'Cats schreef in zijn liederen zijn lustgevoelens van zich af' Afvalhalte Andere zijde dichter/staatsman belicht in Klagende Maagden Niet Nienhuis maar Koelemij MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 NR 25636 FOTO JOOP VAN HOUDT BROUWERSHAVEN - De andere kant van Jacob Cats. Dat had de titel kunnen zijn van het programma zo als dat zaterdag in het kader van de Zeeland Cultuurmaand werd gewijd aan de dichter/staatsman in het stadhuis van Brouwershaven. Dr. Louis Peter Grijp, naast wetenschappelijk onderzoeker artistiek leider en luitspeler van het muziekgezelschap Camerata Xrajectina, vertolkte samen met sopraan Suze van Grootel liederen van Jacob Cats. Adjunct-streekarchivaris Sander den Haan vertelde in een lezing over het Brou wershaven zoals dat er ten tijde van de jeugdjaren van Cats (1577-1593) moet hebben uitgezien. Jacob Cats is volgens Grijp een laatbloeier geweest daar waar het het schrijven van liederen betreft. Desalniettemin liet Cats 65 liederen het levenslicht zien en in vergelijking met an dere grote dichters als bijvoor beeld Joost van den Vondel is dat een respectabel aantal. Voor zijn veertigste had Cats nog geen enkele liedje geschre ven maar het verhaal wil dat hij dat op verzoek van enkele bevallige Haagse 'juffers' wei eens wilde proberen. Vrouw centraal „Jammer dat hij niet eerder met het schrijven van liedjes begonnen is, want de beste lie deren worden vaak geschreven naar aanleiding van verliefd heden", aldus Grijp, hij om schreef Cats als een man met een licht ontvlambare natuur. Cats zette volgens Grijp zijn eerste schreden op het lief despad als leerling van het gymnasium in Zierikzee. Later - als Leids student - deed de la tere staatsman/dichter meer liefdeservaring op. Maar, zo wil het verhaal, hij bewaarde de vleselijke geneugten tot het huwelijk en had daarvoor nooit 'wijven onteerd of maag den belaagd'. Ondanks zijn open oog voor vrouwelijk schoon bedroog hij zijn echtgenote Elisabeth van Valkenburg nooit en is hij na de dood van zijn vrouw nooit meer hertrouwd. ,,Hij schreef zijn lustgevoelens van zich af", aldus Grijp in zijn inleiding over de liederen van Jacob Cats. De vrouw, zo betoogde Grijp, heeft echter altijd wel centraal gestaan in het werk van Cats. Hij predikte daarbij de moraal zoals die in die tijd gold: de man was de baas en een vrouw moest maagd'blij ven tot aan haar huwelijk. In zijn liederen veroorloofde Cats zich - zo bleek uit de uitleg van Grijp - wel wat meer (dich terlijke) vrijheid. Hij schreef zijn liederen zoals dat in die tijd gebruikelijk was op de wijze van bekende - meest Franse - liederen. De liederen van Cats waren verhalend van aard en altijd was er wel een moraal in verborgen. In het klaaglied van Dina, dochter van Aertsvader Jacob, zegt Cats bijvoorbeeld dat men met vrouwen hetzelfde dient te doen als met slechte benen: thuis houden. Over de maeght die in de borst getroffen wordt door een pijl van Cupido schrijft Cats: 'Een rijpe peer dient geplukt te worden' Cats schreef ook spotliederen waarin hij amoureuze escapa des van goedgebekte minnaars en hun 'slachtoffers''beschreef. Wat te denken bijvoorbeeld van de methodes van ene Faes die zijn uitverkorene chanteer de door bij de buitenwacht de indruk te wekken dat hij de nacht bij haar had doorge bracht. „En het ergste voor een vrouw was in die tijd als je over de tong ging", aldus Grijp. En dat was nou precies wat Faes wilde bereiken. Hij slaag de in zijn opzet en al snel deed het verhaal van de 'liefde' tus sen Faes en de door hem uitver koren jonge weeuw (weduwe) de ronde. Zodat haar uiteinde lijk niets anders overbleef dan in te gaan op de avances van Faes om van de praatjes af te zijn. ,,Een bijslaap in het bed heeft de spokerij belet", dicht te Cats toen. Poorten Aansluitend op het met veel verve gebrachte optreden van Grijp en Van Grootel probeer de adjunkt-streekarchivaris Sander den Haan een beeld te schetsen van het Brouwersha ven zoals dat er tijdens de jeugdjaren van Jacob Cats uit zag. ,,Er is natuurlijk heel veel verdwenen", stelt Den Haan. „Brouwershaven had vroeger vijf of zes poorten en die zijn allemaal verdwenen". De poor ten in kwestie werden gesloopt en van de revenuen van de ver koop van het bij de sloop vrij gekomen materiaal werden weer nieuwe gebouwen neerge zet of werd het materiaal op een andere manier verwerkt. Aan weggooien deed men niet Zo kan het dat in het plaveisel bij een boerderij aan de Pro vinciale straatweg bij Brou wershaven stenen verwerkt zijn die daarvoor verwerkt wa ren in het klooster Bethlehem. In Brouwershaven heeft vroe ger ook een 'manhuis' gestaan waar oudere mannen zich te gen betaling konden laten ver zorgen. Den Haan beschreef in zijn lezing verder het wel en wee van de handelsstad Brou wershaven en concludeerde dat ondanks het feit dat er in de loop der tijden veel historische gebouwen ten prooi zijn geval len aan slopershamer er nog veel bezienswaardigheden te zien zijn in de Smalstad. De aanvankelijk langs die be zienswaardigheden geplande wandeling werd wegens het slechte weer afgeblazen. In plaats daarvan konden de be zoekers van het evenement een kijkje nemen in de onlangs ge heel gerestaureerde Sint Nico- laaskerk, volgens Den Haan zonder twijfel het oudste ge bouw van Brouwershaven. Or ganist Prosper Sevestre zorgde voor de muzikale omlijsting van dat bezoek. EINDHOVEN (ANP) - Prins Willem-Alexander heeft zater dagavond op de Eindhovense Markt samen met twee oud strijders onder grote publieke belangstelling een bronzen be vrijdingsreliëf onthuld. Dat gebeurde in het kader van de 50e herdenking van de militai re operatie Market Garden. ZIERIKZEE - In het artikel over de fusie van Streekver- voersmaatschappij Zuid-West Nederland en de Westneder- landgroep is een storende fout geslopen. In het artikel wordt als woord voerder van de ZWN de heer J. R. Nienhuis aangehaald. Nien huis heeft inmiddels echter een andere werkgever en de woor den die aan hem worden toege schreven komen uit de mond van drs. G. J. M. Koelemij, hoofd algemene zaken van de ZWN. ZIERIKZEE Wijncultuur De eerste bijeenkomst van de afdeling Schouwen van de NBvP in Mondragon in Zierik zee stond in het teken van de wijncultuur. Het onderwerp werd toegelicht door J. van der Valk. Hij vertelde dat er al een wijncultuur was voor onze jaartelling. Momenteel wordt in de hele wereld jaarlijks zo'n dertig miljard liter wijn ge maakt. In Nederland wordt daarvan per persoon jaarlijks twintig liter gebruikt. Van der Valk beschreef de ontwikke ling van de wijndruiventeelt. Geschikte grond en een ge schikt klimaat zijn daarbij zeer belangrijk. Druiventelers kampen ook met ziekten als meeldauw en insekten. De oogst is zeer arbeidsintensief en geschiedt de laatste jaren vaak machinadl. De NBvP- leden kregen van Van der Valk tips voor het serveren van wijn en konden drie verschillende soorten wijn proeven. Daarbij werden stokbrood en verschil lende soorten kaas gepresen teerd. De presidente van de af deling, J. de Boer-van Schelven deed tijdens de bijeenkomst een oproep om mee te werken aan een handtekeningenactie voor het behoud van professio nele hulp voor de thuiszorg. Dit omdat vanwege de bezuini gingen van de rijksoverheid steeds vaker een beroep op vrouwen wordt gedaan voor de zogenaamde mantelzorg. Technica 10 In het buurt- en clubhuis De Lichtboei in Zierikzee begint op donderdag 22 september een cursus Technica 10. Het gaat om een technische club voor meisjes waarbij dit seizoen houtbewerking met bewegende delen centraal staat. De cursus is wekelijks op donderdag van 18.00 tot 19.30 uur. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 12075. BROUWERSHAVEN PIT-collecte De PIT-collecte (Protestants In terkerkelijk Thuisfront) heeft in Brouwershaven 402,90 op gebracht. NIEUWERKERK Welfare In Steenzwaanshof De afdeling Duiveland van het Nederlandse Rode Kruis wil in het nieuwe servicewoningen- complex in Nieuwerkerk Wel faremiddagen gaan verzorgen. In overleg met de bewoners commissie van de Steen zwaanshof heeft het Rode Kruis besloten daarmee in het najaar te beginnen. Men zoekt contact met mensen die als vrijwilliger willen meewerken aan de Welfare-activiteiten van het Rode Kruis. DUIVELAND Stroopwafelactie voor Polen In de week van 19 tot en met 24 september wordt in de gemeen te Duiveland een stroopwafe lactie gehouden voor Polen. In alle vier de kernen: Nieuwer kerk, Ouwerkerk, Oosterland en Sirjansland worden huis- aan-huis stroopwafels ver kocht voor dit doel. Het gaat om een initiatief van de fami lie Folmer uit Nieuwerkerk die via de actie haar vijftiende hulpgoederenreis naar Nowo- gard in Noord-Polen voorbe reidt. De opbrengst van de stroopwafelactie is bestemd voor een tehuis voor verstande lijk gehandicapten en voor een aantal arme gezinnen. GOES Vergadering VVD Op initiatief van de Kamercen trale Zeeland van de WD wordt maandag 19 september in de Prins van Oranje in Goes een openbare vergadering ge houden van het algemeen be stuur van de VVD. Centraal tij dens de bijeenkomst staat de nota van het VVD-hoofdbe- stuur 'Voor alle duidelijkheid' en de verkiezing van de provin ciale staten op 8 maart 1995. Er wordt gepraat over de kandida tenlijst, het verkiezingspro gramma en de campagne voor de verkiezingen. De vergade ring in de prins van Oranje be gint om 19.45 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Er heerste grote opschudding in Gouwedam. Met drie zetels in de raad was de Nieuwe Be zempartij vanuit het niets binnengedrongen. ■Vanaf nu zou de boel gaan veranderen. Met geestdrift begonnen ze de bezem door de stoffige boel te halen. 'Kijk eens naar die lege banken!'. 'Openheid' luidde het credo en het eerste voorstel was dan ook om tijdens de raadsvergaderingen de ramen van het stad huis te ontsluiten. Het blaas van Karelse van de Oude Jongens Krentebrood-partij was niet tegen zoveel openheid bestand. Dus moest het raam naar vernieuwing op een kier worden gezet. Maardekierwastochmaarbereikt.Tij- dens nachtenlange vergaderingen in 'De Ge kroonde Winterpeen' borrelden steeds meer plannen op om de burgers van Gouwedam bij het bestuur te betrekken. Eerst mochten ze meepraten tijdens de commissievergaderin gen, later mochten ze ook op de tafel gaan zit ten en op het laatst kregen de bezoekers zelfs tomaten uitgereikt om naar de commissiele den te kunnen keilen. Alles had men er voor over om de burgers erbij te halen. Een vondst was ook de gedachte om een spreekuur in te stellen voor Gouwedammers waarop ze de raadsleden een uur voor de raadsvergadering konden ontmoeten. Op zo'n gedachte waren de Krentebroders nog nooit gekomen. En het stond zo leuk in de krant. Maar na een jaar werden de nieuwe bezems wat ouder. Na een lange avond hard werken in De Gekroonde Winterpeen liepen ze naar huis. In de huiskamers zagen ze de mensen met een zak chips in de hand naar Ajax staren. Ze snapten er niets van. 'Daar liggen nou onze kiezers' zeiden ze teleurgesteld. Zelf gingen ze zo op in hun Nieuwe Bezempartij en ze be grepen maar niet dat de mensen RTL 4 veel aardiger vonden dan een gemeenteraadsver gadering waarin toch flink gebezemd werd. Al hun zwoegen was vergeefs geweest. Het spreekuur werd spoedig afgeschaft. Het deed de Gouwedammers te veel denken aan enge dokters en zenuwslopende wachtka mers met kapotte Elseviers van twee jaar oud. De drie nieuwe bezems zochten hun steun bij elkaar. 'Het ligt aan de Gouwedammers' zei den ze. 'Ze zijn gewoon ouderwets.' Toen de tomaten voor de zoveelste keer ongebruikt bleven liggen, brak er iets bij de bezems. 'Ik kan m'n tijd beter besteden' riep een bezem. 'Weet je wat ik ga doen? Ik ga maar een wan delingetje maken over het Havenpark.' 'Juist' riep de tweede en ik ga met mijn vrouw bood schappen doen bij Albert Heijn. De derde zei dat hij maar naar een voetbalwedstrijd van Gouwedam Vooruit ging kijken. Toen de eer ste bezem op het Havenpark kwam gebeurde er iets vreemds) 'Ben jij niet zo'n nieuwe bezem?' riep een ouwe Gouwedammer. Dan kun je vast wat aan die hondedrollen doen.' Juichend belde de bezem de andere bezems op. 'Ik heb kontakt gehad met een kiezer!'riep hij door de telefoon Maar ook de anderen waren door het dolle heen. Want de een was in de kantine \)an Gouwedam Vooruit, en de ander bij de soepblikken bij Albert Heijn aan gesproken. Op die dag zagen de bezems dat je als partij de mensen niet op een spreekuur moest laten komen, maar dat je zelf naar de mensen toe moest gaan. Ze ontdekten dat de Gouwedammers helemaal niet zo lamlendig waren als ze wel dachten. Als ze wat op hun hart hadden dan pakten ze op straat de wet houder gewoon in zijn nekvel. 'Luuster es, Leo...' En als ze iets op hun lever hadden namen ze gewoon even de telefoon 'Daan, ik heb een vraag'. Het spreekuur van de Gouwe dammers bestond al jarenlang. Maar het was op straat, in het café of bij de aanschaf van een verse komkommer. Het was een democratie, niet naar Amsterdams, maar naar Gouwe- dams model. Deze ontdekking betekende feest in de Winterpeen. Maar juist toen ze rie pen 'Schenk nog eens in, Ria' werd er een krant bezorgd. Het was de Gouwendamsche Nieuwsbode. Ze lazen over een gemeentelij ke herindeling. Toen werd het stil in de Win terpeen. Dit bericht betekende het einde van de aloude Gouwendamse democratie. En toen kwam er toch weer een spreekuur. Want de bezems hadden achteraf gelijk gehad. He laas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5