Bk gl ML II Ik WEEKEND RECEPT dier in het vizier Gezondheidsbeurs Van Weel-Bethesda Ziekenhuis trekt duizenden bezoekers Jaarlijkse bietencampagne vraagt extra aandacht van weggebruikers JiYfl RENE FROGER Expositie tekeningen van Ellen Scheuller Leden gemeentebestuur Krasnystaw op bezoek Nieuwe Novib kalender Kater Gérard wil knuffelen Unox gaat markt op met soep in portieblikjes 22 september Varkensnier omwikkeld met spinazie WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA HERRINGEN - In theetuin De Bongerd is van 25 september tot en met 16 oktober een expositie van tekeningen van Ellen Scheuller uit Middelharnis. De ontwikkeling van de kun stenares werd bepaald door een weinig gebruikelijke com binatie van interesses en oplei dingen. Aan de Middelbare Tuinbouwschool Huis en Lan de in Rijswijk volgde zij eén beroepsopleiding tot bloe mist/hovenier. Tb kenen was een bijvak waarbij de leerlin gen bloemen leerden tekenen en schetsen maakten voor een bruidsboeket of tentoonstel lingstand. Ellen Scheuller koos de vakop leiding voor bloemist op basis van haar liefde voor de natuur en interesse in de structuur, vorm en kleur van bloemen en planten. Tijdens de tekenles sen kreeg zij oog voor de op bouw van een compositie en vormherhaling. Zij ontwikkel de daardoor een gevoel voor compositie. Na haar vakopleiding werkte Ellen Scheuller veel in het bui tenland. Ze bezocht onder meer Noorwegen, IJsland, Enge land, Israël en Egypte. Ook was zij regelmatig in Grieken land. Behalve de natuur was het vooral de mens die haar boeide. Uit de portretten die in de Bongerd zijn te zien blijkt dat vooral de Griekse, Israëli sche en Egyptische bevolking haar boeide. De expositie in De Bongerd is dagelijks, behalve op donder dag te bezichtigen van 10.30 tot 20.30 uur. OOSTFLAKKEE - Nadat vorig jaar een delegatie vanuit Oostflakkee is afgereisd naar de Poolse stad Krasnystaw zullen enkele leden van het gemeente bestuur van deze stad een tegenbezoek brengen aan Oostflakkee. De gasten uit Polen komen in de week van 26 tot en met 30 september. Krasnystaw is een gemeente van ongeveer 30.000 inwoners in het oosten van- Polen, zo'n zestig kilometer van de grens met de Oekraïne. Het doel van het bezoek is om het bestuur van deze gemeente kennis te la ten maken met de westerse ma nier van besturen. Hoe werkt het Nederlandse systeem, waar zitten de bestuurlijke proble men? Wat kunnen beide ge meenten van elkaar leren en welke mogelijkheden zijn er om tot een langdurige relatie te komen? Dit zijn enkele onder werpen waarover gesproken zal worden. Het programma bestaat uit het bezoeken van diverse (land bouwbedrijven, scholen en culturele instellingen. Ook het Binnenhof en het verzorgings huis Ebbe en Vloed zullen be zocht worden. Ook gaat men naar de Deltawerken. De werk groep onder leiding van waar nemend burgemeester J. Wolf heeft een afwisselend pro gramma samengesteld dat zo veel mogelijk aspecten van de westerse, geprivatiseerde sa menleving laat zien. De werkgroep bestaat ook uit M. D. de Wit, J. v. d. Mast, J. Kosten en C. van Dijk (Stich ting Hulpgoederen Polen). ZIERIKZEE - Eén dezer dagen verschijnt de 21e Novib kalender. Een kalender met een eigenzinnig formaat (26 x 60 cm) en kleu renfoto's uit de Derde Wereld.Topfotografen uit de gehele wereld stuurden materiaal in, waaruit een internationale commissie de meest aansprekende foto's koos. Foto's, die het veelzijdige ge zicht van de Derde Wereld laten zien. Een wereld waar gefeest en gelachen wordt, gehuild en gerouwd, maar bovenal een wereld waar plaats is voor iedereen. Het jaar 1995 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot Internationaal Jaar voor Verdraagzaam heid. De kalender toont een verstilde avond in Mongolië, een wonderlijk dorpshuis in Mali, een uitbundig-vrolijk bruidsfeest in Zimbabwe en drie ernstige zusjes in Guatemala. Hoe verschil lend ook; alle twaalf opnamen stralen een nieuwsgierig respect voor de ander uit. Miauw, miauw, miauw. Gérard geeft duidelijk blijk van zijn aanwezigheid. Deze anderhalf jaar oude cypers/witte kater wil graag veel aandacht. Hij vindt het prettig geknuffeld te worden. Gérard is een makkelijke kat, die goed overweg kan met soortge noten, honden en kinderen. Hij zit momenteel in het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee. Wie Gérard een goed onder komen wil geven en de nodige aandacht aan hem besteedt, kan bellen met het asiel, telefoon 01110-17013. Langsgaan kan ook. Het dierenonderkomen is maandag t/m zaterdag geopend van 09.00-11.00 uur. In het asiel bevindt zich ook een aantal gevonden katten. De eigenaren van deze katten wordt verzocht contact op te nemen met het asiel. Het gaat om de volgende katten: een wit/rood katertje van drie maanden, gevonden in Zierikzee, een volwassen zwarte kat uit Burgh-Haamstede, een crème/wit ka tertje van vier maanden uit Schuddebeurs en een volwassen lap jespoes met één blind oog uit Renesse. Tevens werd een gele ka narie gevonden. In het asiel zitten 27 katten, twee honden en een kanarie. (Foto: Joop van Houdt). De heer A. Numan, afdeling chirurgie, geeft uitleg over de werking van de bloeddrukmeter. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELHARNIS - Het was voor de organisatoren en directieleden even afwachten of het initiatief aan zou slaan. Een gezondheidsbeurs in nu niet direct het eerste waar men aan denkt om op een regenachtige zater dag naar toe te gaan. Dit ging blijkbaar niet op voor de vele bezoekers, die zaterdag naar Recreatiecentrum de Staver togen, om een kijkje te nemen bij de Gezondheidsbeurs ter gelegenheid van het zestig-jarig be staan van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland. Ruim vijfduizend bezoekers passeerden er de entree van de Staver. Zij kregen een breed assortiment zaken aangeboden die direct of indirect met de ge zondheidszorg te maken heeft. Van natuurzuivere appelsap tot en met de meest ingewikkelde operaties toe. Aan geen enkel facet van een gezond leven werd voorbijgegaan. Helaas ging de voetbalwedstrijd tussen huisartsen en specialisten, die als afsluitend onderdeel op het programma stond, niet door. Door de hevige regenval was het veld onbespeelbaar. Het was aan prof. dr. J. Pofli, gedeputeerde voor de volksge zondheid in Zuid-Holland, om de beurs 's ochtends om 10.00 uur te openen. Door een druk op de knop zette hij voor de in gang van het Prieel een enorme injectiespuit in werking. Na dat ook het bord. onthuld was met daarop de tekst 'Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis 60 jaar in de zorg' konden de eer ste bezoekers naar binnen. Dat waren er al direct heel veel en tot 16.00 uur zouden er nog veel meer bijkomen. Directeur algemene zaken van het Van Weel-Bethesda Zieken huis, O. de Ridder, zag dé stroom bezoekers, die in het laatste uur van de beurs nog weinig afnam, met genoegen binnenkomen. ,,Er is een enor me opkomst. Ik denk dat er aan het eind van de dag toch zo'n vijf- a zesduizend bezoe kers geweest zijn." Hij zat er niet ver naast. Medewerkers van de Staver, schatten aan het eind van de dag het totale aan tal bezoekers op ruim zesdui zend. Ook de heer J. S. van der Hei de, directeur patiëntenzorg, was zeer tevreden over de grote opkomst. ,,Het was toch af wachten. Mensen kunnen zich geen voorstelling maken van een gezondheidsbeurs. Maar gezien de drukte slaat het aan. Het is nu drie uur geweest en er komen nog steeds mensen bin nen. Dit is voor herhaling vat baar", liet hij weten. Gezondheidspaspoort Sommige bezoekers kwamen met een vooropgezet doel, an deren gewoon om eens een kijkje achter de schermen te nemen van het ziekenhuis. En dat konden ze volop. Alle afde lingen van het ziekenhuis wa ren vertegenwoordigd en bij veel kramen was er behalve iets te zien ook iets te doen. Zo werden op verzoek onder meer de armen van kinderen inge zwachteld, de oren, ogen en longen getest, de bloeddruk opgemeten- en het zuurstofge halte in het bloed bepaald. De bezoekers konden de uit komsten van diverse onderzoe ken noteren in een gezond heidspaspoort. Daarnaast was er een prijs vraag aan de beurs verbonden, waarvoor de antwoorden in de stands te vinden waren. Kinde ren konden meedoen aan een kleur- en ballonwedstrijd. Een groot aantal ballonnen was echter niet verder gekomen dan het plafond van de tennis- hal. Dit gaf overigens een extra feestelijk cachet aan de beurs en voor de kinderen wiens bal lon te vroeg de lucht in was ge gaan, stond de brandweer klaar om ze van een nieuwe ballon te voorzien. De win naars van de diverse onderde len worden binnenkort be kendgemaakt. Behalve binnen in de zalen van de Staver was er ook een deel van de beurs buiten. Op het parkeerterrein stond namelijk een mobiele computertomo- graaf (CT). Dit is een apparaat waarmee het mogelijk is in de schedel te kijken en hersen weefsel te zien. Dit gaat met behulp van een röntgenbuis die rond het hoofd draait. De rönt genstralen die door deze buis worden uitgezonden worden door hersenweefsel verzwakt. Deze verzwakking verschilt van weefsel tot weefsel en ook wanneer er sprake is van een ziekelijke verandering van het weefsel. Tijdens het onderzoek met de CT ontstaat een zwart wit beeld, met behulp waarvan de specialist een diagnose kan stellen en bepalenwelke be handelingsmethode gehan teerd moet worden. Nu nog maakt het ziekenhuis gebruik van een mobiele CT die een aantai dagen per week gehuurd wordt. Hierdoor kan het zijn, dat in spoedgevallen een patiënt naar een ander zie kenhuis vervoerd moet wor den. Het ziekenhuis beschikt niet over voldoende geld om uit eigen middelen een eigen CT aan te schaffen. Daarom is vo rig jaar de stichting VEMA in het leven geroepen. Deze stich ting stelt zich ten doel gelden te verwerven voor de aanschaf van een CT voor het zieken huis. Ook om 16.00 uur, het slui tingstijdstip van de Gezond heidsbeurs, was het nog een drukte van belang in de Staver. Een goed teken natuurlijk voor die mensen die nauw betrok ken waren bij de organisatie van de beurs. Hiervoor is een speciale commissie in het leven geroepen. Een van de leden hiervan, Angela van Rijn, in het dagelijks leven directiese cretaresse van het ziekenhuis, zei met veel plezier terug te kij ken op de beurs. ,,Drie jaar ge leden hebben we een open dag gehad in het ziekenhuis en daar kwamen toen zo'n tien duizend bezoekers op af. Maar dat is in het eigen ziekenhuis. We streefden nu naar vijfdui zend bezoekers en dat aantal hebben we ruimschoots ge haald. Afgaande op de positie ve reacties van standhouders en bezoekers is het voor ieder een die aan deze dag heeft mee gewerkt een positieve dag ge weest." ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De jaarlijkse bietencampagne staat voor de deur en zoals ieder jaar het geval is, zal deze ook nu weer levensgevaarlijke pro blemen op de openbare weg veroorzaken. De onveiligheid manifesteert zich vooral in de oogstmaanden september tot en met december. Dan gebeuren ook de meeste verkeersongelukken met landbouwverkeer. Tijdens de oogsttijd maken veel landbouwmachines inten sief gebruik van het wegennet. In deze periode gebeuren ook de meeste ongelukken, zo'n 65 procent, waarbij landbouwver keer is betrokken. De meeste van deze ongelukken zijn bot singen met landbouwvoertui gen en slipongevallen. Een van de oorzaken is het grote ver schil in snelheid tussen het landbouwverkeer en het snel verkeer. En ook de slechte zichtbaarheid van landbouw voertuigen leidt nog al eens tot een ongeluk. Daarnaast zijn de vervuiling van de openbare weg met slik en de soms onverantwoorde ho ge snelheden die automobi listen in landbouwgebieden hanteren oorzaken van onge vallen tijdens de oogstperiode. Op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee wordt tij dens de bietencampagne actie gevoerd door de politie, in sa menwerking met diverse over heidsinstanties en Veilig Ver keer Nederland. De actie 'Slik op de weg' richt zich erop om dc oogstperiode zo veilig moge lijk te laten verlopen. Dit ge beurt door middel van het ge ven van tips aan. landbouwers en andere weggebruikers. Goede verlichting Voor de landbou wvoertuigen is het zaak om goede verlichting te voeren, die bovendien op de goede manier is afgesteld. Hier horen ook de richtingaanwij zers bij, zowel die van de trac tor als van de aanhangwagen Daarnaast dient een landbou wer op de openbare weg altijd een zwaailicht te voeren op zijn voertuig. Landbouwers dienen er ook op toe te zien dat er zo weinig mo gelijk slik op de weg achter blijft. Dit kan eenvoudig door voor het verlaten van het land de ergste slik van de banden te krabben. Mocht er toch slik op de weg komen dan moet dit zo snel mogelijk verwijderd wor den. Bovendien dienen andere weggebruikers door middel van waarschuwingsborden op de aanwezigheid van slik geat tendeerd-worden. Deze moeten wel weer weggehaald worden als de oogstperiode achter de rug is. Dit komt de effectiviteit van de actie ten goede. Voor de andere weggebruikers geldt tijdens de oogstperiode met name het devies om extra op te letten, snelheid te ver minderen en voorzichtig te zijn op natte en gladde wegen in de oogstperiode. Daarnaast kun nen zij beter zo veel mogelijk binnenwegen vermijden. Is dit niet mogelijk dan dienen zij terdege rekening te houden met de lengte en breedte van landbouwvoertuigen. Deze zijn vaak groter dan men denkt. De politie ziet in de oogstperio de toe, in samenwerking met de wegbeheerders, op het schoonmaken van de wegen. Tegen vervuilers, die in gebre ke blijven inzake het oprui men, wordt proces-verbaal op gemaakt. Op Goeree-Overflakkee wordt de bietencampagne nog eens extra onder de aandacht ge bracht, op vrijdag 7 oktober. De oogstperiode is een van de aandachtspunten in de Week van de Veiligheid. Deze wordt gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe po- litiebureau in Middelharnis op vrijdag 30 september. Even snel oversteken, dat kon nog wel! Basisbereiding stoven: Zout, kruid en bebloem het vlees. Schroei het in uitge- bruisde en lichtbruine boter aan weerszijden dicht en bak het samen met een bou quet van prei, ui, wortel en diverse kruiden (bijvoor beeld peperkorrels, laurier, kruidnagel) bruin. Neem het vlees uit de pan en blus de braadboter met een wei nig water. Doe het vlees te rug in de braadpan of -slede en smoor het met gesloten deksel of in de oven zachtjes gaar. U heeft nodig voor 4 personen: 4 varkensnieren 2 plakken bakbacon, in reepjes gesneden 40 gram gezouten boter of margarine 2 eetlepels olijfolie bouquet garni (ui, stukjes prei, wortel en kruiden) 2 kopjes bouillon 1 kilo spinazie 100 gram fijngehakte cham pignons 1 bekertje crème fraïche 1 theelepel mosterd zwarte peper zout Zet de niertjes gedurende twee uur in ruim koud wa ter en zout. Spoel ze af met koud water en halveer ze in de lengte. Verwijder het vet en de vlies. Blancheer ze met wat zout circa twee mi nuten in kokend water en laat ze koud worden. Strooi er royaal peper op. Doe de gewassen spinazie in kp- kend water en giet ze daar na gelijk af. Laat de spina zie goed uitlekken. Bestrijk de gehalveerde nie ren met de gezouten boter of margarine en omwikkel ze met de spinaziebladeren. Warm de oven voor op 180°C of gasovenstand 3-4. Verhit de olie in een braad- of smoorpan en fruit het bou quet met de reepjes bacon circa vier minuten aan, Leg dan de met spinazie omwik kelde varkensniertjes er bo ven op en giet voorzichtig de bouillon erbij. Doe de deksel op de pan en plaats hem in de oven gedurende 25 minuten. Verwijder de niertjes uit de pan en houd ze warm. Zeef het smoor- vocht en roer er de mosterd, de fijngehakte champig nons en de crème fraïche door. Verwarm de niertjes goed in de saus. Lekker met pom- mes duchesse of kroket aardappeltjes. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1760 kJ (420 kcal) Eiwit: 27 gram Vet: 33 gram Koolhydraten: 3 gram ZIERIKZEE - De groei van het aantal kleine huis houdens en tussendoortjes heeft de vraag naar kleinverpakkingen fors doen stijgen. Van alle thee zakjes is al 20 procent voor één persoon, portiesoep doet al 32 procent van de totale omzet zakjes soep en de chips in kleine zakjes wordt ook steeds populair der. Daarom introduceert Unox, nu voor het eerst op de Nederlandse markt, soep in portieblikjes. Van traditionele maaltijdmo menten groeit Nederland lang zaam maar zeker toe naar een ander eetpatroon. Tussen doortjes worden steeds belang rijker en ook aan de individue le smaak wordt meer gehoor gegeven. Vroeger klonk het strenge 'Eten wat de pot schaft' als iemand de euvele moed had iets te zeggen over het klaarge maakte eten. Die tijd is voor bij. Om optimaal te kunnen in spelen op andermans smaak zijn steeds meer levensmidde len in kleinverpakkingen ver schenen. Ook zitten Nederlan ders steeds minder gezamen lijk met elkaar aan tafel, zodat het aantal individuele eetmo- menten ook toeneemt. Het groeiend aantal één- en twee persoonshuishoudens heeft eveneens invloed óp deze ont wikkelingen. Als er ooit een gerecht met suc ces de ontwikkelingen in eetge woonten heeft doorstaan, is dat soep. Heel lang geleden was een dikke gevulde soep voor menigeen een koningsmaal. Daarna werd soep het stan daard voorgerecht van dc maaltijd. Tegenwoordig ge bruikt men het op vele momen ten. UNO past uitstekend in deze ontwikkelingen. Hel is soep, die als tussendoortje kan wor den gebruikt, maar ook kan dienen als kleine maaltijd. De kant-en-klare soep hoeft alleen te worden opgewarmd in een pannetje of magnetron. Advertentie in de „Staver" Nog enkele kaarten verkrijgbaar: VVV Zierikzee - Middelharnis Delta Disc Zierikzee - Of aan de kassa. Telefonische inlichtingen: 01870-82538

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 11