Nieuw cursusaanbod van Zeeuwse Volksuniversiteit Ziekenhuis kruipt uit dal en gaat met vertrouwen toekomst tegemoet Feestmarkten moeten nadelen van kermis voor kooplieden compenseren Opwin dei Heijden Kruisvereniging start cursus blaastraining Diner mode- lingerieshow Normaal en The Scene in; Zeelandhallen Excursie Koudekerkse inlagen op 20 oktober Zaterdag Gezondheidsbeurs in de Staver Van Meeteren opgenomen in Frans wijnbroederschap WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA Alle bekende merken demonstratie gereed! Gezond bruinen: veiliger dan de zon n> goed voor spier- en rugklachten bevordert de bloedsomloop heerlijk ontspannend Z>erik?ee Havenpark 5 I Oirksiand Schelpenpad 26 tel 0» 110 15202 [Tel 01877 1236/ ZIERIKZEE - Op vrijdag -tt) september wordt in de Cofrv certzaal in Zierikzee een dinér mode- en lingerieshow gehou den. Het gaat om een evenement van de Zierikzeese damesmo dezaak Patty Monard, Deurloo Herenmode, Lingerie Diane, Verton Schoenen, Coen Honig Optiek en Pandora Hair- fashion. Het diner, dat tussen de diverse modeblokken door wordt geserveerd, wordt ver zorgd door restaurant Mondra- gon. Het evenement krijgt dit jaar een extra dimensie door twee 'mysterie guests'. Een mannelijke en vrouwelijke gast waarvan het publiek aan de hand van vragen de naam kan raden. De mysterieuze gas ten zijn in de regio goed ba-; kend. De nieuwe collecties van de deelnemende ondernemers worden op eigentijdse wijze ge toond. De diner mode-en linge rieshow begint om 19.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de deelnemende ondernemers;. GOES - Onder het motto 'Gas d'r bi-j' geeft de Achterhoekse formatie Normaal op zaterdag. 15 oktober een concert in de Zeelandhallen in Goes. De band The Scene treedt er zater dag 29 oktober op. Het optreden van Normaal maakt deel uit van de jaarlijk se Veldtocht. De aanvang is om 20.15 uur. Support act is de Zeeuwse formatie Surrender. Normaal werkt dit seizoen' met een geheel gemoderniseerde geluidsinstallatie, een nieuw decor en een uitgebreid reper toire. De aanvang van het concert van The Scene is ook om 20.15 uur, de support act is Ross Cur ry. De populariteit van de groep werd onlangs nog eens onderstreept door een succes vol optreden tijdens Parkpop in Den Haag, waarbij 450.000 bezoekers aanwezig waren. De voorverkoop voor beide concerten start op 5 september. mee van doen hebben. Tot en met de afhandeling van klach ten toe. Daarbij onderhoudt hij tevens contacten met de medi sche staf en met andere zieken huizen. In zijn functie was Van der Hei de zeer direct betrokken bij de ontwikkelingen die het zieken huis de laatste jaren heeft doorgemaakt. Hoogtepunt daarbij was voor hem de ope ning van het nieuwe bedden huis in 1991. Dit betrof de eer ste fase van de nieuwbouw. In de tweede fase zal het oude zie kenhuis tegen de grond gaan en plaats maken voor een nieuwe vleugel, waarin de diagnos tiek, röntgenafdeling, ok's en ondersteunende diensten on dergebracht worden. Maar ook op de nieuwe keuken en de uit breiding van de poliklinieken kijkt Van der heide met plezier terug. Rampjaar Maar naast deze feestelijke ge beurtenissen werden de laatste jaren ook gekenmerkt door fi nanciële problemeh. Vanaf 1989 kampte het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis met een negatieve exploitatie. De top hiervan werd bereikt in 1993. „Een rampjaar", volgens Van der Heide, waarin de banken begonnen grenzen te stellen aan de financiering. „Sinds 1990 waren we in gesprek met het ministerie van WVC. Ons verhaal luidde, dat als er een ziekenhuis in Dirksland moest blijven Den Haag daarvoor de gelegenheid moest bieden." Het ziekenhuis was in de jaren, daarvoor alleen maar uitge breid, zonder dat daar een toe nemende geldstroom tegenover stond. Uiteindelijk moest er een sane ring aan te pas komen, die het ziekenhuis er weer bovenop moest helpen. „Iedereen in het ziekenhuis heeft zijn steentje aan deze sanering bijgedragen, ook al was dat niet altijd even makkelijk. Maar met z'n allen hebben we bereikt dat we dit jaar waarschijnlijk positief af sluiten." Bij dit resultaat speelt de er kenning met terugwerkende kracht tot 1 januari 1993 van de afdelingen cardiologie en kin dergeneeskunde een grote rol. „Deze erkenning hebben we in april van dit jaar gekregen en als men bedenkt dat de erken ZIERIKZEE - Over twee weken al beginnen weer de eerste cursussen van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Een informatiedag over het gevarieerde lesaanbod wordt zaterdag 17 september gehouden in bibliotheek De Stolpe, Haringvliet- plein 2 in Zierikzee, van 9.30-12.00 uur. Begin januari 1995 bestaat de Zeeuwse Volksuniversiteit 50 jaar. Kort na de bevrijding van Zuid-Nederland (Walcheren stond nog grotendeels onder water) nam een aantal voor aanstaande Zeeuwen het ini tiatief tot de oprichting van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Bij de oprichting waren onder andere betrokken mr. F. W. Adriaanse, dr. P. J. Bouman en mevrouw H. A. de Vink-Olt- hofIn het jubileumjaar zal een aantal activiteiten plaats vin den. Zo zal er een tentoonstel ling gehouden worden over 50 jaar ZVU in de Zeeuwse Bi bliotheek. Deze zal worden ge houden van 21 augustus tot 30 september 1995. Voor deze ten toonstelling zoeken de organi satoren naar foto's, oude pro grammaboekjes en alles wat bij kan dragen aan een zo goed mogelijk overzicht van 50 jaar ZVU. In de regio Schouwen- Duiveland worden cursussen gegeven op het gebied van ta len, koken, informatica, creati viteit, fotografie, geschiedenis en tuinieren. Deze cursussen vinden plaats in Burgh- Haamstede en Zierikzee. In Zierikzee kan men vanaf maandag 3 oktober Engels le ren op RSG Professor Zeeman, Hatfieldpark 2. Beginners kunnen vanaf dezelfde datum terecht op de Vismarkt in de Sint Domusstraat 51. In Burgh- Haamstede vinden de lessen plaats in dorpshuis De Schut- se, vanaf donderdag 6 oktober. Docente is mevrouw P. C. A. Kenters-Verton. Lessen Frans, Duits en Russisch worden eveneens in de RSG gegeven. Wie Slowaaks wil leren kan dit vanaf donderdag 27 oktober doen in de voormalige Prinses Julianaschool aan het Janne- wekken 19. Historisch onderzoek De cursus lokaal en regionaal historisch onderzoek wordt ge geven door streekarchivaris H. Uil en is bij uitstek bedoeld voor mensen die zich bezig houden, of willen gaan bezig houden, met dit onderwerp. Mevrouw M. Burg-Coolen geeft een cursus van vijf avonden over het onderwerp kunstgej schiedenis. Creatief De ZVU heeft een breed aan bod van creatieve cursussen, over het maken van patchwork, quilts, bloemschikken, tuinie ren, koken (Indonesisch en ba sistechnieken), decoupage, verftechnieken, muziek, por tretfotografie, het werk van Mondriaan, persoonlijkheid en kleuren, boekbinden en kalli grafie. Voor natuurliefhebbers is er een cursus over het land schap, de flora en de fauna van Schouwen-Duiveland. Ook is er een cursus natuurfotografie. Voor informatie over de cursus sen: mevrouw R. Meintema, te lefoon 01110-14691. Ook kan het cursusboekje aangevraagd worden bij de ZVU, Span jaardstraat 51, Postbus 724, 4330 AS Middelburg, telefoon: 01180-34800. BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Educatief Toerisme in Oostkapelle .houdt op don derdag 20 oktober een diapre sentatie, lezing en excursie over én door de Koudekerkse inlagen bij Burgh-Haamstede. De diapresentatie en lezing worden gehouden aan de Noordstraat 2 in Haamstede. De aanvang is 13.30 uur. Aan sluitend vindt een excursie door het gebied plaats. De mid dag wordt begeleid door bio loog R. Struyk. De inlagen die beheerd worden door de Vogelbescherming, om vatten zo'n 22 hectare. GOES - Kruisvereniging Rondom de Oosterscheide houdt dit najaar een cursus voor vrouwen die onge wild urine verliezen. De cursus is geschikt voor vrouwen met lichte tot matige klachten. Op woens dag 28 september wordt er een informatie-avond ge houden in het wijkgehouw aan het Jannewekken in Zierikzee. Naar schatting één op de vier vrouwen tussen de 35 en 85 jaar verliest geregeld, ongewild, urine. Sommigen verliezen slechts enkele druppels, ande ren verliezen zoveel urine dat ze dagelijks luiers gebruiken. Ongewild urineverlies, ook wel urine-incontinentie genoemd, is een behoorlijk probleem. De bewegingsvrijheid kan worden beperkt omdat er bijvoorbeeld bij sporten of winkelen geen toiletten in de buurt zijn. De sociale gevolgen zijn vaak niet mis. Veel vrouwen schamen zich, zijn bang naar urine te ruiken en mijden daarom zo-' veel mogelijk contacten. De cursus blaastraining be staat uit acht bijeenkomsten van elk twee uur. De deelne mers krijgen informatie over incontinentie en er wordt inge gaan op gewoontes die de klachten kunnen versterken of juist verminderen. Tijdens de cursus worden oefeningen ge daan. Incontinentie is bij vrouwen vaak (mede) te wijten aan slap pe bekkenbodemspieren of juist te strak aangespannen spieren. Deze spieren vormen de sluitspier van de urinebuis en hebben veel invloed op in- continentieklachten. Door de oefeningen wordt geleerd deze spieren beter te gebruiken. De blaastraining is toegespitst op incontinentie-problemen bij vrouwen. De oorzaken bij man nen liggen vaak op andere ter reinen. De blaastraining .is daarom niet voor hen geschikt. De leiding van de cursus is in handen van mevrouw L. de Ronde, fysiotherapeut. De acht bijeenkomsten vinden plaats op woensdagavonden, van 19.30 tot 21.30 uur, in het wijk- gebouw aan het Jannewekken in Zierikzee. De informatie bijeenkomst op woensdag 28 september begint ook om 19.30 uur. Deze is vrij toegankelijk. Voor de cursus moet u zich-van tevoren opgeven. Dit kan op de informatie-bijeenkomst of te lefonisch bij de Kruisvereni ging Rondom de Oosterscheide in Goes. J. S. van der Heide: ,,Het ziekenhuis wil met de beurs laten zien dat het ook na zestig jaar nog steeds vitaal is." (Foto: Joop van Houdt). DIRKSLAND - Toen de heer J. S. van der Heide, directeur patiëntenzorg van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, vier jaar geleden in dienst kwam van het zie kenhuis kwam hij niet in rustig vaarwater terecht. Het ziekenhuis kampte met grote financiële problemen, die in 1993 hun toppunt bereikten. Na een stille sa nering is de verwachting dat dit jaar het resultaat hoven de rode lijn uitkomt. Voor Van der Heide geeft dit een extra tintje aan het zestig-jarig bestaan dat het ziekenhuis dit jaar viert. „Dat we er weer bovenop zijn is ook de reden dat wij het jubileum vieren met een grote gezondheidsbeurs. We willen de bevolking la ten zien dat we er voor hun zijn en wat we in huis hebben. Het ziekenhuis heeft een breed verzorgingspakket te bieden en het is daarbij vitaal, levend en kun dig. Nog steeds na zestig jaar." Van der Heide trad vier jaar geleden in dienst als directeur patiëntenzorg van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis. Sa men met de heer O. V. de Rid der, directeur algemene zaken, heeft hij de leiding over de gang van zaken. De Ridder zorgt onder meer voor de finan ciën en de civiele zaken van het ziekenhuis. Van der Heide is belast met de directe zorg voor de patiënten en heeft alle dien sten onder zijn beheer die hier- ning van één cardioloog al snel vier ton oplevert, dan begrijpt men de betekenis hiervan voor het ziekenhuis", aldus Van der Heide. „We vinden zelf dat we er, on danks de soms pijnlijke maat regelen, redelijk uitgekomen zijn. Ook wat betreft de sfeer intern. We hebben geen plezie rige tijd achter de rug en er be stond een groot gevaar dat de zorg achteruit zou gaan, omdat werknemers gedemotiveerd zouden raken. Dat is gelukkig niet gebeurd. Integendeel. Er hing een sfeer van 'we gaan er tegenaan'." Volgens Van der Heide heeft dit ook te maken met de grootte van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis. „Iedere medewerker be schouwt het als 'ons zieken huis'. Dat is een sterk punt dat we moeten koesteren." Gezondheidsbeurs Het resultaat dat geboekt is met de maatregelen is voor het ziekenhuis de aanleiding om in het jaar dat het zijn zestig-jarig jubileum viert een grote ge zondheidsbeurs te houden. „In het geruchtencircuit gin gen allerlei verhalen omtrent de fiqanciën van het zieken huis. Het beeld dat deze verha len oproepen willen we corri geren. We willen naar de regio terug en laten zien wat we te bieden hebben." En dat is heel wat, wanneer we het aanbod op de beurs over zien. Zo zijn er diverse leveran ciers vertegenwoordigd, die de bezoekers onder meer voorzien van drankjes, hapjes, zalfjes en poedertjes. Daarnaast is foto graaf Arjo van der Graaf aan wezig om de kinderen in dok- terskostuum op de gevoelige plaat vast te leggen en zijn er verschillende zorginstellingen vertegenwoordigd. Maar het meest pregnant aanwezig is na tuurlijk het ziekenhuis zelf. Bezoekers kunnen onder meer hun lengte, gewicht, longopna me en bloeddruk op laten me ten, hun zuurstofgehalte in het' bloed laten bepalen, kaakchi- rurchen en urologen tillen een tipje van de sluier van hun spe cialism e op en verpleegkundi gen van de kraamafdeling to nen met behulp van video's hoe het er bij hun aan toegaat. Buiten staat er een mobiele Computer Tbmograaf Scan. Hiermee kunnen röntgenfoto's worden gemaakt met behulp van een computer. Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis zou graag een eigen CTS-can willen hebben. Een aantal notabelen wil hiervoor een fonds in het leven roepen en de beurs is een goede gelegenheid deze actie onder de aandacht te brengen. De opening van de beurs wordt zaterdag om 10.00 uur verricht door prof. dr. J. Pool, gedepu teerde voor de volksgezond heid in Zuid-Holland. Ter af sluiting wordt om 17.00 uur een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen huisartsen en specialisten op het terrein van voetbalver eniging Flakkee. De afdelingen verloskunde en gynaecologie tonen met behulp van video's hoe het er bij hun aan toegaat. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie Marktkraamexploitant J. Kaashoek wilde ook de onderste kaarten uit de bak halen. De voorzitter van de feestcommissie C. Vlegels (links) en de leden mevrouw C. Kaashoek en R. Schutter zien toe op een goede gang van zaken. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Met de trekking van de 25 prijswinnaars werden donderdag 8 sep tember de feestmarkten in Zierikzee afgesloten. Het was aan marktkraamex- pioitant L. Kaashoek om als onafhankelijk persoon de trekking te verrichten. Gedurende vier weken konden consumenten stempels sparen op een kaart, die zij vervolgens in een bak konden stoppen. De feestcommissie van de marktkoo plieden was zeer tevreden over het resultaat. Op twee na deden alle marktkoo plieden mee en getuige de grote hoeveelheid kaarten, was ook het publiek te spreken over de actie. De aanleiding tot het houden van vier feestmarkten is het feit, dat de marktkooplieden in september plaats moeten maken voor de kennis. „Een week van tevoren moeten ze al om 15.00 uur inpakken omdat de kermis dan opgezet wordt en tijdens de kermis is de t markt op de Balie. Voor men sen die wekelijks hun boter ham moeten verdienen is dat niet leuk", vertelt een van de leden van de feestcommissie, mevrouw C. P. Kaashoek. Het is niet de eerste keer dat de markt op deze bijzondere ma nier van zich doet spreken. De 'opzet, meer gericht naar de ei gen bevolking, was echter nieuw. En dat waren ook de prijzen. Maar liefst 25 busrei zen naar Parijs voor twee per sonen waren er te vergeven. Ondanks de vele inzendingen moest de heer Kaashoek diep in de bak tasten om de 25 kaar ten te trekken. De gelukkige prijswinnaars zijn: H. Biever (Bruinisse), S. Evertse, fam. Heijndijk, P. v. d. Sta, J. Haeck-Bal, M. Pankou, J. v.d. Zande, fam. Lindebergh, M. Ayaz, T. Bouman, C. de Keij- zer, T. Geleijnse, C. van Ewijk, A. van Iwaarden, N. van Iersel, J. de Jonge, A. de Jonge, H. de Jonge-Schot, P. Kik-Sebel, A. Schouwenaar (allen Zierikzee), I. Hofman (Brouwershaven), T. van 't Leven (Zonnemaire), F. de Bruin (Ouwerkerk),^. Ou- wendijk (Kruiningen) en J. v. d. Maas (Oosterland). Zij hebben allemaal bericht ge had van Reisburo Van Oeveren dat de busreis op zaterdag 8 ok tober naar Parijs verzorgt. De prijswinnaars moeten hiervoor wel vroeg uit de veren. De bus vertrekt namelijk reeds om 4.30 uur 's ochtends vanaf het station aan de Grachtweg. Om 24.00 uur komen zij daar ook weer terug, met al hun ervarin gen uit de Europese lichtstad bij uitstek. ZIERIKZEE - Wijnkoper W. van Meeteren, van de ge lijknamige wijnhandel in Zierikzee, is tijdens een bijeenkomst van de wijnbroeders van Loupiac (Bor deaux) op Chateau de Ricaud, opgenomen in de gele deren van de Commanderie des Compagnons du Loupiac. Van Meeteren bracht vorige week een bezoek aan het wijn gebied van Loupiac in de Bordeaux-streek. Tijdens de bijeenkomst op Chateau de Ri caud werden twee wijnen gese lecteerd, de rode Chateau de Ricaud 1990 en de witte liquo- reuse dessertwijn Loupiac, eveneens van Chêteau de Ri caud. Van de rode wijn met een har monieus bouquet was de uitge sproken volle smaak opval lend. Als begeleider van rood vlees en belegen of oude goud- se kaas is de wijn uitermate ge schikt. De dessertwijn oogstte veel lof bij de aanwezigen van wege de fraaie balans tussen zoet en zuur. Het Chapitre van de Comman derie des Compagnons du Lou piac die goede banden onder houdt met de Nederlandse broederschap van Wijnvrien den stond in het teken van uit wisseling van kennis over de wijn uit die streek. Voor zijn kennis ontving Van Meeteren, naast de opname in de gelede ren van het broederschap, het daarbij behorende certificaat. Wijnkoper W van Meeteren (midden) met naast hem enkele broe ders van de Loupiac.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3