeten zijn. En deze economische zelf standigheid kunnen zij ook op het technische vlak verkrijgen. Maar dan moeten ze wel weten wat het inhoudt. Dat wordt ze bijgebracht op Tëchnika 10. In de cursus die morgen van start gaat staat allereerst hout bewerking met bewegende de len centraal. Later wordt over gestapt op metaal. Houtbewer king was al eerder onderwerp van een cursus en ook elektro nica en fietsenmaken kwamen reeds aan de orde. Het gaat al tijd om hele simpele dingen. Het kennismaken met de tech niek is immers het belangrijk ste. De onderwerpen staan niet vast. Het is maar net wat de do centen willen. Deze docenten zijn overigens allen vrouwen. Dit versterkt het beeld bij de cursisten dat vrouwen inder daad goed kunnen zijn in tech niek. De vier vrouwen die de cursus houtbewerking geven zijn: Ria Wesdorp, Joke Schou ten, Lenie Krakeel en Monique Pankow. Zij zijn door training op hun taak voorbereid en ne men naast de technische ken nis ook een flinke dosis en thousiasme mee. De cursus houtbewerking met bewegende delen (en metaal) bestaat uit tien lessen. Deze zijn donderdag van 18.00 tot 19.30 uur in De Lichtboei. De meisjes maken allereerst ken nis mét de gereedschappen en materialen en gaan daar ver volgens mee aan de slag. Tij dens de cursus maken ze leuke dingen, zoals een puzzel en een poes. Alles wat de cursisten maken mogen ze mee naar huis nemen. Dat is bij de geringe prijs van de cursus inbegrepen. Belangstellenden voor de cur sus kunnen zich aanmelden bij De Lichtboei.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1