Meeste kiezers noemen de minderheden als probleem Zeeland belicht kunstkring Domburg in Mondriaanjaar sBfiggse GGD geeft sekslessen bij jongeren thuis 'De tijd van militaire leiders in Haïti is op' Van Mierlo blijft bij kandidatuur Van den Broek Onderzoek Centraal Bureau voor de Statistiek Met twee exposities en catalogus 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse Gemeente- lijk Geneeskundige Dienst zal in het najaar seksles sen geven aan jongeren. Het gaat uitsluitend om de the orie. De leraar is geen dokter in een witte jas, maar een jon gere die eerst van de gezond heidsdienst een stoomcursus krijgt en zijn kennis kan door geven aan een groep vrienden thuis. Dit zegt vrijdag woord voerder L. Weltens van de GGD in Rotterdam. ,,We hebben gemerkt dat men sen zich liever laten voorlich ten door iemand uit hun eigen groep, van dezelfde leeftijd. We zoeken daarom een paar men sen tot 27 jaar die hun verhaal over seks goed uit de verf laten komen", zegt Weltens. Het idee is ingegeven door het gebrek aan kennis van jonge ren over seksualiteit en veilig vrijen. Zij blijken volgens de GGD ook moeilijk te kunnen praten over seks tegenover vreemden en ouderen. Weltens: „Daarom worden de lessen ge geven in kleine groepjes vrien den en kennissen bij iemand thuis.' De lessen gaan niet alleen over puur technische zaken, zoals het gebruik van condooms om aids te voorkomen. Ook de emotionele kant van seks komt aan bod, zoals de plaats van seks in een relatie. Voor u De GGD heeft al ervaring op gedaan met de nieuwe manier van voorlichten bij migranten en ouderen. We zijn al af gestapt van jonge dokters die aan 55-plussers vertellen wat de gezondheidsproblemen kun nen zijn. Dat werkt niet", zegt Weltens. „We leiden al sinds an derhalf ouderen op om voor lichting te geven. Onder het motto voor u, door u." WASHINGTON (RTR/AFP) - De tijd van de Haïti- aanse militaire leiders is nu echt op. „Vertrek nu of wij zullen jullie met geweld verjagen." Dat zei de Amerikaanse president Bill Clinton vrijdagochtend in een tv-toespraak. Hij heeft daarmee, zo blijkt uit peilingen, de weerstand onder het Amerikaanse pu bliek tegen een ingrijpen op Haïti verminderd. Het ministerie van buitenland se zaken heeft de Amerikanen in Haïti gewaarschuwd dat zij in hun huis moeten blijven in het geval van een gewapende invasie. Opnieuw een aanwij zing dat een militaire operatie van de VS tegen het Caribische land ophanden is. De steun daarvoor onder de Amerikanen is door Clintons rede toegenomen. Dat blijkt uit een snelle opiniepeiling van CNN/USA Today. Voor de rede was 40 procent van me ning dat de VS en andere lan den troepen naar Haïti moeten sturen. Erna lag dit cijfer op 56 procent. Het aantal tegenstan ders daalde van 48 naar 41 pro cent. Volgens een peiling van ABC News zijn echter nog steeds zes van de tien Amerikanen tegen een Amerikaanse invasie. Maar van degenen die Clintons toespraak hoorden, vond 55 procent dat de redenen van de president voor een militair in grijpen „goed genoeg" zijn. Bij de peiling gold een foutenmar ge van 4,5 procent. ABC zei dat het aantal tegenstanders 60 procent was, tegen zondag nog 73 procent. De steun steeg met 8 procent tot 31 procent. Invasie Een functionaris van het Pen tagon zei „alles wat nodig is" voor de invasie zaterdag of zon dag gereed zal zijn, hoewel een datum voor de operatie nooit is genoemd. Anderen onder streepten dat de Haïtiaanse leL ders nog steeds een invasie kunnen voorkomen en dat zij het land vrij zouden kunnen verlaten. Het televisiestation NBC meldde dat Clinton als laatste zet nog een afgezant naar Haïti zou sturen om te kij ken hoe vastberaden de mili taire leiders zijn aan te blijven. Post buitenland in Eurocommissie DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet van plan om oud-minister Van den Broek te laten vallen als kan didaat voor de nieuwe Europese Commissie van de Luxemburger Jacques Santer. Minister van buiten landse zaken Van Mierlo beklemtoonde vrijdag op een speciaal ingelaste persconferentie dat hij de „in druk van chaos en verwarring" wil wegnemen die is ontstaan rond de positie van Van den Broek. De bewindsman herhaalde dat het kabinet blijft vasthouden aan de huidige koers. Hij advi seerde de media zich niet te la ten opjagen door uitlatingen zoals die de afgelopen dagen door onder andere de Tweede- Kamerfracties van de PvdA en de WD alsmede enkele PvdA- Europarlementariërs zijn ge daan. „Dit is de lijn en dit blijft de lijn", onderstreepte Van Mierlo. De minister liet weten dat hij nog geen aanwijzingen heeft dat de portefeuille buitenland se betrekkingen, die Van den Broek zou moeten krijgen, wordt uitgekleed in de nieuwe commissie. Van Mierlo wees er op dat er goede redenen zijn om de post te houden zoals die is. Nederland zou als klein land beter de man voor de func tie kunnen leveren dan een van de grotere EU-lidstaten. Een Nederlandse commissaris krijgt als gevolg van die com petentiestrijd meer ruimte om een Europees beleid te ontwik kelen. Rondreis Van Mierlo beklemtoonde dat Nederland nog geen zekerheid heeft dat Van den Broek de ge wenste portefeuille ook krijgt. Ook het verslag dat Santer eind deze maand na zijn rond reis langs de EU-partners zal uitbrengen, zal geen absolute zekerheid opleveren, zo legde de bewindsman uit. Hij voegde eraan toe dat Nederland wel achter de schermen steun zoekt van andere landen voor het be houd van de post buitenlandse betrekkingen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteoeentrum Zeeland t.o.v. NAP DEN HAAG (ANP) - Als de kiezers wordt gevraagd spontaan een lijstje met urgente problemen te noemen, dan scoren de minderheden veruit het hoogst. Daarna volgen de werkgelegenheid en de sociale voorzienin gen en pas daarna criminaliteit en milieu. Dit blijkt uit een uitgebreid kiezersonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat donderdag is gepubliceerd. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 17 september 02.25 165 08.40 -118 14.55 151 21.05 - 149 ROOMPOT BUITEN 17 september 01.00 161 07.50 -110 13.30 148 19.50 - 143 BRUINISSE 17 september 02.45 174 08.40 126 15.15 161 21.05 - 157 WEMELDINGE 17 september 02.35 172 08.40 - 123 15.05 158 21.05 154 Springtij 21 september Actuele informatie over afwijkingen 08.9771 Als de ondervraagden mochten kiezen uit een door het CBS op gesteld lijstje van zes urgente problemen, dan scoorde werk loosheid het hoogst, gevolgd door criminaliteit. Misbruik van sociale voorzieningen, fi nancieringstekort, milieu en AOW vond men veel minder be langrijk. PvdA-fractieleider Wallage, aan wie het CBS-rapport werd aangeboden, werd van het lijst je spontaan genoemde proble men niet vrolijk, maar de door het CBS gebruikte methode vond hij wel „zeer leerzaam". „Als je mensen vraagt spon taan te zeggen wat hen het meest zorgen baart,- zegt dat meer dan als je hen een voorge kookt lijstje voorhoudt." Het probleem van de minder heden maakt de mensen kenne lijk echt onzeker en angstig en het zou volgens hem goed zijn als de politiek daar serieuzer aandacht aan besteedt dan met goedbedoelde opmerkingen over antiracisme. In het „spontane" lijstje staat criminaliteit veel lager en so ciale zekerheid veel hoger dan in het tweede rijtje. Dat is vol gens Wallage, gezien de priori teit die in de verkiezingscam pagnes aan criminaliteits bestrijding gegeven is, opval lend. Modieus Mogelijk nadeel van de door het CBS gebruikte methode is wel, zo gaf Wallage toe, dat de spontane reactie van mensen kan samenhangen met wat hen dagelijks in de kranten wordt voorgehouden. In het spontane lijstje dat na de verkiezingen van 1989 uit het CBS- onderzoek kwam, stond het milieu onbetwist bovenaan en nu kan dat onderwerp nog maar 15 procent van de onder vraagden boeien, terwijl het aantal verontrusten over de minderheden steeg van 8 pro cent in 1989 naar 52 procent nu. Dat verschil is wel erg groot en dat zou er op kunnen wijzen dat een probleem soms dom weg nogal „modieus" is. Ouderen De aanhang van de ouderen partijen AOV en Unie 55+ be staat vooral uit ouderen met weinig opleiding en een be perkt inkomen. De kiezers die er voor zorgden dat' de twee gloednieuwe par tijen met komeetsnelheid naar het politieke firmament ge schoten zijn, behoren zoals te verwachten bijna allemaal tot de ouderen; de gemiddelde leeftijd is 63 jaar. Rijke bejaarden zijn het echter bepaald niet geweest die AOV en Unie samen aan zeven zetels hielpen. De helft van hen moet genoegen nemen met maxi maal 31.000 gulden per jaar en een derde zelfs met maximaal 21.000. AOW Wat de standpunten betreft lij ken de grijze stemmers nog het meest op de CDA-achterban, uit welke gelederen zij waar schijnlijk ook het meest af komstig zijn. Vanzelfsprekend staat het behoud van de sociale voorzieningen (zoals de AOW) bij hen hoog op de wenslijst en de werkgelegenheid wat lager. DOMBURG (ANP) - Zeeland beperkt zijn aandacht in het Mondriaanjaar niet uitsluitend tot de vijftig jaar geleden overleden kunstenaar. Twee tentoon stellingen en een publikatie in de bijbehorende cata logus gaan in op de kunstenaarskring die begin deze eeuw in Domburg verbleef en waarvan Mondriaan deel uitmaakte. werk van Lodewijk Schelfhout en Jacoba van Heemskerck. Mondriaan Van Mondriaan zijn hier zes van de zeven in 1912 tentoon gestelde werken te zien. Naast werken uit openbare collecties is op de tentoonstellingen ook zelden getoond werk uit parti culier bezit te zien. Beide tentoonstellingen zijn te zien vanaf morgen, zaterdag, tot en met 15 januari. Jan Toorop (1858-1928) wist in de Zeeuwse badplaats waar „de chique" zich destijds op hield, een groep kunstenaars rond zich heen te verzamelen. Onder hen Piet Mondriaan, Ja coba van Heemskerck, Lucie van Dam van Isselt, Mies Elout-Drabbe, Toorops dochter Charlie, Ferdinand Hart Nib- brig, Johan C. Nijland, Henri Le Fauconnier, Jan Sluijters en Lodewijk Schelfhout. Via contacten met kunstmetro polen als Parijs en Berlijn kwam de groep in contact met vernieuwende ontwikkelin gen. In het Zeeuwse Domburg werden ze met name geïnspi reerd door de bijzondere licht val langs de kust, het duin landschap, de bossen en de ka rakteristieke bevolking. De on derlinge verbondenheid en vriendschap zette de groep er toe aan nieuwe stromingen als het divisionisme, luminisme, kubisme en expressionisme te bediscussiëren en daarmee te experimenteren. „Toch hadden hun werken geen stylistisch verwantschap", legt Hesther van den Donk, conser vator van het Zeeuws Museum in Middelburg uit. „De gemoe delijke verbondenheid onder ling en met de lokale bevol king, bracht hen tot experi menten met kleuren, vormen en lijnen, waarbij ieder een to taal eigen persoonlijke lijn ontwikelde." Van den Donk heeft dit in de tentoonstelling Mondriaan en Toorop temidden van hun tijd genoten in Domburg in het Zeeuws Museum duidelijk tot uiting gebracht. Door de wer ken van 13 kunstenaars onder te brengen in afzonderlijke ca tegorieën - landschappen, por tretten, bomen, duin- en zeege- zichten - zijn enerzijds weder zijdse invloeden, anderzijds de blijvend persoonlijke stijlen zichtbaar gemaakt. 'Opzienbarend' Om hun werk aan de man te brengen hielden de kunste naars jaarlijks een expositie in Domburg. „De schilderijen op die tentoonstellingen moeten indertijd opzienbarend ge weest zijn'.', weet Jacqueline van Paasehen-Louwers uit lan delijke recensies van destijds. Initiatief Zij nam het initiatief het „kot je van Toorop" te reconstrueren tot een blijvend museum. In dit museum is de tentoonstelling van 15 kunstenaars te zien, zo als die ook in 1912 werd ge toond. Ook hier weer traditio neel naast voor die tijd radi caal werk. Net als toen bij de ingang beginnend met het werk van de „kalmere broe ders" om te eindigen met. het toen opzienbarende kubistisch Het portret van Mondriaan zoals dat tot half augustus te zien was aan de molen van Moriaanshoofd. (Foto: Marijke Fol- kertsma). Suske enWiske tokapua toraja door Willy Vandersteen Vrijdag 16 september Zierikzee Jubileumreceptie C. L. Soeters en C. J. Dekkers in J. L. de Jon- geschool. Van 19.30-21.00 uur. Bruinisse Individueel klaverjastoernooi in strandpaviljoen Meerzicht (westzijde Grevelingendam). 20.00 uur. Zaterdag 17 september Zierikzee Informatiedag Zeeuwse Volks universiteit. Bibliotheek De Stolpe. 09.30-12.00 uur. Springkussen voor jongere kinderen. (Zierikzeesche Nieuwsbode). Van 13.00-18.00 uur. Klimwand. (Zierikzeesche Nieuwsbode). Havenplein. Grimeurs op het Havenplein. (Zierikzeesche Nieuwsbode). Van 14.00-16.00 uur. Dansavond. Jazzband Scaldis met feestband Magnum. (Zie rikzeesche Nieuwsbode). Con certzaal. 20.00 uur. Concert Cantorij Kathedrale Koor Sint Bavo (Haarlem) (Ars Musica). Gasthuiskerk. 20.00 uur. Concert Bombita's. Brogum. 23.00 uur. Burgh-Haamstede Eerste dag van Natuur Land schap. Allerlei activiteiten. Vanaf 13.00 uur bij Slot Haam stede. Renesse Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Concert liederen Jacob Cats, lezing en rondwandeling door Brouwershaven. Van 13.30 tot 16.30 uur. Zondag 18 september Burgh-Haamstede Tweede en laatste dag van Na tuur Landschap, allerlei acti viteiten. Van 10.00-17.00 uur bij Slot Haamstede. Maandag 19 september Dreischor Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Start Zwemvierdaagse in zwembad Dol-Fijn. Van 15.30 tot 21.00, uur. Dinsdag 20 september Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Dreischor Koor- en samenzangavond 70- jarig jubileum NCRV. Neder landse Hervormde kerk. 19.30 uur. Nieuwerkerk Eerste bijeenkomst soos ANBO-afdeling Nieuwerkerk. Dorpshuis. 14.00 uur. Oosterland Verkoping. Lage Maireweg 14. 09.30 tot 11.30 uur en 14.00 tot 16.30 uur. Bruinisse Zendingsavond. Verenigingsge bouw. Deestraat. 19.45 uur. Woensdag 21 september Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Informatieve lezing thuiscom- posteren en gescheiden afva linzameling. Multifunctioneel- centrum, De Huybertstraat. 19.30-21.30 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Sërooskerke Eerste ouderensoos van sei zoen. Dorpshuis. 14.30 uur. Neeltje Jans Excursie Neeltje Jans. Vanaf parkeerterrein dependance Delta Expo. 15.00 uur. Brouwershaven Vergadering B W en S. Stad huis. 14.00 uur. Najaarsmodeshow. Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Brouwershaven. Tbnnenmagazijn. 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie, keukentex- tiel en nachtkleding. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUBOfcBBJRS» 7EL.gT»UA6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2