'De spelers geven zo enorm veel liefde en warmte terug' Baan gedeeltelijk arbeidsgeschikten UW KNANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND deurloo mode Wereldkampioenen nemen Danscentrum Kramer met perfecte show in gebruik TAXATIESfBEMIDDELING HAHSEHAMSE r n ^ZIERIKZEESCHE Hap NIEUWSBODES Zeeland loopt achter met G-voetbal Cursus vrouwen i Alleen of samen op vakantie dé krant van schouwen - duiveland! a way of living MOL 5-7 ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 WOENSDAG 14SE PT EMBER 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 16 PAGINA'S ZIERIKZEE - „Vanuit de buitenwereld wordt er vreemd tegenaan gekeken, maar de praktijk leert dat het een enorme voldoening geeft 0111 met deze mensen om te gaan." Aan het woord is Jakkoo Brouwer. Sinds 4 april van dit jaar is hij betrokken bij het G(ehandicapten)-voetbal. Vorige week maandag is het seizoen weer opgepakt. Zo'n zestien mannelijke en vrouwelijke verstandelijk gehandi capten trokken de voetbalkicks aan, voor hun wekelijks trainingsuurtje van 20.00-21.00 uur. Onder leiding van Ronald van Dongen, Wilko Hanzen, die on langs de plaats van Nico Schoute heeft ingenomen, Jakkoo Brouwer en stand-in Peter Goedegebuure, worden hen de beginselen van het voetbalspel bijgebracht. „Maar dat is niet het belangrijkste. Het gaat om de beweging en de gezelligheid onder elkaar", aldus Brouwer.' Voetbal is nog steeds sport nummer één in Nederland en steeds meer gehandicapten willen ook meedelen in de sport. Zeeland liep en loopt wat dit betreft enigszins achter op de rest van Nederland. Van daar dat vanuit Zeist, de zetel van de KNVB, een signaal rich ting de afdeling Zeeland ging. Via Dig Vleugel, de promotor van het G-voetbal in Zeeland, kwam dit signaal bij Jakkoo Brouwer terecht, waarvan Vleugel wist dat deze in de ge zondheidssector werkzaam was. Enige verwantschap met de verstandelijk gehandicapten heeft Brouwer echter niet. Hij is werkzaam als ziekenverzor ger in Verpleeghuis De Corne- liastichting in Zierikzee en heeft geen directe verwant schap met de gehandicapten zorg. Van het trainersviertal heeft eigenlijk alleen Van Don gen dat. Hij werkte vroeger met verstandelijk gehandicap ten. Hanzen gebruikt het trai nersschap als een soort stage voor het CIOS in Goes. Bewuste keuze Het ontbreken van kennis van verstandelijk gehandicapten bij de trainers is geen enkel probleem volgens Brouwer. ,,Het is zelfs een bewuste keuze geweest. Ze moeten immers be naderd worden als ieder ande re voetballer, op hun eigen spe cifieke niveau", aldus Brou wer. En daar weten ze voldoen de van, want alle vier maken ze deel uit van de eilandelijke voetbalwereld. Brouwer en Hanzen voetballen bij Bruse Boys, Van Dongen is trainer van het tweede elftal van WIK en Goedegebuure is onder meer als scout betrok ken bij het jeugdvoetbal in Zeeland. G-voetbal is voor iedere jon gen, meisje, man en vrouw die op een MLK of ZMLK-school zit of heeft gezeten en twaalf jaar of ouder is. Er wordt op twee niveaus gespeeld in Zie rikzee; A- en B/C-niveau. De A- categorie bestaat voornamelijk uit werknemers van Werkvoor zieningsschap de Zuidhoek. De B/C-categorie voornamelijk uit bewoners van Gezinsveiv vangend tehuis Schouwenoord en zijn dependances. In totaal zijn er nu zestien ge handicapten die meedoen aan het G-voetbal. Dat is al vier meer dan er in april begonnen, maar volgens Brouwer eigen lijk te weinig. ,,Een team be staat uit zeven spelers en aan gezien we twee niveaus heb ben, moeten we toch minimaal twintig spelers hebben. En dat moet denk ik makkelijk kun nen. Want ook al spelen we on der de vlag van voetbalvereni ging Zierikzee, en maken we dankbaar gebruik van de trai ningsavond van MEVO, we wil len een uitstraling hebben over heel Schouwen-Duiveland." In eerste instantie denkt hij aan verstandelijk gehandicap ten die in hun jeugd lid zijn ge weest van een voetbalvereni- gingi maar er mee zijn gestopt omdat ze niet meer mee kon den. ,,Dat is voor deze perso nen natuurlijk ontzettend jam mer. Maar juist voor hen is het G-voetbal een mooie oplos sing." Daarnaast zijn er vol gens Brouwer nog voldoende werknemers van De Zuidhoek die een balletje willen trappen. ,,De belangstelling van die kant valt me een beetje tegen, terwijl ik denk dat daar toch een aantal potentiële spelers voor de A-categorie werkt." Eigen niveau Het was voor hem en zijn com- panen wel even'wennen. „Maar wanneer ik er op terug kijk viel het toch reuze mee", zegt Brouwer. In de beginperiode werden de trainers begeleid door Ben Koops van de Neder landse Sportbond Verstande lijk Gehandicapten. „Hij zei dat we maar gewoon moesten beginnen. Dan zouden we er zelf wel achter komen wat wel en niet kon. Als we de spelers maar op hun eigen niveau tege moet traden. En dat is inder daad zo. Ze hebben heel veel beg'rip voor ons gekregen om dat we niet doen alsof we alles Onder leiding van Jakkoo Brouwer (rechts) en Ronald van Dongen (achtergrond links) werd er maandag hard gewerkt tijdens het wekelijkse trainingsuur. (Foto: Joop van Houdt). weten. Het is allemaal vanzelf gegaan. We hebben veel minder moeilijkheden gehad dan we verwacht hadden." Dat neemt niet weg dat het trainen van mensen met een verstandelijk handicap en zeer aparte ervaring is. Dat heeft Brouwer tenminste in het afge lopen half jaar ondervonden. „Het is zeer dankbaar werk. De spelers geven zo enorm veel liefde en warmte terug, dat is onvoorstelbaar. Daarbij komt dat ze zich voor honderd pro cent geven. Je moet ze eerder afremmen dan stimuleren, want niet altijd kennen ze hun eigen grenzen." Dat is ook de reden dat er altijd drie trainers aanwezig zijn. Er is dan altijd iemand aanwezig die een spe ler op kan vangen als er iets ge beurt. Voorlopig is deelname aan het G-voetbal nog geheel vrijblij vend. Iedereen kan meedoen of eerst eens een kijkje komen ne men tijdens de training. „Ons motto is: 'Kom kijken'. En dat is niet tegen dovemansoren ge zegd, want soms hebben we meer toeschouwers dan voet ballers", aldus Brouwer. Die vrijblijvendheid zit hem er deels in omdat er nog geen competitie gespeeld wordt. Het G-voetbal op Schouwen- Duiveland is daar nog niet klaar voor. Wanneer er vol doende belangstelling voor be staat gaat dit in november ge beuren. Vooruitlopend hierop is Brouwer naarstig op zoek naar een shirt-sponsor, want de ploeg moet natuurlijk wel goed voor de dag komen. ZIERIKZEE - Jan en Mirjam Zwijsen, de wereldkampioenen tiendansen namen zaterdag 10 september het vernieuwde Kramer Danscentrum aan 't Vrije in Zierikzee in gebruik. Onder oh's en ah's vertoonden broer en zus Zwijsen de mooiste danspassen die ze in huis hehhen. En dat zijn er veel. De demonstratie viel in twee delen uiteen; ballroomdansen en Zuidamerikaans. Aan het slot van het tweede deel kregen zij een staande ovatie en die was meer dan terecht. Het danscentrum was een week eerder reeds geopend in een rustige bijeenkomst voor genodigden. Aanvankelijk viel deze eer te beurt aan burge meester mr. J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzee. Deze was echter verhinderd en als alter natief vroeg Onno Kramer, zijn moeder Wil, die zo'n zeventien jaar geleden het danscentrum startte, om de honneurs waar te nemen. Zeer vereerd stapte zij dan ook samen met haar kleindochter Chantal door een papieren wand die de danszaal scheidde van de bar. Veel leerlingen en overige be langstellenden waren aanwe zig op de openingsavond zater dag 10 september. En zij dans ten er lustig op los. Maar pas echt ingewijd werd de vloer toen Jan en Mirjam Zwijsen de zaal betraden. De demonstra tie die zij' gaven was perfect. Het eerste deel van de demon stratie bestond uit ballroom dansen, zoals daar zijn de En gelse wals, de tango en quick step. Later op de avond kwa men zij terug voor een demon stratie Latijns-Amerikaans. Volgens Onno Kramer was het de eerste keer dat dit danspaar in Zeeland te aanschouwen was. „Zo'n niveau zie je niet vaak. Het was echt geweldig wat ze het publiek lieten zien." Omdat een aantal leerlingen van Kramer de wedstrijdkle- ding bij de zaak van Zwijsen in Oss haalt, was het lijntje kort naar de wereldkampioenen. „Maar ze moeten dan nog wel bereid zijn om te komen, want ze hebben een druk program ma", aldus Kramer. En druk heeft het danspaar het inderdaad. Ondanks het late tijdstip waarop zij zaterdag huiswaarts keerden, moesten ze zondag in Hoorn present zijn. En dinsdag waren zij op de televisie te zien in de Vijf- uurshow. Toen ook maakten zij bekend professionals te wor den, waardoor zij deel kunnen nemen aan het wereldkam pioenschap dat volgend jaar in Nederland wordt gehouden. Ook bij het Sport- en voedings centrum Anita Staps was het een gezellige drukte. En ieder een was even enthousiast over de accommodatie en de luxe die ze uitstraalt. Het centrum van Anita Staps vindt onder dak in het danscentrum, zon der dat hierbij sprake is van enige zakelijke verwantschap. Daarom ook heeft het sport- en voedingscentrum een aparte ingang aan de Mosselboom gaard. Wel kunnen de cursisten van Anita Staps gebruik ma ken van de bar in het danscen trum. Om dat te onderstrepen Waren zaterdag ook de tussen deuren open, zodat de bezoe kers even over konden wippen. Dat deden ze maar al te graag. Zeker op het moment dat Jan en Mirjam Zwijsen de dans vloer betraden. Dat wilde nie mand missen. Ook Anita Staps zelf niet. „Als ik dit zie voel ik me zo'n kruk. Ik kom niet ver der dan een foxtrotje en een danslesje zou aan mij goed be steed zijn." Het vacature-project ging in september 1993 van start. Het heeft tot doel om de arbeidson geschikten en met name de ge deeltelijk arbeidsongeschik ten, die willen en moeten terug keren op de arbeidsmarkt, een steun in de rug te geven. Het project werd gestart vanuit de wil en inzet van ondernemers om gedeeltelijk arbeidsge- schikten een nieuwe kans te ge ven. Uit de eerste resultaten van het project, dat nog geruime tijd wordt voortgezet, blijkt dat de werkgevers er nogal verschil lend op reageren. „Sommigen laten riant versték gaan, ter wijl enkele anderen verbaasd reageren. Gelukkig zijn er ook tal van positieve reacties". Gedurende het eerste half jaar leverde het vacature-project weinig resultaten op. Na een uitvoerige interne her oriëntatie werden de afgelopen drie maanden opmerkelijk be- ZIERIKZEE - In het Arbeids bureau aan de Oude Haven in Zierikzee wordt vanaf dinsdag 27 september een cursus ge houden voor vrouwen die er over denken weer betaald werk te gaan verrichten. Het gaat om een initiatief van Vrouw en Werk Zeeland. Tij dens de cursus krijgen de deel neemsters de gelegenheid om te bekijken of een baan of op leiding te combineren valt met de zorg voor huishouden en kinderen. Ook wordt bekeken hoe leeftijd, opleiding en vroe gere werkervaring nu worden beoordeeld door werkgevers en welke om- en bijscholingsmo gelijkheden er zijn. De cursus duurt twaalf weken en wordt wekelijks op dinsdag gehou den van 09.30 tot 14.00 uur. Er zijn geen kosten aan verbon den. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie of aan melding telefonisch contact op nemen via 01100-20329. tere resultaten geboekt. In die periode werd bij Zeeuwse be drijven een intensieve campag ne gevoerd om de werkgevers er toe te bewegen gedeeltelijk arbeidsongeschikten in dienst te nemen. Iedere werkgever die een per soneelsadvertentie plaatst in een regionale krant wordt door een vrijwilliger van het WAO- Platform Zeeland aangeschre ven. In die brief wordt ge vraagd of men gedacht heeft aan de mogelijkheid iemand aan te stellen uit de groep her plaatsbare gedeeltelijk ar- beidsgeschikten. Tevens wijst men er op dat hierbij gebruik kan worden ge maakt van een aantal subsidie- maatregelen. Veel werkgevers blijken hiervan niet op de hoogte te zijn. Ook de moge lijkheid om vooraf met het GAK/GMD overleg te plegen over die subsidiemogelijkhe den blijkt bij veel werkgevers niet bekend te zijn. MIDDELBURG - Alleen of sa men op vakantie. Dat is het thema van een bijeenkomst die de Vereniging Vakantie Partners (VVP) op zaterdag 17 september houdt in Middel burg. De VVP is een vereniging die zich inzet voor alleenstaanden die niet alleen met vakantie willen. In het ontmoetingscen trum Dauwendaele wordt 17 september een kennismakings bijeenkomst gehouden waarbij informatie wordt gegeven over de wijze waarop men bemid delt. Mensen met eenzelfde va kantiebestemming worden op speelse wijze met elkaar in contact gebracht. Er worden vi deofilms over vakantiebestem mingen gepresenteerd en een verloting gehouden. Het evene ment is toegankelijk voor iede re alleenstaande. Het duurt van 14.00 tot 17.00 uur. X DEN HAAG - VVD-leider Frits Bolkestein is in de IJslandse hoofdstad Reykjavik door het congres van de Liberale Inter nationale (LI) gekozen tot toe komstig president. Bolkestein volgt in 1996 de huidige Britse president van de wereldfedera tie van liberale partijen Sir David Steel op. MAASTRICHT - Het drugstoe risme in Maastricht is sterk te ruggelopen na de maatregelen die burgemeester Houben me dio juli nam bij de sluiting van het plaatselijke junkenpark. Vroeger kwamen naar schat ting 1000 tot 1500 buitenlandse drugstoeristen per dag naar Maastricht. Vacatureproject WAO-Platform Zeeland MIDDELBURG - Op basis van ontwikkelingen in de afgelopen drie maanden verwacht het WAO- Platform Zeeland dat haar vacature-project de kans op een baan voor gedeeltelijk arbeidsongeschikten in Zeeland aanzienlijk kan vergroten. Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede r i k z e e 4 Ring 19 4328 AE Burgh-Haamstede Fa.1 Telefoon 01115-3424 "MM NB* Fax 01115-3707 Haringvliecplein 8 4301 XG Zierikzee Telefoon Oil 10-14275 Fax 01110-17484 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. a 1 47.00 f 49,50 f 177,00 a f 187,00 naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden. 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1