116 Bij de Vaates en bij de Vaates uit alle windstreken bijeen op reünie Bestuur bespreekt personeelsformatie Zierikzee vult lege post onvoorzien door meevaller uit Gemeentefonds 'Dit geeft mij gewoon een heel warm gevoeV Zoektocht Doorgereden na aanrijding Te veel gedronken Inbraak Inbraak in auto's Vergadering commissie financiën BZW bestaat 75 jaar Inbraak in restaurant Diefstal V< P atari tie week me. PRUS-PRMEUBg: Gemeente krijgt 43.000 gulden meer dan verwacht MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 NR 25636 3 Vier generaties bij de Vaate waren bijeen in de Christelijke Gereformeerde kerk in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Zierikzee blijft trekken. Als ze me hier een huisje zouden aanbieden zou ik er zo intrekken. Maar dan zou ik Cor kwijtraken, dus ik zal het nooit doen. Maar ik blijf het leuk vinden om in Zierikzee te zijn. Aan het woord is de 91-jarige Lena bij de Vaate uit Rotterdam. Zij was één van de 116 bij de Vaates die zaterdag present was tijdens de eerste reünie van de familie bij de Vaate. Een familie die haar wortels heeft in Zierikzee. Vergadering Beatrixschool ZIERIKZEE - Het algemeen bestuur van de Beatrix school, de school voor speciaal onderwijs en voortge zet speciaal onderwijs in Zierikzee, vergadert op donderdag 22 september om 16.00 uur in het school gebouw aan de Grachtweg. Bijeen waren de nazaten van die in 1908 overleden Leendert bij de Vaate en zijn echtgenote Lena Boot die in 1935 overleed. Van hun veertien kinderen zijn er nog twee in leven: Lena (91) en Cornelia (90). Zij zagen za terdag in de Christelijke Gere formeerde kerk aan de Zeven- getijstraat in Zierikzee drie ge neraties bij de Vaates en Bij de Vaates. Want niet ieder lid van de familie hanteert dezelfde spelling van de familienaam. Hoofdletters „Ze kunnen mij nooit vinden in het telefoonboek en dat komt allemaal omdat ze bij de B zoeken van Bij de Vaate ter wijl ze bij de V van bij de Vaate moeten zoeken", aldus Stoffel bij de Vaate. Een deel van de bij de Vaates gebruikt maar één hoofdletter en wel de V. Maar er zijn ook een paar Bij de Vaates die zowel een hoofd letter B als een hoofdletter V gebruiken en dat wil nog wei eens voor wat verwarring zor gen. ,,En er zijn ook bij de Vaa tes die alle delen van de fami lienaam aan elkaar gekoppeld hebben zodat je Bijdevaate krijgt", aldus Stoffel bij de Vaate. Het idee voor de reünie ont stond een jaar geleden toen 'Tante Lena' haar 90ste ver jaar- Na de 87e wijziging van de ge meentelijke begroting 1994 om vat de post onvoorzien name lijk een negatief saldo van 688,17. Wanneer de meevaller aan de post onvoorzien wordt toegevoegd komt het saldo voor onvoorziene uitgaven weer op 42.311,83. De gemeen telijke adviescommissie finan ciën is van mening dat dit moet gebeuren. De gemeenteraad be slist er volgende week maan dag definitief over. Tijdens dezelfde raadsvergade ring stelt het college van b en w voor om uit de post onvoorzien 18.800 gulden beschikbaarstel len om de achterstand op te heffen die is ontstaan in het bijwerken en verzorgen van het dynamisch archief van de ge meente. De achterstand is zoda nig opgelopen dat door onvol ledigheid van de dossiers knel punten ontstaan bij de infor matievoorziening van mensen die naar het archief komen. Voor 18.600 gulden kan van ODRP facilitair 25 dagen ex terne hulp worden gekocht om het archief weer up to date te maken. De gemeentelijke adviescom- dag vierde. En dat was een eve nement waar nogal wat fami lieleden op af kwamen. Na de verjaardag liet men het idee bezinken en uiteindelijk beslo ten Leen Quant en zijn zuster Bep Quant uit Zierikzee aller eerst maar eens de belangstel ling voor een dergelijke ge beurtenis te peilen. „Stukje bij beetje hebben we adressen verzameld, maar dat was een hele opgave hoor", ver telt Bep Quant. Het enthou siasme onder de telgen van het geslacht bij de Vaate bleek groot. „Eerst hadden we 80 aanmeldingen, maar uiteinde lijk zijn het er meer dan hon derd geworden". Het nieuws over de familiereü nie verspreidde zich tot buiten Nederland. „Opeens kregen we een kaart en later ook nog een fax van een bij de Vaate die nu in Nieuw-Zeeland woont", al dus Bep Quant. Alles bij el kaar waren zaterdag vier ge slachten bij de Vaate bijeen, waaronder mensen die elkaar zo'n 25 jaar geleden voor het laatst gezien hadden. „En dan zijn er gewoon een heleboel mensen bij die je helemaal niet meer herkent, maar een echte bij de Vaate herken je aan z'n neus", die is gewoon heel op,- vallend", aldus Stoffel bij de Vaate. Om de familieleden bij elkaar missie financiën is van mening dat dit moet gebeuren. In haar advies spreekt ze wel haar on genoegen uit over het feit dat de achterstand zo laat bekend werd gemaakt. Volgens het col lege van b en w komt dat om dat eerst herhaalde keren werd geprobeerd om de achterstand in eigen beheer in te lopen of weg te werken. Volgens het col lege is uit onderzoek door het gemeentelijk Management Team gebleken dat de achter stand werd veroorzaakt door een specifiek knelpunt op de afdeling Interne Zaken dat via de eenmalige inzet van een ex tern bureau kan worden weg gewerkt. Op de agenda van de raadsver gadering staat verder een sub sidieaanvrage van de speel-o- theek Leentjebuur van 1335,-. De speel-o-theek heeft dat geld nodig vanwege verhuizing naar het multifunctioneel centrum aan de De Huybertstraat. Men wil de verhuizing aanpakken om een nieuwe start te maken. Daarvoor is meubilair nodig voor de uitleen van speelgoed, meubilair voor dc baby- en peutersoos en gordijnen. In to taal is daarvoor ruim 2500 gul- te introduceren had Bep Quant - nog steeds actief als onderwij zeres - een lied bedacht op de wijze van het aloude 'Wie in ja nuari geboren is' „Wie d'r ee- ne van tante Moatje is, sta op, sta op. Wie een kleinkind van tante Moatje is, sta op, of aan getrouwd da's ook niet mis sta op. Zo werden achtereenvol gens de nazaten van Stoffel, Bart, Jacob, Jan, Mina, Neel, Anna en Cornelia bij de Vaate opgeroepen om zich aan de ove rige reuniegangers te vertonen. Enthousiast Tben men eenmaal bij elkaar geïntroduceerd was kwamen de verhalen los en werden her inneringen opgehaald. „Ome Jacob woonde destijds bij De Val en die was niet vies van een beetje smokkelen. Dat was een echte scharrelaar", herinnert Leen Quant zich. „En eigenlijk zijn nog steeds de bij de Vaates een beetje scharrelaars, dat zit gewoon een beetje in het bloed", aldus Leen Quant. Onder de voorvaderen van de hedendaagse bij de Vaates be vonden zich volgens Stoffel bij de Vaate vooral veel boeren. „Maar er waren er ook tussen die in de gemeenteraad zaten of die onderwijzer werden". De wortels van de bij de Vaates liggen in Zierikzee maar lang den nodig. De helft daarvan; 1250 gulden denkt de leiding van de speel-o-theek zelf bijeen te kunnen brengen via het or ganiseren van een zomerfeest. Het college van b en w stelt de raad voor Leentjebuur het resterende bedrag als eenmali ge subsidie te verlenen. Die zou men kunnen betalen uit de re serve jeugdbeleid. Om het voorlichtingproject aan ouderen (dat begon in het jaar van de ouderen 1993) ook in 1995 te kunnen voortzetten, wordt van Zierikzee een bij drage van 3248,- gevraagd, ofwel 32 cent per inwoner. In totaal bedragen de kosten van het project 9800 gulden. Het is echter de bedoeling dat alle ge meenten in de regio hun finan ciële aandeel van 32 cent per in woner bijdragen. De voorlich ting, die begon via een project van de GGD Zeeland, zal wor den voortgezet door de Stich ting Welzijn Ouderen. Camping Kloet komt tijdens de raadsvergadering ook weer aan de orde. Op advies van ir Dc Vries van bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft stelt het college voor om het terrein van niet iedere nazaat van Leen dert bij de Vaate en Lena bij de Vaate-Boot bleef in het Zeeuw se. „Met de Watersnoodramp zijn een heleboel mensen geë- vacueeerd naar andere plaat sen in Nederland en veel van hen zijn later niet meer terug gekomen naar Zeeland", aldus Stoffel bij de Vaate. „Ze zijn vandaag ook uit alle windstre ken van Nederland gekomen". De naam bij de Vaate is - voor zover Stoffel bij de Vaate - heeft kunnen naspeuren in fei te een plaatsbepaling. „In 1723 was er ene Stoffel Cornells die bij de vaete woonde. De vaete was een wasplaats midden in het dorp die ook gebruikt werd om het vee te drenken. En zo werd het Stoffel bij de Vaete", legt hij uit. Later verdween de e uit de naam. Voor Leen Quant - en velen met hem - was de familiereünie een hartverwarmende ervaring, zo vertelt hij. „Als je dit mee maakt krijg je een heel warm gevoel van binnen en dan kom je erachter dat de maatschap pij toch niet zo koud is als ze weieens zeggen", aldus Quant. Voor Lena en Cornelia was het een ervaring die ze niet snel zullen vergeten. „Voor mij is dit een verrukkelijke en geze gende dag. Om zo'n grote fami lie weer helemaal bij elkaar te zien". Kloet in het nieuw vast te stel len bestemmingsplan Buiten gebied af te zonderen van de rest van het buitengebied. Dit om te voorkomen dat de plano logische procedure wordt ver traagd. De leden van de advies commissie ruimtelijke orde ning, Van Ballegooijen en Van der Veer hebben hierbij aange tekend dat hieruit niet mag worden geconcludeerd dat aan het gebied van Kloet een re creatieve bestemming wordt gegeven. De gemeenteraads vergadering waarin dit alles aan de orde komt kan door ie dere belangstellende vanaf de publieke tribune worden ge volgd. Aanvang 19.30 uur. DELFT (ANP) - Een groep pro fessionele alpinisten vertrekt maandag naar Spanje om te zoeken naar de sinds 8 augus tus vermiste Delftse ingenieur C. Brakman. Ook zijn broer M. Brakman gaat mee. De facul teit scheikunde van dc Tbchni- sche Universiteit (TU), waar Brakman werkt, staat voorlo pig garant voor de kosten Tijdens deze openbare verga dering komt onder meer de personeelsformatie voor het schooljaar 1994-1995 ter sprake. Bij het ministerie van onder wijs en wetenschappen is een tweetal aanvragen om extra formatie voor dit schooljaar in gediend. De verzoeken hebben betrekking op een extra groepsleerkracht en aanvullen de formatie voor een klasseas sistente. Er is echter minder personeel toegekend dan waar op het bestuur had gehoopt. ZIERIKZEE/ZONNEMAIRE - Zowel in Zierikzee als Zonne- maire werden mensen gecon fronteerd met een beschadi ging van hun personenauto waarbij de dader door reed. Zaterdag om ongeveer 22.00 vond een aanrijding plaats op de Scheepstimmerdijk in Zie rikzee. Getuigen zagen dat die werd veroorzaakt door een au tomobilist, die vanaf de Noord havenpoort in de verboden rij richting de Scheepstimmerdijk op reed. Daar botste hij op een geparkeerd staande auto. Uit het politie-onderzoek bleek dat het om een 23-jarige man uit Zierikzee ging, die ook te veel alcohol had gebruikt. Voor beide overtredingen werd proces-verbaal opgemaakt en zijn rijbewijs werd ingenomen. In Zonnemaire werd een 31- jarige vrouw geconfronteerd met een beschadiging aan de linkerzijde van haar auto, die wérd veroorzaakt door een on bekende dader. De aanrijding vond plaats in de Margriet straat. ZIERIKZEE - De politie hield het afgelopen weekeinde een 28-jarige man uit Roosendaal aan, die een auto bestuurde terwijl hij te veel alcoholhou dende drank had gebruikt. De man viel op vanwege zijn rijgedrag. De politie nam hem mee naar het politiebureau voor een ademanalysetest. Daaruit bleek dat hij 820 ugl alcohol in zijn lichaam had ter wijl maximaal 220 ugl is toe gestaan. Zijn rijbewijs werd in gevorderd en hij werd gedag vaard om zich voor de rechter te verantwoorden voor zijn ge drag. BURGH-HAAMSTEDE - Een 64-jarige vrouw uit Amster dam deed aangifte van in braak in haar woning aan de Hogeweg in Burgh. Uit de woning werden audio- apparatuur en tuingereed schappen gestolen. De totale waarde van de gereedschappen is bij de politie niet bekend. Het bestuur van de Beatrix school zal bij het ministerie protesteren tegen de gang van zaken en beroep instellen. Ook wordt een beroep gedaan op het Noodfonds primair onder wijs. Verder verzoekt het bestuur de deelnemende gemeenten in de gemeenschappelijke regeling Beatrixschool, om een ga rantstelling voor eventuele na delige financiële consequenties betreffende de personeelsfor matie. ZIERIKZEE/KERKWERVE - In Zierikzee en in Kerkwerve werd een personenauto open gebroken. In Zierikzee vond de inbraak plaats aan de Gouweveerse- weg. Uit de auto werden een radio, persoonlijke papieren en een portemonnee met geld ge stolen. In Kerkwerve werd aan de Inlaagweg een auto open ge broken. Daarbij werden per soonlijke waardepapieren en geld gestolen. BURGH-HAAMSTEDE Woensdag 21 september verga dert de commissie financiën van de gemeente Westerschou- wen. De vergadering wordt ge houden in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sievergadering onder meer deelplan III van het mobili teitsscenario, de communica tienota. Verder komt tijdens de commissievergadering aan de orde de Beleidsnota Groenbe- heer. Ook is het de bedoeling dat tijdens de commissieverga dering gepraat gaat worden over de kerntaken van de ge meente. TILBURG - De Brabants Zeeuwse Werkgeversvereni ging bestaat 75 jaar. Ter gele genheid hiervan is vanaf 8 ok tober tot met 15 januari 1995 de tentoonstelling Kunst van Zaken te zien in het Neder lands Textielmuseum in Til burg. Voor deze tentoonstelling heeft een deskundige commissie uit een verzameling van 600 Bra bantse en Zeeuwse bedrijfs- kunstwerken ruim 100 werken geselecteerd voor de tentoon stelling. Het museum heeft de expositie in nauwe samenwer king met de BZW en de Stich ting Europese Kunst in Indu strie (SEKI). De samensteller van de tentoonstelling is con servator Mayke Groffen. Verwachting t/m vrijdag 23 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht oost 4 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht noordo. 4 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 sept. Zon op 07.21, onder 19.41 Maan op 19.33, onder 08.03 Laatste Kwartier: 28 sept. (01.24) HET WEEROVERZICHT DE BJLT - Het is nat en bewolkt de komende 24 uur. Vanavond en van nacht valt er in de westelijke helft van het land al regen of motregen. De regen komt overdag ook in het oosten en het regent dan geruime tijd in het hele land. Daarbij is het ta melijk kil met een middagtempera- tuur van ongeveer 15 graden. De wind komt uit het zuidoosten en is matig, rond kracht 4. Voorlopig lijkt het wel de laatste dag met veel neerslag te worden. Vanaf woens dag volgt een drogere periode. De wind draait naar het oosten en voert droge lucht aan. Regen van beteke nis valt er niet, de zon komt weer eens door en de temperatuur ver toont een stijgende lijn. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in een restau rant in de Noordstraat in Haamstede. Ook de eigenaar van een particuliere woning in Haamstede werd geconfron teerd met inbraak. De inbrekers kwamen het res taurant binnen door het boven licht van de keukendeur te for ceren. Zij gingen er vandoor met een telefax, stereoappara tuur, een bedrag aan contant geld en drie dozen garnalen. Tevens werd de autoradio van de eigenaar van het restaurant, een 40-jarige man uit Haamste de ontvreemd. De woning waarin werd ingebroken is van een 44-jarige man uit Haamste de. De inbrekers kwamen bin nen door een ruit te verbreken en namen een bedrag aan pón- tant'geld mee. DREISCHOR - In Dreischor werd de auto van een 34-jarige man uit Haarlem opengebro ken. Het voertuig stond geparkeerd aan de Helleweg. Nadat een ruitje was ingeslagen werden uit de auto horloges, pasjes, kleding en waardepapieren ge stolen. ZIERIKZEESCHEJSfJ NIEUWSBODE Sla Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) Advertentie A&P start elke week met drastisch laag geprijsde aanbiedingen Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag. Ze heten Pri|S-Primeurs en volgens ons moet u er snel bij zijn. sssisii jaat, FRAMBOZEN OF CITROENVLA pak 0.5 liter van 156 BESCHUIT Naturel, rol 13 stuks van 109 Volkoren, rol 13 stuks van 119 AFWAS CITROEN GECONCENTREERD flacon 500 ml. van 119 A&P Services B V tel 02154-83333 Aanbiedingen geldig van 19 t/m21 september 1994 ELKE DAG GOED NIEUWS imain iid IO.UU uui nuy uiei ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee kan het evenwicht in haar financiële huishoudboekje weer herstellen doordat de uitkering die men krijgt uit het Gemeentefonds 43.000 gulden meevalt. Voor het jaar 1994 krijgt Zierikzee van de rijksoverheid 12.655.000,- uit het Gemeentefonds, terwijl op 12.612.000,- was gerekend. Tijdens de gemeenteraadsvergadering, die op maandag 26 september wordt gehouden in het stadhuis in Zie rikzee, stelt het college van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad voor om dit meevallertje van 43.000 gulden toe te voegen aan de post onvoorziene uitgaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3