uw krant van schouwen-duiveland Lood verontreiniging grond beperkt aantal nieuwbouwwoningen Ouwerkerk Burgemeester Amerikaanse plaats 'Zeeland' op bezoek in Zierikzee r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE deurloo mode Aan de Burgemeester Romeijnstraat Etage in Renesse uitgebrand Informele ontvangst op stadhuis Q 2 O 2 8 9 Staten vóór herindeling van Schouwen-Duiveland TAXATIE? HANSE VERBEEK I- i dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE [IWTs Mol 5-7 Zierikzee 01110-12890 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 151e JAARGANG NR 25634 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NIEUWERKERK - „Wij begrijpen niet hoe het mogelijk is. Er hebben nooit leidingen in de grond gelegen of gebouwen gestaan. Op een kaart uit 1938 is het gebied al aangegeven als tuin." Voor hoofd dienst gemeen tewerken Duiveland D. A. Haak en de leden van de Duivelandse adviescommissie bestuurszaken is het on begrijpelijk dat een gedeelte van de grond aan de Ouwerkerkse Burgemeester Romeijnstraat verontreinigd zou zijn met lood. „De mensen die daar een volkstuintje hebben eten al vele jaren groenten die op die grond gekweekt zijn", aldus VVD-commissielid G. van den Ouden-Zwart. De consequentie van de verontreiniging is dat aan de Burgemeester Romeijnstraat drie, in plaats van vijf, percelen grond beschikbaar worden ge steld voor woningbouw. C. J. Hillebrand,,Die kosten post zou de gemeente zelf op zich moeten nemen". De consequentie is ook dat de grondprijs voor die drie perce len 132 gulden per vierkante meter wordt, ruim dertig gul den meer dan wanneer in het gebied vijf woningen gebouwd zouden worden. Het Duive landse college van b en w stelt namelijk voor om de kosten die zij maakte voor het verwer ven van de vijf percelen te ver rekenen in de grondprijs voor de drie percelen die kunnen worden verkocht voor woning bouw. Het college vindt dat re delijk omdat nog geen toezeg gingen zijn gedaan voor ver koop tegen een lagere grond prijs. Schoonmaken van de twee vervuilde percelen wordt niet overwogen omdat dat zo veel zou kosten (ongeveer 250.000 gulden) dat de grond prijs van de vijf percelen onbe taalbaar zou worden. PvdA-commissielid C. J. Hille brand had grote moeite met het voorstel de kosten voor vijf percelen om te slaan in de grondprijs van de drie percelen die worden verkocht. „Die kostenpost zou de gemeente zelf op zich moeten nemen. Zij is nalatig geweest. Ze had grondmonsters moeten laten nemen voor ze de grond aan kocht." Haak legde uit dat daar een paar jaar geleden, toen de onderhandelingen over aankoop rond waren, geen en kele aanleiding voor was. Wan neer de grond daarna gelijk was gebruikt voor woning bouw, was de loodvervuiling nooit gebleken. Maar sinds 1993 heeft elke gemeente in Ne derland een schone grond-ver- klaring nodig voor locaties die men wil uitgeven voor woning bouw. Bij het daarvoor beno digde onderzoek kwam de loodverontreiniging aan het licht. Overigens is die vervuiling zo licht dat de twee percelen wel gebruikt mogen worden voor de aanleg van een plantsoen. Een plantsoen dat overigens wel zo moet worden ingericht dat kinderen er niet kunnen komen. „Het belachelijke van deze situatie vind ik dat de ho gere overheden ons zulke re gels kunnen opleggen", rea geerde Van den Ouden-Zwart verontwaardigd. Omdat er weinig andere mogelijkheden waren, adviseerde de commis sie unaniem, Hillebrand wel schoorvoetend, om drie perce len grond uit te geven voor wo ningbouw tegen een grondprijs van 132 gulden per vierkante meter. Uitrit Sirjansland „Ik zal proberen met de twee partijen om de tafel te gaan zit ten. Geen vierkante tafel, maar een met ronde hoeken. Mis schien kunnen we dan tot een oplossing komen. Stel u er niets van voor, want ik wil geen verwachtingen wekken. Maar ik zal mijn best doen". Dat zei de nieuwe waarnemend burgemeester van Duiveland, G. Hokken, die voor het eerst de commissievergadering voor zat. Hij doelde daarmee op het slepende conflict tussen de ei genaren van het bedrijf Hanse Staalbouw in Sirjansland, die aan de Lageweg een nieuwe uit rit voor het bedrijf hebben ge maakt en een aantal omwonen den die daar bezwaar tegen maken. Het conflict heeft er in middels in geresulteerd dat de omwonenden een procedure hebben aangespannen bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. „Nu wordt het een juridisch steekspel waarbij een van de twee aan het langste eind trekt of zoeken naar een compro mis", aldus Hillebrand. De commissie was unaniem van mening dat dat laatste te ver kiezen is. Bouwgrond d'Heule „Zoals de voorwaarden nu zijn G.. van den Ovden-Zwart: „Het belachelijke van deze situatie vind ik dat hogere overheden ons zulke regels kunnen opleg gen". geformuleerd is het niet moge lijk dat mijn zieke schoonmoe der voorrang krijgt bij de aan koop van een woning in be stemmingsplan d'Heule om dichter bij ons te kunnen wo nen. Maar omgekeerd is wel het geval. Wanneer ik ziek word krijgt een familielid die hier wil komen wonen om mij te verzorgen wel voorrang." Dat bracht CDA-commissielid P. van Donk naar voren bij het vaststellen van de definitie sociaal-economische bindings- eisen bij verkoop bouwgrond in plan d'Heule in Nieuwer- kerk. Ofwel de wijze waarop wordt geselecteerd wie van de be langstellenden het eerst in aan merking komt voor het kopen van een stukje bouwgrond. Men gaat hierbij uit van de voorwaarden die ook bij de wo ningbouwvereniging Beter Wo nen worden gebruikt. Maar de overige commissieleden waren met Van Donk van mening dat de paragraaf met sociale voor waarden zodanig moet worden aangepast dat ook een ziek fa milielid dat in d'Heule wil ko men wonen voorrang krijgt. Straatnamen Ook over de straatnamen in de toekomstige nieuwbouwwijk werd advies uitgebracht door de commissieleden. Men sprak daarbij de voorkeur uit voor namen die werden gebaseerd op het uit 1730 daterende Veld- boek. Daarin staan de histori sche namen die werden ge bruikt voor het gebied ten noordwesten van Nieuwer- kerk; de polder Vierbannen. De straatnamen voor het nieuwbouwgebied die daaruit voortkwamen zijn d'Heule, Ja- cobstraat, Hogeheul en Stoof - geule. RENESSE - Vanmorgen tossen 10.00 en 10.30 uur is aan de Korte Reke 2 in Re- nesse een korte, maar felle brand geweest. Volgens plaatsvervangend brand weercommandant H. B. Ge- leijnse is de oorzaak van de brand vermoedelijk kort sluiting in de droger ge weest. Hoeveel de exacte schade bedraagt is nog niet bekend. Om 10.55 uur werd het sein brand meester ge geven. De brand werd door de be woner van het huis, de heer H. Hamer, zelf ontdekt en doorgegeven. Drie brand weerwagens van de brand weer Westerschouwen wa ren snel ter plaatse, twee van de eenheid Renesse en één van de eenheid Haam stede. Volgens Geleijnse was het op het nippertje. Geleijnse: „We hadden geen vijf minuten later moeten komen, dan was het vuur door het dak heen gegaan. De vliering is een ravage. In de droger zat wasgoed en er lag op de vliering veel kle ding, dat is allemaal ver brand. Ook is er een mooi antiek kastje verloren ge gaan." De rook- en water schade is ook aanzienlijk. Om de waterschade zoveel mogelijk te beperken gin gen brandweerlieden met persluchtmaskers het huis binnen om de brandende kleding in bakken te doen. Deze bakken werden via de achterzijde van het huis af gevoerd. Een medewerker van Deltan was ter plekke. Hij zag er op toe dat geen gevaar ontstond voor kortsluiting vanwege het bluswater of een eventuele gasexplosie. ROTTERDAM - De directie van de Regionale Hulpverlenings dienst in het Rijnmondgebied heeft „enkele miljoenen gul dens" te veel uitgegeven aan een nieuwe meldkamer voor de brandweer en de ambulance dienst. De directie is door het dagelijks bestuur van de dienst op non-actief gezet. ZIERIKZEE - Negentig procent van de inwoners is er van Nederlandse afkomst en Zeeuwse achternamen als 'Steketee' en 'Lievense', komen volgens burgemees ter Lester Hoogland van het Amerikaanse plaatsje Zeeland, in 'zijn' gemeente volop voor. De burgemeester, die tot zaterdag samen met zijn echtgenote in Zie rikzee verblijft voor een korte vakantie, vertelde een en ander tijdens een infor mele bijeenkomst donderdag in het stadhuis met burgemeester mr J. J. P. M. As selbergs van Zierikzee en D66-fractievoorzitter J. B. Katerberg. dat de ondernemingen bijvoor beeld een fikse geldelijke bij drage hebben geleverd aan de bouw van een groot centrum, waar ook een ruime biblio theek toehoort die een grote collectie Nederlandse uitgaven herbergt. Of veel inwoners de boeken ook daadwerkelijk kunnen le zen, valt overigens te betwijfe len want volgens Hoogland spreken maar weinig mensen meer Nederlands, afgezien dan van de inwoners die betrekke- Sinds vijf jaar is Hoogland burgemeester van de plaats Zeeland die in de staat Michi gan ligt en wordt omringd door tal van andere gemeenten die sterke Nederlandse invloeden kennen vanwege het groot aan tal inwoners van wie de voor ouders ooit uit Nederland over kwamen naar het 'beloofde land'. Net als die van zijn echt genote Vivian liggen de 'roots' van de burgemeester in ons land. Lang geleden vertrok een deel van zijn voorouders van uit Friesland naar de Verenig de Staten om er een nieuw le ven op te bouwen. Volgens Hoogland is de plaats Zeeland een centrum van in dustriële bedrijvigheid. Zee land telt 5400 inwoners en 44 bedrijven waar elke dag ruim 8500 mensen naartoe komen om te werken. Dat de plaatse lijke industrie een zeer belang rijke plaats inneemt binnen de gemeenschap van Zeeland, blijkt wel als Hoogland vertelt Burgemeester van het Amerikaanse plaatsje ZeelandL. Hoogland, werd donderdag samen met zijn echtgenote ontvangen op het stadhuis door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs en D66- fractievoorzitter J. B. Katerberg. (Foto: Marijke Folkertsma). lijk recent vanuit Nederland naar Zeeland kwamen of de na zaten daarvan. De burgemees ter vertelt dat als er nog Neder lands gesproken wordt, dit vaak niet om 'echt' Nederlands gaat maar om de verschillende dialecten als Limburgs of Gro nings, die in plaats van het zui vere Nederlands, de tand des tijds hebben doorstaan. Uit de woorden van Hoogland blijkt wel dat Nederland nog steeds hoog in het vaandel staat in Zeeland en omliggende plaatsen. In de nabij gelegen stad 'Holland', waar zo'n 30.000 mensen wonen waarvan ook weer het grootste deel van Ne derlandse afkomst, staat bij voorbeeld een windmolen die speciaal uit ons land is overge bracht. Verder kent de plaats Zeeland volgens mevrouw Hoogland een druk klompen dans-verenigingsleven. Ook wordt elke morgen de Zeeuwse vlag voor het stadhuis gehesen. Het plaatsje Zeeland bestaat in 1997 honderdvijftig jaar. Een rijke boer Van der Luyster genaamd, met in zijn kielzog ene dominee Van der Molen, zou Zeeland destijds hebben gesticht. Of het hier om Zeeu wen gaat, durft Hoogland niet met zekerheid te zeggen. Feit is wel dat het protestantisme sterk leeft in Zeeland en omge ving. De overgrote meerheid van de mensen in deze streek van Michigan behoort tot de kerkelijke stroming. Op uitnodiging van D66-frac- tievoorzitter Katerberg die al jaren bevriend is met het echt paar Hoogland, kwamen de burgemeester en zijn echtgeno te voor een korte vakantie naar Zierikzee. Vakantie of niet, het bezoek aan de stad kreeg toch nog een enigszins officieel tint je door naast de ontvangst door burgemeester Asselbergs op het stadhuis, een bezoek aan het Bureau Bedrijfscontact Zeeland Noord, waar Hoog land werd geïnformeerd over de sociaal-economische ont wikkeling van Schouwen-Dui veland. Tot hoeveel vervalt men, als men aan het vervallen is. Fliegende Blatter Buien HET WEER Overwegend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur om streeks 9, middagtemperatuur on geveer 15 graden. Noordwesten wind, matig, kracht 4, aan de kust krachtig of hard, 6 tot 7. Overdag geleidelijk afnemende wind. OPINIEPEILING Een meerderheid van de kiezers vindt de buitenland se minderheden het grootste probleem in Nederland. VERKEERSVEILIGHEID Het Westerschouwse college van b en w wil werk ma ken van de verkeersveiligheid. 1 VOETBAL De voetbalvereniging Zonnemaire kreeg er dit seizoen 23 nieuwe leden bij. BASKETBAL De basketbalvereniging MEVO'80 uit Zierikzee luidt de noodklok. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MIDDELBURG - Provinciale Staten zullen de mi nister positief adviseren over herindeling van Schouwen-Duiveland. Alleen SGP en Groen Links verklaarden zich vanochtend tegenstander van het plan om van de zes huidige gemeenten één te maken. zouden steunen. Bij het sluiten van deze krant, was gedepu teerde A. J. Dij kwel juist be gonnen aan zijn beantwoor ding. „Puur getals-fetisjisme", zo be titelde SGP-statenlid W. Kolijn vanochtend de herindeling. Hij zei op zich niet teger. schaalver groting te zijn, mits die wordt gedragen dor de gemeentera den. Hij kreeg hierin bijval van F. H. van Kollem van Groen Links, die sprak over een besluit: „Voor u, over u en zonder u." Kolijn steunde het idee van Westerschouwen om Schou wen-Duiveland in te delen in drie gemeenten: „Want dat past goed bij de bestuurlijke struc tuur van Goeree-Overflakkee." Na een eerste discussieronde leek het er vanochtend op dat CDA, PvdA, Delta Anders, RPF/GPV, D66 en VVD het voorstel van gs tot herindeling Neeltje Jans De kwestie Neeltje Jans speel de in provinciale staten nauwe lijks een rol. PvdA-statenlid P. de Nooijer zei niet te begrijpen waarom Westerschouwen het voormalige werkeiland claimt. „Het wordt toch niet losgekapt uit de Stormvloedkering." Groen Links-woordvoerder Van Kollem vond dat Veere (straks gemeente Walcheren) en Westerschouwen (straks ge meente Schouwen-Duiveland) er maar om moeten loten. Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2T Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1