Carter voorkomt op het nippertje een militaire invasie van Haïti Forse wateroverlast in Noord-Holland Herdenkingen maken veel emoties los Slecht weer speelt herdenking operatie Market Garden parten Jongerenprotest tegen bezuinigingsplannen kabinet 180 Overeenkomst met militaire junta Rotterdamse wijken getroffen door stroomuitval Memorial Flight deels afgelast Sint Maarten "SS Uou ji missihien mr die hebei een serenade jaan je een duygen en klimmen! We moeten voor hem bij de jonj zyn1 w I i Door hard op die jonj te staan, kun je de beloeennj van die beelden onjedaan maken 1 We zyn er byna 1 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tientallen huizen onder water MIDDENBEEMSTER (ANP) - Enkele tientallen hui zen en bedrijven in Noord-Holland zijn dit weekein de - na dagen zware regenval onder water komen te staan, vooral in en rond de dorpen Beets, Warmer, II- pendam, Rijp en Schardam. Op het eiland De Woude in het Alkmaardermeer en langs de oevers van het Uitgeest er meer was soms sprake van kritieke situa ties. Grote overstromingen hebben zich niet voorgedaan, ,,al heeft het hier en daar maar een haartje gescheeld", aldus woordvoerders van de water schappen. De totale schade is nqg nauwelijks te schatten. De landbouw vreest een miljoe- nenschade door het verrotten van gewassen op ondergelopen landerijen. Door het met volle kracht uits laan van het water uit de ring vaarten op de Waddenzee en het Noordzeekanaal was de zaak zondagmiddag weer on der controle. Het water zakte toen één tot twee centimeter 'Vr per uur. Het algehele maalverbod dat was afgekondigd om de druk op de binnendijken te vermin deren, is daarom zondagmid dag om 17 uur opgeheven, zo meldde de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier. Door het to tale maalverbod kampten de polders juist weer met water overlast. Het algemeen vaar- verbod in de provincie blijft voorlopig wel van kracht. De overlast is veroorzaakt door een combinatie van een extre me hoeveelheid regen en de ho ge waterstand in het IJssel- meer. Volgens het KNMI kan de regenval het record breken van 1974, toen in één maand 204,6 millimeter regen werd ge meten. De tot 18 september van dit jaar gemeten hoeveelheid beloopt al bijna 200 millimeter. „Zoiets als dit gebeurt hier maar ééns in de zeventig jaar." Jos van Kemenade, commissa ris van de koningin in Noord- Holland, was oprecht verbaasd toen hij zondag poolshoogte kwam nemen. „Hoog water in het IJsselmeer, enorme regen val, dit is een zeer bijzondere samenloop van omstandighe den", zei de commissaris. Hij bezocht onder meer het dorpje Beets, waar de aan een ring vaart gelegen Dorpstraat op een aantal plaatsen onder wa ter kwam te staan. Op de meest kritieke plekken waren met zandzakken enkele nooddijk- jes aangelegd. „Je kan hier goed zien hoe kwetsbaar het noorden van Noord-Holland feitelijk is", zei Van Kemenade. Tien jaar bevrijdingskinderen NIJMEGEN (ANP) - De herdenkingen van de afgelo pen dagen hebben bij veel mensen emoties losge maakt. Vooral hij de 4500 Nederlandse kinderen van geallieerde bevrijders. Velen van hen weten nog steeds niet wie hun vader is. Tussen al die veteranen kan hij zich bevinden. De Vereniging Bevrijdings kinderen, die zaterdag in Nijmegen haar 10-jarig be staan vierde, helpt bij het zoeken naar deze onbe kende vader. Van alle verzoeken tot opspo ring van een vader weet de ver eniging in 75 tot 80 procent de zaak op te lossen. In die tien jaar spoorde de vereniging vier- tot vijfhonderd vaders op. Zo'n zoekactie is vaak een lan ge en moeizame weg, met veel emoties en ontmoedigingen. Juist de laatste jaren wordt de- vereniging steeds vaker gecon fronteerd met vaders of moe ders die op hun sterfbed hun geheim opbiechten, zo vertelt H. Op de Dijk van de Vereni ging Bevrijdingskinderen. De bevrijdingskinderen zelf nade ren ook de middelbare leeftijd en proberen het gat in hun identiteit te dichten. Volgens Op de Dijk verleent de Amerikaanse regering sinds enkele jaren alle hulp bij zoek acties naar de onbekende va ders. Er is een afspraak met de Amerikaanse overheid dat zij alle gegevens van veteranen doorgeven. Plannen om een dergelijke afspraak met de Ca nadese regering te maken, wor den momenteel voorbereid door een Canadese jurist. Op de Dijk hoopt dat er snel een afspraak komt, omdat sommi ge bevrijdingskinderen rade loos zijn. Vaak weten zij niet eens bij welk regiment hun va der diende en beschikken zij alleen maar over een naam of foto. De vereniging heeft al tien jaar gemiddeld rond de honderd vijftig leden. Veel leden haken af als zij eenmaal hun vader hebben gevonden. Niet alle opsporingen leiden tot succes verhalen. Zo is een van de oprichters van de vereniging, T. Oosterhoff, er wel in ge slaagd haar vader op te sporen in Canada. Maar diens vrouw belet iedere toenadering. „In de oorlog was mijn vader een held, nu is hij eigenlijk een la faard. Toch ben ik blij dat ik nu weet wie mijn vader is. Ik weet nu tenminste wat mijn wortels zijn", zegt ze. UTRECHT (ANP) - Onder het motto „paarse jeugd, verloren vreugd" voeren jongeren vanaf Prinsjesdag op diverse plaatsen actie tegen de kabinetsplannen die de positie van jongeren op de arbeidsmarkt en in de sociale zekerheid raken. Dat hebben de studentenvak bonden LSVb en ISO en een aantal jongerenorganisaties zondag besloten tijdens een ac tievergadering in Utrecht. Na de plaatselijke acties volgt medio november een grote lan delijke demonstratie in Den Haag. Volgens een woordvoer der van de LSVb valt op dit moment niets te zeggen over hoe de acties er plaatselijk gaan uitzien. Hij sluit „harde" acties niet uit. De studentenvakbonden on derzoeken nog de mogelijkheid om eveneens in november, vooruitlopend op de landelijke demonstratie, een landelijke staking in het onderwijs te houden. &e gaan hierover over leggen met de onderwijsvak- bonden. Tijden en standen volgens gctijdctafcl Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 20 september 04.50 179 10.30 -113 17.05 172 23.00 -146 ROOMPOT BUITEN 20 september 03.00 188 09.10 -116 15.20 21.35 - 149 BRUINISSE 20 september 05.20 195 10.35 -123 17.35 186 22.55 -155 WEMELDINGE 20 september 05.00 188 10.35 -119 17.20 180 23.00 -152 Springtij 2J sept. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 PORT-AU-PRINCE (RTR/AFP) - De Amerikaanse oud-president Jimmy Carter heeft op het nippertje een militaire invasie van Haïti voorkomen. Er waren al 61 vliegtuigen met Amerikaanse parachutisten onderweg naar het Caribische land, toen Carter na een vierde overlegronde van zes uur met generaal Raoul Ce- dras een overeenkomst over het vertrek van de militaire junta wist te bereiken. Volgens de Amerikaanse president Clinton gaf Cedras toe toen hij hoorde dat de militairen aan boord gingen. Clinton zette in een televisie toespraak de hoofdlijnen van de overeenkomst die werd gete kend door Carter en de door de militairen aangestelde presi dent van Haïti, Emile Jonas- saint, uiteen. De drie militaire leiders van Haïti, behalve Ce- dras, stafchef generaal Philip pe Biamby en politiecomman- dant Joseph Michel Frangois zullen voor 15 oktober aftre den, nadat het Haïtiaanse par lement hun amnestie heeft ver leend. Daardoor kunnen ze niet voor misdaden tijdens hun bewind worden vervolgd. 'Bepaalde officieren' „De dictators hebben ingezien dat het in hun belang en in het belang van het Haïtiaanse volk is om hun macht op vreedzame wijze over te dragen", zei Clin ton*. In de overeenkomst wor den de drie Haïtiaanse leiders niet genoemd. Er wordt ge sproken van „bepaalde militai re officieren" van de Haïtiaan se gewapende diensten die be reid zijn in te stemmen met een „vroege en eervolle pensione ring". Minister Warren Christopher van buitenlandse zaken zei niet te weten waar de militaire lei ders heengaan. Maar „om al lerlei praktische redenen" zul len zij zeker het land verlaten. „Ik betwijfel of zij daar (in Haïti) willen blijven als presi dent Aristide weer aan de macht is", aldus Christopher. De Amerikaanse regering heeft de militaire leiders geen financiële toezeggingen ge daan. Het weekblad News week meldde zondag dat Was hington voor het afkopen van de militaire leiders miljoenen dollars klaar had liggen. De militaire leiders zullen plaatsmaken voor Jean- Bertrand Aristide die begin 1991 de eerste democratisch ge kozen president van Haïti werd, maar acht maanden later werd afgezet. Militairen van de multinationale vredesmacht, waarvan Amerikaanse troepen het leeuwedeel uitmaken, gaan maandag in Haïti aan land om de orde te bewaken in de perio de van de machtsoverdracht. Clinton zei dat de inschakeling van de 15.000 militairen van de multinationale strijdmacht de garantie geeft dat het militaire bewind de overeenkomst zal naleven. De militaire leiders hebben de Amerikanen toege zegd met de strijdmacht samen te werken. - Clinton erkende dat de taak van de strijdmacht niet zonder risico is. „Haïti is nog steeds een wanorderlijk land en de kans blijft bestaan dat het ge weld zich richt op de Ameri kaanse troepen", zei hij. De Amerikhnen hebben toege zegd bij de Verenigde Naties aan te dringen op „onverwijl de" opheffing van het economi sche embargo tegen Haïti. Jonassaint verdedigde in een televisietoespraak de overeen komst. Hij herinnerde eraan dat bloedvergieten is voorko men. Aanhangers van het mili taire bewind toonden hun woe de over het akkoord door in de lucht te schieten. Volgens ge tuigen ging het echter om spo radische acties. In de Verenigde Staten heerste opluchting. Veel Amerikanen voelden niets voor een invasie. Zij vreesden bloedvergieten en een lang verblijf van Ameri kaanse manschappen in het land, vol risico's. Clinton had voor het gebruik van geweld te gen de militaire regering geen toestemming gevraagd aan het Congres, waar de weerstand te gen zijn plannen zeer groot was. Carter lijkt met het akkoord zijn kansen op de Nobelprijs voor de Vrede, waarvoor hij voor zeker de vijfde keer is voorgedragen,, te hebben ver groot. Eerder dit jaar besloten de Verenigde Staten en Noord- Korea na een bezoek van de oud-president aan Pyongyang om de tafel te gaan zitten om het conflict over de inspectie van de nucleaire installaties in het orthodox-communistische land uit de weg te ruimen. ROTTERDAM (ANP) - Vijf Rotterdamse wijken en het dorp Terbregge zijn het afgelo pen weekeinde getroffen door storingen in het elektriciteits net. Zaterdagochtend viel om streeks 7.30 uur de stroom uit in grote delen van Ommoord en Terbregge. Rond 10.30 uur gebeurde dat ook in de Alexan- derpolder. Deze storingen wa ren kort na 13 uur verholpen. Zaterdag aan het eind van de middag viel de stroomtpevoer uit op een deel van de zuidelij ke Maasoever. De wijken Lom- bardijen, Vreewijk en Zuid- wijk kwamen toen ongeveer anderhalf uur zonder elektrici teit te zitten. Volgens een woordvoerder van het GEB is de oorzaak van bei de storingen nog onduidelijk. „We vermoeden dat de lange periode van regenval een rol speelt. Onze technici hebben de ervaring dat de bodem in de Rijnmond harder werkt dan el ders, als na een lange periode van droogte het plotseling da gen achtereen regent. Daar door komt op de elektriciteits kabels te veel kracht te staan, waardoor aardsluiting kan voorkomen." De storingen deden zich vol gens de woordvoerder voor rond 10-kilovoltcentrales in de diverse wijken. Zaterdagoch tend waren vooral veel winke liers gedupeerd door de stroo muitval. Volgens de politie hebben zich geen bijzondere in cidenten voorgedaan. ARNHEM/NIJMEGEN/EINDHOVEN (ANP) - Hon derdduizenden hebben afgelopen weekeinde de eve nementen meegemaakt rond de herdenking van de Slag bij Arnhem en de operatie Market Garden vijf tig jaar geleden. Het slechte weer drukte vooral za terdag flink zijn stempel op de herdenking. De grootste teleurstelling was dat een van de hoogtepunten van het programma, de specta culaire dropping van zeventig Britse veteranen- parachutisten boven de Ginkel- se Heide bij Ede, zaterdag niet kon doorgaan. Zondag heeft een aantal van hen de sprong alsnog boven het vliegveld Teu- ge bij Apeldoorn gemaakt. Ook het laatste deèl van de Me morial Flight met historische vliegtuigen werd zaterdag af gelast. Waal-oversteek Zondag verliep de herdenking van de Waal-oversteek in Nij megen met horten en stoten. De corridor-toer en de Waal- oversteek bleken het popu lairst van alle activiteiten rond de herdenking van de operatie Market Garden en de Slag om Arnhem. In aanwezigheid van koningin Beatrix en de Britse Prins Charles werd zondag op het Airborne Kerkhof in Oöster- beek, waar meer dan 1700 mili tairen begraven liggen, een herdenkingsdienst gehouden. De meeste belangstelling trok zondag de corridor-toer, een karavaan van tussen de 700 en 800 oude legervoertuigen, die grotendeels dezelfde route volgde als vijftig jaar geleden tijdens de operatie Market Garden. Vele honderdduizen den hebben de stoet gadegesla gen. De veteranen van het Eerste Britse Parachutistenregiment, die de sprong allen vijftig jaar geleden ook hadden gemaakt, waren zaterdag zwaar teleur gesteld dat de dropping boven de Ginkelse Heide niet door ging. Zij waren die ochtend met een Hercules-toestel uit Engeland overgevlogen en pas boven het landingsterrein werd besloten dat de sprong te ge vaarlijk was wegens de harde wind. Op het vliegveld Deelen, waar zij daarna werden afgezet en waar ook prins Bernhard was, konden sommigen hun tranen nauwelijks bedwingen. De mannen hadden zich anderhalf jaar voorbereid op de reprise van hun historische sprong. Sommigen moesten zaterdag met warme dekens, soep en koffie worden opgevangen om weer op temperatuur te ko men. Enkele tientallen van hen heb ben zondag onder het oog van ruim tienduizend belangstel lenden alsnog de kans gegre pen om te springen. Dat ge beurde op het vliegveld Tfeuge bij Apeldoorn. Een deel van de groep voelde er echter niets voor, omdat voor hen alleen de dropping boven de Ginkelse heide belangrijk was. BEETS (ANP) - „Zoiets als dit gebeurt hier maar ééns in de zeventig jaar." Jos van Keme nade, commissaris van de ko ningin in Noord-Holland, was oprecht verbaasd toen hij zon dag poolshoogte kwam nemen van de wateroverlast in zijn provincie. „Hoog water in het IJsselmeer, enorme regenval, dit iè een bijzondere samen loop van omstandigheden", zei de commissaris zondag. ZWIJNDRECHT (ANP) - Een 30-jarige man uit Zwijndrecht heeft zondag tegenover de poli tie bekend zijn 38-jarige vrien din met messteken om het le ven te hebben gebracht. De man meldde zich zondagmor gen op het politiebureau in Zwijndrecht. De politie vond het levenloze lichaam even la ter in de flat aan de Zonne bloemstraat waar het tweetal woonde. DEN HAAG (ANP) - Het hoger toezicht op Sint Maarten wordt vanaf 30 september in handen gelegd van de regering van de Nederlandse Antillen. Binnen twee maanden na de over dracht moet het eilandbestuur een stappenplan voor bestuur lijke vernieuwing opstellen, zo heeft de rijksministerraad vrijdag besloten. Suske en Wiske tokapua toraja n u i I door Willy Vandersteen Maartdag 19 september Dreischor Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Start Zwemvierdaagse in zwembad Dol-Fijn. Van 15.30 tot 21.00 uur. Dinsdag 20 september Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Dreischor Koor- en samenzangavond 70- jarig jubileum NCRV. Neder landse Hervormde kerk. 19.30 uur. Nieuwerkerk Eerste bijeenkomst soos ANBO-afdeling Nieuwerkerk. Dorpshuis. 14.00 uur. Oosterland Verkoping. Lage Maireweg 14. 09.30 tot 11.30 uur en 14.00 tot 16.30 uur. Bruinisse Zendingsavond. Verenigingsge bouw. Deestraat. 19.45 uur. Woensdag 21 september Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Informatieve lezing thuiscom- posteren en gescheiden afva linzameling. Multifunctioneel- centrum, De Huybertstraat. 19.30-21.30 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Serooskerke Eerste ouderensoos van sei zoen. Dorpshuis. 14.30 uur. Neeltje Jans Excursie Neeltje Jans. Vanaf parkeerterrein dependance Delta Expo. 15.00 uur. Brouwershaven Vergadering B W en S. Stad huis. 14.00 uur. Najaarsmodeshow. Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Brouwershaven. Tbnnenmagazijn. 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie, keukentex- tiel en nachtkleding. Kerkzaal Gerefo?p>eerde Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 22 september Zierikzee Spreekuur D66-raadsleden. Vismarkt. 19.00 tot 20.00 uur. Start project Technika 10. De Lichtboei. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst PCOB over brandwonden bij ouderen. Ge reformeerde kerk. 14.15 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering dagelijks bestuur Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen. Tonnenmagazijn. 10.00 uur. Eerste repetitie-avond kinder koor De Smalstadtertjes in het Tonnenmagazijn. Groepen 3, 4 en 5 18.30-19.30 uut. Groepen 6, 7 en 8 19.30-20.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering Rode Kruis afdeling Bruinisse. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 24 september Zierikzee Rommelmarkt Gereformeerde Kerk. Onder de Beuze. Springkussen en suikerspin voor jongere kinderen. (Zierik- zeesche Nieuwsbode). Haven plein. Van 13.00-18.00 uur. Karaoke-show voor jong en oud en demonstratie spring- groep Delta Sport. (Zierikzee- sche Nieuwsbode). Haven plein. 13.00 uur. Grimeurs op het Havenplein. (Zierikzeesche Nieuwsbode). 14.00-16.00 uur. Optreden Crosshead The Southside Horns. (Zierikzee sche Nieuwsbode). Haven plein. Van 21.00-23.30 uur. Neeltje Jans Excursie Neeltje Jans. Vanaf parkeerterrein dependance Delta Expo. 10.00 uur. Wcstcnschouwcn Najaarswandeling Kynologen- club Zeeland. 14.00 uur verza melen parkeerterrein Rotonde. Brouwershaven Speelgoed- en kinderkleding- bcurs. Blokkendoos. 10.00 tot 11.30 uur. Zondag 25 september Burgh-Haamstede Excursie door Zeepeduinen. Vanaf ,Slot Haamstede. 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2