Geen wijnkelder nodig voor deskundige opslag van wijn 013 Verzamelaars en niet speculanten bepalen de prijzen van postzegel streeknieuws Officiële postzegelcatalogus 1995 verschenen: Sommige wijnen worden zelfs lekkerder MHUIf Ogen open in schoenenverkeer! ÓAoaM'. C2211^warénhu!S LEKKEND DAK? Duizenden 't Groene Kikkertje 'p Beter Lwen MooKKAhKeR- PATÏËE/TCM DE KRANT NA 18.00 UUR NOG NIET ONTVANGEN? BEL 01110-17314 SUCCESJES SPREEKUUR FRACTIE D66 ZIERIKZEE 9 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Postzegels verzamelen: een hobby voor iedereen ZIERIKZEE - Het verzamelen van postzegels is voor iedereen - jong en oud - een van de leukste hobby's. We krijgen allemaal wel postzegels en met weinig geld kan al een heel interessante verzameling worden op gezet. Je leert via postzegels heel veel over de geschiedenis en de cultuur van een land. Of je kiest een onder werp dat je boeit en gaat daar postzegels over verzamelen. Bijvoorbeeld paarden, vlinders, vogels, vliegtui gen, treinen, auto's, muziek, stripfiguren, schilderijen. Het is daarom niet zo vreemd dat ongeveer één op de tien Ne derlanders op de een of andere manier postzegels bewaart. Circa een half miljoen mensen doen dat op een zodanige ma nier, dat van verzamelen kan worden gesproken. Postzegels verzamelen is dan ook één van de meest voorkomende vormen van vrijetijdsbesteding. Waardevol Niet alleen het verzamelen van postzegels op zich is interes sant, de meeste zegels zijn ook nog wel iets waard. En dan is het leuk om te weten welk 'prijskaartje' je aan je verza meling kunt hangen. En na tuurlijk ook om na te gaan wat het kost om je verzameling met nog ontbrekende postzegels uit te breiden. Over het algemeen is de postzegelmarkt stabiel te noemen. Er zijn lichte prijsstij gingen voor Nederlandse ze gels tot 1920 en sterk stijgende prijzen voor zegels van Neder lands Indië. Door de lagere oplagen trek ken ook de prijzen voor postze gels en eerste-dagenveloppen van de laatste jaren aan. Dit schrijven de samenstellers van de zojuist verschenen Speciale Catalogus 1995, die wordt uit gegeven door de Nederland- sche Vereeniging van Postze gelhandelaren (NVPH). Deze 54ste editie van de officiële ca talogus van postzegels van Ne derland is vanaf deze week ver krijgbaar bij de erkende post zegelwinkels en in de boekhan del. In de catalogus zijn niet alleen alle Nederlandse postzegels vanaf 1852, eerste-dagenvelop pen en postzegelboekjes opge nomen, maar ook de postzegels van Curasao, de Nederlandse Antillen, Aruba, Suriname, Nederlands-Indië en Neder lands Nieuw-Guinea. De prijs stijging van vooral oudere postzegels van Nederlands In dië kan worden verklaard door de grote vraag uit Zuidoost- Azië. Ook hebben prijsverho gingen plaatsgevonden voor oude postzegels van Suriname en de Nederlandse Antillen. Een aantal oudere, Nederland se eerste-dagenveloppen uit de eerste helft van de jaren vijftig is zo'n 10 tot 15 procent in prijs toegenomen. In het voorwoord van de Speciale Catalogus 1995 schrijven de samenstellers, dat dit jaar bijzondere aandacht is gegeven aan het bepalen van de juiste prijsverhouding binnen de postzegelseries. ,,Dit heeft geleid tot een groot aantal prijsveranderingen bij losse postzegels uit series" aldus de cataloguscommissie. Post-Fris Een opvallende wijziging ten opzichte van voorgaande jaren is, dat voor een aantal postze gelseries van voor de Tweede Wereldoorlog in de nieuwe edi tie van de Speciale Catalogus voor het eerst post-fris-prijzen zijn opgenomen. Bij de door prof. Jan Veth ontworpen post zegels van koningin Wilhelmi- na en de 'vliegende duif' post zegels van Chris Lebeau is daartoe zelfs een derde prijsko- lom toegevoegd. Voor veel verzamelaars zal het bijzonder aantrekkelijk zijn, dat het hoofdstuk over postze gelboekjes een geheel nieuwe opzet heeft gekregen en aan zienlijk is uitgebreid (van 9 pa gina's dit jaar naar 22 pagina's in de catalogus 1995). De com plete boekjes en de losse zegels en combinaties uit postzegel boekjes zijn nu overzichtelijk bij elkaar gerangschikt. Voor het eerst zijn in de catalogus af beeldingen van vrijwel alle vanaf september 1964 uitgege ven Nederlandse postzegel boekjes opgenomen," inclusief de verschillende teksten per boekje. De talloze verzamelaars van boekjes zullen dit een zeer wel kome aanvulling vinden. Door de chronologische opzet is het nu ook mogelijk geworden de recente combinaties van een ca talogusnummer te voorzien. Nieuw zijn de prijzen voor combinaties uit boekjes met zomerzegels en Rode Kruis postzegels. Bij het samenstel len van de nieuwe catalogus is veel aandacht gegeven aan het vaststellen van de prijzen in dit geheel vernieuwde hoofd stuk. Voor verzamelaars van oude postzegels van Nederlands In dië is dit jaar een overzicht op genomen van de halfrond- en rond-francostempels op de drie eerste emissies (1864, 1868 en 1870). Volgens de samenstellers van de Speciale Catalogus 1995 van de NVPH worden de huidi ge postzegelprijzen groten deels bepaald door de verzame laars en niet door de speculan ten. De gunstiger wordende economie en ook de gratis toe gankelijke internationale post zegelmanifestatie FEPAPOST 94 van 17 tot en met 23 oktober in het Nederlands Congresge bouw te Den Haag zullen een positief effect hebben op een verdere gezonde prijsontwik keling. ZIERIKZEE - Het overgrote deel van de wijnen in de winkel hoeft niet verder te ouderen. Of kan dat zelfs niet. Maar sommige wijnen verbeteren wel door een deskundige opslag. En daar is heus geen beschimmelde wijnkelder voor nodig. Net als melk is wijn beperkt houdbaar. Alleen duurt het aanzienlijk langer voordat wijn verzuurt. Is het bij melk een kwestie van dagen, bij wijn eerder van ja ren. De houdbaarheid verschilt van wijn tot wijn. Sommige zijn al na een jaar minder lek ker geworden, andere pas na een eeuw. En dan zijn er na tuurlijk ook wijnen die moeten ouderen. Wijnen die lekkerder worden naarmate ze op fles zijn geouderd. Dergelijke wij nen bereiken na vijf, tien, vijf tien jaar of soms nog langer, hun hoogtepunt. Daarna gaat het echter ook met die wijnen bergafwaarts. Fruitig Over het algemeen zijn wijnen met een fruitig karakter het lekkerst als ze jong zijn. Bij het ouderen verliezen deze wijnen hun fruitigheid en komt er wat geur betreft weinig voor in de plaats. In de mond worden der gelijke wijnen vaak zuur en on aangenaam bij het ouderen. Het verschil tussen rode wijn en witte is dat rode wijn tanni nes bevat. Dat zijn wrange, bit ter smakende stoffen die wer ken als een conserveringsmid del. Het komt erop neer die om standigheden te creëren, die de oudering van wijn zoveel mo gelijk vertragen. Want wijn kenners zijn het erover eens dat hoe langzamer een wijn ou- dert, hoe beter het proces ver loopt. En wijnen die jong ge dronken moeten worden, blij ven zo langer goed. Net als bij melk, is in de eerste plaats de temperatuur belangrijk. Een koele opslagtemperatuur ver traagt het ouderingsproces. Er is nooit echt wetenschappelijk onderzoek naar verricht maar het schijnt dat een tempera tuur van onder de tien graden Celcius het minimum is. Daar onder ontwikkelt de wijn zich op onevenwichtige wijze. Veel sneller De maximumtemperatuur is ook moeilijk aan te geven. Op de Universiteit van Bordeaux, waar wetenschappelijk onder zoek naar wijn wordt verricht, zegt men weieens dat je be- waarwijn het beste bij twintig graden kunt opslaan. Dan duurt het ten minste niet zo lang voordat hij drinkbaar is. Maar de ervaring lijkt toch wel uit te wijzen dat eerder zestien graden het maximum is. Wordt een wijn langere tijd boven die temperatuur bewaard, dan gaat het ouderingsproces in derdaad veel sneller. Tb snel naar de smaak van veel wijnkenners, zij vinden dat de wijn zich dan eveneens oneven wichtig ontwikkelt. Maar een opslag van een jaartje bij twin tig graden, kan bij bewaarwij- nen geen kwaad. Boven de vijf entwintig graden wordt het echter wel gevaarlijk, en wij nen die enkele weken zijn blootgesteld aan een tempera tuur van boven de dertig gra den kunnen bederven. Hetzelf de geldt voor een temperatuur van boven de veertig graden ge durende enkele dagen. Snelle temperatuurswisselin gen kunnen een wijn bederven. Flessen die naast een radiator van de centrale verwarming liggen, kunnen, afhankelijk van hun weerstand, al na één winter bedorven zijn. Maar ook in officiële wijnkelders kan het misgaan. Het is moge lijk dat een deel van het fles senrek op de tocht ligt, of naast een warm-waterleiding. Ook dan treden er te veel tempera tuurswisselingen op en bederft de wijn op den duur. Geleide lijkervariaties, van enkele gra den over een dag verspreid, zijn geen bezwaar. Dan zijn er ook nog wijnen die juist baat hebben bij geforceer de temperatuurswisselingen. Vroeger was het op sommige delen van het Spaanse platte land gebruikelijk om een vaat je van de allerbeste wijn, met de meeste alcohol, in de winter buiten op het dak, tegen de schoorsteen te binden. Weer en wind teisterden het vaatje dat tegelijkertijd verwarmd werd door de schoorsteen. In het voorjaar had je dan de meest verrukkelijke wijn, zo wil al thans de overlevering. Bijna net zo belangrijk als de temperatuur is de rust. Een wijn die jaar in jaar uit mee- trilt met de een of andere ma chine, oudert minder harmo nieus. Het subtiele proces van oudering is gebaat bij een waardige rust. Aan de andere kant is het niet zo dat wijnen die jong gedronken moeten worden, bederven van een niet geheel trilvrije omgeving. De ze wijnen ondervinden er geen hinder van, als ze maar niet te lang blijven liggen. Ze moeten immers jong gedronken wor den. HAARLEM (ANP) - Tbn noor den van het Noordzeekanaal in Noord-Holland geldt sinds za terdag een vaarverbod op alle vaarwegen voor zowel de be roeps- als de pleziervaart. BRUINISSE Actie voor Ruanda Voor de goederen- en voedsel- actie voor Ruanda van de Stichting Dorkas Hulp zijn de afgelopen week in Bruinisse veel goederen ingezameld. Vooral kleding en babyvoeding werden spontaan ter beschik king gesteld. Ook kwamen fi nanciële bijdragen en voe dingsmiddelen in het vereni gingsgebouw binnen. De goe deren zijn inmiddels naar het verzameldepot in Andijk ge transporteerd. Van daaruit worden ze op korte termijn door Dorkas Hulp naar het noodlijdende Ruanda verzon den. Het winkelend publiek in de Kopak supermarkt in Brui nisse liet zich ook niet onbe tuigd. Veel klanten maakten van de gelegenheid gebruik om hun statiegeldbonnetje in een daarvoor bestemde bus te de poneren. In drie weken tijd kon eigenaresse mevrouw T. Schot-van Gilst het bedrag van 710 gulden voor Rüanda over maken. Jaarvergadering Rode Kruis Hét bestuur van de Nederland se Rode Kruis-afdeling Brui nisse houdt op donderdag 22 september de jaarvergadering. Op de agenda staat onder meer de uitreiking van medailles voor tien jaar trouwe dienst en een bestuursverkiezing. Aftre dend en herkiesbaar zijn de da mes J. van den Berg-Kik en M. van Meurs-de Ronde. Niet her kiesbaar is mevrouw L. C. Ju- melet-van Oeveren. Voor deze vacature stelt het bestuur me vrouw M. H. van der Wielen- Verkamman voor. Het bestuur heeft de heer W. W. Jumelet voor de nog open staande vaca ture van vice-voorzitter voor gedragen. Na de pauze wordt een verloting gehouden en het nieuwe voorlichtingspro gramma door de Nederlandse Hartstichting gepresenteerd. De aanvang van de vergadering is 20.00 uur in het dorpshuis aan de Molenstraat. GOES Alleenstaanden Op initiatief van de vrienden kring voor alleenstaanden van af 25 jaar, Kapasi wordt zater dag 24 september in Goes een. dans- en ontmoetingsavond ge houden. Het evenement is in wijkcentrum De Spinne en be gint om 21.30 uur. Normaal in Zeelandhallen Op zaterdag 15 oktober treedt de Achterhoekse groep Nor maal op in de Zeelandhallen in Goes. Het concert begint om 20.15 uur. In het voorprogram ma is de Zeeuwse formatie Sur render te horen. Kaarten zijn verkrijgbaar via de VVV- bespreekbureaus. SEROOSKERKE Ouderensoos begint weer Op woensdag 21 september is in Serooskerke weer een bij eenkomst van de ouderensoos Serooskerke. Gedurende het hele winterseizoen kunnen ou deren vanaf zestig jaar terecht in het dorpshuis, waar om de veertien dagen op woensdag ouderensoos wordt gehouden. De bijeenkomsten beginnen om 14.30 uur. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Genemuiden (toez.): J. Maasland te Koot wijk. Aangenomen naar Vriezen- veen: N. Mels te Well-Ammer- zoden; naar Zierikzee: G. van de Pol te Nigtevecht. Bedankt voor Aalburg: C. van de Scheur te Bodegraven. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Dordrecht-Zuid: J. G. Schenau te Middelburg; te Siegerswoude-De Wilp en te Westzaan: C. J. Droger, kandi daat te Sliedrecht. Beroepbaarstelling: C. J. Dro ger, Julianastraat 40, 3361 XJ Sliedrecht, telefoon 01840- 11066. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Genemuiden: M. Mondria te Waardenburg. Aangenomen naar Ridderkerk- Slikkerveer: M. J. van Gelder te Tricht-Geldermalsen. Voor de bredere mannenvoet: vetleren (dus waterproof) molière met schokdempende air-zool. 199.95 Een 4beautyvan een bootie met wolten 'soft', snels/uiting en berg beklimmers-zool. Leer in 4used look'. 129,95 Past als een handschoen. Hoogstcomfortabel laarsje in zacht leer. Scherpe prijs! 99.95 Renesse - Tel. 01116-1343 I Voorkom natte voeten. I schakel tijdig I Flexibekleding in. Bet Flexibekleding f I 01115-2300 I FLEXIBEKLEDING waterplanten en vissen Vijver- en vissencentrum Welleweg 35 - Dreischor (bij Zierikzee) - 01112-1459 NATUUBHOVENIEB ED DIJST CIRO 26000 Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 1730 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Te koop: Bij 1 verse rookworst, zuurkool uit het vat 5 cent. Stoofperen 2 kilo 1,98. P. Pieper, Ooster- land. Ruim assortiment voor rond en in de kachel, of openhaard, 't Vegertje, Ze- vengetijstraat 10, Zierik zee, 01110-17172. Verse spinazie kilo 1,98. Gesneden andijvie 1,25. P. Pieper, Oosterland. Diversen: Kwaliteits pasfoto's direct klaar, afspr. niet nodig. Fotografie Leen Koper, N. Bogerdstraat 22, Zierik zee, tel. 01110-17242. Afvoer verstopt bel 01110- 13495 Schoonmaakbedrijf De Jong. Ook voor ver huur schoonmaakappara- tuur. 24 uurs service. DEMOCRATEN Klachten, vragen, wensen??? Kom op het spreekuur van D66 op donderdagavond 22 september 19.00-20.00 uur Vismarkt Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6